Respublikiniuose dailės konkursuose įvertinti ir kėdainiečiai
Lietuvos nacionalinėje UNESCO komisijos galerijoje Vilniuje apdovanoti nacionalinio mokinių meninės kūrybos darbų konkurso „Kelionė laiku – atgimusi Vilniaus istorija“ laureatai. Tarp jų buvo ir du Kėdainių dailės mokyklos auklėtiniai – Urtė Aukštikalnytė bei Deimantas Ūsas.
Beveik pusė tūkstančio dalyvių
Kaip „Rinkos aikštei“ pasakojo Dailės mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Jovita Buinevičienė, iš viso konkurse dalyvavo beveik penki šimtai moksleivių.
„Nacionalinis mokinių meninės kūrybos darbų konkursas „Kelionė laiku – atgimusi Vilniaus istorija“ vyko 2019 m. rugsėjo–gruodžio mėn. Konkurse dalyvavo 484 mokiniai (7–18 m.) iš visos Lietuvos bendrojo ugdymo mokyklų, formalųjį ugdymą papildančių bei neformaliojo švietimo įstaigų, – pasakojo Dailės mokyklos pavaduotoja. – Konkursą organizavo Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras, Valstybinė kultūros paveldo komisija ir Dailės mokytojų asociacija, bendradarbiaujant su Lietuvos nacionaline UNESCO komisija, Lietuvos mokslų akademija.“
Anot J. Buinevičienės, konkurso ,,Kelionė laiku – atgimusi Vilniaus istorija“ tikslas – atverti vaikams kūrybines galimybes ieškoti individualaus ryšio su Vilniaus kultūrinėmis vertėmis, su istorine praeitimi, skatinti pilietinį auklėjimą, istorinės savimonės ugdymą, kultūrinio paveldo aktualinimą.
„Mokinių darbuose aiškiai matomi drąsūs, netradicinių meninių raiškos priemonių bandymai, veržli mąstysena, gyvybingas darbų koloritas. Juose persipina epochų atspindžiai, objektai ir asmenybės, abstrakti tikrovė kontrastuoja su istoriniais tiesos paveikslais“, – mokinių darbus pristatė pašnekovė.
Tarp nugalėtojų – du kėdainiečiai
Jos teigimu, iš Kėdainių dailės mokyklos dalyvavo aštuoni mokiniai, kuriuos konkursui ruošė mokytoja Eugenija Eimontaitė-Jermolajevienė.
„Konkurso vertinimo komisija iš kiekvienos amžiaus grupės atrinko po 20 darbų parodai ir iš kiekvienos grupės po penkis nugalėtojus. 7–10 m. amžiaus grupėje laureate tapo mūsų mokyklos mokinė Urtė Aukštikalnytė su piešiniu ,,Gedimino sapnas“.
Mokinio Deimanto Ūso piešinys ,,Gedimino sapnas“ taip pat įvertintas – jis pateko į parodą Lietuvos nacionalinėje UNESCO komisijos galerijoje, kur ir vyko konkurso laureatų apdovanojimas rugsėjo 11 d. Konkurso laureatai įvertinti diplomais, atminimo dovanomis bei rėmėjų prizais“, – džiaugėsi Dailės mokyklos pavaduotoja.
Paroda veikė nuo rugpjūčio 31 iki rugsėjo 18 d.
Pagal konkurso nuostatus laureatų apdovanojimas ir paroda buvo numatyti gegužės 4–16 d. LR Seime, tačiau dėl pandemijos renginys buvo nukeltas į rudenį.
„Tiksliai nėra žinoma, bet pagal parodos dalyvių sąrašą galima teigti, kad iš Kėdainių daugiau niekas nedalyvavo, arba nepateko tarp laureatų ir parodos dalyvių“, – sakė pedagogė.
Prizinės vietos kasmet
J. Buinevičienė teigė, jog įvairiuose konkursuose Kėdainių dailės mokyklos auklėtiniai dalyvauja nuolat. O ir netolimai ateičiai jau yra keli numatyti.
„Šiais mokslo metais jau išsiuntėme mokinių keramikos darbus į tarptautinį keramikos darbų konkursą ,,Molinukas“. Ruošiamės dalyvauti Nacionaliniuose mokinių piešinių konkursuose: ,,Knygų namų šviesa“, skirto Kėdainių rajono savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešosios bibliotekos 100-mečiui ir ,,Mes užaugome laisvi“, skirto Laisvės gynėjų dienos 30-mečiui.
Dalyvavimas konkursuose kartais būna spontaniškas, nes konkursų nuostatai mus pasiekia visus mokslo metus.
Tuomet ir sprendžiame, kokie mokytojai ir kokios mokinių amžiaus grupės dalyvauja konkursuose, – vardijo pašnekovė ir tęsė toliau. – Į respublikines/tarptautines parodas dailės mokyklos mokinių darbai patenka dažnai.
Kasmet dalyvaujame tarptautiniame grafinės miniatiūros konkurse, kurį organizuoja Panevėžio dailės mokykla. Ir kasmet turime prizinių vietų laimėtojų – tai labai džiugina ir įrodo mokytojų ir mokinių gebėjimus.
2019–2020 m. m. mokiniai dalyvavo 12 tarptautiniuose ir respublikiniuose konkursuose, net 28 mokiniai tapo nugalėtojais, laureatais, prizinių vietų laimėtojai. Norėčiau išskirti kompiuterinės grafikos konkursus – ,,Apkabink per atstumą“ ir grafinio ženklo mokyklų bendruomenių metams.
Šiuose konkursuose Kėdainių dailės mokyklos mokinės Liepa Lydekaitė ir Saulė Šilkaitytė laimėjo prizines vietas (mokytoja Eugenija Eimontaitė-Jermolajevienė).“
Svajoja būti architektė
Laureate tapusi Kėdainių dailės mokyklos mokinė Urtė Aukštikalnytė teigė, jog nesitikėjo būti taip gerai įvertinta. O paklausta, kaip jaučiasi, kai jos piešinį kasdien peržiūri daugybė garsių žmonių, politikų mergaitė kuklinosi:
„Nežinau, apie tai nepagalvojau, – šypsojosi mokinukė. – Linksmai, džiaugiuosi tuo, ką pasiekiau.“
Urtė prisipažino, jog apsispręsti, ką piešti tema „Gedimino sapnas“, nebuvo lengva. „Iš tikrųjų buvo labai sunku. Piešiau pagal išmoktas pamokas mokykloje. Tapiau guašu“, – sakė laureatė.
Mergaitė teigė, kad jau spėjo savo piešinį apžiūrėti ir Lietuvos nacionalinėje UNESCO komisijos galerijoje. „Parodą aplankiau ir savo piešinį mačiau, kai gavau apdovanojimą“, – linksmai kalbėjo Urtė.
Ji neslėpė vaikiško džiaugsmo ir tada, kai paklausiau, ar kada nors anksčiau buvo įvertinta už piešimą: „Taip, įvertinimą gavau iš mokytojos. Turėjome piešti antį. Mano nupiešta antis patiko mokytojai ir ji pagyrė, kad labai gražiai nupiešiau“, – šypsojosi mažoji pašnekovė.
Jau antrus metus piešimą Kėdainių dailės mokykloje besimokanti Urtė teigė, kad šio dalyko jai reikės renkantis ateities specialybę.
„Man patinka piešti, nes aš noriu gražiai piešti. Aš norėčiau būti architektė. Stojant mokytis į architektūrą reikia dailės diplomo“, – jau ne vaikiškai samprotavo mergaitė.
Dar viena džiugi žinia
Po jau parengtos informacijos apie vieną konkursą, trečiadienį, rugsėjo 16 d., Kėdainių dailės mokyklą pasiekė dar viena džiugi žinia apie kitą konkurso parodą – šį kartą Seime.
„Apdovanojimų dar nebuvo. Tačiau nacionaliniame mokinių meninės kūrybos darbų konkurse ,,Atrask žydų kultūrą: tradicijos, gyvensena ir simboliai“ dalyvavo 25 mūsų mokyklos mokiniai (mokytojos Irina Dima ir Eligija Venclovienė).
Penki mokiniai išrinkti laureatais, o dar aštuonių mokinių darbai – parodos dalyviais. Taigi parodoje Seime eksponuojami net 13 Kėdainių dailės mokyklos mokinių darbai!“ – džiaugėsi mokyklos pavaduotoja J. Buinevičienė.