Ruošiasi tvarkyti dvaro sodybos parko minaretą ir jo aplinką

 Ruošiasi tvarkyti dvaro sodybos parko minaretą ir jo aplinką

„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

BNS inf.

Kėdainiuose ruošiamasi tvarkyti dvaro sodybos parko minaretą bei jo aplinką. Kaip nurodoma darbų pirkimo dokumentuose, siekiama „paruošti minareto durų, langų architektūrinius sprendinius“ bei pagerinti jo prieigų estetinį vaizdą ir pritaikyti jį turizmui.

Savivaldybės duomenimis, minaretui yra parengtas fasado restauravimo projektas, todėl didelis dėmesys skiriamas šio statinio įveiklinimui ir aplinkos sutvarkymui bei pritaikymui turizmo reikmėms.

Dabar šio kultūros paveldo objekto fasadų tinkas vietomis stipriai nutrupėjęs, nusidėvėjęs.

Bokšte įrengtos laikinos metalinės durys apatinėje dalyje neatitinka objekto kultūrinės vertės ir netinkamai jį reprezentuoja, o bokšto viršuje yra neužsandarintos vėdinimo angos, nėra durų išlipimo aikštelėje, kas, kaip teigiama dokumentuose, „leidžia paukščiams laisvai patekti, apsigyventi ir niokoti statinį“.

Be to, nusidėvėję ir nusidaužę yra šalia minareto įrengti laiptai ir apsauginės sienelės, iškritę akmenų rieduliai. Dalis sienelių – avarinės būklės, atitrūkusios sienų dalys, kurioms reikia konstrukcinių sprendinių.

Rangovų paraiškas savivaldybė rengiasi priimti iki spalio 2-osios dienos.

Paskelbtu konkursu ieškoma rangovo, kuris sutvirtintų ir restauruotų minareto aplinkos elementus, įrengtų aplinkui suoliukus, šiukšliadėžes ir kitus objektus. Taip pat rangovas turės paruošti techninius sprendinius minareto durims: medienos duryse bus grotelės su grūdintu stiklu, žalvario plokštelė.

Rangovų paraiškas savivaldybė rengiasi priimti iki spalio 2-osios dienos.

Kėdainių turizmo ir verslo informacijos centro duomenimis, buvusi Kėdainių dvaro sodyba įkurta XIX a., kai Čapskiai pastatė rūmus, įveisė parką.

To paties amžiaus antroje pusėje valdų šeimininku tapo rusų armijos generolas, grafas Eduardas Totlebenas. Jis rekonstravo rūmus, pertvarkė parką. Šis peizažinio tipo parkas buvo vienas pirmųjų ir gražiausių Lietuvoje.

Karams su Turkija atminti ir parkui papuošti apie 1880 metus jis parke pastatė aivaną, mečetę ir 28 metrų aukščio minaretą. Iki šių dienų išlikęs yra tik minaretas – iki šiol vienintelis atskiras minaretas Lietuvoje.

5 Komentarai

  • rengt minaretą Liietuvoje apsigyvenusiems muslimams.

  • Valentinui liks plytelių į kaimą?

  • Svarbu vamzdzio nenudraskytu kur per melioratoriaus kadencija atsivedziau, kad galeciau ne i kibira kakot, jei ka galesim padet pakraut bynui tas pliteles, no problem!

  • Atnaujinti yra paprasta. Išlaikyti tą gerbūvį sunkiau. Kaip parodė laikas, nelabai mes gebame tuo pačiu minaretu pasirūpinti. Nėra vieningos sistemos ir vertybių. Nėra įsipareigojimų kėdainiečiams.

  • Kadaise buvau užlipęs į viršų ir kaip muedzinas kviečiau apačioj stovinčius melstis.Nelabai jauku tame siaurame mūro vamzdyje koc i ne klaustrofobas.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video