Velykinė nuotaika kuriama visame Kėdainių rajone

 Velykinė nuotaika kuriama visame Kėdainių rajone

Nors sakoma, kad šventė yra širdyje, ne mažesnę šventinę nuotaiką sukuria ir velykiniai akcentai ar dekoracijos, kuriomis jau mirga ir Kėdainių kraštas./Asmeninio archyvo nuotraukų koliažas

Džestina BORODINAITĖ

Gražiausia pavasario šventė – šv. Velykos – jau čia pat. Šiemet ji ir vėl kitokia, tačiau vis tiek tai kupinas džiaugsmo, stebuklų, tikėjimo ir vilties laikotarpis, simbolizuojantis gamtos pabudimą, slėpiningojo Prisikėlimo dieną ar minčių ir sielos apsivalymo metą. Nors sakoma, kad šventė yra širdyje, ne mažesnę šventinę nuotaiką sukuria ir velykiniai akcentai ar dekoracijos, kuriomis jau mirga ir Kėdainių kraštas.

Puošia „Seklyčią“

Truskaviečiai, laukdami šv. Velykų, kiekvienais metais tradiciškai dekoruoja visai netoli seniūnijos esančią, gyvenvietės gyventojams žinomą ir praeiviams puikiai matomą „Seklyčią“ – Truskavos kraštotyros ir buities muziejų.

Truskavos bendruomenės centro pirmininkės Ievos Šipelienės teigimu, prie kelerius metus gyvuojančios tradicijos visiems kartu pasipuošti Velykoms prisijungiantys truskaviečiai velykines dekoracijas kuria namuose, todėl erdvė šalia „Seklyčios“ ar pati „Seklyčia“ tarsi niekada nėra baigiama puošti.

„Vieni puošmenas atneša anksčiau, kiti savo kūrybiniais darbais bei dekoracijomis pasidalija vėliau ir niekada nežinome, koks dar velykinis atributas papildys „Seklyčios“ erdvę“, – sako I. Šipelienė.

Kėdainių švietimo pagalbos tarnyboje eksponuojama Akademijos gimnazijoje prieš šv. Velykas rengto rajoninio kūrybinio konkurso „Velykinis margutis“ dalyvių kūrybinių darbų paroda./Asmeninio archyvo nuotr.

Rankų darbo

Lančiūnavos vaikų darželio bendruomenė ugdymo įstaigos lauko erdvę taip pat išpuošė rankų darbo velykiniais atributais.

„Darželio kiemą puošiančius margučius dekoravo visi: nuo pačių mažiausiųjų darželio auklėtinių iki ugdymo įstaigos darbuotojų, kiaušinio formos karkasus iš skardos išpjaustyti padėjo Lančiūnavos bendruomenės vyrai.

Prieš ugdymo įstaigą augančius medžius bendruomenė velykiniais kiaušinukais ir kitomis dekoracijomis puošia jau treti metai“, – sako Lančiūnavos bendruomenės pirmininkė Raimonda Ivanovienė.

„Kol orai už lango vis dar nedžiugino, į vaikų dienos centrą bandėme įnešti nuotaikingesnių emocijų šventiškai puošiantis. Jaunieji tiskūniečiai gamino velykinius krepšelius margučiams, iš modelino kūrė įvairiaspalvius margučius lauko medelio puošybai, įvairiais velykiniais atributais dekoravo šakeles“.

I. Taučienė

Papjė mašė dekoracijos

Pagrindiniai šiųmečių dekoracijų akcentai Meironiškių kultūros skyriuje ir Pajieslio daugiafunkciame centre – papjė mašė (tai popieriaus, kreidos, gipso, krakmolo, miltų, klijų ir kitų rišamųjų medžiagų masė) technika sukurtos dekoracijos.

Dekoracijas Meironiškių kaimo kultūros skyriui ir bibliotekai kūrė bendruomenės nariai, Pajieslio daugiafunkciam centrui – šio kaimo bendruomenės aktyvistės.

„Kiekvienas kūrybinis darbas sušildytas kūrėjų rankų ir širdžių, kantriai gamintas beveik savaitę laiko.

Iš sukurtų įvairių darbų, kompozicijų galima pasisemti įkvėpimo, pasimokyti, kaip papuošti šventinį stalą, namus, kokia pačių sukurta dovana pradžiuginti artimą žmogų“, – įsitikinusi Meironiškių kultūros skyriaus vadovė ir Pajieslio daugiafunkcio centro renginių organizatorė Rita Tamošaitienė.

Margina įprastai

Anot R. Tamošaitienės, taip pat gražia tradicija prieš Velykas tapo kiaušinių marginimo edukacijos organizavimas.

„Nieko naujo neišradinėjame, kiaušinius nuolat marginame įprastai – vašku. Prie tradicinių mūsų senolių papročių prisiliesti mums padeda buvusi ilgametė bendruomenės pirmininkė Genutė Kriaučiūnienė.

Džiugu, jog vykdomų užsiėmimų niekada nepraleidžia aktyvūs bendruomenės nariai, taip pat ir Meironiškių skyriaus mokinukai, lydimi mokytojos“, – pasidžiaugia R. Tamošaitienė. 

400 margučių

Gražiausios pavasario šventės kasmet laukia ir Sangailų kaimo bendruomenė.

Šiemet nedidelio Šėtos seniūnijai priklausančio kampelio puošmena – lazdynas, ant kurio 400 margučių. Ne bet kokių, o apnertų vąšeliu.

Sangailų kaimo bendruomenės pirmininkas Mantas Kučinskas džiaugiasi gražia kaimelio tradicija kasmet papuošti šalia bendruomenės augantį medelį.

„Pernai mūsų lazdyną puošė 200 originalių margučių, šiemet jų – keturi šimtai. Jei taip ir toliau, kitąmet prireiks dar vieno medelio“, – pajuokauja M. Kučinskas.

Darbavosi vąšeliu

Bendruomenės pirmininkas be galo didžiuojuosi Sangailų kaimo klėtelės šeimininkės Zosytės dukra Danute ir jos pagalbininkėmis, kurios negailėdamos nei savo laiko, nei kantrybės ėmėsi tokio nelengvo, kruopštaus bei atsakingo darbo – apmezgė visus medį puošiančius margučius.

M. Kučinskas neslepia, jog prireikė nemažai laiko, kol toks didis darbas buvo atliktas, tačiau šiandien puošmena jau džiugina kaimo gyventojus ir jų širdis, o dar didesnė dovana – žinojimas, jog kaime netrūksta tokių aktyvių, iniciatyvių ir geranoriškai nusiteikusių gyventojų.

Instaliacijų kiemelis

Labūnaviškiai savo išmone stebina ne pirmąkart.

Antrus metus iš eilės šalia Kėdainių kultūros centro Labūnavos skyriaus esančią erdvę papuošė originalus velykinis instaliacijų kiemelis, itin gausus įvairiaspalvių velykinių dekoracijų.

Nedidelio Šėtos seniūnijai priklausančio Sangailų kaimo puošmena – lazdynas, ant kurio 400 margučių.

Atnaujino dekoracijas

„Velykinis kiemelis ir vėl spalvingas bei įdomus. Negalėjome atsisakyti pernai pagamintų dekoracijų – jos labai gražios.

Teko tik kai kurias perdažyti, pavalyti, atnaujinti, todėl jau nuo savaitės pradžios kultūros skyriuje vyko velykinio kiemelio dekoracijų dirbtuvėlės.

Šiais metais kiemelyje papuošėme Velykų medį, padarėme didelių spalvotų margučių, kuriuos jau dabar vaikučiai gali ridenti įrengtu loveliu.

Kaip akcentą įtaisėme iš vytelių pintą tvorelę, kuri tarsi įrėmino kiemelį ir jis atrodo jaukiau.

Labūnavos skyriaus teritorijoje augančios eglės šakelės pasipuošė medžiaginiais margučiais ir  siūtais baltais paukščiais – tai tarsi taikos šaukliai, mūsų viltis, kad greičiau baigtųsi karas Ukrainoje ir visi galėtume džiaugtis gražiu ir ramiu gyvenimu“, – linkėjo Kėdainių kultūros centro Labūnavos skyriaus vadovė Rita Kučiauskienė.

Sulaukė lankytojų

Šiais metais Labūnavos skyrius savo velykinį kiemelį vėl pasistengė papuošti taip, kad čia norėtų apsilankyti šeimos.

„Trečiadienio vakarą, vos tik pabaigus paskutinius velykinio kiemelio paruošimo darbus, sulaukėme mažųjų su mamytėmis, kurie grįždami iš darželio negalėjo praeiti pro šalį, atskubėjo pažaisti į kiemelį, mielai fotografavosi“, – džiaugsmo neslepia R. Kučiauskienė.

Dalyvauja konkurse

Nors pati didžiausia ir labiausiai laukiama pavasario šventė yra Velykos, Labūnavos pagrindinės mokyklos pradinukai ir mokytojos, bendradarbiaudami su Labūnavos kultūros skyriumi, nepamiršta ir kitos, ne mažiau nuotaikingos šventės – Atvelykio, liaudyje dar kitaip vadinamo Vaikų Velykėlėmis, kurios švenčiamos pirmąjį sekmadienį po Velykų.

„Šios šventės svarbiausias simbolis taip pat yra kiaušinis, kuris siejamas su atgimimu, nauja gyvybe.

Jau daug metų Labūnavos mokinukai dalyvauja fondo „Švieskime vaikus“ konkurse „Vaikų Velykėlės“, puoselėjančiame senas lietuviškas tradicijas, ugdančiame tautišką vaikų mąstyseną ir bendrumo dvasia sujungiantis šeimas.

Šiemet mokiniai aplikavo velykines dekoracijas iš vienkartinių lėkštučių, su mokytojomis prisiminė Velykų papročius ir tradicijas.

Labūnavos kultūros skyrius prieš Velykas pasipuošė šiuo kūrybiniu darbu ir kviečia Labūnavos bendruomenę užsukti, pasigrožėti. Juk vaikų Velykėlės – šventė ir mažam, ir dideliam!“ – įsitikinusi Labūnavos bendruomenės pirmininkė Jurgita Vaitiekūnienė.

Nuspalvino kasdienybę

Artėjant didžiausioms pavasario šventėms kruopščiai puoselėjamą Šventybrasčio bendruomenės centro pastatą ir jo aplinką taip pat papuošė šventiniai akcentai – kompozicija su kiškučiu, paukšteliai ir nedidelis velykinis medelis.

„Norėjosi tiesiog papuošti aplinką ir taip nuspalvinti kasdienybę.

Kad ir minimaliomis dekoracijomis papuošę savo kaimelį, tikimės, kad jos bent trumpam atkreips praeivių dėmesį, o kartu privers nusišypsoti“, – viliasi Šventybrasčio bendruomenės pirmininkė Vida Pliauskienė.

Puošėsi dvi savaites

Tiskūnų vaikų dienos centro lankytojai ir jų pedagogai pavasario šventei pradėjo ruoštis prieš geras dvi savaites.

„Kol orai už lango dar nedžiugino, į vaikų dienos centrą bandėme įnešti nuotaikingesnių emocijų šventiškai puošiantis.

Jaunieji tiskūniečiai gamino velykinius krepšelius margučiams, iš modelino kūrė įvairiaspalvius margučius lauko medelio puošybai, įvairiais velykiniais atributais dekoravo šakeles.

Taip pat dalyvavo velykinių kiaušinių marginimo vašku edukacijoje, kurią vedė sertifikuota tradicinių amatų meistrė Birutė Šinkūnienė.

Amatininkė edukacijos dalyvius supažindino su marginimo tradicijomis, margučių raštais, dažymo būdais, plačiai aptarė kiaušinių marginimo vašku technologiją“, – pagrindines priešvelykines veiklas vardijo Tiskūnų vaikų dienos centro mokytoja Irma Taučienė.

Oliziukų šeimynėlė

Tuo tarpu mažieji gudžiūniškiai, anot Gudžiūnų bendruomenės vaikų dienos centro pedagogės Akvilės Makasejevos, suskubo išbandyti kažką naujo – šiemet vaikų dienos centro palangę papuošė miela oliziukų šeimynėlė.

„Ruošiantis šventėms, vaikai ėmėsi dar vieno komandinio darbo – didžiojo šv. Velykų kiaušinio piešimo bei marginimo.

Taip pat vaikų dienos centro lankytojai dalyvavo Gudžiūnų kultūros skyriuje organizuotoje velykinėje popietėje, kurios metu vaikai su visiems gerai žinoma floriste dotnuviške Sondra Žalakevičienė kūrė velykinius kiškučius iš samanų“, – pasakoja A. Makasejeva.

Paroda „Velykinis margutis“

Kėdainių švietimo pagalbos tarnyboje eksponuojama Akademijos gimnazijoje prieš šv. Velykas rengto rajoninio kūrybinio konkurso „Velykinis margutis“, kuriame dalyvavo Akademijos gimnazijos, Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro, Kėdainių ,,Ryto“ progimnazijos, Juozo Paukštelio progimnazijos ir Krakių Mikalojaus Katkaus gimnazijos mokiniai, kūrybinių darbų paroda.  

Parodos ekspoziciją sudaro erdviniai margučiai, floristinės kompozicijos, piešiniai, karpiniai, aplikacijos ir mišriomis technikomis atlikti darbai.

Mokiniai, kurdami darbus, panaudojo įvairias priemones ir medžiagas: popierių, vašką, sėklas, gamtines medžiagas, karoliukus, siūlus, medžiagines juosteles, sagutes, žvynelius, pabarstukus, vielą, plunksnas, gipsinį tvarstį, floristinį pluoštą, gyvus augalus, kiaušinių lukštus ir kitas priemones.

Sangailų bendruomenės pirmininkas be galo didžiuojuosi kaimo klėtelės šeimininkės Zosytės dukra Danute ir jos pagalbininkėmis, kurios negailėdamos nei savo laiko, nei kantrybės ėmėsi tokio nelengvo, kruopštaus bei atsakingo darbo – apmezgė visus medį puošiančius margučius.

Aut. past.

Ruošiasi renginiams

Šėtos kultūros centro bendruomenė artėjant Velykoms vis ieškojo būdų, kaip miestelio gyventojai šiemet margins kiaušinius.

Balandžio 15 dieną Šėtos kultūros centras kartu su Kėdainių pagalbos šeimai centru organizavo vaikams ir jų tėveliams kūrybines dirbtuvėles „Kiaušinių marginimas“, kurių metu vaikai mokėsi rišti kiaušinius rištiniu būdu ir juos marginti.

„Susirinkę tėveliai ir organizatoriai pasidalins patirtimi, kokiais būdais dar galima marginti kiaušinius.

O balandžio 20 dieną kviesime vaikus su tėveliais ir anūkus su seneliais į Vaikų Velykėlių šventę.

Šventės metu su vaikais ridensime margučius, žaisime žaidimus, šoksim ratelius, spėliosime mįsles ir surengsime šeimų varžytuves. Prisiminsime pagrindines Vaikų Velykėlių tradicijas.

Tokių renginių dėka puoselėjamos ne tik lietuvių liaudies tradicijos, bet ir ugdoma tautiška vaikų mąstysena ir bendrumo dvasią šeimose“, – mano Šėtos kultūros centro direktorė Eglė Mecelienė.

Šėtos kultūros centro pastato langus papuoš vaikų rankomis piešti margučiai.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video