Už knygų skaitymą – mobilusis telefonas

 Už knygų skaitymą – mobilusis telefonas

Akcijos „Vasara su knyga“ didžiojo prizo mobiliojo telefono „XIAOMI Redmi Note 10“ laimėtoja Nijolė Snarskienė./Ramunės Dauparienės nuotr.

Rasa JAKUBAUSKIENĖ

Rugpjūčio pabaigoje baigėsi projektas „Vasara su knyga“. Jį jau šeštus metus organizavo Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio apskričių viešosios bibliotekos ir Lietuvos aklųjų biblioteka. Projektu siekiama skatinti visuomenę domėtis literatūra, skaitymu. Minėtame projekte dalyvavo ir Kėdainių Mikalojaus Daukšos viešoji biblioteka bei jos filialai. Įvairaus amžiaus skaitytojai per tris vasaros mėnesius turėjo įveikti iššūkį ir perskaityti bent penkias knygas pagal tam tikras temas. O jį įveikusieji apdovanojami daugkartiniais spalvotais šiaudeliais. Taip pat burtų keliu buvo traukiami keli laimingieji, kuriems atiteko didieji prizai – mobilieji telefonai, išmaniosios apyrankės, elektrinis paspirtukas. Vieną iš pagrindinių prizų – mobilųjį telefoną „XIAOMI Redmi Note 10“ laimėjo Pernaravos filialo skaitytoja Nijolė Snarskienė. Kaip pasakojo skyriaus bibliotekininkė Ramunė Dauparienė, popietė, kurioje laimėtojai buvo įteiktas prizas, vyko spalio pradžioje. Tuomet bibliotekoje vyko ir Tarptautinei veltinio dienai bei skaitymui skatinti skirta edukacinė popietė iš edukacinės programos „Veliu vilnelę, skaitau knygelę“ „Veliam raides, skaitom knygas“.

Didysis prizas laimėtas pirmą kartą

Prizo laimėtoja dėl asmeninių priežasčių popietėje likti negalėjo. Tačiau pasak R. Dauparienės, laimėtoja buvo gerai nusiteikusi ir džiaugėsi dovana.

„Skaitytoja jau seniai ir daug skaito, ypač vasaromis, kai išvyksta prie jūros atostogoms, nes namuose, o ypač gyvenant kaime, daug įvairios veiklos. Taip pat daug mūsų bibliotekoje skaito ir jos vyras Stanislovas bei kiti šeimos nariai, – sakė bibliotekininkė. – Šių metų iššūkis „Knyga – vasaros desertas!“. Aš bibliotekoje paruošiau vasaros desertą kaip tik Nijolės šeimai į Šventąją, kur tuo metu atostogavo ji, o dukra nuvežė knygų pati vykdama pailsėti.“

Tai, anot bibliotekininkės pirmas kartas, kai Pernaravos skyriuje laimėtas didysis prizas. Skaitytojai dalyvauja kasmet, bet didžiojo prizo sėkmė dar nebuvo aplankiusi.

Pernaravos filialo skaitytoja Nijolė Snarskienė./Ramunės Dauparienės nuotr.

„Skaitančiųjų dėl prizo nepadaugėja. Iš patirties galiu pasakyti, kas jau myli knygą ir ji žmogui artima, tai tas ir skaito. Galbūt šie dalykai daugiau vaikus pritraukia prie knygos, skaitymo bei dalyvavimo iššūkyje“, – pastebėjo pašnekovė.

Kaip teigė projekto kuratorė ir bibliotekos Skaitytojų skyriaus vedėja Asta Šeliakienė, ne tik Pernaravos skyriuje, bet ir visame Kėdainių rajone toks didelis prizas laimimas pirmą kartą.

„Kėdainių rajono M. Daukšos viešoji biblioteka šiame projekte dalyvauja jau nuo 2017 metų ir kiekvienais metais sulaukia vis daugiau dalyvių. Pernai vieno filialo skaitytoja buvo laimėjusi knygų rinkinį, – sakė A. Šeliakienė. – Šiais metais įveikti iššūkiui, užsiregistravo 983, o įveikė 642 skaitytojai. Bendrai su mūsų visais padaliniais dalyviai projekto metu per tris vasaros mėnesius perskaitė 4 696 knygas“.

Jaunosios skaitytojos, įveikusios „Vasara su knyga“ iššūkį, gavo diplomus ir daugkartinius spalvotus šiaudelius./Ramunės Dauparienės nuotr.

Daugiau skaito vaikai ir vyresni žmonės

Tiesa, kaip pastebėjo R. Dauparienė, vaikų ir jaunimo skaitymas vasarą siejasi su sąrašais, kuriuos mokslo metų gale išdalina mokyklose, todėl labai didelės įtakos tokios akcijos ir prizai nedaro.

„Kurie skaito nuo mažų dienų, tie ir auga kartu su knyga. „Vasara su knyga“ iniciatyva vaikus ir jaunimą sudomina tuo, kad jie atbėga į biblioteką knygų, bendrauja su bendraamžiais ir dalinasi įspūdžiais apie knygą, keičiasi knygas vieni su kitais ir siūlo vieni kitiems. Taip pat skaito parke, – sakė bibliotekininkė. – Šios akcijos suteikia galimybę susipažinti su naujais leidiniais. Ieškojimas leidinių taip pat tam tikra savišvieta, paskatinimas. O užduočių įvykdymas kartais paskatina perskaityti knygą, išleistą kitame laikmetyje ar kitokio turinio.“

Paklausta, kokio amžiaus skaitytojų daugiausia dalyvavo iššūkyje, A. Šeliakienė sakė: „Tiksliai statistikos nesu išsinagrinėjusi, bet pastebėjau, kad aktyviausi buvo vaikai iki 14 m. ir vyresnio amžiaus žmonės, nuo maždaug 60 m.

Kiekvieną skaitantįjį raginome registruotis ir dalyvauti iššūkyje. Jei reikėdavo pagalbos pildant registracijos formą, mūsų bibliotekininkės mielai ją suteikdavo“.

Bibliotekininkė džiaugiasi, kad tokios akcijos skatina įvairaus amžiaus žmones dažniau į rankas paimti knygą.

„Manau, daugiau tai skatina vaikus. Nors, tarkim, mūsų, Kėdainių bibliotekoje, daugiau buvo suaugusių, – pastebėjo A. Šeliakienė. – Pradėjusių iššūkį buvo daug, tačiau ne visiems jį pavyko įgyvendinti iki galo.“

„Skaitytoja jau seniai ir daug skaito, ypač vasaromis, kai išvyksta prie jūros atostogoms, nes namuose, o ypač gyvenant kaime, daug įvairios veiklos. Taip pat daug mūsų bibliotekoje skaito ir jos vyras Stanislovas bei kiti šeimos nariai.

R. Dauparienė

Nori daugiau projektų

Pernaravos skyriuje, kaip sakė jo bibliotekininkė, tai ne vienintelė akcija, skatinanti žmones skaityti.

„Vyksta įvairūs renginiai, popietės, diskusijos. Ciklas „Knygos sušildo širdį…“, edukacinė programa „Veliu vilnelę, skaitau knygelę“, Tarptautinė vaikiškos knygos diena ir kitos“, – vardijo R. Dauparienė.

Tuo metu A. Šeliakienė pastebi, jog toks projektas respublikiniu mastu šiuo metu yra vienintelis. Tačiau populiarumo jam netrūksta.

„Kiek teko girdėti iš skaitytojų, skaityti jų atsiliepimus mūsų socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje, daugelis labai norėtų, jog atsirastų ne tik vasara, bet ir ruduo ar žiema su knyga, – skaitytojų užsidegimu žavėjosi pašnekovė. – Tačiau ši iniciatyva yra daugiau skirta vaikams, kad paskatintų juos labiau domėtis knygomis, jas skaitytų. Nors šiame projekte nėra amžiaus cenzo ir ribos, mes tik džiaugiamės, kad žmonės skaito knygas.“

Asta Šeliakienė: „Šiais metais įveikti iššūkiui, užsiregistravo 983, o įveikė 642
skaitytojai. Bendrai su mūsų visais padaliniais dalyviai projekto metu per tris
vasaros mėnesius perskaitė 4 696 knygas“. Reginos Jasinskienės nuotr.

Trukdo šiandieninė situacija

Nors daugelis šių dienų jaunimą „kaltina“, kad per mažai skaito knygų, vis tik R. Dauparienė taip nemano: „Mano pastebėjimu šių dienų jaunimas skaito kitaip, bet skaito. Nebūtina, manau, apriboti vien popierine knyga – formų šiais laikais yra įvairių ,o svarbiausia – skaito“.

Ji taip pat pridūrė, kad, jos manymu, knygų skaitymas ugdo, augina žmogų, lavina kūrybinį mąstymą, daro įtaką asmenybės formavimuisi.

„Labai labai didelę įtaką turi šiandienos situacija, stabdanti laisvą žmonių judėjimą po bibliotekas, užkertanti bendravimą ir dalyvavimą bibliotekose rengiamuose renginiuose, popietėse bendraujant prie arbatos“, – apgailestavo Pernaravos skyriaus vedėja.

Kaip praneša organizatoriai, akcijos „Vasara su knyga“ populiarumas auga kasmet: šią vasarą buvo perskaityta daugiau nei 100 000 knygų, t.y. beveik 10 000 knygų daugiau nei praėjusiais metais. Iš viso iššūkį įveikė beveik 18 000 gyventojų.

Iš penkių pasiūlytų užduočių, didžiausio dalyvių susidomėjimo sulaukė užduotis perskaityti detektyvinę knygą. Geriausiai dalyvių įvertintų knygų topo viršūnėje atsidūrė Audronės Macijauskienės knyga „Kur vienaragis dabar?“, o populiarumu nepralenkiamas tapo J. K. Rowling bestseleris „Haris Poteris ir paslapčių kambarys“.

Daugiausii knygų perskaitė Kauno regiono gyventojai, nedaug atsiliko Klaipėdos ir Vilniaus apskričių gyventojai. Biblioteka rekordininke, pasiekusia geriausių rezultatų visoje Lietuvoje, tapo Šakių rajono savivaldybės viešoji biblioteka – čia iššūkį įveikė net 973 rajono gyventojai!

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video