Sizifo darbas Didžiosios Rinkos aikštėje?
Nuo pat 2014 metų vykdomas Didžiosios Rinkos aikštės atnaujinimo projektas ne kartą audrino gyventojų vaizduotę. Iškirtus senąsias liepas daugelis persigando – kaip atrodys centrinė miesto aikštė be medžių? Maža to, pasirinktas aikštės trinkelių tipas taip pat ne kartą vertė diskutuoti, o savivaldybės specialistams aiškintis. Dabar paaiškėjo, kad ne taip jau seniai paklotos trinkelės lupamos lauk, ir klojamos iš naujo.
Kartoja tai, kas jau padaryta?
Miesto centre dirbantys žmonės iš nuostabos kraipo galvas – beveik ketveri metai praėjo nuo aikštės rekonstrukcijos pradžios, o trinkelės dar iki galo nesudėtos. Kodėl viskas trunka taip ilgai? Pirmiausia, žinoma, viskas remiasi į pinigus. Kasmet skiriama tam tikra lėšų suma, už kurią vykdomi darbai – imamos lauk senos trinkelės, formuojamas ir tvirtinamas pagrindas, klojamas naujas grindinys.
[quote author=“Aut. past.“]Miesto centre dirbantys žmonės iš nuostabos kraipo galvas – beveik ketveri metai praėjo nuo aikštės rekonstrukcijos pradžios, o trinkelės dar iki galo nesudėtos. Kodėl viskas trunka taip ilgai?[/quote]
Tačiau kaip nesistebėsi, jei jau toli gražu ne pirmą kartą matai, kad tas pačias trinkeles sudeda, išlupa lauk, ir vėl deda, vėl išlupa, ir vėl deda… Juk ir laikas eina, ir pinigus darbuotojams mokėti reikia. O gal pinigų tiek daug laisvų, kad galima sau leisti juos skirti pakartotiniams darbams?
„Jau kokius tris kartus matėm, kaip tas pačias trinkeles darbininkai lupa lauk ir vėl iš naujo deda. Buvo suformuota jau viskas, gražiai sudėta, prie įmonių laipteliai sutvarkyti, prieigos padarytos – vėl viską išlupo, vėl iš naujo deda. Ir nežinia, ar jie kažkokias komunikacijas pamiršo sutvarkyti, ar kas nutiko? Net kažkada pasakiau ten darbininkams dirbantiems, kiek gi galima tas pačias trinkeles lupinėti, bet jie atsakė tą darantys pirmą kartą, ir kas buvo anksčiau nieko nežino.
Juk ir laikas eina, ir darbuotojams atlyginimus mokėti reikia? Tai kaip čia išeina – vieni darbą padaro, jiems sumokama alga, tada kiti jų darbą išardo, jiems sumokama alga, o dar kiti iš naujo tą darbą daro, ir vėl algą mokėti reikia? Už tą patį darbą? Tikrai labai keista“, – nuostabos neslėpė „Rinkos aikštės“ skaitytoja, dirbanti vienoje iš įmonių, įsikūrusių prie pat Didžiosios Rinkos aikštės.
Gavo pastabų, ir tvarkė iš naujo
Susisiekus su aikštės grindinio tvarkymo darbus atliekančios įmonės „Irdaiva“ generaliniu direktoriumi Vitu Lopiniu paaiškėjo, kad trinkeles poroje aikštės vietų imti lauk ir dėti per nauja reikėjo dėl to, kad teko tvarkyti defektus.
[quote author=“V. Lopinys“]„Projektas vykdomas nuo 2014 metų, kasmet vis atskirais gabalais. Mums nebuvo aikštė atiduota visa apimtimi. Kasmet pagal finansus buvo duoti aikštės gabaliukai. Per ketverius metus kai kuriose aikštės vietose atsirado tam tikrų įdubimų. Ar dėl oro, nes ne visuomet vykdant darbus buvo geri orai, ar dėl kitų priežasčių.[/quote]
„Projektas vykdomas nuo 2014 metų, kasmet vis atskirais gabalais. Mums nebuvo aikštė atiduota visa apimtimi. Kasmet pagal finansus buvo duoti aikštės gabaliukai. Per ketverius metus kai kuriose aikštės vietose atsirado tam tikrų įdubimų. Ar dėl oro, nes ne visuomet vykdant darbus buvo geri orai, ar dėl kitų priežasčių.
Defektai taisyti buvo vieną kartą. Spalio pabaigoje dviejose vietose reikėjo perkloti trinkeles. Vienoje vietoje trinkelių spalvingumas neatitiko, o kitoje vietoje buvo apie 5 centimetrus pakritę pagrindai ties vienu pastatu, greičiausiai dėl kritulių kiekio. Daugiau jokių taisymų nėra buvę.
Bet kuriuo atveju defektai gali kažkokie išlįsti, tačiau yra penkerių metų garantija ir jei kas išlįs, grįšime ir taisysime. Čia nėra kažkoks išimtinis dalykas, nieko ypatingo ir neįprasto“, – ramino įmonės vadovas.
V. Lopinio teigimu, šiuo metu jau vykdomos darbų atidavimo procedūros, o aplink dirbantiems žmonėms ir gyventojams galėjo susidaryti klaidingas įspūdis, kad aikštės grindinys tvarkomas daug kartų.
„Pernai vienoje aikštės vietoje buvo išardyta danga ir dalis aikštės palikta su neįrengta danga dėl techninių, administracinių priežasčių vykdant projektą. Šiemet, kai atsinaujino projektas, finansavimas, darbus baigėme. Gal todėl žmonėms atrodė, kad kažkas nepadaryta, ar išlupta ir iš naujo daroma.
Šiemet didžiąją dalį aikštės mes padarėme anksčiau nei numatyta terminuose, vien todėl, kad galėtų įvykti miesto šventė. Buvo tam tikra aikštės dalis – automobilių statymo vietos – kur nebuvo iki galo sudėtas grindinys. Ta vieta buvo aptverta, kad žmonės ten negalėtų patekti, savaitę laiko taip viskas buvo, o paskui mes darbus pabaigėme“, – tikino V. Lopinys.
Grindinio tipas netinka ir nepatinka
O kad pasirinktas grindinio tipas gyventojams taipogi atrodo keistas, jau seniai ne paslaptis. Skaldytas granitas – ne pati patogiausia aikštės danga, turint mintyje, kad ten ir vestuvininkų ceremonijos vaikščios, maža to, tokio grindinio autentiškumu irgi galima abejoti. Savivaldybės klerkų priimti sprendimai neramina ne tik paprastus miestelėnus, bet ir istorikus.
„Medžių kirtimą pateisinčiau tik tuo atveju, jei čia būtų rengiamasi atkurti autentišką buvusios turgaus aikštės struktūrą, kuri čia ir buvo. Bet tada jau prasilenkiama su danga, nes architektų pasirinktas skaldytas granitas – nevykęs sprendimas, jo čia tikrai niekada nebuvo. Senovinis akmens grindinys tikrai nebuvo nei toks, koks yra dabar Senosios Rinkos aikštėje, nei, savaime suprantama, granitinis. Žmonės ir praeityje buvo ratuoti, vežimu nelabai ilgai pavažinėtum stambių akmenų grindiniu, todėl juos būdavo stengiamasi daryti iš smulkesnių akmenų. Po naujos granito dangos atsiradimo mano maršrutas į darbą dviračiu pasikeitė“, – „Rinkos aikštei“ yra sakęs Kėdainių istorikas Vaidas Banys.