Rašytojas T. Dirgėla: „Nereikia knygų priešinti su šiuolaikinėmis technologijomis“

 Rašytojas T. Dirgėla: „Nereikia knygų priešinti su šiuolaikinėmis technologijomis“

Kaip vaikus paskatinti skaityti daugiau knygų, rūpi daugeliui pedagogų ir tėvelių. Todėl į trečiadienį M. Daukšos viešojoje bibliotekoje, naujajame Vaikų ir jaunimo skyriuje vykusį susitikimą su vienu populiariausiu šių dienų Lietuvos vaikų rašytojų Tomu Dirgėla sugužėjo nemenkas būrys mokytojų, vedinų savo mokiniais.

Humoras svarbu

Pirmą kartą Kėdainiuose besilankantis jaunas rašytojas tvirtina, kad į vaikų širdis pirmiausia beldžiasi pasitelkdamas šypseną ir humorą.

Tomas Dirgėla į vaikų širdis prisibelsti bando pasitelkdamas humorą, jo gausu tiek jo knygose, tiek pačių knygų pristatymuose. A. Barzdžiaus nuotr. „Kiekviename susitikime su savo knygų skaitytojais vaikams nešu žinutę, kad knygas skaityti yra labai įdomu. O norėdamas vaikus dar labiau sudominti knygomis tiek su jais bendraudamas, tiek savo kūryboje naudoju patikimą raktą – humorą. Jo pagalba galima užmegzti ryšį su vaiku, o tada jau pereiti prie rimtesnių kalbų – apie knygas ir skaitymą“, – sako T. Dirgėla.

Pasiteiravus, kaip galima vaikus paskatinti daugiau skaityti ir mažiau naršyti telefonuose rašytojas pabrėžia, kad abu daiktai vaiko gyvenime yra pakankamai svarbūs, tad tereikia viską suderinti.

„Niekada nepriešinu šiuolaikinių technologijų su skaitymu. Knyga, kompiuteriai ir telefonas gali puikiausiai draugauti ir vienas kitą papildyti.

Pastebiu, kad kartais mokytojai ar tėvai šiuolaikines technologijas laiko knygų priešais, konkurentais, dėl tokio požiūrio, manau, gali būti tik blogiau, vaikui gali atsirasti stipri knygų atmetimo reakcija.

Todėl esu tikras, kad patikimiausias būdas vaikams sužadinti meilę knygoms – tai pavyzdys. Jei tėvai, mokytojai skaito, skaitys ir vaikai. Nes vaikams turėtų būti keista, kai tėvai jiems liepia eiti knygas skaityti, o patys įsitaiso prie kompiuterio ar televizoriaus“, – įsitikinęs T. Dirgėla.

[quote author=“T. Dirgėla“]Kartais mokytojai ar tėvai šiuolaikines technologijas laiko knygų priešais, konkurentais, dėl tokio požiūrio, manau, gali būti tik blogiau, vaikui gali atsirasti stipri knygų atmetimo reakcija.[/quote]

Nauja knyga

Vis tik rašytojas nesureikšmina skaitymo ir yra už tai, kad nieko per prievartą daryti nereikia, nes kiekvienas turėtų užsiimti tuo, kas patinka.

„Jei vaikui neįdomu, jei jis nenori knygų skaityti, mano nuomone, versti to daryti nereikėtų. Ateis laikas, kai vaikas pats knyga susidomės. Aš pats tik nuo 5 ar 6 klasės tapau sąmoningu skaitytoju, kai skaitymas tapo malonumu.

Rašytojas įsitikinęs, kad pavyzdys gali paskatinti vaikus domėtis knygomis ir jas pamilti. A. Barzdžiaus nuotr. Tačiau jei vaikas visiškai nemėgsta skaityti, jį prie knygos reikėtų jaukinti po truputį, kol jis pats atras mėgstamus autorius, mylimas knygas ir jam skaitymas taps ne pareiga, o malonia veikla“, – pataria T. Dirgėla.

Susitikimo metu T. Dirgėla ne tik stengėsi vaikams parodyti, kad knygos yra įdomu, bet ir pristatė naujausią savo knygą „Benas – sapnų siuvėjas“. Tai jau devintoji jauno rašytojo knyga.

„Visų mano knygų bendras vardiklis yra humoras. Per humorą bandau prieiti prie skaitytojų ir kol kas, manau, man sekasi tai daryti. Šiandien pristatau naują savo knygą „Benas – sapnų siuvėjas“. Tai knyga apie berniuką, kuris turi stebuklingą adatą, su kuria gali susiūti nutrūkusius žmonių sapnus. Knygoje paliesta vaiko ir jo šeimos santykių tema.

Skaitytojai manęs vis prašė parašyti kokią rimtesnę knygą, tad šioje, nors humoro visiškai atsisakyti ir nepavyko, tačiau jo yra mažiau nei ankstesnėse mano knygose, knyga santūresnė, rimtesnė“, – pasakoja rašytojas.

T. Dirgėla neslepia, kad naujoji knyga gimė gana greitai, jos rašymas užtruko vos 3 savaites.

„Jei lauksi įkvėpimo, gali tekti labai ilgai laukti, o gal net ir nesulaukti. Knygų rašymas yra mano pagrindinis darbas, tai yra mano svajonių darbas, todėl aš įkvėpimo nelaukiu.

Kai rašau knygą, turiu sau užsibrėžęs tikslą per dieną parašyti mažiausiai 4 skyrius, tad knygos ir netrunka atsirasti“, – atvirauja jaunasis kūrėjas.

T. Dirgėla vaikų literatūroje debiutavo prieš ketverius metus. Jo knygas netruko atrasti ir pamėgti vaikai. Garsiausias T. Dirgėlos kūrinys knygų serija „Tomas ir Domas“.

Prieš tapdamas profesionaliu rašytoju, T. Dirgėla dirbo mokytoju įkalinimo įstaigoje, vėliau vaikų darželyje su dar kalbėti nemokančiais mažyliais, rašė straipsnius. Šiandien rašytojas savo skaitytojus džiugina ne tik knygomis, bet ir radijo laida vaikams, kurią kuria bei veda per nacionalinę radijo stotį.

Tomo knygos yra įvertintos vaikų literatūros specialistų – dvi IBBY (Tarptautinė vaikų ir jaunimo literatūros asociacija) Lietuvos skyriaus premijos, „Metų knygos“ 2015 m. nominantas, geriausia 2016 m. knyga vaikams. 

[#gallery=1843#]

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video