Aistros dėl kelio ženklų – ar viską sprendžia meras?

 Aistros dėl kelio ženklų – ar viską sprendžia meras?

Kėdainių senamiestyje apribojus automobilių eismą politikai sulaukia nemažai šiuo sprendimu nepatenkintų gyventojų skundų. Savivaldybės atstovai siūlo kreiptis tiesiai į merą Saulių Grinkevičių, esą jis asmeniškai sprendžia, kur koks ženklas turi stovėti. Tačiau pats meras šią situaciją vadina nesusipratimu ir primena, jog sprendimus priima Saugaus eismo komisija, kuriai vadovauja administracijos direktorius Ovidijus Kačiulis.

Ką daryti, kai staiga ima ir pasikeičia ilgus dešimtmečius galiojusi tvarka? Galų gale kas ir kodėl nusprendžia, kuria senamiesčio gatve gali važiuoti automobiliai, o kuria ne?

Šie klausimai kyla ne vienam kėdainiečiui, o nepatenkintų eismo pertvarka žvilgsniai krypsta savivaldybės link.

[quote author=“I. Staliorienė“]Mūsų senamiestis jau ir taip tuščias. Kodėl reikia pastatyti šitą ženklą, kad negalėtų žmogus išvažiuoti?[/quote]

Buvusi tarybos narė Irena Staliorienė sulaukė kraštiečių, nepatenkintų pro Didžiosios Rinkos aikštę vedančiose gatvelėse sustatytais eismą draudžiančiais ženklais. Ypač vienu, kuris savaitgaliais ir švenčių dienomis draudžia važiuoti Didžiosios gatvės atkarpa, besitęsiančia nuo miesto Rotušės iki Didžiosios Rinkos aikštės pabaigos, ties kuria sukama į Č. Milošo gatvę.Kėdainių meras S. Grinkevičius tikino, jog šis, savaitgaliais eismą Č. Milošo gatve draudžiantis ženklas atsirado pačių gyventojų prašymu./ G. Minelgaitės nuotr.

„Judėjimo savaitgaliais čia beveik nėra. Nuo ko saugoma tais ženklais? Kokia intencija pastatytas šis ženklas? Sveiku protu niekaip nesuprantama, juk Kėdainiai yra kėdainiečiams. Ta gatvelė, kurioje yra metrikacijos skyrius, rotušė ir kuri veda pro „Stiklių namą“. Įvažiuoji į šią gatvelę nuo Didžiosios gatvės pusės ir ties rotušės, metrikacijos skyriaus pastato kampu stovi eismą draudžiantis ženklas. Atvažiuoji iki rotušės, o toliau važiuoti, kad išvažiuotum į Č. Milošo gatvę, negali.

Mūsų senamiestis ir taip beveik mirštantis. Tai kodėl dar stovi tie apribojantys ženklai? Gal išvis šeštadienį, sekmadienį Kėdainiai tebūnie nejudantis, neišvažiuojamas miestas?“ – retoriškai klausė I. Staliorienė.

Senamiestis – tarsi labirintas

„Be to, savaitgaliais ir švenčių dienomis ta atkarpa Č. Milošo gatve važiuoti negalima. Žinoma, mes visi esame mirtingieji. Vieni nežinome, ką reiškia ta raudona snaigutė ženkle, kiti neatkreipia dėmesio ir važiuoja. Kiek teko girdėti vieną, kitą atvejį, žmonės už tai gauna baudas po 15 ar kiek eurų. Mūsų senamiestis jau ir taip tuščias. Kodėl reikia pastatyti šitą ženklą, kad negalėtų žmogus išvažiuoti?“ – klausė I. Staliorienė.

Rajono savivaldybės Taryboje dirbusi I. Staliorienė pastebėjo, kad eismą savaitgaliais ribojantys kelio ženklai sukelia nemažai nepatogumų į paskutinę kelionę artimuosius išlydintiems gedėtojams. Aplinkui – nemažai laidojimo namų, čia pat ir tiesiausias kelias į kapines.

[quote author=“I. Staliorienė“]Atgaivinkime senamiestį, leiskime žmonėms važiuoti ir būti senamiestyje. O ne taip, kad kažkas užsimanė, pastatė ženklą ir paskui sulaukia gyventojai ar svečiai baudų.[/quote]

„Tarkim, į laidotuves važiuoja automobilių kolona. Pastatytas ženklas galioja visiems. Arba atvažiuoja į laidotuves žmonės iš kito miesto ir žino, kad turi važiuoti Č. Milošo gatve į laidojimo namus, o ten stovi ženklas“, – „Rinkos aikštei“ sakė moteris.

Ji tikino apie šią problemą kalbėjusi su miesto seniūnu. Šis atsakė, kad automobilių eismą draudžiančio ženklo nepaisančių laidotuvininkų kolonų niekas nepuola bausti.Buvusi savivaldybės Tarybos narė Irena Staliorienė piktinasi senamiestyje įvestais eismo apribojimais. Jos manymu, šie draudimai – pertekliniai ir nenaudingi./ G. Minelgaitės nuotr.

„Bet ženklas juk galioja visiems, jei jau norime būti tokie teisūs“, – svarstė I. Staliorienė.

Pasak buvusios rajono tarybos narės, šeštadienį, sekmadienį senamiestis būna tuščias, o tai kelia susirūpinimą.

Pasiūlė kreiptis į merą

„Dėl šios problemos į mane kreipėsi vienas, kitas žmogus, tad aš paskambinau savivaldybės administracijos direktoriui Ovidijui Kačiuliui pasiteirauti, kokiu tikslu buvo pastatytas minėtas ženklas. Jo atsakymas: „Ne tuo adresu kreipiatės“. Paklausiau: „O kur man tada kreiptis?“ Atsakė: „Tik į merą.“ Tai kodėl vienas meras nusprendžia, kad reikia taip padaryti? Jei kėdainiečiams reikia judėti, reikia, kad senamiestis būtų išvažiuojamas. Atgaivinkime senamiestį, leiskime žmonėms važiuoti ir būti senamiestyje. O ne taip, kad kažkas užsimanė, pastatė ženklą ir paskui sulaukia gyventojai ar svečiai baudų“, – stebėjosi I. Staliorienė.

„Rinkos aikštei“ pasidomėjus, kas iš tiesų sprendžia, kokius kelio ženklus ir kur pastatyti, ėmė aiškėti, jog I. Staliorienė buvo klaidinama. Rajono meras S. Grinkevičius tikino – jis pats vienasmeniškai nieko nesprendžiantis.

„Pradėjus eismo reformą sulaukėme įvairių gyventojų nuomonių. Vieniems atrodė vienaip, kitiems – kitaip. Dėl to buvo suorganizuotas susitikimas, o šis variantas, kuris dabar paliktas – galima sakyti, yra kompromisinis. Jis priimtas atsižvelgiant į pačių gyventojų pasiūlymus“, – sakė rajono meras S. Grinkevičius.

Galutinis sprendimas – komisijos valioje

Savivaldybės vadovas nesistebėjo, kad ilgai galiojusių eismo sąlygų pakeitimas sukelia tiek aistrų visuomenėje. Pasak jo, taip nutinka visuomet, kai pakeičiama nusistovėjusi tvarka ir žmonės turi keisti savo įpročius.

[quote author=“S. Grinkevičius“]Norime atverti senamiestį pėstiesiems, kad jie saugiau jaustųsi – tokia yra vizija, dėl kurios ir reguliuojami automobilių srautai.[/quote]

„Vienam atrodo vienaip, kitam – kitaip. Aukso vidurio, ko gero, neatrasime ir jis, manau, dar nėra niekur surastas. Norime atverti senamiestį pėstiesiems, kad jie saugiau jaustųsi – tokia yra vizija, dėl kurios ir reguliuojami automobilių srautai“, – sakė S. Grinkevičius.

Paklausus, ar eismo draudimas savaitgaliais bei švenčių dienomis neatrodo perteklinis reikalavimas, meras tikino, kad tai didesnių problemų sukelti neturėtų. Senamiestis nėra didelis, tad gyventojams didesnių sunkumų nesudarytų pavažiuoti kiek toliau, padarant lankstą.

„Negalvočiau, kad savaitgalį, kai žmonės atsipalaiduoja ir ilsisi, sugaišta viena kita minutė sukels kokių nors problemų. Kita vertus, toks buvo pačių kėdainiečių siūlymas“, – sakė meras.

Pasak S. Grinkevičiaus, kokie kelio ženklai ir kur turi stovėti, sprendžia savivaldybės administracijos direktoriaus O. Kačiulio vadovaujama Saugaus eismo komisija. Jos sudėtyje įvairių institucijų, taip pat ir policijos atstovai.

„Pasiūlymų būna pačių įvairiausių. Juos teikia ir gyventojai, ir aš, ir administracijos direktorius. O juos įvertinus priimamas galutinis sprendimas“, – sakė S. Grinkevičius, užsiminęs, kad ne visiems jo teiktiems pasiūlymams ši komisija pritarė.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video