Savivaldybėje išlaikytinių neturėtų būti
Savivaldybei pavaldžių įstaigų vadovai jau pristatė savo metines veiklos ataskaitas rajono merui Valentinui Tamuliui, kurias apibendrinęs rajono vadovas pareiškė, kad savivaldybėje išlaikytinių neturėtų būti – visos savivaldybės įstaigos turėtų stengtis užsidirbti pinigus pačios, kad kuo mažiau jų išlaikymas gultų ant mokesčių mokėtojų pečių.
Išlaikytinių nenori
„Kėdbusas“ yra viena iš tų įmonių, kurios negebėjimas užsidirbti pakankamai pajamų yra daugybę metų besitęsianti problema.
V. Tamulis neslepia – tikslas yra pasiekti, kad ši įmonė nebūtų savivaldybės „išlaikytinė“ ir panašu, kad pagaliau link to pradedama judėti.
Kaip pastebi meras, įmonė net ir itin sunkiu pandeminiu metu sugebėjo atnaujinti autobusų parką, o naujasis įmonės vadovas skubina diegti naujoves.
„UAB „Kėdbusas“ praėjusieji metai buvo iš tiesų sudėtingi: dėl COVID-19 apribojimų smarkiai sumažėjo keleivių skaičius, nes švietimo įstaigose ir daugelyje verslo įmonių veikla buvo vykdoma nuotoliniu būdu, kai kurios įmonės iš viso negalėjo dirbti. Tad ir „Kėdbuso“ rezultatai tikrai ne tokie, kokių norėtume.
Atsižvelgiant į pakitusius keleivių srautus, nuolat vykdomas jų maršrutų optimizavimas.
Net šiuo sudėtingu laiku įmonė įsigijo tris naujesnius ir ekonomiškesnius autobusus.
Naujajam direktoriui keliami reikalavimai kuo greičiau sudaryti galimybes už važiavimą atsiskaityti ne grynaisiais pinigais, o pavyzdžiui, mobiliąja programėle, elektroniniais kortelių skaitytuvais ar kitomis priemonėmis bei ieškoti papildomų pajamų šaltinių“, – sakė V. Tamulis.
Šios įmonės vadovo veiklos vertinimas įvyko, tačiau konkrečių šio vertinimo rezultatų nebus, nes naujas direktorius Remigijus Naujokas čia dirba vos antrą mėnesį, o senajam sukarti visų šunų nebėra jokios prasmės.
Gavo daugiau kritikos
UAB „Kėdainių butai“ šiemet taip pat turėjo reikalų daugiau nei visada.
Jų administruojamų pastatų laiptinių dezinfekcija, panašu, ne visada vyko taip sklandžiai, kaip norėtųsi, o ir kritikos dėl atsainaus požiūrio į gyventojų pastabas vis dar galima dažnai išgirsti.
V. Tamulis pritaria, kad „Kėdainių butų“ direktoriaus Kęstučio Vaitkevičiaus darbo rezultatai ne visai tokie, kokių tikėtasi, bet tiesa ir tai, kad ne visi išsakomi priekaištai yra pagrįsti.
„Gyventojų priekaištai dėl daugiabučių laiptinių dezinfekcijos tikriausiai ne visada pagrįsti, nes šiuo metu minėtas paslaugas vykdo visai kita konkursą laimėjusi įmonė.
Tačiau pastebėjimai dėl bendros tvarkos teisingi – ir savivaldybės vadovai kartais vis dar sulaukia gyventojų priekaištų dėl šios įmonės darbo.
O ir veiklos rezultatų norėtųsi geresnių.
Tad direktorius įpareigotas dėti visas pastangas, siekiant pagerinti teikiamų paslaugų kokybę, padidinti įmonės pelningumą“, – sakė V. Tamulis.
Investicijos sveikintinos, bet skolos lieka
Vienas didžiausių savivaldybės įmonių skandalų praėjusiais metais purtė „Kėdainių vandenis“. Kelis kartus pasirodę pranešimai apie užterštą geriamąjį vandenį sulaukė didelio atgarsio visuomenėje, nors kai kurie pranešimai galiausiai ir pasirodė esantys netikslūs.
„Didžiausią atgarsį visuomenėje praėjusiais metais turėjo žinia apie galimai gyvsidabriu užterštą vandenį.
Atlikus papildomus tyrimus, tai nepasitvirtino – veikiausiai tai buvo laboratorinė ar žmogiškoji klaida, turėjusi įtakos tiek įmonės, tiek savivaldybės reputacijai bei kainavusi papildomų išlaidų.
Tikėkimės, kad iš klaidų buvo pasimokyta“, – sako rajono vadovas ir pabrėžia besidžiaugiantis, kad Rimgaudo Praninsko vadovaujama įmonė dalyvauja keliuose investiciniuose projektuose, be to, nemažai vandentiekio ir nuotekų tinklų rekonstruoja savo jėgomis.
„2020 metais padidėjo vandens ir nuotekų realizacija, tad didėjo ir įmonės pajamos iš pagrindinės veiklos. Tačiau įmonės pelningumas išlieka labai nedidelis.
Nemažėja ir skolos už įmonės suteiktas paslaugas. UAB „Kėdainių vandenys“ vadovas į tai turi atkreipti ypatingą dėmesį“, – sakė V. Tamulis.
Trūksta valstybės priežiūros strateginės svarbos sritims
Tačiau problemų yra ne tik su savivaldybei priklausančiomis bendrovėmis, bet ir su valstybinėmis įmonėmis. Ir panašu, kad kur kas didesnių.
Energetikos ministras Dainius Kreivys bei Finansų ministrė Gintarė Skaistė, susitikę su opozicine Seimo Darbo partijos frakcija, nepaneigė prielaidų, kad ministerijos turi iššūkių administruodamos joms pavaldžias bendroves.
„Štai AB „Ignitis grupė“ valdo Energijos skirstymo operatorių, kuris teikia ypač svarbias paslaugas vartotojams. Ši akcinė bendrovė tikrai daug investuoja, tačiau ji išneša kapitalą iš Lietuvos investuodama užsienyje. Ir nepakankamai investuoja į savo lietuvišką verslo dalį, kad ir tą patį „ESO“. Pasekmės – po žiemos snygių gausybė Lietuvos namų ūkių buvo be elektros energijos“, – sako kėdainietis parlamentaras Viktoras Fiodorovas.
Pasak V. Fiodorovo, problema yra ir tai, kad šios įmonės pelnas nėra investuojamas į problematinius tinklus, o tinklų tvarkymas galimai perkeliamas į tarifą.
„Mūsų akimis, pirmiausia derėtų užtikrinti mažiausią galimą kainą mūsų gyventojams, t.y. vartotojams ir daryti viską, kad elektros kaina nekiltų. Tuo tarpu ministrai tik argumentavo, kad Lietuva yra tarp žemiausias kainas ES mokančių šalių už energijos resursus“, – kolegai
antrina ir kraštietis parlamentaras Vytautas Gapšys.
Pasak V. Fiodorovo, Darbo partijos politikai trūkumų įžvelgia ir miškininkystės bei aplinkos apsaugos sektoriuose. Kelių sprendžiant šias problemas jie ieškojo susitikę su Aplinkos apsaugos ministru Simonu Gentvilu.