V. Muntianas: „Valdžia neatstovauja krašto bendruomenės viešajam interesui“

Politikos veteranas, buvęs ilgametis Kėdainių rajono meras Viktoras Muntianas praėjusią savaitę paliko valdančiąją koaliciją. Kas privertė rajono savivaldybės Tarybos narį žengti šį žingsnį? Kalbėdamas apie priežastis jis nurodo pagrindines rajono valdžios problemas bei tikina daugiau negalėjęs būti šios sistemos dalimi.
– Į rajono savivaldybės Tarybą kandidatavote ir buvote išrinktas Liberalų sąjūdžio sąraše, o tai liudija, jog liberalizmo idėjos jums nėra svetimos. Kas įvyko, jog nutarėte palikti rajono liberalų suburtą valdančiąją koaliciją?
– Priežastis labai paprasta, mes gyvename nebrandžios demokratijos stadijoje, kai žmonės, kurie turi atstovauti tam tikrai grupei žmonių ar bendruomenei iš tiesų neatstovauja, negina viešojo intereso. Deja, dauguma išrinktųjų atstovauja ar bando tenkinti savo asmeninius ar grupinius interesus.
To noriu ar nenoriu, mano patirtis didelė ar nelabai – aš visada atstovauju viešajam interesui ir todėl būsiu mažumoje. Šiame lygmenyje, tokioje demokratijos stadijoje elgtis kitaip tiesiog nėra jokių šansų.
Mes, ta nedidelė grupė žmonių, aktyviai dalyvavome sudarant koalicinę programą ir siekėme, kad ji būtų įgyvendinta. Dvejus metus valdančiojoje koalicijoje bandėme išsiaiškinti, kodėl ši programa nėra vykdoma. Mums bandė įrodinėti, jog viskas gerai – programa vykdoma, arba tuojau pat tai bus pradėta daryti. Taip praėjo dveji metai, kol prasidėjus tretiems buvau priverstas pasakyti: „Ne, brangieji, akivaizdu, jog su tokia komanda šios programos jūs neįvykdysite.“
– Prieš kurį laiką buvote pareiškęs nepasitikėjimą savivaldybės administracijos direktoriui, minėjote, kad jį ir dar kelis vadovus reikia pakeisti. Ar šie postuose išlikę valdininkai, jūsų manymu, yra priežastis, lemianti rinkimų pažadų nevykdymą?
– Valdančios koalicijos narių susitikimuose nurodžiau identifikuotas silpniausias savivaldybės administracijos grandis. Tai pats administracijos direktorius, Statybos ir turto skyrių bei Viešųjų pirkimų skyrių vadovai. Šių silpnųjų grandžių nesutvarkius nėra jokių šansų, kad programa bus įgyvendinta.
Paskutiniame Tarybos posėdyje mes matėme, kad vykdoma ne koalicinė programa, o tai, ką pati valdančioji dauguma, rajono meras suplanavo. Su savivaldybės plėtra, rajono žmonių gyvenimo kokybės gerinimu ši programa mažai susijusi. O kalbant apie plėtrą, beveik visi projektai nėra vykdomi ir tai vyksta labai dideliu mastu.
Prie ligoninės esanti automobilių stovėjimo aikštelė – bene vienintelis objektas, kuriame vyksta darbai ir kuris atitinka vietos gyventojų interesus.
Tai, kad netenkinamas viešasis interesas, nesilaikoma koalicinės programos buvo paskutinis lašas, perpildęs mano kantrybės taurę. Suvokiau, jog būdamas valdančiosios koalicijos nariu neturiu jokių galimybių daryti įtaką procesams, o sėdėti ir pritarti tokiai situacijai – tikrai negaliu.
– Priminkite, kokios buvo pagrindinės koalicinės veiklos programos gairės, kurių nevykdymu kaltinate rajono vadovus?
– Tai investicijų pritraukimas į rajoną, čia veikiančią Laisvąją ekonominę zoną taip sukuriant gerai apmokamas darbo vietas, sustabdant neigiamus emigracijos procesus. Taip pat – žmonių interesų paisymas, gyvenimo lygio, jo kokybės kėlimas ir taip toliau.
Kitas dalykas, kuris buvo akcentuotas programoje, jog biudžeto lėšos bus investuotos į verslo aplinkos gerinimą. Kitaip sakant, įdėtas euras iš savivaldybės, valstybės biudžetų ar Europos Sąjungos paramos lėšų pritrauks privačią iniciatyvą, investicijas ir taip mes dvigubai laimėsime. Deja, tokių objektų, kurie gerintų verslo aplinką ir pritrauktų investicijų aš Kėdainiuose visai nematau.
O tai, kad giriamasi atnaujintais šaligatviais, verslo aplinkos gerinimui ir investicijų pritraukimui visiškai neturi jokios įtakos. Tai elementarūs darbai, kuriems nereikia nei kūrybos, nei idėjos. Juos būtų galima pavesti seniūnijai ir tikiu, kad ji puikiai su šia užduotimi susitvarkytų.
[quote author=“V. Muntianas“]Tai, kad netenkinamas viešasis interesas, nesilaikoma koalicinės programos buvo paskutinis lašas, perpildęs mano kantrybės taurę. Suvokiau, jog būdamas valdančiosios koalicijos nariu neturiu jokių galimybių daryti įtaką procesams, o sėdėti ir pritarti tokiai situacijai – tikrai negaliu[/quote]
Jeigu jau nepavyksta sugalvoti, kaip investuojant lėšas pritraukti privačias investicijas, sudaryti verslo plėtrai palankią aplinką, tuomet reikėtų koncentruotis į tas veiklas, kurios padėtų sumažinti savivaldybės išlaidas. Tai pastatų atnaujinimas, modernizavimas, taip sumažinant patiriamas išlaidas.
Kita prioritetinė sritis – kultūros paveldo išsaugojimas yra visiškai apleistas. Regis, valdžia neturi suvokimo, o juo labiau strategijos, kaip sutvarkyti, nuo nykimo išgelbėti bei ateities kartoms palikti neįkainojamus mūsų krašto istorijos ir kultūros paminklus.
– Kokių būta pasiūlymų, kaip pagerinti ne tik verslo aplinką, bet ir eilinių rajono gyventojų gerovę ir kuo šie planai galiausiai virto?
– Kitas dalykas, apie kurį kalbėta koalicinės veiklos programoje – gyvenimo kokybės gerinimas. Buvo žadama ne tik renovuoti daugiabučius namus, bet ir tai daryti ištisais kvartalais, kapitaliai sutvarkant visą aplinką, infrastruktūrą, sukuriant rekreacines zonas, vaikų žaidimo aikšteles.
Tačiau ką mes turime dabar? Kvartalinė renovacija net nepradėta, o pagal renovuojamų daugiabučių namų skaičių mes esame vieni paskutinių visoje šalyje. Planuose taip pat buvo visas rajono gyvenvietes su Kėdainiais sujungti asfaltuotų kelių tinklu. Taip pat – reitinguoti asfaltuoti planuojamas gatves atsižvelgiant į gyventojų skaičių, eismo intensyvumą bei kitus kriterijus, kaip tai daroma daugelyje kitų savivaldybių. O viso to pasekmė – buvo „zulinama“ tol, kol iš pasiūlymo nieko neliko ir pažeidžiant reglamentą dėl jo net nebalsuota.
Likome ten, kur buvome, o rezultatas – apgailėtinas. Kartą grįždamas iš darbo klausausi radijo laidos, žurnalistas klausia Kelių direkcijos vadovo, ką šis darys, kad nesikartotų tokia situacija, kaip Kėdainių rajone, kur buvo asfaltuotas niekur nevedantis kelias… Galima tik įsivaizduoti, kaip Kelių direkcijos vadovai reaguos, kai savivaldybė į ją kreipsis su savo poreikiais prašydama pinigų. Atsakymas gali būti vienareikšmis – kelių į niekur tiesimui lėšų skiriama nebus.
Šią gatvę asfaltavęs vietos seniūnas formaliai tarsi nieko nepažeidė. Jo teritorijoje visi keliai asfaltuoti, pinigų yra, tad kur juos panaudoti? Tada kyla mintis asfaltuoti į ganyklas ar tiesiog į niekur vedančius kelius. Tačiau tai visam Kėdainių rajonui skirti pinigai, kuriuos privalu naudoti itin racionaliai. Juk esama tokių vietų, kur šių lėšų verkiant reikia.
Tad susiklosčius tokiai situacijai aš asmeniškai toliau taikstytis negalėjau. Mačiau, jog visi mano pasiūlymai keliauja pro šalį.
– Kokią jūs regite tolimesnę Kėdainių rajono savivaldybės tarybos perspektyvą, kai iš valdančiosios koalicijos pasitraukus keturiems politikams tarsi nebeliko daugumos?
– Tai, ką matau dabar, jog viešąjį interesą pakeitė asmeniniai ar grupiniai interesai, jų tenkinimas. Vadovaujantis tokia logika imama ir balsuojama. Nereikia jiems nei koalicinių sutarčių, nei programų. Vienam duoda duonos kriaukšlę, kito giminaičiui – darbo vietą, trečiam kokį nors komunalinį projektėlį, gatvę suasfaltuos, vandentiekį atves ir panašiai. Tokiu būdu jie susirinks daugumą Tarybos narių balsų. Gaila, tačiau į bendruomeninius reikalus, viešąjį interesą jiems nusispjauti.
Kalbant apie perspektyvą, tos plėtros, kurios taip laukia visi kėdainiečiai, nebus. Tačiau balsų, palaikančių mero pasiūlytus sprendimus, Taryboje visada atsiras. Mero rankose – pakankamai svertų, kad tenkintų mano anksčiau jau paminėtus privačius Tarybos narių interesus. Esant tokiai situacijai, jis visada turės daugumą. Manau, jog dabar, man su keliais politikais pasitraukus iš valdančiosios koalicijos, meras tik džiaugiasi. Jam nebereikės aiškinti, įrodinėti sprendimų svarbos. Mes, būdami opozicijoje, siūlysime alternatyvius sprendimų projektus, kurie atitiktų gyventojų poreikius ir didintų mūsų krašto ekonominį ir socialinį konkurencingumą. Tokiu būdu laimėsime mes ir krašto bendruomenė.