Surviliškio bažnyčios remontu susidomėjo Darbo inspekcija

 Surviliškio bažnyčios remontu susidomėjo Darbo inspekcija

Savadarbiai pastoliai, ant kurių užsikabaroję darbuojasi, senus dažus gramdo nepilnamečiai vaikai. Šiuos vaizdus užfiksavo pranešimą apie galimą nepilnamečių išnaudojimą bažnyčios remontui gavę naujienų portalo 15min.lt žurnalistai, su kuriais bendradarbiauja „Rinkos aikštė“. Paviešinti faktai sudomino Darbo inspekcijos pareigūnus, pradėtas tyrimas dėl galimai padarytų darbo saugos pažeidimų bei nelegalaus darbo. Inspekcijos atstovai pripažino, jog faktams pasitvirtinus, atsakomybė grės darbų užsakovams, galbūt net Kėdainių dekanui, kunigui Norbertui Martinkui.

Vaikai elektriniais įrankiais – kampiniu šlifuokliu bei gręžtuvu su vieliniais šepečiais gramdė senus dažus. Nors šis darbas dėl kylančių medžio ir dažų dulkių yra itin kenksmingas, nei vienas jų nedevėjo kvėpavimo takus apsaugančiu respiratorių. Vieninteles apsaugos priemones – akiniai ir pirštines. 15min.lt (Mariaus Vizbaro) nuotr. Ant savadarbių pastolių – mažamečiai

Vaikų išnaudojimas ar savanorystė, laisva valia prisidedant prie bažnyčios remonto? Šie klausimai kyla praėjusios savaitės pabaigoje naujienų portalui 15min.lt paskelbus skandalingą reportažą apie Kėdainių rajono, Surviliškio Nukryžiuotojo Jėzaus bažnyčios tvarkymą.

Pranešimo apie galimai nelegalų darbą, o tiksliau – nepilnamečių išnaudojimą bažnyčios dažymui sulaukę žurnalistai apsilankė Surviliškyje. Tai, ką jie išvydo bei užfiksavo, pasitvirtino su kaupu.

Ant savadarbių, iš medžio tąšų bei lentų negrabiai sumeistrautų pastolių iš tiesų dirbo vaikai. Portalo 15min.lt fotografas užfiksavo, kaip vaikai elektriniais įrankiais, grąžtu ir kampiniu šlifuokliu su pritaisytais vielos šepečiais nuo bažnyčios sienų skuto senus dažus.

Regis, vaikai ne tik dideliame aukštyje šalino seną dažų sluoksnį, bet ir dažė bažnyčios pastatą. Fotografijose užfiksuota, kad jie vilki rūbais, kurie gausiai ištepti tos pačios, geltonos spalvos dažais, kuriais ir perdažoma statinio dalis.

Paklausti, kiek jiems metų, vaikai neslėpė.

„Vienas jų, išjungęs elektrinį prietaisą, kuriuo iki tol grandė nuo medienos seną geltoną dažą, šūktelėjo: „Dvylika“. Kitas atsakė: „Trylika, bet tuoj bus keturiolika“. Vaikai atsakinėjo gal iš 5 metrų aukščio. Stovėjo jie ant iš medžio sukaltų pastolių. Dėvėjo dažais ištepliotus savo drabužius, darbininkams skirtas pirštines. Vienintelė apsauga – akiniai. Vienas jų, paklaustas, ar noriai čia dirba, atsakė: „Jo“, – rašoma naujienų portalo 15min.lt publikacijoje.

Vaikai dirbo apytiksliai 5 metrų aukštyje užsikabaroję ant šių, iš medžio tašų bei lentų paskubomis sumeistrautų pastolių. Darbo vieta nebuvo aptverta, kaip to reikalaujama, nebuvo ir apie gresiantį pavojų įspėjančių užrašų. 15min.lt (Mariaus Vizbaro) nuotr. Darbų saugos reikalavimų nepaisoma

Darbas, kurį atliekant užfiksuoti vaikai, seno dažų sluoksnio skutimas kampinių šlifuokliu – vienas nedėkingiausių pastato paruošimo dažymui etapų. Daugiausia nepatogumų sukelia senų dažų ir medienos dulkės, kurios, jei dirbama be specialių veido kaukių, patenka į kvėpavimo takus.

Nors žurnalistai užfiksavo, jog mažamečiai dėvėjo statybininkams skirtas pirštines bei akinius, veido kaukių ar respiratorių jie neturėjo… Darbo vieta, kaip numato saugos reikalavimai, aptverta nebuvo, nesimatė jokių įspėjančių užrašų.

Vien tai, kad vaikai elektriniais įrankiais skuto senus dažus, gali būti traktuojama kaip nusižengimas įstatymams.

Nepilnamečių įdarbinimo sąlygas reglamentuojančiame Vyriausybės nutarime minima, kad vaikams draudžiama dirbti ir tokius darbus, kurių metu žmonės veikiami kietosios medienos dulkėmis, kur darbų spartą lemia elektriniai įrankiai.

Kita vertus, įdarbinti leidžiama tik ne jaunesnius, nei 14 metų jaunuolius. O kaip teigiama portalo 15min.lt publikacijoje, vienam vaikui tik 12, o kitam 13 metų…

Savanorystė ar nelegalus darbas ?

Naujienų portalo 15min.lt žurnalistų užfiksuotos remontuojamos bažnyčios pašonėje sutiktas, Kėdainių bažnyčios zakristijonu prisistatęs vyras tikino dirbantis pats, mažamečiai – tik talkininkauja. Jo žodžiais tariant, vaikai iš bažnyčios už darbą jokio atlygio negauna.

„Aš tai dirbu. Sutartį turiu ir taip toliau. Esu Kėdainių bažnyčios zakristijonas. Duodu padėjėjams kiek pinigų už tai, kad dažus palaiko ir tiek. Kokį aš gaunu užmokestį iš bažnyčios? Čia mano reikalas, nenoriu atskleisti“, – portalo 15min.lt publikacijoje cituojamas zakristijonu prisistatęs vaikinas.

Kaip yra iš tikrųjų, ar vaikai iš tiesų dirbo savanoriškais pagrindais, ar už darbą tvarkant Kėdainių Šv. Juozapo parapijai priklausančią Surviliškio bažnyčią jiems buvo mokamas neteisėtas atlygis?

Atsakymą į šį klausimą galės pateikti kompetentingos institucijos, kurios šiuo metu jau yra pradėjusios tyrimą.

Šiame kontekste gana iškalbingai skamba publikacijoje minama vieno mažamečių darbininkų pripažinimas. Vaikas žurnalistams teigė tvarkydamas bažnyčios pastatą jau spėjęs užsidirbti 160 eurų…

Surviliškio bažnyčios pastatą užsilipę ant savadarbių pastolių remontavo nepilnamečiai. Štai taip bažnyčia atrodo šiandien. Pastato viršus taip ir liko neuždažytas. A. Kasparavičiaus nuotr. Tyrimą pradėjo Darbo inspekcija

Tuo, kas vyksta Surviliškyje, kur žurnalistai užfiksavo prie tvarkomos bažnyčios ant savadarbių pastolių nemažame aukštyje dirbusius mažamečius, susidomėjo valstybinės Darbo inspekcijos pareigūnai.

Praėjusį penktadienį, kai tik naujienų portale 15min.lt pasirodė aptariama publikacija, Darbo inspekcijos pareigūnai apsilankė Surviliškyje. Pakartotinai į Kėdainių rajoną jie vyko ir šeštadienį, tačiau abu vizitai liko bevaisiai – dirbančiųjų rasti nepavyko.

„Pradėjome tyrimą, kuris vykdomas dviem kryptimis – dėl galimo nelegalaus darbo ir darbų saugos pažeidimų. Šiuo metu ieškome vadovo, kuris tuos vaikus įsileido. Mus šiek tiek per vėlai informavo, tad kilus ažiotažui nuvykę į vietą jau nieko neberadome“, – „Rinkos aikštei“ sakė vienas tyrime dalyvaujančių pareigūnų, vyriausiasis darbo inspektorius Raimondas Rizgelis.

Pasak pareigūno, savadarbiai pastoliai, ant kurių žurnalistai užfiksavo dirbusius vaikus, neatitinka saugos reikalavimų. Paklausus, ar ši improvizuota konstrukcija buvo pritvirtinta prie pastato taip ją apsaugant nuo galimo griuvimo, R. Rizgelis sakė tvirtinimo elementų nepastebėjęs.

Pareigūnas pripažino, jog toks požiūris į darbą, kai dirbdami vaikai karstosi ant savadarbių pastolių – tarsi žaidimas su ugnimi.

„Neduok Dieve vaikas būtų nukritęs…“, – sakė R. Rizgelis.

Darbo inspekcijai baigus tyrimą, jeigu bus konstatuoti nelegalaus darbo ir darbų saugos pažeidimo faktai, bus surašytas administracinio nusižengimo protokolas. Pasak vyriausiojo darbo inspektoriaus R. Rizgelio, atsakomybė šiuo atveju grės vaikus pasamdžiusiam asmeniui, darbų užsakovui – greičiausiai Kėdainių parapijos dekanui arba zakristijonui.

Kėdainių dekanato dekanas, kunigas Norbertas Martinkus tikino, jog to, kas užfiksuota nuotraukose – iš tiesų nebuvo. Pasak dvasininko, vaikai ant pastolių nelipo ir aukštyje nedirbo. „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.Neigė užfiksuotus faktus

Susisiekus su Kėdainių rajono parapijas administruojančiu dekanu, kunigu Norbertu Martinkumi šis pateikė savą įvykių versiją. Kilusį skandalą dvasininkas vadino be reikalo sukeltu ažiotažu, neigė akivaizdžius faktus ir apeliavo į juos paviešinusių žurnalistų sąžinę.

„Iš tikrųjų nėra ką komentuoti. Nemanau, kad ten yra taip, kaip parašyta (portalo 15min.lt publikacijoje). Viskas pasakyta, esu interviu davęs, o daugiau – neturiu ką pridurti. O kas ten ką prirašė ar pridėliojo, tegul jiems būna sąžinės reikalas“, – paklaustas, kaip vertina paaiškėjusias skandalingas aplinkybes „Rinkos aikštei“ sakė Kėdainių dekanato dekanas, kunigas Norbertas Martinkus.

Nors portalo 15min.lt žurnalistai užfiksavo ant pastolių dirbusius vaikus, dvasininkas šį faktą kategoriškai neigė.

„Jeigu jie ir dirbo, tai tikrai nedirbo ant pastolių. Bet tikrai to nebuvo… Buvo du suaugę žmonės, vienas vyresnis, senyvo amžiaus, o kitas – jaunesnis, pilnametis. Bet tikrai ant viršaus… O jeigu ten kažkas kažkur kažką prifiksavo, tai tegul kaip nurodo, taip rodo“, – akivaizdžius faktus neigė dvasininkas.

Kėdainių dekanas prasitarė, kad rajono bažnyčios tvarkomos tais finansiniais resursais, kurie yra. Anot jo, atsižvelgiant į disponuojamas sumas buvo suplanuoti darbai, kai kurie jau atlikti, kiti – laukia savo eilės.

Užsiminė apie gautą pamoką

„Kai toks ažiotažas – nenorėčiau kalbėti ką jau padariau. Tegul tai lieka taip, kaip lieka. Bet aš žinau, ką aš padariau, žmonės tai mato. O daugiau komentarų nenorėčiau dalinti, žiūriu, kuo toliau į mišką, tuo daugiau grybų“, – kalbėjo kunigas N. Martinkus.

Neigdamas akivaizdžius, žurnalistų užfiksuotus faktus kunigas kalbėjo, kad pinigai lemia toli gražu ne viską. Pasak jo, daug ką daro ir žmonių, bendruomenių gera valia, bendrystė kurti gėrį, siekti rezultato. Jis kategoriškai paneigė prielaidas, jog bažnyčios pastatą remontavusiems vaikams buvo mokamas atlyginimas bei atsisakė tęsti pokalbį šia tema.

Pasak Bažnyčios tarno, darbams Surviliškyje vadovavo vienas iš dviejų ten buvusių suaugusiųjų, tačiau ne zakristijonas, bet kitas, vyresnio amžiaus vyras. Kunigas minėjo iš tyrimą pradėjusios Darbo inspekcijos pareigūnų dar nesulaukęs jokių kreipimųsi, tačiau tikino – kai tik jie bus, pateiksiąs visus paaiškinimus.

„Aš asmeniškai noriu visus tuos dalykus pamiršti ir susidėliojus visus taškus eiti į priekį. Dievas davė man signalą, kad reikia tvarkyti tam tikrus dalykus. Galbūt kažką ne taip padariau. Manau, kad šiai dienai tai bus pamoka, kuri mane pamokys“, – baigdamas pokalbį reziumavo Kėdainių dekanas, kunigas N. Martinkus.

Būtinas tėvų sutikimas ir sveikatos pažyma

Vaikams nuo keturiolikos iki šešiolikos metų leidžiama dirbti lengvus darbus, kurie dėl atitinkamų užduočių pobūdžio ir atlikimo sąlygų nekenkia vaikų saugai, sveikatai .

Darbdavys įdarbina vaiką nuo keturiolikos iki šešiolikos metų, jeigu yra gavęs vieno iš tėvų ar kito vaiko atstovo pagal įstatymą raštišką sutikimą dėl vaiko darbo, asmens sveikatos priežiūros įstaigos išduotą medicininę pažymą su išvada, kad vaikas tinkamas dirbti konkretų darbą .

Asmenys iki aštuoniolikos metų turi būti apsaugoti nuo bet kurios konkrečios rizikos jų saugai, sveikatai ar vystymuisi, galinčios atsirasti dėl asmenų iki aštuoniolikos metų patirties stokos, nežinojimo, kokia yra arba kokia gali kilti rizika, arba dėl asmenų iki aštuoniolikos metų nesubrendimo.

2017 m. birželio 28 d. Vyriausybės nutarimas Nr. 518 

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content