Paskutinei dienai neatidėliojo: sveikatą jau pasitikrino 80 proc. moksleivių

 Paskutinei dienai neatidėliojo: sveikatą jau pasitikrino 80 proc. moksleivių

Besibaigiant vasarai, Kėdainių PSPC Pediatrijos skyriuje eilių nėra – dauguma kraštiečių profilaktinės savo atžalų sveikatos patikros neatidėjo paskutinei dienai./Akvilės Kupčinskaitės nuotr.

Prieš prasidedant naujiems mokslo metams, kiekvienas ugdymo įstaigą – mokyklą ar darželį – lankantis vaikas kasmet turi profilaktiškai pasitikrinti sveikatą. Skaičiai rodo, jog kraštiečiai šios pareigos paskutinei dienai neatidėlioja – rugpjūčio pradžioje net 78 proc. jaunųjų Kėdainių PSPC pacientų jau turėjo Mokinio sveikatos pažymėjimą, galiosiantį visus metus. Kuo šis pažymėjimas svarbus ir kaip vertinama vaiko sveikata, „Rinkos aikštei“ pasakoja Kėdainių PSPC Pediatrijos skyriuje dirbanti šeimos gydytoja Viltara DŪDIENĖ.

Nuo regos iki psichoemocinės būklės

Gydytoja atkreipia dėmesį, jog moksleivio ir pirmiesiems metams darželyje besiruošiančio vaiko sveikatos pažymos turinys skiriasi.

„Mokinio sveikatos pažymos turinys priklauso nuo vaiko amžiaus, – sako pašnekovė. – Jei vaikas jaunesnis nei 4-erių metų, tada apžiūros metu šeimos gydytojas arba vaikų ligų gydytojas įvertina ir vaiko psichoemocinę būklę.

Jei vaikas pirmą kartą išeina į darželį, tai jis dar tiriamas dėl helmintų – kirminų. Šis tyrimas atliekamas ir 6–7 metų amžiaus vaikams – priešmokyklinukams. Jiems atliekamas ir Mantu mėginys dėl tuberkuliozės, – vardija gydytoja V. Dūdienė. – Vaikams matuojamas svoris, ūgis, tikrinama rega, klausa, vertinami mitybos įpročiai, higienos įgūdžiai: kaip vaikas įpratęs valyti dantis, ar įpratęs prieš valgį plautis rankas ir pan.

Priklausomai nuo vaiko amžiaus, matuojamas arterinis kraujo spaudimas, atliekami tyrimai.“

Kėdainių PSPC Pediatrijos skyriuje dirbanti šeimos gydytoja Viltara Dūdienė sako, jog kasmet profilaktiškai tikrindami vaiko sveikatą, galime laiku pastebėti įvairius pakitimus./Akvilės Kupčinskaitės nuotr.

Pašnekovė primena, jog bent kartą per metus vaiko dantų, burnos higienos būklę turi įvertinti ir gydytojas odontologas. Šio specialisto įrašas taip pat būtinas Mokinio sveikatos pažymėjimui gauti.

Nėra tik formalumas

Šeimos gydytoja V. Dūdienė pabrėžia, jog mokinio sveikatos pažymėjimas anaiptol nėra tik formalumas. Pažyma suteikia svarbios informacijos apie vaiko sveikatą tiek patiems tėvams, tiek ir ugdymo įstaigai, o kai kuriais atvejais šios žinios gali būti netgi gyvybiškai svarbios.

„Pirmiausia, kasmet profilaktiškai tikrindami vaiko sveikatą, galime laiku pastebėti sveikatos būklės pakitimus, pavyzdžiui: regėjimo, atramos aparato, laikysenos sutrikimus, dantų būklės pakitimus, blogus mitybos įpročius.

Jei reikia, paskui vaikai nukreipiami kitų specialistų konsultacijoms, o kartais – ir papildomiems tyrimams ar gydymui, – paaiškina V. Dūdienė. – Mokinio sveikatos pažymėjimas labai svarbus ir ugdymo įstaigoms, nes šioje pažymoje gydytojai pateikia informaciją apie tai, ko šiam vaikui reikėtų ugdymo procese: galbūt tam tikros fizinio ugdymo grupės, pritaikytos sėdėjimo vietos ar pritaikyto maitinimo, papildomų priemonių specialiųjų poreikių turintiems vaikams.

Taip pat pažymoje nurodoma, kada vaikui gali prireikti skubios pagalbos. Pavyzdžiui: alerginių ar kai kurių lėtinių ligų atvejais.“

Šeimos gydytoja V. Dūdienė pabrėžia, jog mokinio sveikatos pažymėjimas anaiptol nėra tik formalumas. Pažyma suteikia svarbios informacijos apie vaiko sveikatą tiek patiems tėvams, tiek ir ugdymo įstaigai, o kai kuriais atvejais šios žinios gali būti netgi gyvybiškai svarbios.

Aut. past.

Trūksta fizinio aktyvumo

Kėdainių PSPC Pediatrijos skyriaus šeimos gydytoja V. Dūdienė įvardija dažniausiai pasitaikančias šiuolaikinių vaikų sveikatos problemas: „Tai regos, laikysenos sutrikimai ir padidėjęs kūno svoris. Šios problemos kasmet ryškėja – jos kamuoja vis didesnį skaičių vaikų.“

Pasak pašnekovės, minėtiems sutrikimams išsivystyti lemiamos įtakos turi ydingi mitybos ir gyvensenos įpročiai.

„Hipodinamija – mažas fizinis aktyvumas, o dar ir ilgas sėdėjimas prie ekranų. Tai vėliau neigiamai paveikia vaikų sveikatą“, – reziumuoja medikė.

Nebūtina nuo rugsėjo 1-osios savo atžalos užrašyti į sporto būrelį, jei vaikas to nenori. Didinti fizinį aktyvumą galima ir kitaip, o geriausia – visai šeimai drauge.

„Užtenka išeiti pasivaikščioti, pasivažinėti dviračiu. Pasiūlykite vaikui judrių žaidimų, tarkime, su kamuoliu ar pašokinėti per šokdynę, – pataria gydytoja V. Dūdienė. – Kasdien bent 45–60 min. skirkite fiziniam aktyvumui, o geriausia – gryname ore. Tai išeis į naudą ir vaiko, ir tėvelių sveikatai.“

Sveikatos apsaugos ministerija nurodo, jog Mokinio sveikatos pažymėjimas būtinas visiems vaikams, lankantiems darželius ir mokyklas.

Aut. past.

Tikrinti sutinka

Sveikatos apsaugos ministerija nurodo, jog Mokinio sveikatos pažymėjimas būtinas visiems vaikams, lankantiems darželius ir mokyklas.

V. Dūdienė pasidalina, jog kol kas jos darbo praktikoje nepasitaikė atvejų, kai tėveliai būtų siekę atsisakyti profilaktinės vaiko sveikatos patikros.

„Pasitaiko nebent pavienių atvejų, kai atsisako kurio nors tyrimo, pavyzdžiui, tuberkulino mėginio. Tačiau tai būna labai reti atvejai“, – patikina gydytoja.

Jau kelerius metus Mokinio sveikatos pažymėjimas išduodamas nebe popierinis, o elektroninis. Taigi tėveliams ar vyresniems mokiniams nebereikia patiems nešti pažymos į ugdymo įstaigą.

Aut. past.

Pažyma – elektroninė

Jau kelerius metus Mokinio sveikatos pažymėjimas išduodamas nebe popierinis, o elektroninis. Taigi tėveliams ar vyresniems mokiniams nebereikia patiems nešti pažymos į ugdymo įstaigą.

„Įprastai pildome elektroninę pažymą. Nebent dėl individualių priežasčių ar tėveliams prašant galime pateikti ir popierinį pažymos variantą, – sako V. Dūdienė. – Pažyma pateikiama elektroninėje erdvėje. Čia įstaigos, kurioje vaikas ugdomas, sveikatos specialistas gali matyti pažymą.“

Geriausia – pas savo gydytoją

Profilaktiškai pasitikrinti sveikatą prašoma spėti iki rugsėjo 15 dienos. Vis tik gydytoja V. Dūdienė paaiškina, kodėl pravartu nepalikti šio darbo vasarai.

„Kėdainių PSPC Pediatrijos skyriuje eilės pas šeimos gydytojus nėra ilgos arba jų, galima sakyti, išvis nėra. Profilaktinę vaikų sveikatos patikrą atliekame visus metus, tačiau vasarą, kai gydytojai, specialistai atostogauja, gali susidaryti šiokių tokių eilių ar nepatogumų.

O vaiko sveikatą vis tik geriausiai įvertins tas šeimos ar vaikų ligų gydytojas, pas kurį vaikas yra prisirašęs, nes jis geriausiai žino savo paciento sveikatos problemas ir geriausiai įvertins galimus pakitimus“, – dėmesį atkreipia pašnekovė.

Primename, jog norint atlikti sveikatos patikrą ir gauti Mokinio sveikatos pažymėjimą, reikia užsiregistruoti profilaktiniam sveikatos patikrinimui pas savo šeimos gydytoją. Kėdainių PSPC pacientai tai padaryti gali paskambinę Pediatrijos skyriaus registratūros telefonais +370 347 61 555, +370 347 61 130 arba internetu https://ipr.esveikata.lt.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video