Įsibėgėja profilaktinis vaikų sveikatos tikrinimas: ką reikėtų žinoti tėveliams?

 Įsibėgėja profilaktinis vaikų sveikatos tikrinimas: ką reikėtų žinoti tėveliams?

Paprastai sulig pavasariu, t. y. nuo kovo, prasidėdavo profilaktinis vaikų sveikatos patikrinimas. Tačiau prasidėjusi pandemija šią nusistovėjusią tvarką kiek pakoregavo ir praėjusiais metais buvo nustatyta, kad karantino metu ir 3 mėnesiai po jo nebus taikomas reikalavimas vaikams, ugdomiems pagal ikimokyklinio, priešmokyklinio, bendrojo ugdymo programas, turėti galiojantį Mokinio sveikatos pažymėjimą.

Vis tik šiais metais nuspręsta nedelsti ir vaikų sveikatos patikrinimą vykdyti įprasta tvarka. Kaip „Rinkos aikštei“ teigė, Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Asmens sveikatos departamento Pirminės sveikatos priežiūros ir slaugos skyriaus vyriausioji specialistė Kristina Jokimaitė, vertindami karantino padarinius vaikų sveikatai, specialistai atkreipė dėmesį į sumažėjusias vaikų profilaktinių sveikatos patikrinimų apimtis bei išaugusį uždelstų vaikų onkologinių, endokrininių bei kitų susirgimų skaičių, todėl Seimo Sveikatos reikalų komitetas rekomendavo SAM užtikrinti, kad profilaktiniai vaikų sveikatos patikrinimai būtų vykdomi ir karantino metu.

Būsimųjų pirmokų tėveliams Jūratė Judickienė patarė prieš vykstant į polikliniką pro laktiniam sveikatos tikrinimui susisiekti su apylinkės bendrosios praktikos slaugytoja ir pasiteirauti, kokius „namų darbus“ reikia pasiruošti./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.Patikrinta penktadalis vaikų

Tačiau, kaip pastebėjo Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) pediatrė ir direktorės pavaduotoja Jūratė Judickienė, tėveliai nedrąsiai karantino metu registruoja vaikus profilaktiniam sveikatos patikrinimui.

„Moksleivių kasmetinis profilaktinis sveikatos tikrinimas startavo kovo pradžioje. Galimai išgąsdinti karantino ir su tuo susijusios situacijos, tėveliai šiemet neskubėjo registruoti vaikų pas šeimos ar vaikų ligų gydytojus. Todėl iniciatyvos ėmėmės mes patys.

Profilaktiniam sveikatos patikrinimui vaikus kviečia apylinkių bendrosios praktikos slaugytojos, derindamos su tėveliais patogų atvykimo laiką. Pastarosiomis savaitėmis aktyviau registruoja vaikus ir patys tėveliai“, – kalbėjo J. Judickienė.

Pasak medikės, gegužės pradžioje vaikų poliklinikoje ir rajono ambulatorijose sveikata patikrinta 26 proc. prisirašiusių rajono moksleivių. Tai keliais procentais mažiau nei ankstesniais metais.

„Šiais metais profilaktinis sveikatos patikrinimas vyksta kiek kitaip. Jei ankstesniais metais būdavo situacijų, kai profilaktiniam sveikatos patikrinimui galėdavome priimti ir iš anksto neužsiregistravusius pacientus, šiuo metu to daryti negalime: dėl karantino griežtai reguliuojame pacientų srautus.

Yra atskirtas registracijos laikas sergantiems vaikams ir laikas, skirtas profilaktiniam sveikatos tikrinimui“, – atkreipė dėmesį pediatrė.

Patarimai būsimų pirmokų tėveliams

Kėdainių PSPC direktorės pavaduotoja apgailestauja, kad vis dar pasitaiko atvejų, kuomet užsiregistravę iš anksto pacientai neatvyksta ir neatšaukia registracijos.

„Dėl to trikdomas gydytojų ir slaugytojų darbas, ilgėja eilės registracijai. Profilaktinio patikrinimo metu vertinama vaiko sveikatos būklė, atliekami planiniai tyrimai. Pastebėjus ar įtarus sveikatos sutrikimus, nukreipiame gydytojų specialistų konsultacijoms“, – pažymėjo J. Judickienė.

Būsimųjų pirmokų tėveliams gydytoja patarė prieš vykstant į polikliniką profilaktiniam sveikatos tikrinimui susisiekti su apylinkės bendrosios praktikos slaugytoja ir pasiteirauti, kokius „namų darbus“ reikia pasiruošti.

„Būsimiesiems pirmokams atliekami bendrieji kraujo ir šlapimo tyrimai, jei nebuvo atlikti metų bėgyje ir visiems be išimčių atliekami išmatų tyrimai.

Patartina, registruojantis profilaktiniam sveikatos tikrinimui pas vaikų ligų ar šeimos gydytoją, nepamiršti, kad būtina ir gydytojo odontologo konsultacija. Pas gydytoją odontologą reikia registruotis VšĮ Kėdainių PSPC Dantų gydymo skyriaus registratūroje“, – sakė J. Judickienė.

Ji taip pat pabrėžė, kad tais atvejais, kuomet vaikui ar tėveliams skirta izoliacija, į polikliniką vykti negalima. Profilaktiniam sveikatos tikrinimui reikėtų registruotis pasibaigus šiam laikotarpiui.

[quote author=“J. Judickienė“]Galimai išgąsdinti karantino ir su tuo susijusios situacijos, tėveliai šiemet neskubėjo registruoti vaikų pas šeimos ar vaikų ligų gydytojus. Todėl iniciatyvos ėmėmės mes patys.[/quote]

 

K. Jokimaitė pastebi, kad pagal E. sveikatos portale pateikiamus duomenis apie išduodamus Mokinio sveikatos pažymėjimus matyti, jog vaikų pro laktiniai sveikatos patikrinimai vyksta panašiu tempu, kaip ir 2019 m./Asmeninio archyvo nuotr.

Tikrinimas būtinas ir per karantiną

Tuo metu SAM Asmens sveikatos departamento Pirminės sveikatos priežiūros ir slaugos skyriaus vyriausioji specialistė K. Jokimaitė pastebi, kad pagal E. sveikatos portale pateikiamus duomenis apie išduodamus Mokinio sveikatos pažymėjimus matyti, jog vaikų profilaktiniai sveikatos patikrinimai vyksta panašiu tempu, kaip ir 2019 m.

„Pavyzdžiui, š. m. balandžio mėn. kiekvieną darbo dieną šeimos ar vaikų ligų gydytojai profilaktiškai patikrino ir išdavė atitinkamus pažymėjimus apie 700 vaikų.

Šiais metais tvarka, reglamentuojanti kasmetinį vaikų profilaktinį sveikatos patikrinimą, nebuvo keičiama. Naujų rekomendacijų ar reikalavimų, susijusių su vaikų profilaktiniu sveikatos patikrinimu, kol kas nėra numatyta“, – pažymėjo specialistė.

Įprastai sveikatos pažymos ugdymo įstaigai turėdavo būti pateikiamos per rugsėjo mėn., tik praėjusiais metais šis terminas buvo pratęstas iki gruodžio. Paklausta, kaip yra šiais metais, SAM atstovė sakė:

„2020 m. paskelbus karantiną buvo atidėtas visų profilaktinių sveikatos patikrinimo paslaugų teikimas, o ir atnaujinus šių paslaugų teikimą jų prieinamumas buvo sudėtingesnis dėl susidariusio didesnio pacientų srauto bei ribotų asmens sveikatos priežiūros įstaigų galimybių priimti didelį kiekį pacientų dėl infekcijų kontrolės reikalavimų, todėl buvo priimtas sprendimas leisti atidėti vaikų profilaktinius sveikatos patikrinimus iki 2020 m. pabaigos tiems vaikams, kurių ugdymas naujais mokslo metais bus tęsiamas toje pačioje įstaigoje ir kurių sveikatos būklė nuo paskutinio privalomo profilaktinio sveikatos tikrinimo iš esmės nepasikeitė.“

Tačiau, pasak K. Jokimaitės, dėl svarių priežasčių vaikų sveikatos patikrinimai turi būti vykdomi net ir karantino metu.

„Vertindami karantino padarinius vaikų sveikatai, specialistai atkreipė dėmesį į sumažėjusias vaikų profilaktinių sveikatos patikrinimų apimtis bei išaugusį uždelstų vaikų onkologinių, endokrininių bei kitų susirgimų skaičių, todėl Seimo Sveikatos reikalų komitetas rekomendavo SAM užtikrinti, kad profilaktiniai vaikų sveikatos patikrinimai būtų vykdomi ir karantino metu.

Atsižvelgdama į šias rekomendacijas, SAM šiais metais neplanuoja riboti ar atidėti vaikų profilaktinių sveikatos patikrinimų“, – užtikrino ministerijos specialistė.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content