Siekiant užtikrinti grūdų derliaus saugojimą ir realizavimą, būtina pasirinkti atsakingus partnerius

UAB „Kėdainių aruodai“ – patikima ir nuosekliai auganti grūdų supirkėja ir pardavėja, dirbanti visoje Lietuvoje, tad partneriai savo derlių šiai įmonei patiki jau devintus metus. Įmonės grūdų pirkimo vadovas Ramūnas Šnurevičius sutiko plačiau papasakoti apie ūkininkams svarbiausius akcentus.
[quote author=”R. Šnurevičius”]Žiūrint į ateinančio derliaus prognozes, reikia atsižvelgti į rudeninės sėjos sąlygas: nuolatiniai lietūs permerkė dirvas ir jos tiesiog tapo neįvažiuojamos, o tai apsunkino žieminių javų sėją ir dėl to žieminių pasėlių plotas šiais metais 10–20 procentų mažesnis lyginant su ankstesnių metų vidurkiu. [/quote]
– Kokia grūdų rinkos situacija pasaulyje ir Lietuvoje?
– Grūdų rinka tuo ir yra įdomi, kad niekada nebūna 2 vienodų metų, kiekvienais metais istorija prasideda iš naujo. Tačiau ji taip pat yra ir sudėtinga, nes nuspėti grūdų kainų yra neįmanoma, o tai žemdirbiams apsunkina ūkio ekonomikos planavimą. Ūkininkai jau puikiai žino, jog grūdų kainos mūsų vietinėje rinkoje visiškai priklauso nuo pasaulinių grūdų kainų ir spręsti apie būsimas kainas, vien tik žiūrint į mūsų laukų būklę, negalima.
– Su kokiais iššūkiais susiduria žemdirbiai šiais metais?
– Žiūrint į ateinančio derliaus prognozes, reikia atsižvelgti į rudeninės sėjos sąlygas: nuolatiniai lietūs permerkė dirvas ir jos tiesiog tapo neįvažiuojamos, o tai apsunkino žieminių javų sėją ir dėl to žieminių pasėlių plotas šiais metais 10–20 procentų mažesnis lyginant su ankstesnių metų vidurkiu. Žieminių javų veislės yra derlingesnės už vasarines, todėl šiais metais vien dėl šio aspekto galima prognozuoti, kad bendras javų derlius bus 5 procentais mažesnis nei pernai. Klausimas, kaip ūkininkai galės kompensuotis šią kiekio netektį? Šį sezoną pasisekė tiems, kas pasėjo didesnius miežių plotus. Praėjusiais metais pasaulinėje rinkoje susidarė miežių trūkumas dėl mažesnių išaugintų kiekių, šiais metais, nepaisant to, kad miežių bus išauginta daugiau, suvartojimo/išauginimo balansas per daug nesikeis, todėl miežių kaina pasaulinėje rinkoje šiuo metu yra didesnė už pašarinių kviečių. Todėl miežiai ūkininkams šiais metais bus gerokai pelningesnė kultūra nei anksčiau. Kitas iššūkis ūkiams – dėl padidėjusių vasarinių javų plotų buvo kokybiškos ir už logišką kainą vasarinių javų sėklos gavimas. Sėklos trūko, todėl ūkininkai buvo priversti sėti tai, ką gavo, kad nepaliktų laisvų plotų. Taip šiais metais didesnius nei įprasta plotus užims avižos, grikiai, pluoštinės kanapės, pupos bei žirniai. „Kėdainių aruodai“, suprasdami, kad ūkininkams bus sunku rasti vietos norint sandėliuoti įvairias skirtingas kultūras, ruošiasi į savo ir partnerių elevatorius priimti kiek galima daugiau įvairių auginamų kultūrų. Jau tikrai žinome, kad šiais metais į partnerių elevatorius Eržvilke (Jurbarko r.) ir Barzduose (Šakių r.) bus priimamos avižos, ko anksčiau nedarėme.
– Kaip ūkininkams parduoti grūdus pelningai?
– Ekonomikos principas lyg ir atrodytų paprastas – pardavimo kaina turi būti didesnė nei savikaina. Tačiau žemės ūkyje su savikainų prognozavimu nėra taip paprasta… Yra nemažai faktorių, kuriems sunku ar net neįmanoma kaip nors daryti įtaką. Kiekvienas ūkis yra individualus ir čia jau jo valdytojo tinkamo prognozavimų gebėjimo srities klausimas. Kuomet grūdai jau aruoduose, susidėlioti savikainas yra paprasčiau, kitas reikalas – įsivertinti jas prieš javapjūtę. Nemažai grūdų pirkimo–pardavimo sandorių yra sudaroma dar prieš juos užauginant. Tai būdas grūdų augintojui užsifiksuoti, jo manymu, palankesnes kainas. Kaip jau buvo minėta pradžioje, grūdų kainos priklauso nuo pasaulinių rinkų tendencijų, o jos savo ruožtu atsispindi grūdų biržų kainų svyravimuose. Jau pasiektas kainos maksimumas ar minimumas, tiksliai prognozuoti praktiškai nėra įmanoma, nes kainos priklauso nuo daugelio veiksnių: geopolitinės situacijos pasaulyje, pasaulinių naftos kainų, pasaulinių grūdų gamybos ir suvartojimo prognozių, valiutų tarpusavio santykio ir kitų. Todėl mes visada rekomenduojame savo ūkininkams grūdus parduoti keliais etapais, taip išskaidant galimas kainų kritimo rizikas. „Kėdainių aruodai“ ūkininkams siūlo visus įmanomus grūdų pirkimo sutarčių variantus: sudarant išankstinius grūdų pardavimo sandorius, grūdų kainas susiejant su atitinkamą ateities sandorių biržos pozicija, kuomet galutinę grūdų kainą ūkininkas fiksuoja vėliau, kai jam tai atrodo naudinga tiems, kam kainos fiksavimas pagal biržos kainos lygį atrodo sudėtingas ar nelabai suprantamas dalykas, šiais metais galėsime pasiūlyti į savo ir partnerių elevatorius priimti grūdus saugoti, tai leis ūkininkams patiems vėliau nuspręsti, kada jie norės parduoti grūdus už fiksuotą, tuo metu rinkoje esančią kainą. Belieka ūkininkams palinkėti gero derliaus ir sėkmės, nepraleisti tų gerų kainų užfiksavimo progų. Beje, reikia pažymėti, jog šiuo metu biržos kainos kyla dėl stiprėjančio dolerio ir prognozuojamos sausų orų neigiamos įtakos TOP 5 pasaulio grūdų augintojams.