Vanduo iš krano smirda. Ką daryti?
Vanduo – gyvybiškai svarbus ir būtinas dalykas. Nors vis dar diskutuojama, ar galima gerti vandenį tiesiai iš krano, visgi nemažai žmonių tokį vandenį be jokio papildomo apdorojimo geria ir naudoja maisto gamybai. Žinoma, jei vanduo – skaidrus ir be kvapo. Tačiau ne visi atsukę kraną virtuvėje pamato būtent tokį vandenį. Ką daryti, jei iš krano bėgantis vanduo verčia suraukti nosį?
Daugiabutyje – smirdantis
Štai vieno Gegučių gatvės namo gyventojas skundžiasi, kad vanduo, bėgantis iš krano, tikrai nėra paties maloniausio kvapo. Smirda ir tik iš krano išbėgęs vanduo, ir virdulyje užvirintas. Be jokios abejonės, gerti tokio vandens nesinori, jo naudoti maisto gamybai – taip pat. Nejau belieka pirktis vandenį iš prekybos centro?
Įmonės „Kėdainių vandenys“ direktorius Kęstutis Vaitkevičius teigė, kad pirmiausia su tokiais skundais žmonės turi kreiptis į įmonę – informavus apie susidariusią situaciją yra tikrinama, dėl ko ji susidarė. Tiesa, skirtingos situacijos yra retai apgyvendintose vietose, kaimuose ir daugiabučiuose. Vamzdynus prižiūrėti reikia visur, tačiau daugiabučiuose į vamzdynų priežiūrą neretai žvelgiama pro pirštus.
„Tai dažniausiai atsitinka dėl to, kad mažėja gyventojų skaičius. Tarkim, Kapliuose ženkliai sumažėjo gyventojų skaičius, o vamzdynas liko toks pats, vandenvietė toli, vamzdžiai stori. Reikėtų naujos vandenvietės miesto centre, perkloti visus vamzdžius – techniškai viskas padaroma, bet finansiškai tai sunkiai įmanoma. Tokia problema yra ir kituose kaimeliuose, kur gyventojų yra mažai“, – kalbėjo įmonės direktorius.
[quote author=“K. Vaitkevičius“]Nesu girdėjęs, kad kas plautų ir valytų vidaus vandens tiekimo tinklus. Bandžiau kalbinti bendrijų pirmininkus, kodėl jie to nedaro – na, sako, kad niekur taip nedaro. Bet jeigu niekur nedaro, dar nereiškia, kad nereikia daryti. Pavyzdžiui, karšto vandens vamzdynus plauna ir valo, o šalto vandens – ne. Juk jis taip pat plieninis, taip pat rūdys kaupiasi.[/quote]
Taip pat tokių bėdų gali atsirasti dėl įtrūkusio vamzdžio ar įvykusios avarijos. Daugiabučiuose namuose taip pat turėtų būti tvarkomi vidaus vandens tiekimo tinklai, tačiau to niekas nedaro.
„Nesu girdėjęs, kad kas plautų ir valytų vidaus vandens tiekimo tinklus. Bandžiau kalbinti bendrijų pirmininkus, kodėl jie to nedaro – na, sako, kad niekur taip nedaro. Bet jeigu niekur nedaro, dar nereiškia, kad nereikia daryti. Pavyzdžiui, karšto vandens vamzdynus plauna ir valo, o šalto vandens – ne. Juk jis taip pat plieninis, taip pat rūdys kaupiasi“, – kalbėjo K. Vaitkevičius.
Ragina kreiptis
Įmonės vadovas ragina gyventojus netylėti ir nelaukti – vos pastebėjus problemą apie ją pranešti „Kėdainių vandenims“, kad darbuotojai galėtų imtis veiksmų.
„Iš karto tegul mums skambina. Nes būna, kad vėliau sulaukiu ironiškų skambučių. Paskambina žmogus ir sako: „Ar jūs žinote, kad tokiam ir tokiam kaime mes neturime vandens jau šešias dienas?“. Na, aš sakau – aišku, kad nežinau. Niekas nesikreipia, iš karto nepraneša, problema nebūna sprendžiama, o paskui žmonėms trūksta kantrybė ir ima pykti ant visų.
Na, mes nežinome, kad kažkur yra problema, jeigu apie ją mums niekas nepraneša. Tegul skambina iš karto, o mes savo ruožtu stengsimės kuo greičiau išspręsti nesklandumus“, – kalbėjo įmonės vadovas.
Sveikatai nepavojinga
Vandeniui rusvą atspalvį suteikia didelis geležies kiekis. Ir nors taip vanduo praranda reprezentacinę išvaizdą, tačiau jis sveikatai nėra kenksmingas. Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto specialistai atliko rizikos vertinimą dėl geležies, gaunamos su geriamuoju vandeniu, poveikio žmonių sveikatai.
Pagrindinės problemos, kurias gali sukelti per didelis geležies kiekis vandenyje – nemaloni akiai vandens spalva, pakitęs skonis, o tokiam vandeniui tekant vamzdynais jie ima kimštis, mažėja jų pralaidumas.
Geležies perteklių iš vandens galima panaikinti naudojant specialų vandens filtrą, palikus vandenį ilgesniam laikui atvirame inde – tuomet geležis nusės indo dugne. Taip pat geležies kiekį sumažinti galima užvirinus vandenį ir palikus jį nusistovėti.
Reklama: vandens valymo filtrai