Privatus muziejus perduotas į savivaldybės rankas
Padovanojo daugiau kaip 4 mln. eurų vertės meno darbų kolekciją
Rajono savivaldybėje – istorinis įvykis. Jai perduotas daugiau kaip du dešimtmečius Kėdainiuose sėkmingai veikęs privatus Janinos Monkutės-Marks muziejus-galerija. Šeštadienį, minint Kultūros dieną, miesto rotušėje organizuotas šventinis renginys, kurio metu Kėdainių krašto garbės pilietės vardo meno įstaiga oficialiai tapo Kėdainių krašto muziejaus septintuoju padaliniu.
Pasirašė deklaraciją
Renginio metu J. Monkutės-Marks muziejaus-galerijos direktorė Dalia Minkevičienė-Jazdauskienė, Kėdainių rajono savivaldybės meras Valentinas Tamulis ir Kėdainių krašto muziejaus direktorius Rimantas Žirgulis iškilmingai pasirašė trišalę sutartį – VšĮ J. Monkutės-Marks muziejaus-galerijos veiklos tęstinumo deklaraciją, kuria įsipareigojama: palikti esamą įstaigos pavadinimą ir logotipą; naudoti muziejaus vėliavą su muziejaus logotipu; visus dovanotus meno kūrinius, kurių autorių asmeninės neturtinės teisės neperduodamos kitiems asmenims, saugoti šiame muziejuje; J. Monkutės-Marks meno kūriniai eksponuojami antrajame muziejaus aukšte; vieną kartą per metus muziejuje organizuojama paroda iš menininkų dovanotų meno kūrinių.
Be liūdesio
Nuo pat 2001-ųjų, kai J. Monkutės-Marks muziejus-galerija atvėrė duris, iki paskutinės dienos šiai įstaigai vadovavusi D. Minkevičienė-Jazdauskienė ypatingo renginio metu nestokojo geros nuotaikos ir džiaugėsi, kad muziejus tęs veiklą bei toliau stebins kėdainiečius išskirtiniais kultūriniais įvykiais.
„Nuotaikos labai geros. Esu laiminga turėjusi tokį įdomų gyvenimo tarpsnį, kai vadovavau šiam muziejui-galerijai. Tikiu, kad J. Monkutė-Marks stebi mus iš dangaus ir džiaugiasi, kad ją prisimename“, – kalbėjo ilgametė direktorė.
Per 22-ejus veiklos metus muziejuje-galerijoje surengtos 364 parodos, kurių metų kėdainiečiai turėjo progą susipažinti ir su pasaulinio lygio menininkų darbais iš pačių įvairiausių šalių bei skirtingų žemynų.
„Džiugu, kad rajono savivaldybė nupirko šį muziejų-galeriją. Mes visus čia saugomus 524 meno kūrinius dovanojame Kėdainių krašto muziejui. Tikiu, kad muziejaus-galerijos veikla bus sėkmingai tęsiama, – sakė D. Minkevičienė-Jazdauskienė. – Muziejuje-galerijoje Marksų dėka buvo surengta ir pasaulinio garso parodų. Jie aukojo ne vieną milijoną, kad kėdainiečiai ir mūsų miesto svečiai galėtų išvysti aukščiausio lygio meną.
Turime ryšius su Azija, Europa, tad tikiuosi, jog ateityje tokios parodos taip pat vyks.
Tai visų kėdainiečių muziejus. Norėčiau, kad jie ir toliau čia lankytųsi. Aš pati taip pat nepraleisiu vyksiančių renginių.“
Iškilmių metu D. Minkevičienė-Jazdauskienė Kėdainių krašto muziejaus direktoriui R. Žirguliui perdavė simbolinį J. Monkutės-Marks muziejaus-galerijos raktą.
Pirmieji namai
Kėdainių krašto muziejaus direktorius R. Žirgulis priminė įdomų faktą, kad pastatas, kuriame veikia J. Monkutės-Marks muziejus-galerija, anksčiau buvo pirmieji Kėdainių krašto muziejaus namai.
„Šiame pastate 1967 metais pradėjo veikti Kėdainių kraštotyros muziejus. Ilgą laiką tai buvo pagrindinė mūsų muziejaus vieta. Tiesa, mums ten buvo ankšta.
Vėliau, atkūrus nepriklausomą Lietuvos valstybę, Kėdainių rajono savivaldybė nusprendė įkurti Kėdainių krašto muziejų Kraštotyros muziejaus bazėje ir prijungti prie mūsų pagrindinio pastato dar keletą įvairių padalinių, o pats muziejus 2000 metais persikėlė į buvusį karmelitų vienuolyną, – pasakoja R. Žirgulis. – Nuo 2001 metų ankstesniame mūsų pastate pradėjo veikti J. Monkutės-Marks muziejus-galerija. Tai buvo netikėta institucija – privatus muziejus, finansuojamas savininkų ir JAV. Tokios įstaigos iki šiol nebuvo Kėdainiuose. Taip pat tai buvo ir viena iš pirmųjų tokio pobūdžio įstaigų Lietuvoje.
Muziejus vykdė labai įdomią veiklą, surengė daug rimtų įvairių meno rūšių parodų, kvietė į gražias edukacines veiklas. Ši kultūrinė vieta niekur nedings. Tikimės, kūrybingai tęsti tą pačią veiklą ir sulaukti lankytojų dėmesio.“
Kėdainių krašto muziejui perduota ir itin turtinga muziejaus-galerijos meno darbų kolekcija, kurios vertė daugiau kaip 4 mln. eurų.
Viešėjo JAV ambasadorius
Renginyje sulaukta itin garbingo svečio – Jungtinių Amerikos Valstijų ambasadoriaus Lietuvoje Roberto Gilchristo.
Jis pasveikino savivaldybės žingsnį įsigyti J. Monkutės-Marks muziejų-galeriją ir pabrėžė, kad menininkė J. Monkutė-Marks buvo ne tik lietuvė, bet ir amerikietė.
„J. Monkutės-Marks muziejus-galerija – tarsi mažoji Amerika Kėdainiuose. Labai tikimės, kad šie abipusiai ryšiai bus plėtojami ir toliau, – sakė Jungtinių Amerikos Valstijų ambasadorius Lietuvoje Robertas Gilchristas. – Nuostabu, ką muziejaus-galerijos direktorė D. Minkevičienė-Jazdauskienė nuveikė per visus įstaigos veiklos metus. Tikiu, kad jos teta tuo didžiuotųsi.
Sujungti žmones per meną, kultūrą ir švietimą visada buvo ne tik muziejaus-galerijos, bet ir velionės J. Monkutės-Marks misija. Noriu pasveikinti Kėdainių krašto muziejų ir jo direktorių R. Žirgulį. Jis gavo nuostabią dovaną tęsti bei skleisti kūrybiškumo, bendruomeniškumo ir filantropijos tradicijas Kėdainių krašte ir Lietuvoje. Esu tikras, kad R. Žirgulio lyderystė išsaugos J. Monkutės-Marks šeimos palikimą.“
Ypatingais muzikos ritmais renginio svečius nustebino vintažinį džiazą grojanti lietuvių muzikos grupė „The schwings band“.