Siaučianti audra vakarop nurims, Kalėdoms sniego neprognozuojama
Gruodžio 16-oji diena pažymėta, kaip viena labiausiai vėjuotų šiemet. Naktį oro gūsiai, vėjas ir lietus vietomis maišėsi net su perkūnija ir žaibais, o dieną viena po kitos krito centrinės miestų eglės. Tiesa, bent jau Kėdainių centrinė eglutė vėją pirmoje dienos pusėje atlaikė, miesto seniūnas Artūras Gustas patikino, kad eglė laikosi stabiliai ir vėjas bent jau čia nuostolių nepridarė. Tiesa, vakarop vėjas turi nurimti.
Stipriausias vėjas buvo Telšiuose
Kaip informuoja Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba (LHMT), naktį iš sekmadienio į pirmadienį mišrūs krituliai krito visoje Lietuvoje, o antroje nakties pusėje ėmė stiprėti vėjas. Stipriausi gūsiai buvo Vakarų Lietuvoje.
Tarp 7–8 val. ryte stipriausi vėjo gūsiai buvo išmatuoti Telšiuose – iki 28 m/s; Šventojoje ir Klaipėdoje, Vėžaičiuose ir Laukuvoje – iki 23 m/s; Tauragėje – iki 22 m/s.
Įdienojus vėjai ėmė trauktis iš Vakarų į rytinę šalies dalį, neaplenkdami ir Kėdainių, čia vėjo gūsiai siekė apie 15–16 m/s.
Kadangi gruodžio viduryje turime net 9 laipsnius šilumos, baltų Kalėdų tikėtis jau darosi naivu.
Aut. past.
Vakare vėjas ims rimti
Meteorologai informuoja, kad pirmadienį daug kur lis ir bus perkūnijos.
„Vėjas vakarų, šiaurės vakarų, pirmoje dienos pusėje gūsiai 18–23 m/s, pietvakarinėje šalies pusėje 24–29 m/s, pajūryje 30–32 m/s.
Antroje dienos pusėje vėjas pradės rimti.
Aukščiausia temperatūra 5–9 laipsniai šilumos“, – teigia LHMT.
Kalėdoms sniego neprognozuojama
Kadangi gruodžio viduryje turime net 9 laipsnius šilumos, baltų Kalėdų tikėtis jau darosi naivu.
Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos atstovas spaudai, meteorologas Gytis Valaika sako, kad gruodžio pirmoji pusė buvo šiltesnė, nei įprastai.
„Šiuo metu skaičiuojama, jog gruodžio pirmos pusės vidutinė oro temperatūra buvo iki 1,5 °C aukščiau normos, o kritulių kiekis iki 60 proc. didesnis nei vidutiniškai.
Taigi žiema greičiausiai neskubės mūsų šalyje įsivyrauti. Dažnai matysime vėlyvojo rudens ir žiemos pasistumdymus.
Gausesnio sniego su storesne ir stabilesne sniego danga kol kas neprognozuojame. Tam visų pirma reikia žiemiškos oro temperatūros.
Atsižvelgiant į tendencijas, didelė tikimybė, kad 2024–2025 m. žiema irgi bus šiltesnė nei vidutiniškai.
Taigi, poledinės žūklės mėgėjams, slidininkams ir kt. tai nėra gera žinia.
Tai nėra gera žinia ir ūkininkaujantiems, kadangi po šiltos žiemos pavasarį anksčiau gali susiformuoti sausros, o tai galop nulemia prastesnį derlių“, – sako G. Valaika.
„Jokių tikslių prognozių Kalėdoms nėra ir jų dar nebus iki pat gruodžio 20–22 d. Galima tik remtis ankstesnių metų tendencijomis. Jos aiškiai rodo, kad Kalėdos per pastarąjį dešimtmetį dažniausiai būna besniegės arba mažasniegės. Kita vertus, nors viena kalėdinė diena (24, 25, 26) pasitaiko šiek tiek žiemiškesnė.
Apskritai 2013–2020 metų (išskyrus 2018 m.) laikotarpis pasižymėjo labai šiltomis ir besniegėmis šventėmis. Ypač šiltos gruodžio 24–26 dienos buvo 2015, 2017 ir 2019 metais. Paskutinį kartą visos trys kalėdinės dienos stabiliai šaltos ir su sniegu (nors ir negausiu) pasitaikė 2021 metais.
Taigi, reikėtų nusiteikti pilkoms šventėms, bet tyliai tikėtis, jog šaltesnio oro įsiveržimas su sniegu pataikys kaip tik ant šventinių dienų“, – reziumuoja G. Valaika.