Turite santaupų? Kompensacijas pamirškite!
Daugiau nei 1 000 rajono gyventojų nebegauna kompensacijų už šildymą
Šį šildymo sezoną daugiau kaip tūkstantis Kėdainių rajono gyventojų nebegauna kompensacijų už šildymą, mat skiriant tokias kompensacijas jau vertinamos ne tik mėnesio pajamos, bet ir visas turimas turtas ir net sukauptos santaupos. Tai reiškia, kad jei labai taupėte ir kukliai gyvendami sugebėjote susikaupti savo sąskaitoje kelis tūkstančius eurų juodai dienai, o gal net taupėte laidotuvėms (kaip daro nemažai senjorų) arba gavote šiek tiek pinigų pardavę kokį nors savo sunkiai užgyventą turtą, šį šildymo sezoną tuos pinigus privalėsite leisti mokėdami visą mokestį už šildymą. Santaupos jau tapo kliūtimi gauti kompensacijas.
Vertina visą gyventojo turimą turtą
Sprendžiant, kuriems gyventojams priklauso kompensacijos už šildymą, o kuriems ne, dabar jau vertinamas visas turimas nekilnojamasis turtas (statiniai, žemė), kilnojamasis turtas (transporto priemonės, žemės ūkio technika), finansinis ir kitas vertingas turtas (piniginės lėšos, turimos bankuose, kitose kredito įstaigose, pasiskolintos ir negrąžintos lėšos, vertybiniai popieriai ir pan.).
Kėdainių rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjos Jūratės Blinstrubaitės duomenimis, po tokių gyventojų turto patikrinimų, vien šių metų rugsėjo–spalio mėnesį paramos gavėjų skaičius, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, Kėdainių rajone sumažėjo daugiau nei tūkstančiu.
Tačiau, tiesa, J. Blinstrubaitė pažymi, kad net ir tie gyventojai, kurie neatitinka nustatytų kriterijų šildymo kompensacijoms gauti, vis tik gali pretenduoti į šildymo kompensaciją išimties tvarka.
Nepatenkinta pusketvirto šimto paraiškų
„2022 m. rugsėjo–spalio mėnesiais dėl šildymo kompensacijų priimta prašymų: 4 tūkst. 762, 2023 m. rugsėjo–spalio mėnesiais – 3 tūkst. 427, – „Rinkos aikštei“ sakė J. Blinstrubaitė. – Nuo 2023 m. rugsėjo 1 d. iki 2023 m. spalio 31 d. skirta kompensacija – 1 tūkst. 570 namų ūkių.“
Socialinės paramos skyriaus vedėja pažymėjo, kad šiais metais paramos skyrimo tvarka nėra griežtesnė: „Tiesiog grąžinta ankstesnė tvarka, buvusi prieš 2 metus, kai vertinamos buvo ne tik pajamos, bet ir turtas“.
Anot jos, dėl viršijamo turto normatyvo, nuo rugsėjo 1 iki spalio 31 d. nepatenkinti 352 prašymai, tačiau neaišku kiek jų grįš su prašymu taikyti išimtį. Tai reiškia, kad, jeigu nuosavybės teise turimo turto vertė viršija turto vertės normatyvą, savivaldybėms suteikta teisė visais atvejais vertinti individualią šeimos ar asmens situaciją ir piniginę socialinę paramą skirti išimties tvarka.
Individualius atvejus nagrinėja komisijos
Neretai kyla klausimų, ar tiesa, kad, pavyzdžiui, vieniša senjorė, gaunanti 200 eurų pensiją, bet, pardavusi turėtą turtą, sąskaitoje turi atsidėjusi kelis tūkstančius eurų santaupų juodai dienai, gali tos kompensacijos ir negauti?
„Jei močiutė neturi daugiau jokio turto, išskyrus namą su statiniais, jos piniginių lėšų normatyvas yra 2 tūkst. 335 Eur. Jei viršija šį normatyvą, gali kreiptis dėl kompensacijos būsto šildymui skyrimo išimties tvarka. Kiekvienoje seniūnijoje yra sudarytos komisijos, kurios nagrinėja gyventojų prašymus dėl piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams skyrimo išimties tvarka“, – paaiškino Socialinės paramos skyriaus vedėja.
Kompensaciją grąžins už du praėjusius mėnesius
Sunkiau besiverčiantys šalies gyventojai jau nuo rugsėjo galėjo teikti prašymus gauti būsto šildymo išlaidų kompensaciją ir tai daryti gali iki šildymo sezono pabaigos.
„2023–2024 m. grąžinama kompensacija už visą šildymo sezoną, jei pareiškėjas kreipėsi šildymo sezonu metu. Jei kreipėsi po šildymo sezono, grąžinama tik už du praėjusius mėnesius. Pavyzdžiui, kreipsis pareiškėjas gegužės mėn., tai bus grąžinama tik už balandžio ir kovo mėn., jei gegužės mėnuo nebus šildymo sezono mėnuo“, – komentavo pašnekovė.
Būsto šildymo išlaidų kompensacija teikiama nepriklausomai nuo šildymo būdo. Tai reiškia, kad kompensaciją gali gauti tiek būstą šildantys centralizuotai, tiek kitos rūšies kuru: malkomis, dujomis, elektra.
Tais atvejais, kai būste įrengtas geoterminis šildymas, tačiau elektros energijos suvartojimo apskaita patalpoms šildyti neįrengta (neįrengti atskiri apskaitos prietaisai), apskaičiuojant kompensacijos dydį fiksuojamas bendras būste suvartotas elektros energijos kiekis.
Gyventojai dėl būsto šildymo, karšto ir geriamojo vandens išlaidų kompensacijų skyrimo gali kreiptis į savo gyvenamosios vietos savivaldybę, taip pat elektroniniu būdu per spis.lt.
18 Komentarai
„Turte santaupų?“
Sėskis, du !
Valstybė nutarė,kad galime laidotis ir polietileniniuose maišuose,o ji jau nebesikėsins į tuos pakasynoms turimus sutaupytus du tūkstančius.Ėmiau bankomate dalį priskaičiuotos pensijos,tai kitas,už manęs stovėjęs,pastebėjo man ,kad esu kvailys,vis dar laikantis pinigus banke.Ir dėl kompensacijos paklausė.Ir jis gavo ją,nes ,atseit,neturi jokių santaupų.Iškart pensiją pasiimantis jos gavimo dieną.Va,tokie žiopliai kaip aš ,jau antrąkart išduriami prisimenant Vagnorių su kvietimais laikyt pinigus banke…Sutaupė ukrainiečiams nuo vien tik mūs rajono ubagų iškart kokią pusę milijono.
Jei esi pasiėmęs būsto kreditą ir jau turi turto….ir kompensaciją nepriklauso nesvarbu kad maži vaikai vienas.dirbantis.Mama motinystės atostogose bet va turite turto namą, nesvarbu kad auga jo palūkanos žaisbišku greičiu vos išeina.jau visus mokesčius apmokėti, tai jų žodžiais.prisimate paskolų paskui prašote kompensaciju.
Kiekvienam mieste šimtai žmoniu gauna kompensacija nors butuosia patis negyvena. O gyvena vaikai. Kur žiūri savi valdybe. Tik į pinigus nes tingi užpakali pakelti.
vaikai jau ne žmonės …
Nuo kada galima tikrinti asmenines banko sąskaitas?
nuo balandžio pirmos
Pataisykite klaidą pavadinime.
Specialistė gerai atsimena, tik porai metų buvo lengvata nevertinti turto. Žinoma, kai pernai gavo 900, o šiemet trijų pirštų kombinaciją, pačiam žmogui jau negerai, nes norėtųsi ir vėl. Neteisybė! Žulikai!
Geros taisyklės valdžios individai nori kad visi būtų visiški skurdžiai, juk namo ir žemės nepakursi žiemą. Geriausia nieko neturėti, gyvent tik savo malonumui tai ir valstybė privalės mokėti pašalpas.
Taigi čia mūsų Lietuvos valdžia,mokesčiais užvertė tiek,kad žmonės išgyventi negali.Viena gyvenu,gaunu 700 ir kai sumoku mokesčius,lieka tik pienui ir duonai,o kur drabuži kokį nusipirkti,batus žieminius,tuoj iš namų mus pradės varyti,nes tuoj pakelti mokesčių naštos negalesime.
Taigi čia mūsų Lietuvos valdžia,mokesčiais užvertė tiek,kad žmonės išgyventi negali.Viena gyvenu,gaunu 700 ir kai sumoku mokesčius,lieka tik pienui ir duonai,o kur drabuži kokį nusipirkti,batus žieminius,tuoj iš namų mus pradės varyti,nes tuoj pakelti mokesčių naštos negalesime.As rašau,nes noriu rėkti iš pykčio,neisgaliu pragyventi
jei tu viena , neturi 70 metų ir rankose nulaikai grėbliuką lapams grėbti,jei tau tik tinka šis pasiūlymas-JAMU TAVE už gaspadinę.
Drasiai jũs ċia😀 nerizikuočiau. Jei pensininkei per mėnesį vienai ! neuźtenka kokiu 250 maistui ( ir patikėkite ċia įeina ne tik duona su pienu, bet ir mėsytė, sūris, varškė, daržovės ir net kepta maximoj mėsa), tai abejoju jos tinkamumu gaspadinauti 😊
jei Jūs perkate maximoje keptą mėsą,tai irgi nepasakyčiau,kad gera gaspadinė esate.Ten toji mėsa galaižin kiek pragulėjusi visose vitrinose ir jau pakeitusi savo spalvą,pritrinta česnakais ir kt čilintais ,,pagardais“, va tokiems patikliukams ant galo ir įkišama.Etikečių prisiveža ir klijuoja jas ant šašlykų kibirėlių ir kitų dūmuose ne itin gerą kvapą prarandančių auksarankių kūrinių.Atsimenu jaunystę,kada deficitų laikais kolūkyje buvome uždirbę kiaulę ir ją dar šiltą sukišome į celofaninį maišą.Iš po nakties ji jau buvo prarūgusi ir atsidavė kiaušiniu.Savo puskiaulį nuvežiau prie Obelės ir sudeginau.Bedegdama ji tikrai gerai kvepėjo,o kolega turėjo chytrą uošvienę,kuri tą kiauliuką sudėjo į dešras ir pardavė turguje.Na ,kaip pavyzdys,a?
pavyzdys apie mėsą, ne dėl mėsos kokybės, o dėl kainos 🙂 niekas neatstos namie keptos, bet ir kaina kita- perki žalią, ruoši, gaišti laiką, resursus, vistiek pigiau išeina:) pirkti paruoštus yra brangiau, neapsimoka kai šeima didelė, o jei vienas ir norisi mėsos mažo gabalėlio, perki mažą kiekį jau paruoštos. Bet čia greičiau matematikos klausimas- nes parašė pensijos 700, gyvena viena. Na nesuprantami mokesčiai, nes vienas nei tiek vandens, nei tiek elektros nevartoji, kad po jų liktų tik duonai su pienu. Kaip parašė, taip vertini.
Musu valdžia riame tik turtingus ir bedarbius, pijokus ir daugiavaikėms, kuriems ir pašalpas duoda ir už malkas ,o jie viska prageria,dirbančiam su mažu atlyginimu nieko,tai kam dirbti , geriau stovėti darbo biržoje
Šiaip, tai daryti kratą, tame tarpe ir santaupų, reikalingas atitinkamų teisėtvarkos organų leidimas.