Skip to content

Po išpuolio mokykloje – ir kitų vadovų reakcija

 Po išpuolio mokykloje – ir kitų vadovų reakcija

Rugsėjo pradžioje socialinėje erdvėje ir vaizdo įrašų platformoje paplito tendencingas video klipas, kuriame nagrinėjamas Kėdainių Juozo Paukštelio progimnazijos vadovybės ir vienos pirmokėlio mamos konfliktas, pasibaigęs policijos pareigūnų iškvietimu.

Šiai istorijai neliko abejingi ir kitų Kėdainių rajono ugdymo įstaigų vadovai, kurie atvirai sako, jog tvarkos laikytis būtina visiems be išimčių, tačiau karts nuo karto tai vienur, tai kitur vis tiek atsiranda „super tėvelių“, bandančių įvedinėti savas taisykles, o prieš tokius „super tėvelius“ neretai ugdymo įstaigos būna kone bejėgės.

Kas sukėlė konfliktą?

„Rinkos aikštė“ jau rašė, kad vaizdo medžiagoje buvo pateikta informacija, kad mokykla iškvietė policiją pirmoko mamai, kai ši, nepaklususi mokyklos pedagogams ir direktorei, prasibrovė iki klasės ir ėmė filmuoti vaikus bei mokytojus.

Pačios mamos paviešintame susirašinėjime teigiama, esą mokytoja su direktore smurtavo – nustūmė vaiką nuo mamos, rėkė.

Tuo tarpu mokyklos direktorė Tereza Sotnik pateikė visai kitokią įvykių versiją – jos teigimu, vaikas į mokyklą įžengė jau apsiašarojęs, o mama konfliktą sukėlė nepaisydama ugdymo įstaigos vidaus tvarkos taisyklių ir braudamasi į klasę bei filmuodama kitus vaikus ir mokytojus.

Gintaras Petrulis/Giedrės Minelgaitės/„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.Tvarkos reikalauja saugodami ir vaikų, ir darbuotojų sveikatą

„Manau, kad tėvai turėtų laikytis priimtų nutarimų mokykloje, kitų teisės aktų. Mokyklos darbuotojai, reikalaudami laikytis nustatytos tvarkos, elgiasi teisingai, stengiasi apsaugoti kitų vaikų ir darbuotojų sveikatą.

Manau, kad daugelis tėvų supranta šiandienos sudėtingą situaciją, kad mokytojai irgi dirba padidėjusios rizikos sąlygomis, todėl tokių atvejų, tikėkimės, nebus daug.

Žinoma, kiekviena situacija yra skirtinga ir numatyti, kaip elgčiausi tokioje situacijoje pats, sunku. Tačiau siužetas yra tiesiog agitacija, už ką turime balsuoti, pasinaudojimas situacija. Į tai nereikėtų kreipti dėmesio“, – sako Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijos direktorius Gintaras Petrulis.

Kviečia pasitikėti

Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijos direktorė Lina Adomaitienė sako suprantanti, kaip sunku gali būti prisitaikyti prie naujos sistemos, bet tėvus ragina labiau pasitikėti mokyklos personalu.

Lina Adomaitienė/Giedrės Minelgaitės/„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.„Šių mokslo metų pradžia nėra lengva, tenka organizuoti ugdymą COVID-19 pandemijos fone taikant daug apribojimų, keičiant bendruomenės įpročius, išmokstant laikytis socialinio atstumo. Tai išties nėra lengva.

Dabar kaip niekada svarbūs bendruomenės susitarimai: mokinių-tėvų-mokytojų. Suprantame, kad tėveliams daug nerimo, ypač išleidžiant vaikus į pirmąją klasę.

Savo bendruomenėje tėvelius kviečiame labiau pasitikėti mokytojais ir švietimo pagalbos specialistais – pasirūpinsime, prižiūrėsime, ugdysime. Stengiamės stiprinti abipusį pasitikėjimą, sąmoningumą, siekiant išvengti konfliktinių situacijų.

Vadovaujantis SAM rekomendacijomis esame paskyrę patalpą, kurioje susitinkame su tėvais (globėjais, rūpintojais), čia konsultuoja specialistai, administracija.

Tėvelių (globėjų, rūpintojų) patekimas į įstaigą yra ribojamas, kaip ir visose Lietuvos mokyklose. Gražių dienų – būkime ramūs ir sveiki“, – kalba L. Adomaitienė.

Alanas Magyla./Giedrės Minelgaitės-Dautorės/„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.Mama – neteisi

Krakių Mikalojaus Katkaus gimnazijos vadovas Alanas Magyla griežtas – motina pasielgė neteisingai.

„Šis vaizdo įrašų kanalas suteikia plačias galimybes – galima jį panaudoti geriems tikslams, bet juo naudojasi ir visokie šarlatanai.

Pažiūrėjus vaizdo medžiagą mačiau daug politinės reklamos, susijusios su rinkimais.

Šio atvejo iš esmės labai nesureikšminčiau – yra paprastas dalykas: mes visi turime laikytis įstatymų ir aukštesnių instancijų sprendimų bei rekomendacijų, ypač tokiu atveju, koks dabar yra pasaulyje.

Reikalavimas neleisti pašalinių asmenų į švietimo įstaigas yra visai protingas ir visi turi jo laikytis – ir tėvai, suprasdami savo atsakomybę, ir mokyklų administracija, vykdydama savo pareigas. Šiuo atveju mokyklos direktorės reikalavimas yra principingas ir teisingas, o policijos iškvietimas yra normalus – kai pažeidžiama tvarka, policija tam ir yra juk.

Šiuo atveju, mano galva, motina ir tie, kurie kūrė šitą „laidelę“, yra visiškai neteisūs. Patys įsivaizduokite, kas būtų, jei kiekvienas rūpintųsi tik savo siaurais interesais.

Ne vienas vadovas pastebi, kad daugėja tokių tėvų, kurie rūpinasi tik savo reikalais, yra savanaudiški. Taip ir atsiranda konfliktai.

Jeigu mūsų gimnazijoje būtų tokio tipo nesusikalbėjimas, aš irgi būčiau linkęs kviesti policiją. Yra buvę atvejų, kai teko siūlyti konfliktą spręsti pakviečiant pareigūnus, bet paprastai užtekdavo tokio siūlymo, ir pavykdavo susitarti galiausiai be pareigūnų įsikišimo.

Direktorė pasielgė teisingai. Kas būtų, jei į klases eitų kas tik nori?

Apskritai pamokos metu pas mokinius į klasę gali įeiti tik mokyklos vadovas. Visame pasaulyje į mokyklos teritoriją be mokyklos vadovo iškvietimo neturi teisės eiti tėvai.

Ispanijoje, Prancūzijoje – tėvai už vartų laukia, kol vaikams baigsis pamokos ir tada juos pasiima. Ir niekam ten net klausimas nekyla“, – akcentavo direktorius.

Mokykla turi tik pareigas

Kėdainių šviesiosios gimnazijos vadovė Violeta Liutkienė sako – policijos kvietimas yra kraštutinė priemonė, tačiau yra tokių tėvų, kurie į kontaktą neina, mokyklos bendruomene nepasitiki ir kelia jai nepagrįstus reikalavimus.

V. Liutkienės manymu, jei motinai netinka mokyklos tvarka, ji laisvai gali ugdyti vaiką namuose.Violeta Liutkienė./Algimanto Barzdžiaus/„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

„Yra susitarimai, kurie priimti ir parengti pagal rekomendacijas, ir jie yra privalomi tam, kad užtikrintume visų vaikų saugumą.

Net jei mama turi kitokią nuomonę apie virusą, ji vis tiek turi laikytis rekomendacijų, nes kalbama ne tik apie jos vaiką, o apie visos mokyklos saugumą. 

O jei ji neklauso, nekreipia dėmesio į raginimus – kas direktorei beliko? Todėl ir buvo griebtasi tokių priemonių. Jei mes elgsimės taip, kaip mums atrodo, ir nesilaikysime įstatymų, bus anarchija. Čia net nesvarstytinas klausimas, juk reikalavimai laužti ne iš piršto.

Jeigu mamai nepriimtini reikalavimai, taikomi bendruomenei, reikia ieškoti mokyklos, kurioje tokių reikalavimų nėra. Arba lai moko vaiką namuose ir tada kelia savo reikalavimus.

Na taip, atrodo įdomiai, kad mamai kviečia policiją, bet jei ji nereaguoja į prašymus, neina į kontaktą – kas belieka?

Mama šitoje situacijoje buvo neteisi. Palaikau progimnazijos direktorę.

Tikrai kartais neturime kaip apsiginti, nes mokykloje iš esmės nei mokytojas, nei administracija neturi jokių teisių, turi tik pareigas.

Kartais tėvų požiūris ir reikalavimai būna labai abejotini, ir tenka įtikinėjimu, įrodinėjimu, gausiais pokalbiais keisti tą požiūrį, o jei tėvai tokie, kurie nesileidžia į komunikavimą, išeičių nėra“, – kalbėjo V. Liutkienė.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video