Rengiantis visuotinei sueigai – pirmieji nesutarimai

 Rengiantis visuotinei sueigai – pirmieji nesutarimai

Sporto tarybą sudaro 11 narių, iš jų dalis – politikų, priklausančių valdančiajai frakcijai, ir nemaža dalis Sporto centro atstovų./Algimanto Barzdžiaus/„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Artėjant kovo 18 dienai, kuomet Kėdainių arenoje vyks visuotinis miesto seniūnijos gyventojų susirinkimas ir balsavimas dėl aplinkos tvarkymo, jau esama pirmųjų rimtesnių prieštaravimų. Balsavimo iniciatorių lyderis siekia, kad visuotinės sueigos dieną Kėdainių mieste gyventojus iki arenos vežtų papildomi autobusų reisai, o susirinksiančius žmones linksmintų atlikėjai. 

Rajono savivaldybės atstovai šiam sumanymui nepritaria teigdami, kad organizuojama gyventojų apklausa, o ne pramoginė programa ar koncertas.

Pageidauja papildomų autobusų reisų 

Visuotinėje sueigoje kėdainiečiai spręs, kas ir kieno lėšomis tvarkys daugiabučių namų prieigas. Norintys, kad šiuos darbus ir toliau atliktų seniūnijos darbininkai, pasiekė, jog būtų surengtas visuotinis kėdainiečių balsavimas. Pasirinktas ir jo būdas – balsuojama bus visuotinėje sueigoje, kuri vyks kovo 18 dieną Kėdainių arenoje. 

[quote author=“Aut. past.“]Kad balsavimas būtų pripažintas įvykusiu, reikia, kad arenoje susirinktų ir rankų pakėlimu savo valią išreikštų ne mažiau kaip 15 procentų balsavimo teisę turinčių gyventojų. Savivaldybės skaičiavimais, apklausoje turėtų dalyvauti mažiausiai 3 tūkst. 225 kėdainiečiai.[/quote]

Organizuoti visuotiniam kėdainiečių susirinkimui sudaryta darbo grupė, į kurią įtrauktas ir šį susirinkimą inicijuojančios, su savivaldybe atvirai konfrontuojančios daugiabučių namų gyventojų bendrijų pirmininkų iniciatyvinės grupės vadovas Viktoras Gruzdevas.

Nors pirmasis šios grupės posėdis buvo itin konstruktyvus, jame nuspręsta kada bus šaukiama visuotinė kėdainiečių sueiga, kaip vyks balsavimas, susirinkus antrąkart ėmė ryškėti pirmieji nesutarimai.

„Pirmojo susirinkimo metu iškėliau mintį, jog sueigos dieną žmonių patogumui link arenos būtų nukreipti papildomi autobusų reisai. Buvo pažadėta susisiekti su bendrovės „Kėdbusas“ vadovais bei išaiškinta apie šią galimybę. Tačiau susirinkus antrąkart paaiškėjo, kad tai nepadaryta“, – „Rinkos aikštei“ sakė V. Gruzdevas.

Daugiabučių namų gyventojų bendrijų pirmininkus vienijančios iniciatyvinės grupės lyderis sakė, kad papildomi autobusų reisai nieko nekainuotų, į areną vyksiantys žmonės pirktų bilietus.

Prieš balsavimą – dainos ir šokiai ?

V. Gruzdevo nepasitenkinimo sulaukė jo manymu atsainus savivaldybės požiūris į norą pasistengti, kad arenoje susirinksiantiems žmonėms neprailgtų laikas. Gyventojų registraciją numatyta pradėti 11 val., o atviras balsavimas pakeliant rankas vyks 13 val.

„Tam, kad žmonėms nenusibostų laukti arenoje, kad jie neišsivaikščiotų nesulaukę balsavimo, arenoje galėtų koncertuoti atlikėjai. Pasidomėjau, ar bus galimybė naudotis mikrofonais, garso stiprinimo aparatūra, tačiau sulaukiau atsakymo, jog arena tokios įrangos neturi“, – sakė V. Gruzdevas.

Daugiabučių namų pirmininkų iniciatyvinės grupės lyderis stebėjosi, kaip taip gali būti, juk arenoje vyksta nemažai renginių, o juose – naudojama garso stiprinimo aparatūra. 

Kėdainių rajono savivaldybės vadovams atvirai oponuojantis V. Gruzdevas pripažino, kad kol kas dar neturi koncertuoti turėsiančių atlikėjų sąrašo. Tačiau jis sakė manantis, jog atsiras sutiksiančių surengti nemokamą pasirodymą, tačiau norint, kad Kėdainių arenoje dainos skambėtų balsingai, būtinas mikrofonas ir garso stiprinimo aparatūra. Tačiau savivaldybė, regis, šių priemonių suteikti neskuba…

„Manau, kad visa tai iliustruoja tam tikrą savivaldybės atstovų požiūrį į būsimą sueigą ir jos metu vyksiantį balsavimą. Juk prašome tik suteikti vietą, surengti balsavimą. O mes jau patys pasirūpinsime, kad į susirinkimą ateitų reikiamas skaičius gyventojų“, – kalbėjo V. Gruzdevas.

Apklausa – ne minėjimas ar vakaronė

Visuotinės Kėdainių gyventojų sueigos organizacinės komisijos pirmininkas, rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Antanas Pavolis neslėpė, jog esama tam tikro nuomonių išsiskyrimo.

[quote author=“A. Pavolis“]Aš suprantu žmogų (V. Gruzdevą – red.), tai proga jam parodyti save prieš visus gyventojus.[/quote]

Jis skeptiškai vertino komisijos nario, apklausos iniciatoriaus V. Gruzdevo pareikštą norą prieš balsavimą sumontuoti sceną, rengti pasirodymus ir taip neleisti nuobodžiauti arenoje susirinksiantiems žmonėms.

„Surinkdama reikiamą parašų skaičių iniciatyvinė grupė įpareigojo savivaldybę pravesti visuotinį gyventojų susirinkimą, o jo metu – apklausą, balsuojant rankų pakėlimu. Teisės aktai reglamentuoja, kas tai yra. Mes įpareigoti organizuoti ne koncertą, kokį tai vakarą, ar minėjimą“, – kalbėjo Kėdainių rajono savivaldybės atstovas.

A. Pavolis nuogąstavo, jog sutikus su prašymu leisti naudotis garso stiprinimo įranga bei sueigos metu surengus improvizuotą koncertą, vėliau galima sulaukti ir teisinių pasekmių. Pašnekovo manymu, vienas iš galimų kaltinimų galėtų būti net toks, kad žmonės į visuotinę sueigą ir balsavimą esą buvo viliojami prisidengiant nemokamu renginiu.

„Aš suprantu žmogų (V. Gruzdevą – red.), tai proga jam parodyti save prieš visus gyventojus. Tačiau susirinkimas turi savo reglamentą, mes privalome jo laikytis. Renginio metu veiks tik vienas mikrofonas, juo naudosis susirinkimo pirmininkas, bus skelbiama apklausa“, – sakė A. Pavolis.

Valdininkas užsiminė – leidžiant kam nori kopti ant scenos, dainuoti ar deklamuoti eilėraščius, vėliau galima sulaukti kaltinimų agitavimu prieš balsavimą ar kitu bandymu paveikti žmonių apsisprendimo teisę. Esą kas būtų, jeigu kažkas padeklamuotų savo kūrybos eilėraštį apie apklausą, sudainuotų dainas aistras keliančią dilemą – kas, daugiabučių gyventojai ar seniūnija turi prižiūrėti aplinką?..

„Negalime leisti daryti to, kas ką nori. Nes tada iškils klausimas – ar apklausa teisėta“, – „Rinkos aikštei“ sakė Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas.

Nenori sulaukti kaltinimų

Precedento visoje šalyje ko gero neturintį balsavimą visuotinio miesto gyventojų susirinkimo metu organizuojantis A. Pavolis neslėpė, kad prašymas apklausos dieną organizuoti papildomus autobusų reisus, jo manymu, yra perteklinis.

„Peržiūrėjome sekmadieniais link Kėdainių arenos vykstančių autobusų grafikus – jie iš tiesų kursuoja. Pakalbėsime apie galimybę tam tikru laiku į reisus išleisti prailgintus autobusus. Tačiau tikrai nemanau, kad reikėtų organizuoti papildomą visuomeninį transportą žmonėms į apklausą vežti. Juk vėliau tai gali būti vertinama kaip nešališko balsavimo principo pažeidimas“, – sakė A. Pavolis.

[quote author=“Aut. past.“]Pasak V. Gruzdevo, ši gyventojų apklausos forma – atviras balsavimas visuotiniame susirinkime, iš kitų teisės aktuose numatytų alternatyvų buvo pasirinktas dėl mažiausių kaštų.[/quote]

Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas patikslino, jog kovo 18 dieną vyksiantis renginys – ne mitingas ar minėjimas, o oficiali, teisiškai reglamentuota gyventojų apklausa. O joje laisvanoriškai dalyvaus ir savo valią rankų pakėlimu išreikš balso teisę turintys Kėdainių miesto savivaldybės gyventojai.

„Jeigu bus organizuojamas į areną vešiantis transportas, kas gali paneigti, jog vėliau tai nebus traktuojama kaip vieną ar kitą poziciją turinčių žmonių pavėžėjimas?“ – svarstė A. Pavolis.

Apklausą inicijavo patys gyventojai

Apklausa dėl to, kieno lėšomis šalia daugiabučių namų turi būti šienaujama žolė, renkamos šiukšlės, o žiemą – kasamas sniegas, kartą jau buvo surengta. Tačiau jos rezultatai netenkino su rajono savivaldybe konfrontuojančio daugiabučių namų gyventojų bendrijų pirmininkų iniciatyvinės grupės vadovo V. Gruzdevo ir jo bendražygių.

Apklausus 1 tūkstantį Kėdainių rajono gyventojų, didesnė dalis respondentų – 54,3 proc. pasisakė už tai, kad aplinką tvarkytų patys gyventojai. 41,4 proc. apklaustųjų laikėsi nuomonės, jog kiemus ir namų prieigas savivaldybės biudžeto lėšomis turėtų prižiūrėti miesto seniūnija.

Su rajono valdžia konfrontuojantis aktyvistas su bendražygiais surinko reikiamą parašų kiekį – 1 tūkst. 600. Tiek, kiek reikia, kad savivaldybė būtų įpareigota skelbti dar vieną apklausą. 

Šį kartą nuspręsta, jog dėl daugiabučių namų aplinkos tvarkymo pasisakys ne viso rajono, o tik Kėdainių miesto seniūnijos gyventojai.

Būdą balsuoti rankų pakėlimu visuotinėje gyventojų sueigoje, iš kitų alternatyvų pasirinko V. Gruzdevo vadovaujama iniciatyvinė grupė.

Apklausai neįvykus – ją kartoti galima tik po metų

Kad balsavimas būtų pripažintas įvykusiu, reikia, kad arenoje susirinktų ir rankų pakėlimu savo valią išreikštų ne mažiau kaip 15 procentų balsavimo teisę turinčių gyventojų. Savivaldybės skaičiavimais, apklausoje turėtų dalyvauti mažiausiai 3 tūkst. 225 kėdainiečiai.

Jeigu ateitų mažiau žmonių, balsavimas dėl to, kas turi tvarkyti daugiabučių namų prieigas, nebūtų skelbiamas. Balsavimą pripažinus neįvykusiu, pakartotinis gyventojų valios išreiškimas tuo pačiu klausimu, pagal teisės aktus, galimas ne anksčiau kaip po vienerių metų.

Pasak V. Gruzdevo, ši gyventojų apklausos forma – atviras balsavimas visuotiniame susirinkime, iš kitų teisės aktuose numatytų alternatyvų buvo pasirinktas dėl mažiausių kaštų. Kita vertus, kaip akcentavo daugiabučių namų gyventojų bendrijų pirmininkų iniciatyvinės grupės vadovas, kad ir kokie būtų balsavimo rezultatai, jie – tik rekomendacinio pobūdžio. Galutinį sprendimą vis vien turės priimti rajono savivaldybės Tarybos nariai.

Privalės pateikti asmens dokumentą

Visuotinį kėdainiečių susirinkimą organizuojanti komisija nusprendė, kad visi atėję asmenys privalės su savimi turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą – pasą, tapatybės kortelę, ar kitą dokumentą su įrašytu asmens kodu. Šie asmens duomenys bus naudojami tikrinant, ar atėjusieji į sueigą iš tiesų yra Kėdainių miesto seniūnijos gyventojai, turintys balso teisę.

Žmonėms bus nurodyta, į kokius arenos sektorius eiti, o atėjus balsavimo akimirkai – klausimai bus skelbiami per garso stiprinimo sistemą. Savo valią gyventojai galės išreikšti pakeldami raudonos arba geltonos spalvos korteles, kurias gaus registruodamiesi.

Balsus skaičiuos specialiai tam skirti savivaldybės darbuotojai. 

Norint išvengti galimų nesusipratimų, nuspręsta balsavimo procesą fotografuoti bei filmuoti. Numatyta ir tai, ką daryti, jeigu kai kurie gyventojai į balsavimą ateis be asmens dokumentų. Jie bus registruojami ir bus sudaromas atskiras sąrašas.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video