Pelėdnagiuose aptiko naują „šunų konclagerį“: „Kraupūs vaizdai“
lrytas.lt, rinkosaikste.lt inf.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) aptiko Kėdainių rajone aptiko dar vieną nelegalią daugyklą, kurioje siaubingomis sąlygomis buvo laikoma 14 prancūzų buldogų mišrūnų, rasta ir viena takso veislės mišrūnė bei net 10 katinų, panašių į škotų nulėpausius.
Į Pelėdnagiuose įsikūrusią daugyklą kartu su VMVT inspektoriais atvyko ir Labdaros organizacijos „Lietuva – Gyvūnams“ savanoriai.
„Konclageris“, atsiprašome, bet pamatytų vaizdų kitaip pavadinti negalime, – feisbuke rašė gyvūnų veisyklą išvydę gelbėtojai. – Atvykus į vietą supratome, kad visko esame matę, tačiau tokius kraupius vaizdus – labai seniai…. Nuotraukos ir vaizdo medžiaga, kurias pateikiame puslapyje, nėra iš gretimos Baltarusijos, Rusijos ar kitų kaimyninių šalių.
Visa tai vis dar vyksta Lietuvoje, kur šešėlinės daugyklos, it „blynus“ kepa populiariųjų veislių mišrūnus. Baisiausia tai, jog įėjus į namus pamatai kiek vyresnio nei vidutinio amžiaus moterį, kuri iš šalies žvelgiant, visiškai abejinga įvykiui ir savo augintiems keturkojams.
Tik kuomet VMVT inspektoriai pateikė konfiskacijos dokumentus pasirašymui, moteris suglumo, tarsi jai atėjo supratimas, kaip buvo laikomi ir ką kentė jos gyvūnai kasdien“.
„Lietuva – Gyvūnams“ teigimu, gyvūnai nėra jauni, pagal vakcinacijos dokumentus jauniausiam – šešeri metai. Gyvūnai išliesėję, turintys koordinacijos problemų, apleistomis odos bei ausų problemomis, ilgiausiais nagais.
Pasak organizacijos atstovų, gyvūnų laikymo sąlygos – baisios: nuo šlapimo grindys sutrūnijusios, daugelis gyveno pastoviai uždarytuose narvuose, tik maža dalis augintinių buvo palaidi. Trijuose skirtinguose kambariuose išskirstyti visi penkiolika šunų ir dešimt katinų.
„Kvapo perteikti negalime, bet kaip suprantate geriau ir nereikia“, – atviravo savanoriai. Po vizito pas veterinarą paaiškėjo, kad visi keturkojai užsikrėtę poodine erkute arba niežais, jų kailiai pilni išorės parazitų.
Daugumai gyvūnų nustatytas ir išsekimas, jiems neprižiūrėti nagai, o ausys paburkusios nuo didelių kiekių išskyrų. Kai kurie šunys su matoma odos hiperkeratozę su egzeminiais židiniais nugaros srityje, papilvės paraudusios, kojos patinusios ir paburkusios. Keletui šunų iki dantenų nudilę dantys, jie neturi kramtomojo paviršiaus.
Takso veislės mišrūnei ir vienai prancūzų buldogei nustatyti pieno liaukų uždegimai. Gyvūnams ieškomi savanoriai globėjai, kurie galėtų jais pasirūpinti.
Primename, kad sausio pabaigoje iš Kėdainių rajone Pilionių kaime veikusios nelegalios gyvūnų daugyklos buvo išvežta daugiau nei 50 siaubingomis sąlygomis laikytų šunų, tačiau įtariama, kad pogrindžio veisėjas dalį keturkojų paslėpė.
Buvo išgelbėti 54 šunys, tarp jų ir trys jauniklių vados, kurių amžius – nuo 1 iki 8 savaičių. Kėdainių rajono savivaldybės teritorijoje vietos jiems neatsirado, tad teko skubiai ieškoti išeičių, kur juos perkelti už savivaldybės ribų.
Visiems gyvūnams buvo surastas laikinas prieglobstis.
Nerimą kelia keturių itin išsekusių šunų būklė su akivaizdžiais ligų požymiais. Dėl žiauraus elgesio su gyvūnais pradėta administracinė teisena – daugyklos šeimininkui gresia bauda iki 3 tūkst. 200 eurų.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atstovai baudos dar neskyrė, bet dėl paimtų šunų konfiskavimo bus kreiptasi į teismą. Išaiškėjo, jog pogrindinės daugyklos šeimininkas anksčiau jau buvo baustas už pažeidimus, susijusius su gyvūnų laikymu, taigi, tarnyboms buvo žinomas.
Merui – raginimai iš Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos
Kėdainių rajono meras Valentinas Tamulis trečiadienį sostinėje susitikęs su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) direktoriumi Mantu Staškevičiumi sulaukė raginimų aktyviau bendradarbiauti kovojant prieš nelegalius gyvūnų veislynus, užtikrinti, kad savivaldybė būtų pasiruošusi tokiems atvejams, kaip to reikalauja įstatymai, bei pasirūpinti, kad Kėdainių rajono gyventojai būtų aktyviau informuojami apie privalomą gyvūnų ženklinimą ir registravimą.
Šiais metais Kėdainių rajone buvo išaiškinti 2 nelegalūs veislynai, kuriuose dėl žiauraus elgesio su gyvūnais buvo konfiskuota beveik 70 šunų ir kačių.
Savivaldybei neturint galimybių priglausti konfiskuotų gyvūnų, padedant savanoriams ir gyvūnų globos organizacijoms, augintiniai laikinai globai perduoti kituose šalies miestuose esantiems globėjams.
„Šie vienas po kito išaiškėję atvejai Kėdainiuose rodo, kad šalies savivaldybės privalo būti pasiruošusios tokiems atvejams, juo labiau kad pasirūpinti tokias gyvūnais savivaldybes įpareigoja ir įstatymai.
Esame pasirengę padėti ir pateikti rekomendacijas savivaldybei, kad būtų užtikrinamas teisės aktuose numatytų reikalavimų laikymasis“, – sakė VMVT direktorius M. Staškevičius.
Jis akcentavo, kad nelegalių veisyklų problema vis dar išlieka ir nėra jokių garantijų, kad tokių atvejų nepaaiškės ir ateityje, todėl būtina ieškoti efektyvių būdų, kurie leistų operatyviai užkardyti nelegalias ir nusikalstamas veikas.
Kėdainių rajono meras V. Tamulis pažymėjo, kad nors šie išaiškėję atvejai ir sukelia papildomų rūpesčių bei finansinių problemų, tačiau rodo, kad visuomenė tampa neabejinga ir mažiau pakanti skriaudžiamiems gyvūnams.
Pasak mero, reikia ir toliau kurti nepakantumo atmosferą nelegaliems veisėjams, dažniau su visuomene kalbėtis apie gyvūnų gerovę ir skatinti augintinių mylėtojus įsigyti juos tik iš legalių daugintojų, o dar geriau, priglausti beglobius prieglaudose esančius gyvūnus, tačiau kaip ketina tai daryti, neįvardijo.
VMVT vadovas kvietė savivaldybę glaudžiau bendradarbiauti, operatyviau keistis informacija, įtraukiant seniūnus, seniūnaičius, bendruomenių lyderius identifikuoti savo teritorijose esamus rizikingus gyvūnų laikytojus. Visa tai leistų greičiau nustatyti ir užkardyti nelegalias veisyklas ar žiauraus su gyvūnais atvejus.
M. Staškevičius ragino nepamiršti ir netinkamomis sąlygomis laikomų ar skriaudžiamų ūkinių gyvulių.
Susitikime taip pat aptartas privalomo gyvūnų augintinių ženklinimo ir registravimo klausimas. Buvo sutarta, kad Kėdainių rajono savivaldybė aktyviau informuos vietos gyventojus apie šią prievolę ir ženklinimo naudą.
Taip pat aptarta galimybė bendrai Kėdainiuose organizuoti edukacinius renginius, kurie paskatintų gyvūnų augintojus suženklinti savo auginamus keturkojus.
2 Komentarai
Ir manot niekas iki šiol nežinojo? Ką seniūnas veikia, seniūnaičiai, bendruomenių pirmininkai. Valdžios tiek priviso, o tvarkos jokios. Pinigus tik taškyt.
Prie ko čia Rusija ar Baltarusiją. Ar manote kad ten tokie dalykai vyksta? Anaiptol. Žiūrėkit savęs.