Vėjo elektrinių parkams išnuomotuose žemės sklypuose galima visokeriopa ūkinė veikla

 Vėjo elektrinių parkams išnuomotuose žemės sklypuose galima visokeriopa ūkinė veikla

„Ignitis renewables“ parkas Mažeikiuose.

Lietuvoje kylant vėjo elektrinių parkams jų statytojai sulaukia klausimų iš žemės savininkų, ar galės savo žeme naudotis, auginti grūdines kultūras, sklypus išnuomoję vėjo elektrinių parkų vystytojui. Tas klausimas aktualus ir šalia ūkininkaujantiems. Žaliosios energetikos bendrovės „Ignitis renewables“, turinti veikiančius parkus Jurbarke, Tauragėje, Kretingoje, Mažeikiuose bei šiuo metu statanti vėjo elektrinių parką Kelmės dalinasi savąja patirtimi bei atsako į žemės savininkams kylančius klausimus.

„Ignitis renewables“, kaip vystytojas, pasirašo žemės nuomos sutartis su jų savininkais 35-iems metams su galimybe pratęsti jas. Šia žeme savininkai ir toliau gali naudotis, t. y. vykdyti žemės ūkio veiklą. Net ir išnuomotame vėjo elektrinių plėtrai sklype galima toliau ūkininkauti. Lietuvoje ir kitose Europos šalyse pilna pavyzdžių, kai vėjo elektrinės ir šalia esantis ūkis puikiai sugyvena, taigi ūkininkas gauna dvigubą naudą“, – sako žaliosios energetikos bendrovės UAB „Ignitis renewables“ projektų vadovė Erika Skinderytė.

Šiuo metu vykstant Kelmės vėjo elektrinių parko statyboms ūkinė veikla nesustojo.

Anot jos, visų pirma vienai vėjo elektrinei reikalingas žemės plotas sudaro iki 0,4 hektaro, todėl šalia šio ploto toliau gali vilnyti kviečiai ar javai. Antra, kartu su žemės nuomos pajamomis, kurias gauna žemės savininkai, mokami mokesčiai, patenkantys į savivaldybių biudžetus ir vėliau panaudojami bendruomenių reikmėms.

NAUDOS, KURIAS GAUNATE IŠNUOMOJĘ ŽEMĘ VĖJUI:

  • Sudarote ilgalaikę nuomos sutartį su patikimu ir patyrusiu partneriu „Ignitis renewables“ ar jos dukterinėmis įmonėmis.
  • Visą nuomos laikotarpį gaunate pastovias pajamas, nepriklausomai nuo oro sąlygų.
  • Galite sėkmingai ūkininkauti likusioje žemės sklypo dalyje.
  • Elektros gamybai naudojama tik dalis jūsų žemės (apie 0,4 ha). Likusioje žemės sklypo dalyje galima žemės ūkio veikla.
  • Įrengta infrastruktūra naudinga ir ūkininkaujantiems.
  • Užtikrinate saugią ir ramią savo finansinę šeimos ateitį.
Tauragės vėjo elektrinių parke žemes išnuomoję savininkai ir toliau užsiima įvairia ūkine veikla.

Šalia vėjo elektrinės savo ūkyje dirbantis Jurbarko rajono ūkininkas Raimondas Matula turbūt galėtų geriausiai paneigti įvairius mitus apie vėjo energiją. Šnekos apie tai, ar vėjo elektrinės kenkia gyvuliams, sėjai ar pjūčiai, jam nė motais. Jurbarko rajone šalia „Ignitis renewables“ vėjo elektrinių parko apie 600 hektarų dirbantis R. Matula sako, kad vadovaujasi mokslininkų rekomendacijomis, o ne prietarais.

„Jau ne vienus metus sėju javus šalia vėjo elektrinių, auginu gyvulius ir nebuvo nieko, kas žeistų mano akį ar ausį. Patys pagalvokit – vėjo elektrinė taip įsilieja į gamtą, kad kartais matau stirnas, besiilsinčias po jų sparnais. Džiugu matyti, kad technologijos, žmogus ir gamta gali sugyventi“, – sako R. Matula.

Infrastuktūros gerinimas naudingas ūkininkavimui

Šiandien ūkininkai naudoja modernią ir brangiai kainuojančią žemės ūkio techniką, tačiau vietiniai keliai ir nuovažos į laukus toli gražu nėra pritaikyti tokiai technikai, todėl neretai patys ūkininkai investuoja į vietinių kelių būklės gerinimą.

„Ignitis renewables“ statydami vėjo parką Kelmės rajone aktyviai bendradarbiauja su ūkininkais turėdami bendrą tikslą – pritaikyti kelius sunkiasvoriai ir stambiagabaričiai technikai, kuri reikalinga ne tik statybos metu vėjo elektrinių komponentų pristatymui, bet ir toliau tarnautų ūkininkams.

Tokiuose tvirto pagrindo keliuose įrengiamos apsilenkimo ir sandėliavimo aikštelės, suformuojamos patvarios nuovažos su pralaidomis į dirbamus laukus. Vykdant kelių įrengimo darbus dažnai tvarkomas ir drenažo tinklas.

„Susilaukiame klausimų ir apie tai, o kas planuojama pasibaigus vėjo elektrinių parko veikimui. Pasibaigus eksploataciniam laikotarpiui, vėjo elektrinės gali būti keičiamos arba likviduojamos. Nusprendus likviduoti vėjo elektrinę ar visą jų parką, vėjo elektrinės bus demontuojamos. Pasibaigus vėjo elektrinės eksploatacijos laikui, pamatai bus demontuojami iki tokio lygio, kad būtų galima atkurti derlingą dirvožemio sluoksnį ir ūkininkavimo veiklą būtų galima vykdyti toliau“, – pasakoja E.Skinderytė.

Užs. Nr. 133

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video