Sparčiai plintant omikron atmainai keičiama pandemijos valdymo strategija

 Sparčiai plintant omikron atmainai keičiama pandemijos valdymo strategija

BNS Žygimanto Gedvilos nuotr.

BNS ir rinkosaikste.lt

Dėl didelio koronaviruso atvejų skaičiaus ir plintančios omikron atmainos nuspręsta keisti pandemijos valdymo strategiją, bus atsekami tik naujai užsikrėtusių žmonių artimiausi kontaktai.  Be to, Vyriausybė stabdys reikalavimą į įvairias viešas vietas norintiems patekti vaikams iki 16 metų turėti galimybių pasą. Taip pat priimtas sprendimas vaikams mokyklose penktadieniais išdalinti greituosius testus, kad jie pasitikrintų prieš grįždami į mokyklą po savaitgalio.

„Vyriausybė vakar sutarė, jog pandemijos valdymo strategiją dėl didelio atvejų skaičiaus vienu metu teks keisti iš esmės ir tai reiškia, jog Nacionalinis visuomenės sveikatos centras tikrai nesivaikys kontaktų, neužsiiminės kažkokiais istoriniais kasinėjimais, kas su kuo prasilenkė koridoriuje kokiu metu, o iš esmės koncentruosis į tuos žmones, kurių testai teigiami yra nustatyti dabar ir jų artimiausią aplinką“, – antradienį sakė premjerė.

Ji akcentavo, jog tikimybę užsikrėsti turi praktiškai kiekvienas, todėl svarbu pajutus menkiausius simptomus ar žinant apie kontaktą su sirgusiuoju izoliuotis ir kreiptis dėl galimybės atlikti COVID-19 testą.

Premjerė taip pat ragino greitųjų testų turėti ir namuose.

Jos teigimu, šią arba kitą savaitę omikron atmaina taps vyraujančia Lietuvoje, nors to dar nerodo vėluojantys sekoskaitos tyrimai.

Pasak I. Šimonytės, kol kas nėra daug informacijos apie naujosios koronaviruso atmainos savybes, nors kai kurios naujienos atrodo gana optimistiško“. Vis dėlto ministrė pirmininkė pabrėžia, jog informacijos kol kas yra mažai, o Lietuvos duomenų kol kas beveik apskritai nėra.

„Keletas dalykų turbūt yra jau akivaizdu: akivaizdu, kad atvejų skaičius auga labai sparčiai, gerokai sparčiau negu bet kurios iki šiol buvusios atmainos ir, deja, nelabai galime pasakyti, kad kurioje nors valstybėje, išskyrus galbūt Pietų Afrikos šalis, tas augimas jau yra pasiekęs savo piką ir pradėjęs leistis“, – kalbėjo I. Šimonytė.

Ji pastebėjo, kad šalyse, kuriose jau išplito omikron atmaina, sergamumas pasiekė 4 tūkst. atvejų milijonui gyventojų, kai Lietuvoje šis rodiklis net prasčiausiu metu buvo keturis kartus mažesnis.

„Vadinasi, kiek tie atvejai gali augti, kol kas labai sunku pasakyti“, – teigė premjerė.

Reikalavimas vaikams iki 16 metų turėti galimybių pasą laikinai stabdomas

Vyriausybė taip pat stabdys reikalavimą į įvairias viešas vietas norintiems patekti vaikams iki 16 metų turėti galimybių pasą.

„Reikalavimas taikyti galimybių pasą paaugliams iki 16 metų bus atidėtas“, – Seime antradienį sakė ministrė pirmininkė. – Manau, kad atidėsim kokioms penkioms savaitėms, kurių užtenka pilnai pasiskiepyti“.

Reikalavimas dėl galimybių paso 12–15 metų vaikams bus atidėtas, kad sparčiai plintant omikron atmainai testuojami vaikai papildomai neapkrautų infrastruktūros.

„Kadangi mes dėl viruso plėtros dabar turėsime koncentruoti savo dėmesį į simptominius žmones ir į tų žmonių artimiausius kontaktus, o mobilieji punktai ir visa testavimo infrastruktūra turi tiek pajėgumų, kiek turi, mes neturime atliekamos infrastruktūros ir papildomų pajėgumų tam, kad reguliariai dar testuotume ir vaikus, kurių tėvai nusprendė neskiepyti dėl savo kažkokių įsitikinimų“, – sakė I. Šimonytė.

Taip pat priimtas sprendimas vaikams mokyklose penktadieniais išdalinti greituosius testus, kad jie pasitikrintų prieš grįždami į mokyklą po savaitgalio.

„Visiems vaikams bus išdalinami testai į namus ir tikimasi, kad tėvai rūpinsis, kad jų vaikai sirgdami neitų į mokyklą“, – teigė premjerė.

Lietuvoje praėjusią savaitę fiksuoti aukščiausi nuo lapkričio pradžios naujų atvejų rodikliai. Vis dėlto situacija ligoninėse, pasak jų vadovų, kol kas išlieka stabili.

Ekspertai įspėja, jog omikron atmaina plinta greičiau nei pasaulyje šiuo metu dominuojanti delta atmaina. Viena to priežasčių – mažesnis vakcinų veiksmingumas.

Vis dėlto, remiantis ankstyvaisiais duomenimis, susirgimas šia atmaina sukelia ne tokius sunkius simptomus.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content