Rytoj vėl užvirs kova, nes biometano dujų statytoja neatsitraukia: nejaučiame, kad savivaldybė būtų nusiteikusi priešiškai
Jau rytoj, antradienį, Josvainių, aplinkinių kaimų ir Kėdainių gyventojai ir vėl kils į kovą, kad šalia jų namų nebūtų statomi biometano dujų įrenginiai. Biometano dujų gaminimo įrenginius šalia Josvainių norinti statyti ir su dideliu gyventojų pasipriešinimu susidūrusi UAB „Savas metanas“ rugsėjo 10 d., antradienį, pakartotinai kviečia į viešą susirinkimą dėl planuojamų savo darbų. Nepaisant to, kad pirmasis jų planų pristatymas kėdainiškiams praėjo labai audringai, o vėliau ir Kėdainių rajono taryba priėmė rezoliuciją, kuria pareiškė nepritarianti tokių statinių atsiradimui, įmonė savo planų vis tik neatsisakė ir atsitraukti neketina. Jos atstovai jau skelbia bendravę su aplinkiniais gyventojais, o iš savivaldybės skeptiškumo dėl savo planų sako nejaučiantys.
Įmonė su savivaldybe bendradarbiauja
Nepaisant to, kad rajono tarybos posėdyje buvo priimta rezoliucija, kuria krašto politikai vieningai nepritarė biometano dujų gamybos įrenginių atsiradimui šalia Josvainių, visai netoli Kėdainių, UAB „Savas metanas“ sako, kad šiame sprendime savivaldybė jokių argumentų, susijusių su netinkamais šio objekto projektiniais sprendiniais ar teisiniais pažeidimais, nenurodė, todėl darbai vyksta sava eiga, kaip ir buvo planuota anksčiau.
„Savivaldybė, savo sprendime nepritardama biometano gamybos objekto statybai, nurodė tik mūsų planuojamo statyti objekto viešinimo procedūros trūkumus, kuriuos padarėme.
Jokių kitų argumentų savivaldybės sprendime mes neradome, todėl numatėme viešinimo procedūros pakartojimą, kurio metu atsižvelgsime į gautas pastabas ir tikimės gauti palankų savivaldybės sprendimą biometano gamybos objekto statybai“, – teigiama spaudai pateiktame projekto užsakovų atsakyme.
Tuo tarpu tarybos posėdžio metu meras Valentinas Tamulis teigė, kad rezoliucija yra principinė, nurodanti savivaldybės požiūrį į tokius įmonės planus.
„Gyventojai pagrįstai baiminasi dėl įmonės statybos bei jos veiklos, kuri turės įtakos oro taršai, nemalonių kvapų sklaidai, gamykla ženkliai padidins sunkiasvorio transporto srautą ir triukšmo lygį, sunkiasvoris transportas taip pat pablogins valstybinės reikšmės kelių dangos būklę.
Savivaldybė nepritaria biodujų gamybos įrenginių atsiradimui šioje vietoje. Pagrindinis argumentas – žaliava bus vežama, o ne susidarys gamybos vietoje.
Atsižvelgiant į nuolatinius gyventojų skundus dėl jau iš esamų įmonių sklindančių kvapų, kurių koncentracija tik padidės, savivaldybė kreipėsi į projektuotojus, išreikšdama susirūpinimą dėl įmonės veiklos ir siūlydama paieškoti alternatyvių sprendimų parenkant gamyklos vietą“, – sakė meras.
Tačiau biometano dujų gamyklos statytojai sako, kad bendradarbiavimas su savivaldybe vyksta ir, nepaisant kelių pavienių nepalankių savivaldybės darbuotojų žvilgsnių, iš esmės jokio priešiškumo jie nejaučia.
„Savivaldybėje lankėmės, kalbėjomės ir matėme kai kurių jos darbuotojų skeptišką požiūrį, tačiau nepajutome, kad savivaldybė būtų nusiteikusi priešiškai šio objekto statybai, jei visos jo statybos procedūros bus teisingai pravestos ir objektas neprieštaraus teisės ir norminiams dokumentams.
Suprantame, kad savivaldybės galimybės yra ribotos ir kitokių alternatyvių biometano gamybos objekto statybos sprendimų ji pasiūlyti negali“, – sako UAB „Savas metanas“ ir priduria, kad lieka prie savo pasirinktos įmonės statybos vietos Josvainiuose.
Biometano dujų gamyklos statytojai sako, kad bendradarbiavimas su savivaldybe vyksta ir, nepaisant kelių pavienių nepalankių savivaldybės darbuotojų žvilgsnių, iš esmės jokio priešiškumo jie nejaučia.
Aut. past.
Gyventojų baimės, pasak įmonės, nepagrįstos
Planuojama, kad Šingalių kaime pastatytoje gamykloje vidutiniškai būtų pagaminama iki 486 Nm3 išvalytų biodujų per valandą. Per metus būtų planuojama pagaminti ir į dujų tinklus patiekti iki 4,26 mln. Nm3 išvalytų biodujų.
Paaiškėjo, kad darbo apimtys numatomos tokios, kad per dieną 9 kartus į gamyklą traktoriais ir cisternomis būtų vežamos žemės ūkio sektoriuje susidarančios atliekos, iš kurių biometano dujos ir būtų gaminamos.
Žaliavas biodujų gamyboje sudarytų žemės ūkyje susidarančios atliekos: gyvulių mėšlas (karvių mėšlas ir srutos, galima alternatyva kiaulių srutos), bioskaidžios augalinės kilmės atliekos (runkelių šaknelės, griežiniai), energetiniai augalai (šiaudai, atsijos).
Per metus šiai įmonei reikėtų apie 15 tonų mėšlo, 22 tonų runkelių šaknelių ir apie 11 tonų šiaudų.
Pirmojo susitikimo su gyventojais metu buvo išsakyta daugybė baimių ir nuogąstavimų – pirmiausia, žinoma, dėl kvapų, taip pat dėl kelio taršos, sunkiasvorio transporto eismo padidėjimo, kelių gadinimo, triukšmo.
Nors nuo pirmojo susitikimo su gyventojais praėjo nemažai laiko, įmonė sako, kad gyventojų nuogąstavimams nėra jokio pagrindo ir nei dėl kvapo, nei dėl triukšmo nesiūlo jokių papildomų apsaugų.
Darbo apimtys numatomos tokios, kad per dieną 9 kartus į gamyklą traktoriais ir cisternomis būtų vežamos žemės ūkio sektoriuje susidarančios atliekos, iš kurių biometano dujos ir būtų gaminamos.
Aut. past.
„Suprantame gyventojų susirūpinimą, tačiau jų nuogąstavimai dėl galimo triukšmo, kvapo, kelių gadinimo ir purvinimo nebuvo pagrįsti jokiais argumentais.
Pristatydami projektinius biometano gamybos sprendinius, pristatėme PAV atrankos dokumentus su kvapų ir triukšmo sklaidos skaičiavimais, kurioje aiškiai matėsi, kad jokios leistinos taršos šaltinių ribos nėra pasiekiamos.
Visa tai pagrįsta atestuotų įmonių vertinimais ir modeliavimais, kurie naudojami ne tik Lietuvoje, bet daugelyje kitų pasaulio šalių“, – teigia įmonė ir priduria, kad Aplinkos apsaugos agentūros išvada dėl PAV dokumentų atrankos taip pat buvo palanki, todėl nemato kliūčių šio objekto statybai.
Per metus šiai įmonei reikėtų apie 15 tonų mėšlo, 22 tonų runkelių šaknelių ir apie 11 tonų šiaudų.
Aut. past.
Vieną dalyką įmonė pakeitė
Įmonė taip pat teigia, kad keliai, kuriais planuojama vežti žaliavas, yra regioninės paskirties ir visiškai tinka numatomo transporto judėjimui ir jo intensyvumui, todėl nėra jokio pagrindo teigti, kad traktoriai kelius papildomai sugadins.
O dėl kelio taršos įmonė sako padarysianti, ką gali – jei prieš tai buvo numačiusi tik transporto ratų plovimą biometano gamybos objekte, tai dabar jau pasirūpins ir transporto priemonių ratų plovimo priemonėmis ir pas žaliavų tiekėjus.
Kol kas tai – vienintelis projektinių sprendinių pakeitimas, atsižvelgiantis į gyventojų išreikštus nuogąstavimus.
Įmonė sako, kad gyventojų nuogąstavimams nėra jokio pagrindo ir nei dėl kvapo, nei dėl triukšmo nesiūlo jokių papildomų apsaugų.
Aut. past.
Aplinkiniai gyventojai neprieštarauja?
Maža to, įmonė sako per šį laiką kontaktavusi ir su artimiausių valdų savininkais, o jie, pasirodo, arba neprieštarauja biometano dujų gamybos įrenginių atsiradimui, arba neturi aiškios nuomonės apie įmonės planus.
„Po pirmos viešinimo procedūros su artimiausių valdų savininkais kalbėta, tačiau nesusidarė nuomonė, kad jie nusiteikę skeptiškai, t. y., vieni neprieštarauja, kiti neturi aiškios nuomonės, nes per mažai žino apie tokius objektus, todėl dėl saugumo pasirenka nepritariančią poziciją. Iš to matome, kad yra poreikis plačiau informuoti visuomenę apie objektą ir jo būsimą naudą visam regionui“, – įsitikinę projekto autoriai.
Vis dėlto pirmasis susitikimas parodė, kad įrenginių statymo perspektyva didelei daliai josvainiškių yra labai nepriimtina ir nemaloni. Savivaldybės atstovai pirmojo susitikimo su projekto autoriais metu taip pat išreiškė nepalankų požiūrį tiek į įmonės planus apskritai, tiek į jų planų viešinimą ir komunikaciją.
Kas laukia antrojo susitikimo metu ir po jo, nuspėti sunku, bet įmonė užsimena ir apie teisinę atsakomybę.
„Nenorime spėlioti, kas bus, jeigu bus. Kai be priekaištų įgyvendinsime viešinimo procedūrą ir sulauksime savivaldybės sprendimo, tuomet ir svarstysime, ką daryti, tačiau galime pažymėti, kad mes, kaip ir visi Lietuvos Respublikos gyventojai, turime teisę ir galimybes ginti savo interesus teisinėmis priemonėmis“, – sako UAB „Savas metanas“.