Siūlo atsisakyti rusų kalbos valstybinio brandos egzamino

Alvydo Januševičiaus nuotr.
BNS inf.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) siūlo nuo 2025 metų neberengti rusų – antrosios užsienio kalbos – valstybinio brandos egzamino.
Valstybiniai brandos egzaminai būtų organizuojami tiktai iš pirmųjų užsienio kalbų: anglų, vokiečių, prancūzų, numatyta Pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo programų aprašo projekte.
„Nuo kitų mokslo metų mokyklos pradės dirbti pagal atnaujintas programas. Siekiame, kad Lietuvos vaikai išmoktų daugiau užsienio kalbų, todėl atnaujintose bendrojo ugdymo programose išplėstas antrų užsienio kalbų sąrašas, iš kurio galima rinktis“, – trečiadienį išplatintame ŠMSM pranešime cituojamas viceministras Ramūnas Skaudžius.
Pranešime pažymima, kad šiuo metu mokiniai gali laikyti pirmos užsienio kalbos brandos egzaminą, o antros užsienio kalbos egzaminai nebuvo rengiami, išskyrus rusų kalbos.
„Manome, kad neturėtų būti sudarytos išskirtinės sąlygos vienai antrajai užsienio kalbai. Todėl siūlome neorganizuoti rusų užsienio kalbos egzamino. Be to, rusiškai kalbančios šalys nėra prioritetas studijų ar profesinėje srityje, kad reikėtų šią kalbą išskirti iš kitų antrųjų užsienio kalbų. Labai svarbu užtikrinti, kad mokiniai išmoktų ES kalbą – anglų, vokiečių, prancūzų – ne žemesniu kaip B2 lygiu“, – sako R. Skaudžius.
Anot ŠMSM, kaip ir iki šiol, išliks gimtųjų tautinių mažumų kalbų (baltarusių, lenkų, rusų, vokiečių) egzaminai tautinių mažumų mokyklų abiturientams. Nuo 2023–2024 mokslo metų lenkų gimtosios kalbos egzaminas taps valstybiniu, nuo 2024–2025 mokslo metų ir likusieji gimtųjų tautinių mažumų kalbų egzaminai taip pat bus tik valstybiniai.
13 Komentarai
Įdomu kaip susikalbėsime su rusakalbiais nemokdami rusų kalbos?
Angliškai ir lietuviškai.
Bus proga rusakalbiams labiau pasimokyti lietuvių kalbos
bet kalbą pramokt pravartu,nes jokie prievartiniai ir tyčiniai nurodymai niekam naudos nedavė.Iš savo gyvenimo praktikos galiu pasakyt,kad su prancūzais bendraut teko žymiai mažiau nei su rusakalbiais.Buvau vairuotoju,tad dar ir šiandie tebeesu nustebintas,kad Ispanijoje,kuri labai toli nuo Rusijos,vietinės firmos vadybininkas mokėjo rusų kalbą.Ispanijoje ji užsienio kalba.Jaučiuosi prasčiau Jauropoj su prancūzų ,o ne anglų kalba.Bet jau ką padarysi,kad taip mus mokė tada.
O kaip išveš į Sibirą,kokia kalba susikalbėsit su vietiniais?Amerikonastik žada padėt,bet tik žada(žadėjo neviena kartą).Mokinkitės-ka išmoksi,ant pečiu nenešiosi.
Eik nax ruski.
Tai kaip su ukrainieciais susikalbesim?
Žiūrėdavau jų Dizel šou.Dabar jie perėjo ant ukrainskos movos.Nusispjoviau ir tiek.Galiu ir be jų gyventi.O gražiausia kai girdi chocholą postringaujant ,kad jie ir už mūsų laisvę kovoja…Taip ir norisi užvožt už tokią šventvagystę- suka,tu gi ne fronte,o Lietuvoj darmavą duoną ėdi.Tai kas do kalba ,kad tu gini mano laisvę?Va tų,kurie kuopia valdžios sumintą mėšlą,tikrai gaila.Ar jie norėjo kraują savo liet ir gyvybes prarasdinėt dėl kieno tai subinlaižystės amerikonišką zadaniją vykdyt?
Salia milziniska ir stipriai auganti Lenkijos rinka. Vokietijoj pilna gerai apmokamu kalbu. Mokant skandinavu kalba , gali ir 5000 eur . uzdirbt ….. Mokyklose turi buti sudarytos salygos realiai pasirinkt populiariausias ES kalbas. Tiketina, kad ir tevams pagaliau nusvis ir jie nebepatars rinktis ruZu kalbos, nes objektyviai ziurint ateinancius 10 m. rasieja bus dugne. Po karo sankcijos dar ilgai ja smaugs, kremlius tures ilgai ilgai moket reparacijas uz sugriautus Ukrainos miestus
Galiu duoti prišikti į savo tiubeteikę, kad rusam pochuj tos sankcijos ir reparacijos. Mūsų tauta 500 metų šiko po krūmais, po to caras Piotras nupyzdino lauko tualeto patentą iš vakarų, tai šalyje bandėm išvystyti lauko tualetus, bet nevisai sekėsi, nes pragėrėm darbo įrankius. Tai va, ateity kas bus mums giliai pochuj, mes galim ir nieko neturėti, būti visiškai ubagais, bet šikimo niekas neatims iš mūsų.
kalbi apie reparacijas.Po karo rusai ešelonais varė rusynan suplėštus Vokietijoje įrenginius ir kitą galimą techniką.Kombinukai ir papinykai boboms nesiskaito.Tai ir viskas ką gavo karo nugalėtojai,nes jų vakarykščiai sąjungininkai skubiai pakeitė savo politiką į Maršalo planą ir ėmė mikliai atstatinėt subombarduotą faterlandą.Rusams pralošusi šalis jokių reparacijų ir nedavė.Nutarė ,kad prisivogė anie pakankamai.O gražiausia toje istorijoje tai ,kad kapituliantai po kelių metų atsistojo ant kojų ir pragyvenimo lygiu keliskart aplenkė nugalėtojus .Užtat jie dabar ir nerimsta,prisiminę amerikoniškus studebekerius su konservais ir tariamą draugystę ,kuri šit į kokią priešpriešą išvirto.
Aš tai 1991 metais atsivalgiau landlysinių Bušo vištos kulšelių. Skanios buvo, nors ir labai senos, bet net pirštus laižiau. Kad taip dar kas duotų.
Chlieboriezas pildavo kepaliuką į sieną,tai tasai ir prilipdavo.Ne man vienam ta vadinama ižoga skrandį graužė.O va statant dabar jau prašiktą atominę,kokią duoną Leningrado prekyba tiekdavo…Kepaliukai baltos forminės buvo didesni nei tie standartiniai ir jų buvo galima nusipirkt Sniečkuje.Ir išvis prekyba ten tuo metu veikė neapsakomai gerai kas buvo neįtikėtina SSSR.Aha,o mieste pirmiau gatves betonu išpylė,o paskui namus pušyne statė.Medžius labai saugojo…Galėjo Visaginas pavyzdžiu būti ir statyba,ir prekyba,ir mokintų žmonių gausa.Belieka Auštrevičiui padėkot už dabartinę juodąją skylę,ryjančią,o ne gamint milijonus galėjusią elektrinę.Belgija autobanus nakčia apšviečia,o mes juk ne tik šviestis ,bet ir šildytis galėjom nebijodami dujų netekties.Kas ten žino,gal ir elektromobiliai dabar Lietuvoje būt karaliavę,jei ne asilų pakaušiai ir šis šio niekingo gešefto padliūga…