Vasara pasidžiaugti dar spėsime

BNS nuotr.
Lietuvoje vasara įsibėgėja labai iš lėto. Karščio bangos – trumpos ir pavienės, o naktimis buvo ir taip, kad vis norėjosi pabūti šalia šiltos krosnies ar teko trauktis šiltesnius drabužius. Tačiau, pasak Lietuvos geografės, meteorologės, fizinių mokslų daktarės, meteorologijos mokslo populiarintojos Audronės Galvonaitės, šis orų nepastovumas nėra tik laikinas gamtos kaprizas – tai ženklas, kad klimato kaita neaplenkia ir mūsų mažos Lietuvos. Plačiau apie tai, kokia mūsų laukia likusi vasara ir kiek įtakos jai turi klimato kaita, „Rinkos aikštė“ paklausė A. Galvonaitės ir geografo, meteorologo, habilituotas fizinių mokslų daktaro, Vilniaus universiteto profesoriaus Arūno Bukančio.
Nepastoviems orams įtaką daro klimato kaita
„Dabar klimatui būdingas taip vadinamas tarpparinis temperatūros šokinėjimas, kai vieną dieną 30 laipsnių karščio, kitą – jau 15. Šito anksčiau, kol dar nebuvo rimtos klimato kaitos, nebuvo. Aš tai pastebiu jau pastaruosius kelerius metus, nebūtinai tik šiais metais. Todėl manau, kad šią vasarą gali būti „amerikietiški kalneliai“, kai vieną dieną labai karšta, kitą dieną vėsu“, – ilgamete patirtimi ir stebėjimais dalinasi A. Galvonaitė.
Anot jos, „normalių“ vasarų, kai buvo aiškiai juntama, kad sulig kalendorine vasara ateina ir šilti orai, dabar jau beveik nebebūna: „Tas pats ir žiemą, čia ne vien tik vasarą. Jūs pasižiūrėkit, kokie žiemos temperatūros svyravimai. Galima sakyt, vieną dieną šąla, kitą – šyla, vieną dieną lyja, kitą dieną sninga – iš tikrųjų ir pavasarį, ir vasarą, ir žiemą yra viskas taip pat“.

Daugelis neprotingų savo poelgių „nurašo“ klimato kaitai
– Ir kur visa tai gali nuvesti, Jūsų manymu? Pavyzdžiui, kitą vasarą, ko galima tikėtis? Čia visi nuogąstauja dėl baisiai karštų orų, o pas mus Lietuvoj atvirkščiai, jie tarsi ir vėsūs, nors tik žiemos šyla, rodos…
„Na, žinot, lietuviai visą laiką nerimauja, dūsauja, tai čia jau ne klimato kaita kalta, o jų charakteris, – šmaikščiai ironizuoja meteorologė. – Pavyzdžiui, važiuoju per Lietuvą, laukai gražūs, gražu žiūrėti, o jau panikos, o jau dūsavimai – tai yra lietuviškas bruožas, čia yra charakteris.
Kalbant apie klimato kaitą, aš 40 metų visus įtikinėjau, kad vyksta klimato kaita. Iš manęs šaipėsi, nieks netikėjo. Galų gale, kai keletą metų buvo arba liūtys, arba karščiai, ar dar kažkokie ekstremalūs reiškiniai pasikartojo, tada patikėjo, kad vis tik klimato kaita vyksta“.
Tačiau, kaip sako pašnekovė, bėda ta, kad dabar daugelis savo neprotingų veiksmų „nurašo“ klimato kaitai.
„Pavyzdžiui, jeigu tu vasario mėnesį pradedi sodinti svogūnus ir jie supūva, tai kalta klimato kaita. Tai yra tiesiog žmonių nesuvokimas, kad natūraliai gamtoje juos sodinti dar per anksti. Aš aiškinu, sakau, klausykit, 30 laipsnių balandį ir 30 laipsnių liepą ore yra ne tas pats. Jūs pačiupinėkit žemę. Kodėl anksčiau žemdirbiai, nebūnant žurnalistų, visokių ekspertų, žinojo daug ką? Nes jie čiupinėdavo žemę, kišdavo ranką į žemę ir žiūrėdavo, šalta ji ar šilta. Dabar lauke sušilo, visi pliaže guli ant šaltos žemės, radikulitus renka. Ir nieko nesusimąsto. Ir, žinokit, juokas juokais, bet mane užknisa jau, kai man vasario mėnesį visos šeimininkės pradeda skambint ir klaust, ar jau galima sodint svogūnus. Dar cibulinę dieną prisimenat, kad yra per Stanislovą? Tai kodėl dabar turi būt vasario mėnesį sodinami svogūnai? Visi kažkaip nori pagreitint gyvenimą. Mes taip skubam ir taip nemąstom nieko jau. Man kartais atrodo, kad mūsų visi Lietuvos žmonės iš vakaro nuleisti iš kosmoso“, – humoro jausmo nestokoja ilgametę patirtį turinti klimatologė.
„Dabar klimatui būdingas taip vadinamas tarpparinis temperatūros šokinėjimas, kai vieną dieną 30 laipsnių karščio, kitą – jau 15. Šito anksčiau, kol dar nebuvo rimtos klimato kaitos, nebuvo. Aš tai pastebiu jau pastaruosius kelerius metus, nebūtinai tik šiais metais. Todėl manau, kad šią vasarą gali būti „amerikietiški kalneliai“, kai vieną dieną labai karšta, kitą dieną vėsu.
A. Galvonaitė
Jei dar neatostogavote, atostogaukite liepos pabaigoje–rugpjūčio pradžioje
Tuo metu prof. A. Bukantis pastebi, kad nors antra liepos pusė žada būti šiltesnė ir sausesnė nei birželis, tačiau ilgalaikių sausrų ir kaitrų, pagal išankstines prognozes, neturėtų būti.
– Ši vasara mūsų labai nedžiugina. Ar ir toliau bus taip pat blogai?
– Galime sakyti, kad taip blogai gal ir nebus, bet didelių karščių kol kas nėra numatoma. Birželio pabaiga buvo vėsesnė, kaip ir buvo numatyta anksčiau, bet jau pirmoji savaitė liepos šiltesnė ir jau temperatūra pakilti iki 25–27 netgi laipsnių kai kuriomis dienomis. Bet tai bus toks trumpas atšilimas ir vėliau vėl prasidės prastesnių orų laikotarpis. Apskritai liepos mėnesis prognozuojamas artimas daugiamečiam vidurkiui, t. y., vidutinė paros temperatūra turėtų būti apie 18–19 laipsnių.
Kaip ir visos mūsų vasaros ir apskritai mūsų orai tokie yra banguoti, nepastovūs, tai ir ši vasara – ne išimtis, bet jau yra numatomas mažesnis kritulių kiekis liepos pirmoje pusėje, nes formuosis Skandinavijos anticiklonas ir jo įtakoje kaip tik bus ir Lietuva, todėl kritulių pirmoje liepos pusėje bus mažiau. Na, o antroji liepos pusė, jau yra numatoma šiltesnė, maždaug vienu laipsniu už vidurkį aukštesnė temperatūra ir turėtų jau dienomis dažniau pakilti temperatūra iki 25, 26 laipsnių, o naktys tokios vidutiniškai šiltos, galima sakyti, tarp 10–15 laipsnių – tokia vyraujanti naktinė minimali temperatūra turėtų būti.

– Kaip tik norėjau pastebėti, kad naktys iš tiesų labai šaltos, kaip vasarai – būdavo dienų, kai siekdavo tik 5, 6 laipsnius…
– Taip, kadangi čia tie vėsūs orai yra susiję su aktyvia ciklonų veikla Šiaurės Atlante, na, ir kada jie atslenka jau į Baltijos regioną, tai judėdami toliau į rytus, jie įtraukia šalto oro netgi iš Skandinavijos Arkties regiono. Na ir jis tada plūstelės iš šiaurės jau ir į Lietuvą, dėl to temperatūra nukrenta netgi žemiau 10 laipsnių. Ir tokių naktų šį mėnesį buvo jau ne viena, netgi buvo fiksuojamos vadinamosios atvėsos, kai temperatūra pakildavo netgi dieną tik iki 14–16 laipsnių. Lietingi, vėsūs orai, tai jie yra čia susiję su Atlanto ciklonais. Ir kol jie lankosi pas mus tokiomis, galima sakyt, serijomis vienas po kito, tol ir štai, na, tokie orai, kada nedžiuginantys.
– O galime jau pažvelgti į rugpjūtį bent truputį?
– Na, rugpjūtis dar labai toli ir prognozės tikrai dar nėra patikimos. Jeigu šiandien sudaryta prognozė rugpjūčio mėnesiui, tai ji, žinoma, gali ir nepasitvirtinti, bet pagal preliminaras prognozės, rugpjūtis irgi numatomas vidutiniškai šiltas ir vidutinė temperatūra turėtų būti apie 18 laipsnių. Čia jau visoj Lietuvoj išsilygina temperatūros skirtumai tarp pajūrio ir Rytų Lietuvos, na, ir praktiškai jau sušyla ir vanduo Baltijos jūroje, todėl ir pajūryje jau pasidaro malonesni orai. Na, o kritulių irgi numatoma apie normą – turėtų kaip liepą, taip ir rugpjūtį iškristi tarp 60–80 mm. Čia, žinoma, vėlgi vidutiniai skaičiai, nes krituliai pastaruoju metu labai nevienodai pasiskirsto Lietuvos teritorijoje ir kai kuriose vietose netgi dar ir sausringos sąlygos, pvz., Pietvakarių Lietuvoj kai kuriose vietovėse tęsiasi, o kitur lietaus jau yra netgi perteklius, iškritusi dviguba norma.
Apskritai liepos mėnesis prognozuojamas artimas daugiamečiam vidurkiui, tai yra, vidutinė paros temperatūra turėtų būti apie 18–19 laipsnių.
prof. A. Bukantis
– Tai kaip suprantu, sausrų, kažkokių ekstremalumų neturėtų būti šią vasarą?
– Trumpalaikės anomalijos neišvengiamos yra, galiu tik tiek pasakyti, bet jos, na, gali pasitaikyti priklausomai nuo to, kokios atmosferos cirkuliacijos sąlygos susidarys. Jeigu atsitiks taip, kad pasieks mūsų regioną tropinės oro masės, tai, žinoma, gali trumpam temperatūra šoktelėti ir iki 30 laipsnių, bet tokių atvejų, tokių reiškinių dabar numatyti negalim, nes tai yra trumpalaikiai reiškiniai. Ir turėkime dar omenyje, kad liepos trečiasis dešimtadienis ir rugpjūčio pirmasis dešimtadienis yra patys šilčiausi Lietuvoje. Šiuo metu yra fiksuojama pati aukščiausia temperatūra metuose.
– Tai jeigu dar kažkas nesusiplanavo atostogų, vadinasi, derėtų planuotis būtent tas dienas, kurias jūs paminėjot – liepos pabaigą, rugpjūčio pradžią?
– Taip, sakykim taip, visa liepos antroji pusė ir rugpjūčio pradžia pagal dabartinius duomenis turėtų būti šiltesnė. Tačiau čia tik prognozės, jos dar bus tikslinamos. Reikia palaukti dar kokią savaitę, tada jau paaiškės tiksliau ir kokia liepos mėnesio orų būklė numatoma, bet preliminariai taip turėtų atrodyti kiti vasaros mėnesiai. Tarkim, birželio mėnesio išankstinės prognozės tikrai pasitvirtino, jis buvo numatomas gana vėsus ir galima sakyti, kad įvyko taip, kaip ir buvo numatyta.