Politikų etiką galės vertinti daugiau žmonių
Kėdainių rajono savivaldybė patvirtino atnaujintus Etikos komisijos nuostatus, nors tam ir nepritarė opozicija. Pakeitimai nuostatuose veikiausiai nebus lemiantys didelių pokyčių šios komisijos darbe, tačiau nuo šiol šioje komisijoje galės dirbti daugiau žmonių.
Įtvirtino pagrindinius principus
Nuostatuose įtvirtinti pagrindiniai Etikos komisijos veiklos principai: pagarbos žmogui ir valstybei, teisėtumo, nešališkumo, politinio neutralumo, nepriklausomumo, kolegialumo, skaidrumo, viešumo, atskaitomybės.
Apibrėžta, kad komisijos nariais gali būti tarybos nariai, valstybės tarnautojai, ekspertai, gyvenamųjų vietovių bendruomenių atstovai – seniūnaičiai, išplėstinės seniūnaičių sueigos deleguoti atstovai.
[quote author=“N. Naujokienė“]Galbūt S. Sinickio įstatymų suvokimas ir gali būti grindžiamas pakankamai žema teisine kvalifikacija, kiek mačiau iš posėdžių.[/quote]
Negalės komentuoti
Taip pat įtrauktas punktas dėl privalomo posėdžio garso įrašo darymo, tačiau ir toliau lieka galimybė komisijai rengti uždarus posėdžius bei draudimas komisijos nariams tyrimo metu komentuoti situaciją už komisijos ribų.
„Po kiekvieno Komisijos posėdžio gali būti parengiamas pranešimas visuomenės informavimo priemonėms.
Pranešimą raštu arba žodžiu gali pateikti tik komisijos pirmininkas ar komisijos įgaliotas jos narys ir tik tokį, kokį įgaliojo pateikti komisija“, – rašoma naujuose nuostatuose.
Pasigedo konkretumo
Rajono taryboje pasilikęs, tačiau daugiau Etikos komisijos pirmininko pareigų nebeisiantis S. Sinickis piktinosi, kad naujuose Etikos komisijos nuostatuose deklaruojami neaiškūs šios komisijos veikimo principai.
„Punktas dėl principų – jie neapibrėžti, kaip normaliam įstatyme. Kas jie tokie? Nes paliekama daug interpretacijos. Teisėtumo – kas tas teisėtumas? Kas tas nešališkumas?“ – kalbėjo S. Sinickis pridurdamas ir tai, kad reikia sukonkretinti ir komisijos sudėtį, antraip ji esą galėtų išsipūsti iki bereikalingai didelio komisijos narių skaičiaus.
[quote author=“Autorius“]Manau, kad šitiems nuostatams būtų pritarta, jei Etikos komisijos pirmininkas, dabar jau buvęs, galbūt, būtų radęs juose tokį sakinį: kad jis visą laiką teisus, jo bendraminčiai visuomet teisūs ir neliečiami, o visi kiti – be kaltės kalti. [/quote]
Teisininkas, bet nežino?
Tokiais S. Sinickio komentarais nusistebėjo anksčiau Etikos komisijos nare buvusi Aušrelė Kaminskienė. Ji atkreipė dėmesį, kad liberalas turi teisinį išsilavinimą, todėl, pasak jos, nežinoti, apie ką kalba komisijos veiklos principai, mažų mažiausiai keista.
„Šitie veiklos nuostatai parengti vadovaujantis Savivaldos įstatymu ir politiko elgesio kodeksu. Keista, kad save pristatantis teisininku tarybos narys nežino politikų elgesio kodekso, kur viskas labai konkrečiai apibrėžta.
Labai džiaugiuosi, kad komisijos nariais gali būti valstybės tarnautojai, ekspertai – manau, kad tikrai komisiją papildys žmonės, kurie išmano teisinę bazę ir galės vadovautis įstatymais.
Žinot, aš manau, kad šitiems nuostatams būtų pritarta, jei Etikos komisijos pirmininkas, dabar jau buvęs galbūt, būtų radęs juose tokį sakinį: kad jis visą laiką teisus, jo bendraminčiai visuomet teisūs ir neliečiami, o visi kiti – be kaltės kalti“, – kirto A. Kaminskienė, kuriai jau pačiai teko pereiti per vietos Linčo teismo mėsmalę, kai komisijai pirmininkavo S. Sinickis.
Kitokie principai?
S. Sinickis akcentavo, kad daugelį Etikos komisijos nuostatų pakeitimų inicijavo jis pats, tačiau nepaisant to, jo bendražygiai vis tiek nepritarė tokiems nuostatams.
Jiems vadovaujantis Saulius Grinkevičius staiga tapo griežtai paisomų procedūrinių procesų šalininku, nors dar visai neseniai jo paties iniciatyva net kelis mėnesius truko politinis spektaklis, kai pažeidžiant procedūras neteisėtai iš Švietimo ir kultūros komiteto pirmininko pareigų buvo nesėkmingai bandyta pašalinti Nijolę Naujokienę.
Nors procedūros tuomet ir buvo pažeistos, tačiau S. Grinkevičius dėl to problemų savo ir kolegų elgesyje nematė, o štai dabar atviru tekstu rėžė, kad nepritars sprendimo projektui… iš principo.
„Kodėl man netinka, kad šiandien svarstome šį klausimą – principinė nuostata.
Jeigu yra teisinis dokumentas, susijęs su tam tikra savivaldybės tarybos struktūra, konkrečiai Etikos komisija, ir jie nebuvo supažindinti su papildymais, jau iš principo klausimas yra neparuoštas. Turi būti procedūra praeita kaip priklauso“, – dėstė jis.
[quote author=“A. Kaminskienė“]Labai džiaugiuosi, kad komisijos nariais gali būti valstybės tarnautojai, ekspertai – manau, kad tikrai komisiją papildys žmonės, kurie išmano teisinę bazę ir galės vadovautis įstatymais.[/quote]
Nagrinėta pakankamai
Tai, kad naujieji nuostatai, pasiūlyti tiek pačių Etikos komisijos narių, tiek rajono savivaldybės administracijos buvo išsamiai išnagrinėti, patvirtino ir vicemeras Paulius Aukštikalnis. Ji pabrėžė, kad nuostatai komitetuose išnagrinėti buvo pakankamai smulkmeniškai ir jiems tuomet buvo pritarta.
Tarybos narė Nijolė Naujokienė taip pat neslėpė nusivylimo Etikos komisijos darbu ir akcentavo, kad nuostatai tiek išnagrinėti, kad jiems nepritarti jokios rimtos priežasties tiesiog nėra.
„Kiek man žinoma, komisijos nariai tikrai dalyvavo svarstant Etikos komisijos nuostatus ir nereikia per daug S. Sinickiui girtis, kiek jis daug padarė.
Aš palaikau A. Kaminskienės išsakytas minintis. Nuostatai parengti pagal įstatymus.
Žinoma, galbūt S. Sinickio įstatymų suvokimas ir gali būti grindžiamas pakankamai žema teisine kvalifikacija, kiek mačiau iš posėdžių.
Posėdžių metu matosi – teisus yra tik jis, teisūs jo bendražygiai, o visi kiti galite ir nesikreipti į Etikos komisiją, nes liksite kalti.
Tikrai galvoju, kad nuostatams pritarti reikia, o jei matysime poreikį, juos bus galima patikslinti“, – sakė N. Naujokienė.
Galiausiai naujieji Etikos komisijos nuostatai buvo priimti, tačiau, kaip jau tampa tradicija, be opozicijos balsų.