Pripažinti nemalonu, bet būtina: šlapimo nelaikymo problema – gydoma

Kėdainių ligoninėje – naujovė: čia pradedamos kompensuoti pošlaplinio raiščio implantacijos, kitaip dar vadinamos TOT operacijomis.
Lietuvos didmiesčiuose ši procedūra – nebe naujovė. Kalbant apie rajonų centrus, jos atliekamos tik kai kuriuose jų, ir Kėdainiai – viena tų vietų, kurioje ši paslauga jau teikiama.
[quote author=”E. Grabauskas”]Pagalvokite, kaip pasikeičia moters gyvenimo kokybė – atvažiavo su šešiais įklotais per dieną, išvyko – sausa.[/quote]
„Labai džiaugiuosi, kad ir Kėdainių ligoninė pagaliau gali pasiūlyti pošlaplinio raiščio implantacijos. Atliktos jau dvi operacijos ir abi – labai sėkmingos. Pagalvokite, kaip pasikeičia moters gyvenimo kokybė – atvažiavo su šešiais įklotais per dieną, išvyko – sausa“, – apie naujovę Kėdainių ligoninėje „Rinkos aikštei“ papasakojo gydytojas urologas Evaldas Grabauskas.
Su problema susiduria, bet tyli
Pagal statistiką, Lietuvoje apie 300 tūkst. moterų vargina šlapimo nelaikymas, ir tik ketvirtadalis su tuo susiduriančių moterų kreipiasi pagalbos į medikus.
Apie daug diskomforto sukeliantį šlapimo nelaikymą moterys nenori pasakoti net šeimos nariams ar patiems artimiausiems bičiuliams.
Vis tik viliamasi, kad naujoji Kėdainių ligoninėje teikiama paslauga taps tikru išsigelbėjimu įtampos šlapimo nelaikymą patiriančioms kraštietėms.
„Šlapimo nelaikymas – tai būklė, kuomet šlapimas išteka dėl šlapimo pūslės funkcijos kontrolės praradimo. Šitą problemą turinčios moterys dažniausiai skundžiasi, kad tuo metu, kai juokiasi, čiaudi ar kosti, jos nesulaiko šlapimo. Realiai su tuo susiduria kas šešta trisdešimtmetė, kas antra – penkiasdešimtmetė. Tai patiria beveik aštuoniasdešimt procentų aštuoniasdešimtmečių moterų. Iš esmės šlapimo nelaikymas – natūralus moters organizmo senėjimo padarinys, – teigia E. Grabauskas. – Tai vargina ir moteris su antsvoriu, moteris, pagimdžiusias didelius, keturių kilogramų svorio kūdikius. Taip pat ir tas, kurioms po ginekologinių operacijų yra pašalinti moteriški organai. Ne išimtys yra ir atletės, kurios susiduria su dideliais fiziniais krūviais. Ši problema vargina dažną – tačiau ne kiekviena apie tai nori kalbėti. Prabilti apie šią problemą juk nemalonu, kadangi ši sukelianti aibę socialinių problemų.“
Trys šlapimo nelaikymo tipai
Kaip teigia Kėdainių ligoninės gydytojas urologas, yra skiriami trys šlapimo nelaikymo tipai.
„Pirmasis – „Stress–inkontinencija“, kuomet fizinio aktyvumo, fizinio krūvio metu moteris nelaiko šlapimo. Antrasis – dirgli šlapimo pūslė. Šlapintis moterį prispiria parduotuvėje, kada jai prisireikia eiti į miestą ar svečius. Šlapimo pūslė nevalingai spazmuoja, spazmo metu viršijamos šlapimo sulaikymo galimybės ir pasitaiko, kad ji net nebespėja nubėgti iki tualeto. Trečiasis – šių dviejų šlapimo nelaikymo tipų derinys, – pasakojo E. Grabauskas. – Operuojame nuo pirmojo tipo kenčiančias moteris. Tiesa, pagal naujausias rekomendacijas ir mišrų šlapimo nelaikymą galima operuoti – tik šiuo atveju gali prireikti nuolat vartoti vieną medikamentą.“
Operacinėje – valanda laiko
TOT operacijos metu taikoma spinalinė nejautra iki pusės. Procedūra užtrunka iki valandos laiko.
„Kirkšnyse atliekami du pjūveliai. Per juos įvedamas specialus pošlaplinis raištis. Su šio pagalba šlaplė šiek tiek kilstelima į viršų. To pakanka, kad šlapimo nelaikymo problema išnyktų, – teigia E. Grabauskas. – Matote, su amžiumi silpnėja dubens dugno diafragma, kitaip sakant, raiščiai. Dėl to dubuo pradeda leistis žemyn. Tuomet pasikeičia kampas tarp šlaplės ir pūslės ir, moteriai kostelėjus, susidaro didesnis stresas, ir šlapimas prabėga.“
[quote author=”E. Grabauskas”]Su amžiumi silpnėja dubens dugno diafragma, kitaip sakant, raiščiai. Dėl to dubuo pradeda leistis žemyn. Tuomet pasikeičia kampas tarp šlaplės ir pūslės ir, moteriai kostelėjus, susidaro didesnis stresas, ir šlapimas prabėga.[/quote]
Jau kitą dieną po operacijos iš pacientės kūno ištraukiamas šlapimo kateteris. Ji paprašoma pasinaudoti tualetu, ir gydytojai echoskopu patikrina, ar jai pavyko iššlapinti visą šlapimo pūslę. Tada ji išleidžiama namo.
„Tiesa, pacientei po TOT operacijos dvi savaites reikėtų vengti lengvo fizinio krūvio, apie mėnesį – sunkaus“, – primena medikas.
Privalu tiksliai nustatyti diagnozę
Tiesa, ne visada operacija yra vienintelė išeitis.
„Tas pats „Stress–inkontinencijos“ šlapimo nelaikymo tipas yra skirstomas į tris kitus tipus – lengvą, vidutinį ir sunkų. Pošlaplinio raiščio implantacijos gali būti atliekamos moterims, kenčiančioms nuo pastarųjų dviejų.
„Lengvas nelaikymas yra tada, kai moteris nusičiaudėjusi praleidžia šiek tiek šlapimo, ir jai pakanka vieno įkloto per dieną. Tokioms moterims rekomenduojame daryti Kėgelio pratimus intensyviai tris mėnesius. Kėgelio pratimai – dubens raumenų treniravimas. Nuo pirmojo tipo kenčiančioms moterims praktiškai pakanka šių pratimų. Kėgelio pratimus rekomenduoja ir europinės gydymo gairės, – teigia E. Grabauskas. – Prieš operacijas, kurias atliekame nuo vidutinio ir sunkaus tipo šlapimo nelaikymo kenčiančioms pacientėms, yra atliekami išsamūs tyrimai, mat jeigu moteriai, patiriančiai dirglios šlapimo pūslės sindromą – kuomet užeina noras šlapintis nepatogiose situacijose – įdėjus pošlaplinį raištį galima tik dar labiau pakenti, ją dar dažniau varinės į tualetą. Dėl to pirmiausia būtina nustatyti šlapimo nelaikymo tipą. Atliekama labai detali analizė. Ją apžiūri ginekologas, atliekama anamnezė ir klinikinis tyrimas. Pacientė yra smulkiai išklausiama. Ir, žinote, dažniausiai diagnozę ji pasako pati.“
Neišmatuojamai pagerėja gyvenimo kokybė
Rinkoje pošlaplinio raiščio komplekto kaina – beveik 400 eurų. Tačiau pacientėms Kėdainių ligoninėje ne tik nereikėtų dengti paties raiščio kainos, bet joms atsieitų vos pusė TOT operacijos kainos – 92,76 euro, mat kitą dalį dengia ligoninė. Tiesa, didmiesčiuose ši paslauga brangesnė – tenka padengti 110 eurų priemoką.
„Nė nereikia kalbėti, kad gyvenimo kokybė po pošlaplinio raiščio implantacijos pagerėja. Joms nebereikia nei įklotų, nei sauskelnių. Tačiau ne finansuose visa esmė. Daug svarbiau tai, kad išsisprendžia daug psichologinių problemų, stiprėja pasitikėjimas savimi, – tikina Kėdainių ligoninės gydytojas urologas. – Daug pasako ir tai, kuomet pacientė, paklausta, ar ši žinanti visus tualetus Kėdainiuose, linkteli galvą. Pagalvokite, kiek nepatogumų jai tenka patirti. TOT operacija – moderni, šiuolaikiška procedūra, po kurios moterys labai greitai sugrįžta į įprastą, kasdienę veiklą.“