Per Lietuvą keliaujanti ikonų paroda šiandien bus atidaryta Daugiakultūriame centre

 Per Lietuvą keliaujanti ikonų paroda šiandien bus atidaryta Daugiakultūriame centre

„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Gegužės 2 dieną, antradienį, 17 val. Kėdainių krašto muziejaus Daugiakultūriame centre bus atidaryta Radomyšlio muziejaus (Ukraina) ikonų paroda „Jų akys žvelgia į sąžinę“. Šios ikonos – tai keturios dešimtys karo pabėgėlių, laimingai išvengusių sunaikinimo ir radusių laikiną saugų prieglobstį Anykščių muziejuje. Dabar ši paroda keliauja per Lietuvą ir iki gegužės 28 d. bus eksponuojama Daugiakultūriame centre.

Ši paroda – tai milžiniško ukrainiečių kultūros paveldo lobyno trupinėlis, labai sunkiu Ukrainos valstybei metu tapęs kūrybinių galių ambasadoriumi. Kūriniai, atkeliavę į Lietuvą, kaip ir nuo karo pasitraukę ukrainiečiai – margaspalviai, tarsi atsitiktinai lemties susieti. Gal ne patys gražiausi, gal pirmiau restauratoriams, o ne ekspozicijai skirti, bet šiuo metu jie turi savitą misiją – tapti dvasinio atokvėpio erdve pirmiausiai ukrainiečiams, laikinai gyvenantiems Lietuvoje.

Karo metu gimusią idėją nors dalį Ukrainos meno vertybių perkelti į Lietuvą įgyvendino kolekcijos savininkė Ukrainos namų ikonų ir senienų muziejaus „Ukrainos dvasia“ įkūrėja Olga Bogomolec ir muziejaus direktorius Jurijus Rudnickis  kartu su Anykščių krašto Garbės ambasadoriumi Ukrainoje Virginijumi Strolia.

Ši paroda – tai dar 2019 metais pradėtos Anykščių ir Radomyšlio muziejų keitimosi parodomis tradicijos tąsa. Tačiau dabar tai vyksta nepaprastomis sąlygomis, kai Ukraina kovoja už savo nepriklausomybę prieš Rusijos agresiją. Todėl paroda „Jų akys žvelgia į sąžinę“ yra Ukrainos ir Lietuvos solidarumo santykių išraiška.

Lietuvos dailės istorikų draugijos pirmininkės menotyros mokslų daktarės Jurgitos Kristinos Pačkauskienės vertinimu, ukrainiečių meno kūriniuose itin jaučiama stačiatikių ir katalikiškosios tradicijos paribio dvasia, tiek vaizdavimo būdu, tiek ir siužeto turiniu namų bei cerkvių ikonos tarsi pasakoja universaliąją krikščionybės istoriją.

Paroda vyks iki gegužės 28 d.

2 Komentarai

  • Nelabai suprantu pavadinimo „daugiakultūrinis centras“ . O jei pavadintų tik „kultūros centras“ gal nukrenta kuri nors kultūros sritis? Pavyzdžiui muzika arba šokiai. Kšas slypi po tokiu sudurtiniu žodžiu, žino tik jo sumanytojai.

  • Nelabai suprantu pavadinimo „daugiakultūrinis centras“ . O jei pavadintų tik „kultūros centras“ gal nukrenta kuri nors kultūros sritis? Pavyzdžiui muzika arba šokiai. Kas slypi po tokiu sudurtiniu žodžiu, žino tik jo sumanytojai.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video