Meras atsakomybės neprisiima

 Meras atsakomybės neprisiima

Kėdainių rajono meras Saulius Grinkevičius nepripažįsta vadovų atsakomybės už pavaldinių veiksmus ir pirštu baksnodamas į atskirus specialistus bei gindamas savo bendražygius, gręžiasi net į pačios Prezidentės atsakomybę už visus pastarųjų metų tragiškai pasibaigusius kruvinuosius įvykius.

Atėjo vos keli

Štai tokį trumpą reziumė galima pateikti po praėjusią savaitę surengto mero S. Grinkevičiaus susitikimo su mitingo organizatoriais, kurie po keturmečio berniuko nužudymo Kėdainiuose ne tik piketavo, bet ir reikalaudami Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistų atsistatydinimo bei savivaldybės vadovų atsakomybės, rinko kėdainiečių parašus.

Pakviesti aptarti pasirašytų reikalavimų, į susitikimą su meru atėjo vos keli mitingo dalyviai bei jo organizatorė Svetlana Raštikienė.

Pasirašė nežinodami už ką?

Pradėjus kalbėti apie mitinguotojų  reikalavimus, meras netruko pareikšti, kad jų įteiktas dokumentas su bemaž 200 parašų neturi jokios galios, mat jam pavyko išsiaiškinti, kad kai kurie kėdainiečiai pasirašė galimai nežinodami šiame rašte nurodytų visų savivaldybei teikiamų reikalavimų.

[quote author=“S. Grinkevičius“]Jūs įsivaizduojat, kad administracijos vadovas turėtų prisiimti šitą atsakomybę? Taip. Tada administracijos vadovo administracijoj dirba… kiek čia tų mūsų skyrių yra – 15? Plius 11 seniūnų, tai 26… Tai aš noriu pasakyt savo nuomonę – neįsivaizduoju, kaip administracijos direktorius turėtų atsakyt už kiekvieno skyriaus darbuotojų kažkokią padarytą klaidą.[/quote]

„Į tą dokumentą aš žiūriu truputį skeptiškai, nes kai pats pradėjau truputį aiškintis ir išgirdau visokių nuomonių, tai jis tapo ne toks ženklus, koks jis galėjo būti. Jei ant kiekvieno lapo būtų išdėstyti visi penki reikalavimai, būtų kita kalba. Dabar tai tik emocija – visi mes pergyvenom“, – sakė S. Grinkevičius.

Tokias mero prielaidas patvirtino ir susitikime dalyvavę keli kėdainiečiai, kurie, pasirodo, lyg tyčia ir buvo nežinoję visų reikalavimų, už kuriuos pasirašo. Sutapimas, ar ne, tačiau vienas vyriškis aiškino pasirašęs tik už pirmą reikalavimų punktą, kitas tik dar už kažkurį kitą, o finale vienas net pareiškė, kad pasirašė tik dėl to, kad buvo apimtas visuotinio pykčio dėl berniuko nužudymo, tačiau leido suprasti, kad jokių reikalavimų savivaldybei lyg ir neturi.

Parašus rinkusiai mitingo organizatorei neliko nieko kito kaip pripažinti savo klaidas ir išklausyti mero aiškinimo, kaip kitą kartą reikėtų teisingai atlikti gyventojų parašų rinkimo procedūrą.

Nepaisant šio nesusipratimo, susitikime buvo bandyta analizuoti mitinguotojų reikalavimus.

Liks be specialistų?

Mitinguotojams reikalaujant, kad atsistatydintų visi Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistai, meras paaiškino:  „Vaiko teisių skyriaus vedėja Jucevičiūtė atsistatydino. Užvakar atsistatydino dar viena skyriaus darbuotoja, kuri kuravo to rašto (kuris buvo negautas, kad keturmečio šeima būtų įtraukta į stebimų šeimų sąrašus – red.) judėjimą. Tai va – du žmonės šiai dienai nedirba“, – aiškino meras.

Pasak jo, visą laiką už tam tikras veiklas yra atsakingi konkretūs žmonės. Vyksta ikiteisminis tyrimas, kuris ir turi nustatyt, kas kaltas, o kas nekaltas.

Raginimą priimti dirbti į šį skyrių tik kompetentingus ir kvalifikuotus specialistus, meras atrėmė gąsdinimu: „Dabar ir rinksim, konkursas skelbiamas (į Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjo pareigas – red.), bet dabar tik vienas kandidatas yra. Po tų įvykių niekas nenori. Žmonės kalba, kad nori išeit, dar paspauskim, tai liksim visai be specialistų (Vaiko teisių apsaugos skyriuje – red.)“.

Vadovas – tik vienas meras

[quote author=“S. Grinkevičius“]Savivaldybėj vadovas esu aš vienas – meras. Daugiau savivaldybės vadovų kaip tokių nėra. Yra administracijos vadovai, padalinių vadovai, įstaigų vadovai.[/quote]

Mitinguotų reikalavimas, kad atsistatydintų savivaldybės vadovai, kurie atsakingi už Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbo koordinavimą ir kontrolę, merui S. Grinkevičiui sukėlė dar daugiau skepticizmo ir net iššaukė neslepiamą aroganciją: „Man čia visiškai nesuprantamas dalykas, nes savivaldybėj vadovas esu aš vienas – meras. Daugiau savivaldybės vadovų kaip tokių nėra. Yra administracijos vadovai, padalinių vadovai, įstaigų vadovai“.

„Mes turėjom omeny administracijos vadovą“, – patikslino mitinguotojų lyderė S. Raštikienė.

„Jūs įsivaizduojat, kad administracijos vadovas turėtų prisiimti šitą atsakomybę? Taip. Tada administracijos vadovo administracijoj dirba… kiek čia tų mūsų skyrių yra – 15? Plius 11 seniūnų, tai 26… Tai aš noriu pasakyt savo nuomonę – neįsivaizduoju, kaip administracijos direktorius turėtų atsakyt už kiekvieno skyriaus darbuotojų kažkokią padarytą klaidą“… – aiškino meras.

„Mes nešnekam apie kažką. Mes šnekam apie tuos, kurie atsakingi už vaikų teisių skyriaus darbą“, –  patikslino S. Raštikienė.

„O jūs žinot, kad vaiko teisės mums deleguota funkcija iš valstybės?“, –  gindamas bendražygius sakė meras.

„Bet savivaldybei priklauso“, – nepasidavė S. Raštikienė.

„Bet savivaldybei priklauso ir ligoninė, ir PSPC. Tai ką, jei gydytojas kažką nugydė, mes turim prisiimt atsakomybę?“, – atšovė meras.

„Nu „vartykit“ kaip norit“, – pasidavė moteris.

Kaltas – Seimo narys ir … Prezidentė?

Meras S. Grinkevičius  lyg ir nepatogiai pasijuto prieš moterį, tačiau jau po akimirkos vėl puolė teisintis: „Aš „nevartau“. Aš sakau, kad negalima reikalauti atsakomybės iš žmonių“.

[quote author=“S. Grinkevičius“]Tai tada keliaukim toliau – kur buvo Prezidentė? Tegul ji atsistatydina. Aš tik savivaldybės, o ji – valstybės vadovė, o kiek nužudymų per visą Lietuvą![/quote]

Netrukus jis pridūrė, kad į Seimą buvo iškviestas ir administracijos direktorius Ovidijus  Kačiulis ir vicemerė Olga Urbonienė, kurie, pasak jo, ten jokių priekaištų asmeniškai nesulaukė.

„Tik man liūdna, kad vienintelis mūsų Seimo narys uždavė tą klausimą, ar administracijos direktorius neturėtų atsistatydinti. Visi ten nustebo“, – patikino meras ir reikalaujantiems jo bendražygių atsakomybės pridūrė: „Tai tada keliaukim toliau – kur buvo Prezidentė? Tegul ji atsistatydina. Aš tik savivaldybės, o ji – valstybės vadovė, o kiek nužudymų per visą Lietuvą!”

Savivaldybės balsas stipresnis?

Merui ir Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistams pradėjus vardinti, kas buvo padaryta po garsiosios Saviečių tragedijos ir pasiguodus, kad pateikus krūvą siūlymų ministerijai, į juos nebuvo tinkamai sureaguota, mitingo organizatorė davė patarimą – nenuleisti rankų ir teikti tuos siūlymus vėl ir vėl, kol šie bus išgirsti, o kad šie greičiau pasiektų ministeriją, anot jos, reikėtų juos teikti į pagalbą pasitelkiant Kėdainiuose išriktą Seimo narį Darių Kaminską.

Tokio moters akibrokšto rajono vadovas, matyt, nesitikėjo, nes savo susierzinimo nuslėpti nepajėgė ir atrėmė, kad savivaldybės balsas stipresnis nei Seimo nario.

Paaiškinęs, kokių veiksmų savivaldybė ėmėsi Vaiko teisių apsaugos srityje, meras priminė, kad Vyriausybė planuoja perimti šių skyrių veiklos kontrolę visose savivaldybėse: „Vyriausybė garsiai išsakė, kad imasi šitos funkcijos – problemų sprendimo. Pažiūrėsim, kaip jiems seksis“,

/ G. Minelgaitės nuotr.Mitinguotojų ir mero susitikime dalyvavęs rajono Tarybos narys Rimgaudas Rimošaitis liko nemaloniai nustebintas vykusios diskusijos ir panoro išsakyti savo nuomonę.

„Labai keistas mero ir žmonių susitikimas. Paaiškėjo tai, kas labiausiai nustebino – nors mes 27-erius metus esame nepriklausomi, bet savo nuomonės išsakyti nebegalime. Už nuomonės išsakymą žmonės  yra tardomi – ką rašei, kaip rašei? Tai apie ką čia kalba? Man tokį įspūdį sudarė mero diskusija su žmonėm, kurie pasisakė už tai, kad tokių įvykių kaip keturmečio berniuko nužudymas nebūtų, ir kurie prašė už tai atsakomybės.

Kaip žmonės tos valdininkų atsakomybės prašė, tai jų asmeninis reikalas. Jie įsivaizduoja tokį būdą, kiti gal kitokį, bet taip žmonės išsako savo nuomonę. Renka parašus ir tai kiekvieno pilietinė teisė. Man buvo labai nemalonu stebėti, kaip meras savo nuomonę parašais išreiškusius žmones spaudė ir kvotė, aiškindamasis, kaip jie rinko tuos parašus. Ar gali savivaldybėje vykti tokia kvota? Ar mes Baltarusijoj? Juk čia principinis reikalas – žmonės turi teisę laisvai kalbėti, reikšti savo nuomonę ir parašais, ir kitais būdais. Juolab, kad taip žmonės išreiškė savo pilietinę poziciją, suprato, kad po tragiško berniuko nužudymo negali sėdėti sudėję rankų ir turi reikalauti valdininkų atsakomybės, turi reikalauti, kad tokiems įvykiams būtų užbėgta už akių.

Negalima žmonėms daryti tokio spaudimo, kokį jie patyrė tame susitikime iš mero.

Merui galima tik priminti, kad kartu su juo dar prieš kelis metus kartu dirbome opozicijoje ir visi kovojome, kad tik žmonės galėtų išsakyt savo nuomonę. O dabar, jam pačiam atsistojus į valdžią, viskas pasikeitė – žmonėms nebegalima laisvai reikšti savo nuomonės. Tai principai – jeigu tu tai darai, jei skatinti laisvą žmonių nuomonės išsakymą, tai visą laiką daryk, nesvarbu, ar pozicijoj, ar opozicijoj esi“.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video