Skolų išieškojimas: 5 dažniausiai užduodami klausimai
Skolos daugelio įmonių veikloje yra neišvengiamos, o skolų išieškojimas anaiptol nėra malonus procesas. Kuo daugiau sandorių įmonė sudaro, tuo, tikėtina, didesnis ir jos skolų bagažas. Taigi, ką svarbu žinoti apie skolų išieškojimą bei kokius 5 klausimus dažniausiai užduoda skolininkų turinčios įmonės?
1. Ar verta bandyti skolą išieškoti patiems?
Žinoma, pirmiausia skolą visuomet verta pabandyti išieškoti savarankiškai: galbūt skolininkas bus nusiteikęs taikiai ir derėsis dėl abiem pusėms palankių sąlygų.
Jeigu atvejis yra sudėtingesnis, tuomet verta pasvarstyti, kiek žinių, patirties ir sugebėjimų turite skolų išieškojimo procese. Išieškant skolas svarbūs ne tik teisiniai niuansai, bet ir derybiniai, analitiniai bei kiti sugebėjimai.
Pasitaiko ir tokių atvejų, kad dėl žinių trūkumo prarandame daug laiko ir patiriame nepagrįstai daug išlaidų. Taigi, labai dažnai pamačius, kad atvejis nebus lengvas, iškart verta kreiptis į skolų išieškojimo įmonę, o patiems dirbti tiesioginį savo darbą.
2. Koks yra skolas išieškančių įmonių vaidmuo?
Įmonė, kuri teikia skolų išieškojimo paslaugą, pirmiausia nuodugniai išanalizuoja situaciją ir veikia kaip tarpininkė tarp skolininko ir įmonės, kuriai jis yra skolingas. Dar viena skolą išieškoti padedančio subjekto funkcija – visų dokumentų peržiūra ir ieškinio ruošimas.
Skolas išieškantys teisininkai visiškai perima bendravimą su skolininku, tad paslaugą užsakiusiems klientams nereikia gaišti savo laiko bendraujant su skolininku.
Dar vienas svarbus aspektas – skolininkui siūlomos įvairios alternatyvos, ieškoma kompromisų, bandoma sudaryti taikos sutartis ir pan. Taigi, daug patirties išieškant sukaupusi komanda imasi visų veiksmų, kad skola būtų išieškoma kuo greičiau.
3. Kiek vidutiniškai laiko trunka skolų išieškojimas?
Tiksliai atsakyti, kiek laiko trunka skolų išieškojimas, yra sudėtinga. Svarbu žinoti, kad galimi du skolų išieškojimo etapai – ikiteisminis ir teisminis. Ikiteisminio proceso metu visais būdais bandoma skolą susigrąžinti ieškant kompromisų. Jeigu ikiteisminis skolų išieškojimas neduoda vaisių, tuomet pradedamas teisminis skolų išieškojimas.
Taigi, kiek laiko truks skolų išieškojimas, priklauso nuo įvairių aplinkybių: ar skolininkas pripažįsta, kad yra skolingas ir yra linkęs derėtis dėl skolos grąžinimo sąlygų bei apskritai reaguoja į skambučius, žinutes.
Tačiau kai skolininkas slapstosi (taip dažniau nutinka, jei vykdomas skolų išieškojimas iš fizinio asmens), nebendradarbiauja, dirbtinai vilkina procesą, viskas gali užsitęsti. Taip pat tipiniu atveju skolų išieškojimas Lietuvoje įgyvendinamas greičiau nei užsienyje.
4. Kiek kainuoja skolų išieškojimas ir kas už tai moka?
Už skolos išieškojimą moka šią paslaugą užsakęs klientas. Tačiau dažnai žmonės vadovaujasi klaidingu įsitikinimu, kad skolų išieškojimas yra brangus ir net neverta pradėti proceso.
Apsidrausti nuo to padės bendradarbiavimas su įmonėmis, taikančiomis skaidrią kainodarą. Pavyzdžiui, kai kurios skolų išieškojimu užsiimančios įmonės yra nurodžiusios, kad paslaugos kaina gali kisti priklausomai nuo įvairių aplinkybių. Taigi, klientas nežino, ar apskritai verta rinktis tokią paslaugą, ar jam finansiškai apsimokės ir ar skolos išieškojimo kaštai neviršys pačios skolos dydžio.
Tad racionalesnis sprendimas – rinktis tikslią kainodarą taikančias įmones, kaip, pavyzdžiui, „Linden“: interneto svetainėje yra pateikta skaičiuoklė, kur, įvedus skolos sumą, iškart parodoma, koks įkainis bus taikomas už dokumentų parengimą, pateikimą teismui ir bylos administravimą teisme iki sprendimo priėmimo.
5. Kaip skolą išieškoti greičiau ir efektyviau?
Jeigu su skolininku susitarti taip ir nepavyko, tuomet geriausia kreiptis į teisinių paslaugų įmonę, kuri specializuojasi būtent išieškodama skolas. Jums nereikės ruošti dokumentų, vykti į teismą, tad sutaupysite daug laiko. Beje, su skolų išieškojimo įmonėmis visus formalumus galima sutvarkyti nuotoliniu būdu, tad tai taip pat garantuos didesnį sklandumą ir operatyvumą.