Senamiesčio gatvėse – tautodailininkų, amatininkų ir ūkininkų mugė

 Senamiesčio gatvėse – tautodailininkų, amatininkų ir ūkininkų mugė

Akys labiausiai raibo nuo medaus ir jo gminių įvairovės, mat savo veiklą Kėdainiuose pristatė įvairūs šalies bitynai/ Dimitrijaus Kuprijanovo nuotr.

Dimitrijus KUPRIJANOVAS

Kėdainių miesto šventės metu senamiesčio gatvėse šurmuliavo tradicinė tautodailininkų, amatininkų ir ūkininkų mugė. Mugė buvo išties labai spalvinga ir įvairi, be kiniškų niekučių. Čia buvo galima įsigyti išties unikalių rankų darbo gaminių, natūralaus maisto produktų ir gėrimų, įvairių augalų.

Mediniai šaukštai

„Rinkos aikštė“ tradiciškai aplankė mugę ir pakalbino daugiausia kėdainiečių dėmesio sulaukusius prekybininkus, tarp kurių buvo ir pirmą kartą čia pristatančių savo produkciją.

Dailidė Rimas siūlė kėdainiečiams įsigyti unikalių, jo paties rankomis pagamintų medinių virtuvės įrankių ir namų apyvokos daiktų.

„Namų nebūna be šaukštų. Nors šaukštas laikomas vienu seniausių įrankių, kuris buvo gaminamas iš pačių įvairiausių medžiagų, iki pat XX amžiaus lietuvių namuose vyravo mediniai šaukštai, pagaminti drožėjo arba šaukščiaus.

Dailidė siūlė kėdainiečiams įsigyti unikalių, jo paties rankomis pagamintų medinių virtuvės įrankių ir namų apyvokos daiktų/ Dimitrijaus Kuprijanovo nuotr.

Iš medžio dabar gaminama daugybė praktiškų ir buityje nepamainomų daiktų. Visgi pasitaiko ir kitokių objektų – medinių muzikos instrumentų ir žaislų.

Įdomu tai, kad mediniai žaislai bei mediniai namų apyvokos daiktai šiuo metu išgyvena tikrą atgimimą ir yra labai mėgstami“, – pasakojo dailidė. 

Keramikos gaminiai

Kraštiečiai ypač domėjosi rankų darbo keramikos gaminiais – lėkštėmis, puodeliais, arbatinukais, dubenėliais, puodynėmis. 

Juos pristatė keramikė Brigita ir jos vyras. Pasirodo, abu šie žmonės yra tikri savo srities profesionalai.

„Esame profesionalūs dailininkai keramikai. Baigėme Vilniaus dailės akademijos  taikomosios dailės Kauno fakulteto keramikos specialybę 1998 metais.  

Keramika yra mūsų gyvenimo ir kūrybos įkvėpimo šaltinis. Esame laimingi galėdami kurti ir puošti žmonių namus.  Džiaugiamės, kad kėdainiečiai mielai renkasi mūsų kūrybą“, – šypsojosi laisvą minutę pokalbiui radę  keramikai.

Šilti veltiniai

Dienos vis vėsta, tad kėdainiečiai su mielu noru apžiūrinėjo ir matavosi spalvotus rankų darbo veltinius ir kaliošus. 

Prekybininkė Laura pasakojo, kad nenuspėjamą lietuvišką žiemą, kai temperatūra smarkiai svyruoja, pasirūpinti savo ir vaikų šiluma – būtina.

„Senoviniai veltiniai buvo grubūs, o mūsų batai – kitokie. 

Mes nenorime sukelti žmonėms kažkokių negerų jausmų, mes norime pakeisti žieminę avalynę ir pasakyti, kad veltiniai yra puikus pasirinkimas žiemą“, – sakė moteris.

Lietuviams istoriškai artimi veltiniai batai ir namuose skirti vaikščioti kaliošai netruko sulaukti dėmesio.
Gausus medučio derlius
Mugėje buvo daugybė ūkininkų, kurie prekiavo mėsos, pieno ir kitais gaminiais. Tačiau akys labiausiai raibo nuo medaus įvairovės, mat savo veiklą Kėdainiuose pristatė įvairūs šalies bitynai. Alytaus rajone 120 bičių šeimų prižiūrintis Patinskų šeimos ūkis yra pasiskirstęs į dvi veiklos kryptis – bitininkystę ir augalininkystę. Patinskai turi solidaus dydžio bityną, neseniai modernizavo savo veiklą. Jie gali pasiūlyti ne tik bičių medučio, vaško, pikio, bet ir apie 20 formų įvairių dydžių žvakių. 

Visa edukacija

Dienos vis vėsta, tad kėdainiečiai su mielu noru apžiūrinėjo ir matavosi spalvotus rankų darbo veltinius ir kaliošus/ Dimitrijaus Kuprijanovo nuotr.

Patinskai supažindino kėdainiečius ne tik su žvakių gamybos amatu, bet ir su bičių gyvenimu, svarbiausiais darbais bityne, taip pat surengė medaus degustaciją.

Bitininkų teigimu, Lietuvoje bitininkystės ūkių tikrai nemažai, tačiau didžiausia bėda ta, kad bitininkai nelabai nori kooperuotis, vieni nuo kitų slepia informaciją. Kodėl taip elgiasi, jiems nesuprantama, nes susikooperavus žymiai palengvėja produkcijos realizacija.

Senojoje Rinkoje – sodinukų rojus 

Senosios Rinkos aikštėje prekiavo išskirtinai sodininkai. Ir kokių augalų čia tik nebuvo!

Vis tik populiariausi tarp kėdainiečių išliko tie patys kaip ir ansktesniais metais – obelų, kriaušių, vyšnių, trešnių, slyvų sodinukai.

Pasak prekybininkų, mugėje prekiaujama tiek vietoje užaugintais, tiek ir įvežtiniais augalais. 

Net medelynininkai kartais dalį medelių atsiveža iš kaimyninės šalies dėl lengvo ir greito uždarbio.

Prekybininkai kraštiečius kvietė apsilankyti jų ūkiuose, kur galima augalų įsigyti kiek pigiau, be to ten ir pasirinkimas kur kas gausesnis.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video