Pinigų savinimosi schema veikė daugiau kaip 10 metų

 Pinigų savinimosi schema veikė daugiau kaip 10 metų

Nuo 2005 metų diegiama e-sveikatos sistema Lietuvoje taip ir nepradėjo padoriai veikti. Per daugiau kaip dešimtmetį „susiurbtos“ milžiniškos pinigų sumos anksčiau, panašu, niekam akių nebadė. Tik šios kadencijos Seimas apsisprendė imtis ryžtingų veiksmų. Seimo Antikorupcijos komisija paskelbė savo tyrimo išvadas – e-sveikata buvo kuriama ne tam, kad padėtų medikams ir pacientams, o tam, kad pasisavintų pinigus.

E-sveikatai medikų nereikėjo

Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininko pavaduotojas Darius Kaminskas neslėpė – kuriant e-sistemą medikų ir farmacininkų niekas nepasirūpino įtraukti į jos kūrimo darbą, o jau vien tai rodo, kad iš pat pradžių sistemos kūrėjams mažai rūpėjo galutinis sistemos prieinamumas ir tinkamumas vartotojui.

[quote author=“D. Kaminskas“]Informacinių technologijų specialistai apsimetinėjo gydytojais ir patys bandė išrašyti receptus.[/quote]

„Viena pačių didžiausių problemų ir buvo ta, kad į darbą nebuvo įtraukti medikai, farmacininkai. Apskritai kuriant sistemą buvo padaryta daugybė procedūrinių klaidų, nebuvo jokios strategijos, vizijos, galutinio tikslo matymo.

Pirmiausia Valstybės kontrolė įvertino Nacionalinės elektroninės sveikatos informacinės sistemos (NESIS) kūrimo metu padarytas klaidas ir buvo įvardinta, ką reikėtų daryti ir keisti, jeigu projektas būtų toliau vystomas. Deja, tęsiant darbus į rekomendacijas atsižvelgta nebuvo. Buvo kartojamos tos pačios klaidos, išleista per 10 mln. eurų, o sistema taip ir nepradėjo padoriai veikti.  

Buvo prikurta įvairių realios naudos neduodančių funkcijų, kurių esmė – ne nauda medikui ir pacientui, o tik siekis kažkam „įsisavinti“ pinigus.

[quote author=“Aut. past.“]Buvo prikurta įvairių realios naudos neduodančių funkcijų, kurių esmė – ne nauda medikui ir pacientui, o tik siekis kažkam „įsisavinti“ pinigus.[/quote]

Mes nustatėme, kad kuriant ESPBI dalyvavo vos 5 sveikatos priežiūros specialistai. Informacinių technologijų specialistai apsimetinėjo gydytojais ir patys bandė išrašyti receptus“, – sveiku protu nepaaiškinamus tyrimo rezultatus atskleidė D. Kaminskas.

Skandalingoji e-sveikata pagaliau imta nagrinėti iš esmės – Seimo Antikorupcijos komisija, kurios pirmininko pavaduotojas yra Darius Kaminskas, atlikusi tyrimą atskleidė, kokio masto sukčiavimas vyko./ A. Barzdžiaus nuotr.Už vieną darbą – keli atlyginimai

Maža to, paaiškėjo, kad sistemos kūrėjai net nesivargino savo prastai padaryto darbo klaidų ištaisyti. Jie už darbus, kuriuos turėjo gerai atlikti iš karto, pakartotinai taisydami klaidas ėmė ir papildomą užmokestį, nors tos funkcijos buvo identiškos anksčiau įdiegtoms, ir darbo jas kartojant įdėta nebuvo.

„Regionuose modernizuojant e-sveikatos sistemas iš 27 buvo 17 identiškų informacinės sistemos funkcijų, už kurias reikėjo papildomai mokėti. Pavyzdžiui, iš 13 regioninio lygmens sveikatos priežiūros įstaigų, aštuoniose buvo numatytos tos pačios modernizacijos. Už kiekvieną jų reikėjo mokėti atskirus pinigus, nors tai iš esmės buvo viena ir ta pati funkcija. Net buvome radę atvejį, kai vienos ligoninės dokumentuose buvo palikti kitos ligoninės išrašai“, – kalbėjo Antikorupcinio komiteto pirmininko pavaduotojas D. Kaminskas.

Mokymai – be mokymosi

Kaipgi ši sistema turėjo pasiekti galutinį vartotoją? Žinoma, per medikus ir farmacininkus. Galima manyti, kad mokymams, kaip naudotis e-sveikatos sistema, turėjo būti skirtas didžiulis dėmesys, tačiau vėlgi – mokymai buvo vykdomi atmestinai.

[quote author=“Aut. past.“]Paaiškėjo, kad sistemos kūrėjai net nesivargino savo prastai padaryto darbo klaidų ištaisyti. Jie už darbus, kuriuos turėjo gerai atlikti iš karto, pakartotinai taisydami klaidas ėmė ir papildomą užmokestį, nors tos funkcijos buvo identiškos anksčiau įdiegtoms, ir darbo jas kartojant įdėta nebuvo.[/quote]

„Mokymai – žemiau kritikos ribos. Absoliučiai atmestinai vykdomi jie buvo. Mokymus darydavo tuomet, kai sistemos dalys neveikdavo, ir nepaisant to, kad jie vyko visuose sistemos plėtros etapuose, bet nuolatos kažkas vis neveikdavo. Tai praėjus laikui ir nenaudojant tos neveikiančios funkcijos, ji vėliau pasimiršdavo. O pinigai būdavo paimami kaip už gerą suteiktą paslaugą.

Atsimenu, kaip pas mus mokymai vyko – surinko visus į vieną krūvą, kai kurie medikai net kompiuterio negalėjo matyti, ir taip vyko tie vadinamieji mokymai.

Iš esmės mūsų regione ta e-sveikatos sistema veikė, bet didžiausia bėda ta, kad ji nebuvo sujungta su centrine sistema. Regioninė ir centrinė sistemos ėjo lygiagrečiai viena kitai, tačiau taip ir nebuvo susietos.

O juk e-sveikatos sistemos kūrimo pati esmė buvo, kad pacientui, nuvykus iš vienos gydymo įstaigos į kitą, visi duomenys būtų matomi sistemoje, tikslas buvo, kad įstaigos lengvai bendradarbiautų“, – kalbėjo D. Kaminskas.

Tikisi, kad nubaus

Taigi kas laukia buvusių e-sistemos kūrėjų? Kai dar 2010 metais buvo kreiptasi į Generalinę prokuratūrą dėl netinkamo sistemos kūrimo, byla buvo nutraukta, nes žalos niekas ir niekur nematė, nors dešimtys milijonų buvo išmesti į balą. Tiesa, po to išlindo nemalonūs faktai, kai prokuroras buvo nuteistas už kyšininkavimą.

„Po to karto susidarė toks vaizdas, kad galima lupikauti, imti pinigus milžiniškais kiekiais ir likti nenubaustam.

Tačiau dabar situacija yra kitokia – kiek mums žinoma, Generalinė prokuratūra pati yra iškėlusi bylas ir belieka tikėtis, kad viskas bus ištirta“, – vylėsi kraštietis Seimo narys.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content