Sosnovskio barščio plotai sumažėjo 95 procentais
Jau įpusėjo invazinio ir kenksmingo augalo – Sosnovskio barščio – naikinimo sezonas. Iki 2023 metų Sosnovskio barščio naikinimas kai kuriose seniūnijose vyko centralizuotai, per tą laiką kai kur jo plotus pavyko sumažinti net 95 proc. Šiemet vėl grįžta prie senos praktikos, kai už šio augalo naikinimą atsako kiekviena seniūnija atskirai.
Buvo kone 64 hektarai Sosnovskio barščių
Kėdainių rajono savivaldybė įgyvendina Sosnovskio barščio gausos reguliavimo veiksmų planą. Kol buvo vykdomas projektas – nuo 2021 iki 2023 metų – vykdytas intensyvus Sosnovskio barščio naikinimas tiek cheminėmis priemonėmis, tokiomis, kaip purškimas pesticidais, tiek mechaninėmis priemonėmis, tokiomis, kaip augalo šienavimas jam dar nesubrandinus žiedynų bei šaknų iškasimas.
„Kėdainių miesto ir Surviliškio seniūnijų teritorijose esančiuose naikinamuose plotuose, kurių bendras plotas buvo 63,88 ha (Kėdainių m. sen. – 49,94 ha, Surviliškio sen. – 13,94 ha), Sosnovskio barščio populiacija sumažinta ne mažiau kaip 95 procentų“, – sakė Kėdainių rajono savivaldybės administracijos Aplinkosaugos skyriaus vyr. specialistas Albertas Narvidas.
Šiemet darbus įpusėjo
Dabar seniūnijos pačios organizuoja Sosnovskio barščio naikinimą savo teritorijose. Šie darbai vykdomi kasmet gegužės–spalio mėn.
„Pernai Sosnovskio barščių naikinimas vykdytas 8 seniūnijose iš viso 20,88 ha teritorijoje. Didžiausius plotus naikino Vilainių sen. (8,85 ha), Kėdainių m. sen. (4,85 ha) ir Dotnuvos sen. (3,15 ha).
Naikinamas plotas šiemet bus šiek tiek didesnis, nes Kėdainių m. ir Surviliškio sen. teritorijose reikia atlikti palaikomąjį naikinimą pagal Sosnovskio barščio gausos reguliavimo veiksmų planą“, – sakė A. Narvidas.
Dabar seniūnijos pačios organizuoja Sosnovskio barščio naikinimą savo teritorijose. Šie darbai vykdomi kasmet gegužės–spalio mėn.
Aut. pats.
Barščių auga ir privačiuose sklypuose
Vis dėlto šie invazinio augalo apimtų plotų skaičiai yra tik valstybinėje žemėje. Kiek tų augalų auga privačiuose žemės sklypuose, net nėra tiksliai žinoma – Kėdainių r. savivaldybė neturi duomenų apie Sosnovskio barščio paplitimą privačiuose žemės sklypuose. Tačiau yra planuojamas projektas visos Lietuvos mastu, kuris leis į paramą pretenduoti ir privačių sklypų savininkus, viliantis, kad taip jie bus labiau suinteresuoti ir savo teritorijose išnaikinti šiuos pavojingus augalus.
„Aplinkos projektų valdymo agentūra planuoja pradėti vykdyti jungtinį projektą „Invazinių rūšių naikinimas ir kontrolė“. Parama galės pasinaudoti savivaldybės, fiziniai ir juridiniai asmenys. Projekto veiklos bus vykdomos visoje Lietuvos teritorijoje tiek valstybiniuose, tiek privačiuose žemės sklypuose. Projekto įgyvendinimo laikotarpis 2025–2029 m“, – sakė aplinkosaugininkas.
Šiais metais aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos 2024 m. priemonių sąmatoje Sosnovskio barščio naikinimui skirta 24,7 tūkst. Eur.
Aut. past.
Kur kreiptis pamačius barščius?
Neretai gyventojai, pamatę didelius Sosnovskio barščio plotus, sutrinka ir nežino, ar reikia kažkam apie tai pranešti, o jei ir reikia – tai kur. Tiesa ta, kad įpusėjus vasarai, jei Sosnovskio barščiai teritorijoje yra naikinami, jie tikrai neturėtų būti pasiekę 2–3 metrų aukštį ir apsipylę žiedais. Jei augalai jau yra tokie, vadinasi, toje vietoje jie nenaikinami ir galbūt net nežinoma, kad jie ten auga – tarkime, pamiškėse.
„Gyventojai gali kreiptis į seniūnijas.
Seniūnaičiai ir vietos bendruomenės galėtų suteikti seniūnams papildomos informacijos apie gyvenamojoje aplinkoje bei gretimose teritorijose augančių invazinių rūšių, ypač lengviausiai atpažįstamo Sosnovskio barščio, paplitimo vietas“, – sakė savivaldybės specialistas.
Šiais metais aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos 2024 m. priemonių sąmatoje Sosnovskio barščio naikinimui skirta 24,7 tūkst. Eur.