Skip to content

Teikia siūlymus dėl mokesčių: tikslas – prieinamesnė kultūra, aktyvesnė mecenatystė

 Teikia siūlymus dėl mokesčių: tikslas – prieinamesnė kultūra, aktyvesnė mecenatystė

Kultūros ministerijos nuotr.

Išnagrinėjusi gautus pagal savo kompetenciją įvertinti mokesčių įstatymų pakeitimų projektus, Kultūros ministerija kreipėsi į Finansų ministeriją, pateikdama savo išvadas ir pasiūlymus. Pagrindinis dėmesys juose skiriamas kultūros paslaugų prieinamumo užtikrinimui bei palankesnės aplinkos kūrimui fizinių asmenų paramai kultūrai, o kartu ir mecenatystės tradicijų stiprinimui.

Finansų ministerijai išdėstyti siūlymai, kuriais siekiama paskatinti fizinius asmenis aktyviau remti kultūrą ir kitas visuomenei naudingas sritis. Kultūros ministerija siūlo papildyti Gyventojų pajamų mokesčio įstatymą nuostata, leidžiančia gyventojams iš savo metinių apmokestinamųjų pajamų atimti pagal Labdaros ir paramos įstatymą suteiktos paramos sumas. Siūloma, kad ši atimama paramos suma negalėtų viršyti 40 proc. asmens apmokestinamųjų pajamų ir 100 tūkst. eurų per metus.

„Mūsų tikslas – ne tik išlaikyti kultūros prieinamumą visiems gyventojams, bet ir aktyviai skatinti pačios visuomenės įsitraukimą į kultūros puoselėjimą ir finansavimą. Siūlomos mokestinės paskatos fiziniams asmenims yra svarbus žingsnis stiprinant mecenatystės tradicijas Lietuvoje, – sako kultūros ministras Šarūnas Birutis. – Lietuva yra viena iš nedaugelio EBPO šalių, kurioje iki šiol trūksta efektyvių mokestinių lengvatų individualiems rėmėjams. Tikime, kad galimybė paramą atskaityti iš apmokestinamųjų pajamų, kuri yra plačiai taikoma kitose šalyse, ženkliai prisidėtų prie papildomo finansavimo pritraukimo ne tik kultūrai, bet ir švietimo, sveikatos ar socialinės apsaugos sritims.“

Kultūros ministerija savo išvadose taip pat išreiškė susirūpinimą dėl siūlymo didinti lengvatinį pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą kultūros įstaigų ir renginių lankymui nuo 9 iki 12 procentų. Ministerijos nuomone, toks pakeitimas gali sąlygoti renginių bilietų kainų brangimą, o tai sumažintų kultūros prieinamumą, ypač mažesnes pajamas gaunantiems gyventojams, taip pat galėtų neigiamai paveikti renginių organizatorių ekonominę padėtį.

Kartu Kultūros ministerija teigiamai vertina ir palaiko siūlymą taikyti 5 proc. PVM tarifą spausdintoms ir elektroninėms knygoms bei neperiodiniams informaciniams leidiniams. Toks sprendimas ne tik suvienodintų šių leidinių PVM tarifą su jau taikomu lengvatiniu 5 proc. tarifu laikraščiams, žurnalams ir kitiems periodiniams leidiniams, bet ir reikšmingai padidintų visų rūšių leidinių prieinamumą gyventojams, ypač regionuose, bei pagerintų viešųjų bibliotekų galimybes atnaujinti fondus.

Kultūros ministerija tikisi, kad į jos pateiktus argumentus ir pasiūlymus bus atsižvelgta toliau svarstant mokesčių įstatymų pakeitimus.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video