Su ukrainiečiais Kėdainiuose jau dirba specialistų komanda

 Su ukrainiečiais Kėdainiuose jau dirba specialistų komanda

Šiuo metu Kėdainiuose yra 52 karo pabėgėliai. Skaičius kinta kiekvieną dieną. Dalis jų jau svarsto apie galimybę leisti vaikus į krašto ugdymo įstaigas./Andriaus Kasparavičiaus nuotr.

Eglė KUKTIENĖ

Kėdainių rajono savivaldybėje jau yra suburta specialistų komanda, kuri yra atsakinga už sklandų ir sėkmingą karo pabėgėlių iš Ukrainos priėmimą, apgyvendinimą ir tolimesnę integraciją mūsų mieste. Krašto politikai taip pat pareiškė norą tiesiogiai dirbti su ukrainiečiais bei paragino į darbo grupę įtraukti ir juos, ir visuomenines organizacijas. Tokį pasiūlymą pateikė Darbo partijos frakcija ir jam buvo pritarta. Meras artimiausiu metu tokią darbo grupę sudarys ir į ją įtrauks visų frakcijų, esančių taryboje atstovus.

Komanda jau dirba

Tuo tarpu savivaldybės administracijos direktorius Arūnas Kacevičius atkreipė dėmesį, kad savivaldybėje jau yra paskirti žmonės, atsakingi už tam tikras ukrainiečių integracijos sritis.

„Už gyventojų priėmimą ir apgyvendinimą atsakinga Janina Ladygienė ir Valdas Rimkus, už jų maitinimą, vertimo paslaugas, suaugusiųjų įtraukimą į darbo rinką – Egidijus Grigaitis, už medicininę pabėgėlių priežiūrą atsakinga savivaldybės gydytoja Ramunė Kabošienė, socialinę priežiūrą – Jūratė Blinstrubaitė, o už vaikų integravimą ugdymo įstaigose bei popamokinę, kultūrinę veiklą – Vilma Dobrovolskienė“, – vardijo administracijos direktorius.

Taigi politikai bei visuomeninių organizacijų atstovai šią jau darniai dirbančią komandą galės kaip reikiant dar pastiprinti.

Reikia ir daugiau informacijos

Darbo partijos atstovas taryboje Dangiras Kačinskas akcentavo, kad svarbu užtikrinti ir informacijos teikimą tiek ukrainiečiams, tiek ir Kėdainių krašto gyventojams, todėl sustiprinta darbo grupė turės pasirūpinti ir tinkama komunikacija: „Pastarosiomis dienomis pastebėjome, kad yra ypatingai svarbi betarpiška komunikacija ir vien internete pateikti kontaktų žmonėms neužtenka.

Šiuo metu Kėdainiuose su savivaldybės žinia jau apsigyveno 52 ukrainiečiai, tačiau manome, kad jų yra daugiau, nes dalis pabėgėlių atvyko ir apsigyveno savarankiškai ir savivaldybei apie tai nebuvo pranešta, todėl natūralu, kad kyla nemažai klausimų apie galimybę įsidarbinti, lankyti darželį, mokyklą, gauti medicinos bei kitas paslaugas.“

280 lovų

Karo pabėgėliams iš Ukrainos savivaldybė yra paskyrusi patalpas „Spindulio“ mokykloje, Kėdainių bendruomenės socialiniame centre ir Kėdainių pagalbos šeimai centre.

Tačiau labai daug prisidėjo ir miesto bei rajono viešbučiai, kaimo turizmo sodybos, privačios įmonės ir gyventojai – pastarieji registravo ir savo turimus butus, ir namus, ir sodo namelius, kuriuose sutinka priglausti nuo karo bėgančius ukrainiečius.

„Iš viso turime, liaudiškai tariant, 280 lovų. Tai vietos, kur yra ne tik lova atsigulti ir išsimiegoti, bet ir virtuvė, sanitarinis mazgas ir kiti būti dalykai.

Teoriškai priimti galime daugiau pabėgėlių – apie 500, tačiau čia jau kalba eitų apie jų apnakvindinimą mokyklų salėse ant čiužinių, kurių, tarp kitko, šiuo metu ir neturime.

Tad manau, kad kol kas tas 280 lovų skaičius yra visiškai pakankamas ir gana didelis“, – sakė administracijos vadovas A. Kacevičius.

Jis pridūrė, kad specialistai nesėdi kabinetuose laukdami, kol jiems paskambins išsigandę ukrainiečiai. Su karo pabėgėliais bendraujama tiesiogiai, su jais palaikomas nuolatinis ryšys.

„Mūsų specialistai patys skambina, domisi, betarpiškai bendrauja.

23 žmonės „Graikinėje“ gyvena, ten jau buvo nuvykęs Josvainių seniūnas su socialine darbuotoja, apžiūrėjo, kokios sąlygos, apklausė žmones apie jų savijautą, planus, vaikų ugdymo galimybes.

Su visais ukrainiečiais bus susisiekta ir bendraujama asmeniškai“, – patikino A. Kacevičius.

Pusšimtis

Šiuo metu Kėdainiuose gyvena 52 ukrainiečiai karo pabėgėliai. Tiesa, skaičius kinta net ne dienomis, o valandomis, mat kai kuriems Kėdainiai – tik laikina atokvėpio vieta, o taip pat čia vis atvyksta ir nauji karo pabėgėliai.

„Noriu ypatingai padėkoti Kėdainių samariečiams, nes jie padarė nežmoniškai daug, o ypač – pasirūpindami pabėgėlių maitinimu. Daug prisideda Kėdainių rajono moterų krizių centras.

Sutarta ir su krašto maitinimo įstaigomis, kurios pasiruošusios bet kada parūpinti pabėgėliams maisto“, – sakė A. Kacevičius.

Kur slėptis patiems?

Taryboje Indrė Fiodorova taip pat iškėlė klausimą dėl Kėdainių rajono savivaldybės objektų, kuriuose esančias patalpas galima pritaikyti kolektyvinei gyventojų apsaugai. Tokį objektų sąrašą, anot I. Fiodorovos, Kėdainių rajono savivaldybė turi patvirtinusi, tačiau kyla vis daugiau klausimų, kiek tie pastatai galėtų būti realiai pritaikyti, kokia jų būklė.

„Natūralu, kad gyventojams kyla daug klausimų ir, esu įsitikinusi, kvailų klausimų nebūna – nereikia bijoti jų kelti ir ieškoti atsakymų, net jei ir tie atsakymai nebūtų tokie, kokių tikėjomės. Svarbu ne tik turėti kolektyvinės apsaugos objektų sąrašą, būtina jį išplėsti rajono mastu, bet ir objektus, jų būklę ir pritaikymą įvertinti realiai. Kada, jei ne dabar? Žinojimas saugo ir tikrai nekelia panikos“, – teigia I. Fiodorova.

Mėlynas trikampis oranžiniame fone – sutartinis ženklas, kuriuo žymimos kolektyvinės evakuacijos vietos. Jų Kėdainių mieste yra 17.

„Šiuo metu Kėdainių mieste yra 17 vietų, kurios yra įtrauktos į kolektyvinės apsaugos sąrašą. Tai daugiausia ugdymo įstaigos – mokyklos bei darželiai“, – kalbėjo A. Kacevičius.

Tiesa, Ukrainos patirtis rodo, kad nei mokyklos, nei darželiai karo atveju nesulaukia jokių išskirtinių sąlygų ir neretai yra sulyginami su žemės paviršiumi.

Administracijos vadovas žadėjo, kad apsaugos statinių sąrašas bus plečiamas, įtraukiant ir daugiau pastatų ne tik mieste, bet ir kaimiškosiose vietovėse.

Kolektyvinės apsaugos statinys yra žymimas mėlynu trikampiu oranžinės spalvos fone.

„Civilinės apsaugos departamentas kol kas rekomenduoja žmonėms skaityti informaciją, kurią galima rasti interneto svetainėse bei spaudoje.

Reikalo organizuoti pratybas ar seminarus šiuo metu nėra.

Informacijos nestinga, todėl kviečiu gyventojus skaityti, įsidėmėti ir turėti reikalingas žinias.

Savo ruožtu administracija jau yra pakalbėjusi su savivaldybės įmonėmis – „Kėdainių butais“, „Kėdainių vandenimis“ ir „Kėdbusu“ apie tai, koks veiksmų planas bus padaugėjus karo pabėgėlių bei koks planas būtų vykdomas karo atveju“, – sakė A. Kacevičius.

5 Komentarai

  • Viskas “sklandžiai’vyksta-net dirbt kažką savivaldybes klerkams reikes

  • Pas mus dar karas nevyksta,todel ir rūpinas Ukraina,o Kedainiuos gi uspaskich visais pasirupins

  • Kodėl nebuvo paprastiems žmonėms mokymų, o Vilniuje visos pratybos buvo surengtos, jei sprogtų atominė elektrinė. Jei sprogtų Lifosa ar Achema greičio ir reakcijos kaip elgtis tokioje situacijoje, Kėdainiai, Jonava, Raseiniai, Kaunas padidintoje rizikoje, net ir karo metu. Savivaldybė, meta pinigus į balą iš Europos sąjungos fondų apmokant, tik savivaldybės įmonių darbuotojus.

  • Gėda už jus….

  • Nesvarbu,nesuprantat,kad karas?

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video