Paskirstė visus savivaldybės pinigus
Penktadienį posėdžiavę rajono tarybos nariai paskirstė visus savivaldybės pinigus. Patvirtinus biudžetą paaiškėjo, kurioms sritims pinigų atiteks daugiausiai, o kam finansinių injekcijų dar teks palūkėti. Jau aišku, kad tradiciškai daugiausiai pinigų bus panaudota švietimui. Finansinių injekcijų sulauks dviračių takai, mokyklos-darželiai bei daugybė kitų objektų.
Nemažai lėšų skirta socialinei apsaugai, aplinkosaugai bei daugybei kitų sričių, tačiau dėl pandeminės situacijos ir nesurenkamų mokesčių biudžete žioji ir skylė, kurią planuojama užlopyti jau artimiausiu metu gavus suplanuotus pinigus iš valstybės.
Daugiausia pinigų – švietimui
Šiųmetis Kėdainių rajono savivaldybės biudžetas – kuklesnis nei pernykštis 2,5 mln. eurų. Metinio biudžeto mažėjimui įtakos turi biudžeto apyvartos likutis ir tai, kad dėl pandemijos neabejotinai bus surinkta mažiau gyventojų pajamų mokesčio.
54,9 milijonų eurų bus padalinti daugiausiai pinigų skiriant švietimui ir ugdymui (43,9 proc.).
Socialinei sričiai teks 16,6 proc. biudžeto lėšų, savivaldybės infrastruktūros gerinimui – 7,8 proc., o aplinkos apsaugai – 7,2 proc. lėšų.
Į biudžetą jau įtraukta ir lengvatinė paskola, kurią dėl pandeminės COVID-19 situacijos savivaldybėms pasirengusi suteikti Finansų ministerija. Paskola sieks 2,4 mln. eurų.
Be to, per šiuos metus Kėdainių rajono savivaldybė 1,2 mln. eurų turės skirti ankstesniems skoliniams įsipareigojimams.
„Biudžetas tvirtinimas esant pakankamai sudėtingoms sąlygoms. Pandeminė situacija ir nesibaigiantis karantinas, neregėto masto bedarbystė, kuri Kėdainiuose jau siekia apie 20 procentų, kone pusantro milijono nesurinktas gyventojų pajamų mokestis rodo, kokia yra sudėtinga ekonominė situacija visoje Lietuvoje, ir tai, žinoma, atsiliepia ir Kėdainiams.
Šis biudžetas yra sudarytas ypatingai atsakingai skirstant kiekvieną eurą ir stengiantis maksimaliai pagal turimas galimybes atliepti visų rajono gyventojų poreikius ir spręsti tas problemas, kurios per daugybę metų yra subrandintos ir toliau jų sprendimo atidėti tiesiog negalima.
Labai svarbu ypač esant tokiai situacijai, kad ieškotume finansavimo šaltinių iš Europinių fondų, kad kiek įmanoma daugiau lėšų į rajoną pritrauktume iš valstybės investicijų, kad atsirastų kuo daugiau galimybių ir pinigų įgyventi įvairius projektus“, – sakė buvusi merė Nijolė Naujokienė.
Baigs nemažai projektų
„Šiais metais planuojame pabaigti daug kraštiečiams svarbių projektų.
Kėdainių miesto stadiono futbolo aikštės rekonstrukciją, lopšelių-darželių „Žilvitis“ ir „Vaikystė“ modernizavimą, daugiabučių kiemų kvartalų atnaujinimą, vandens ir nuotekų tinklų rekonstrukciją, apšvietimo įrengimo, gatvių rekonstrukcijos darbus ir daug kitų objektų“, – vardijo savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Gintautas Muznikas.
Taip pat numatyta nuo rudens skirti lėšas nemokamam senjorų pavėžėjimui rajone, taip pat turėtų visu pajėgumu pradėti veikti mokytojų motyvacijos programa.
[quote author=“G. Muznikas“]Šiais metais planuojame pabaigti daug kraštiečiams svarbių projektų. Kėdainių miesto stadiono futbolo aikštės rekonstrukciją, lopšelių-darželių „Žilvitis“ ir „Vaikystė“ modernizavimą, daugiabučių kiemų kvartalų atnaujinimą, vandens ir nuotekų tinklų rekonstrukciją, apšvietimo įrengimo, gatvių rekonstrukcijos darbus ir pan.[/quote]
Apsisprendė dėl Langakių medicinos punkto
Svarstant biudžetą, numatyta pinigų ir Langakių medicinos punktui.
Šio medicinos punkto patalpų remontui buvo prašoma skirti 10 tūkst. eurų, tačiau prieš priimant sprendimą į Langakius buvo nuvykęs rajono meras kartu su keliomis rajono tarybos Sveikatos komiteto narėmis ir išsiaiškino, kad patalpos yra ne tik apgailėtinos būklės ir jų remontui nepakaks prašomų 10 tūkst. eurų, bet dar ir po kelių mėnesių – gegužę baigiasi patalpų nuomos sutartis, o patalpų savininkė jos pratęsti neketina.
Dėl to rajono tarybai pasiūlytas kitas sprendimas – 10 tūkst. eurų skirti ne patalpų remontui, o išnuomoti medicinos punktui modulinį namelį. Jo nuomai ir priežiūrai per metus pakaktų 10 tūkstančių eurų, o sąlygos dirbti medikui ir teikti paslaugas vietos žmonėms būtų geresnės nei yra dabar.
„Prie Bendruomenės centro būtų tinkama vieta pastatyti tą modulinį namelį, ten prijungti vandentiekį, nuotekas, elektrą – visos sąlygos yra“, – kalbėjo meras Valentinas Tamulis.
Pasak jo, iš modulinių namelių didžiosios šalies savivaldybės stato net vaikų darželius – jie šilti, patikimi, reikalaujantys mažai sąnaudų.
Be abejo, svarstant klausimą neapsieita be lenktynių. Valstietė Adelė Štelmokienė kaipmat kandžiais žodžiais kibo kolegoms į atlapus ir bandė skaičiuoti, kas į šį punktą iš politikų nuvažiavo pirmas, kas antras, kas pasiūlė, kaip geriau gydyti žmones, kas surado medicinos gydytoją, o kas, pasak jos, nieko nedarė visus metus…
Politikės tiradą kaipmat svariais argumentais užčiaupė Sveikatos komiteto narė Aušrelė Kaminskienė, o galutinius taškus sudėliojo vicemeras Paulius Aukštikalnis, primindamas, kad politikai nėra visagaliai ir kai kuriais atvejais jiems reikia mažiau kištis: „Medicinos punktų veiklą rajone prižiūri Kėdainių PSPC ir jo vadovė Audronė Rimkevičienė. Ji pati nusprendžia, kaip geriausia vykdyti šias paslaugas.
Manau, nereikėtų kai kuriems tarybos nariams kištis į svetimą daržą.“
Galiausiai rajono taryba pritarė, kad 10 tūkst. eurų būtų skirti modulinio namelio nuomai ir Langakių medicinos punkto įrengimui jame.
Sunerimo dėl biudžetininkų
Paaiškėjo, kad suplanuotame biudžete žioji ir skylė.
Labiausiai sunerimta dėl biudžetinių įstaigų darbuotojų atlyginimų, ir ypač, dirbančių neformaliojo ugdymo įstaigose, nes numatyta, kad pinigų užteks šių biudžetinių įstaigų darbuotojų 10-ies mėnesių atlyginimams, 11-am – ant ribos, o dvyliktajam pinigų kol kas nėra visai.
Opozicija netruko dėl to pakelti triukšmą, tačiau paaiškėjo, kad trūkstamus pinigus planuojama skirti vėliau, kai metų eigoje bus surinkti kai kurie mokesčiai.
Biudžetas metų eigoje yra tikslinamas ne kartą, tad pirmiausia gauti bet kokie įnašai bus perskirstomi būtent biudžetinių įstaigų darbuotojų atlygiui.
„Lėšos, kurios reikalingos, kad būtų išmokėta bent 11 mėnesių atlyginimas, sudaro 311 tūkst. eurų.
Tai savivaldybės prioritetas. Teikiant pradinį projektą savivaldybė planavo ir tikėjosi, kad perskirstant biudžetą tas lėšas pavyks rasti ir perskirstyti“, – tikino G. Muznikas.
Jam antrino ir vicemeras P. Aukštikalnis sakydamas, kad surinkus turto ir žemės mokesčius, atsiras pinigų, kurie ir bus iškart nukreipti į darbo užmokesčio eilutes.
Meras V. Tamulis dar papildė: „Galime užsiprotokoluoti, kad kai iš Finansų ministerijos į savivaldybės biudžetą grįš apie 90 tūkst. eurų už apmokėtas sąskaitas PSPC ir ligoninei, mes iš karto, pirmame tarybos posėdyje, tuos pinigus paskirsime neformaliajam ugdymui.“
Tiesa, buvo siūlomi ir biudžeto projekto pakeitimai. Vienas iš jų – jau dabar įtraukti į atitinkamą eilutę 41 tūkst. eurų neformaliojo ugdymo įstaigoms, tačiau šis siūlymas buvo atmestas. Taip pat opozicija siūlė iš karto numatyti pinigus ir 12-am biudžetinių įstaigų darbuotojų atlyginimui, bet iš kokios savivaldybės administracijos kepurės ištraukti tiek pinigų, nenurodė, todėl ir šis pasiūlymas buvo nepriimtas.
Pamiršo savo darbelius
Sportas – plati sąvoka su plačiu finansų poreikiu. Pradedant profesionaliu sportu, baigiant dviračių takų infrastruktūra ar miesto mokyklų stadionais.
Kad savivaldybė yra pagrindinis sporto klubų rėmėjas – anokia naujiena. Tačiau svarstant biudžetą kai kurie rajono tarybos nariai įžvelgė neteisybę finansuojant abu krašto „Nevėžius“ – futbolo ir krepšinio klubus.
Tiesa, futbolui šie metai buvo ypatingai geri, puikių pasiekimų vedami FK „Nevėžis“ pereina į A lygą. Tuo tarpu iš senesnių klubo savininkų iškastos duobės besikapanojantis krepšinio klubas „Nevėžis“ nebedovanoja fanams pergalių.
Tai tapo puikiu pretekstu opozicijai sukritikuoti šį sprendimą, nors kai šioji buvo valdžioje, nors klubas ir skendo skolose bei nerodė jokių gerų rezultatų, tuomet atrodė visiškai normalu imti pinigus iš savivaldybės kišenės.
„Strateginiame plane, kai buvo svarstomas klausimas, administracijos siūlymas jau tada buvo skirti abiem klubams po 200 tūkst. eurų.
Bet tarybos nariai nusprendė krepšiniui skirti 225 tūkst. eurų, o futbolui 200 tūkst. eurų. Toks strateginis planas buvo patvirtintas.
Svarstant biudžetą, trūkstant finansavo, buvo mažinti skiriami pinigai krepšiniui 45 tūkst. eurų, o futbolui – 25 tūkstančiais eurų.
Krepšinio klubas „Nevėžis“ paprašė visgi jiems finansavimą skirti tokį, koks buvo numatytas strateginiam plane.
Taigi galutinis variantas toks: krepšinio klubui finansavimas sumažintas 25 tūkst. eurų, o futbolo klubui – 20 tūkst. eurų“, – aiškino G. Muznikas.
Daug diskusijų sukėlė pinigų skyrimas dviračių takams, tačiau tai – jau atskira tema, kurią pateiksime netrukus.
Galybė kitų klausimų
Svarstant biudžetą buvo diskutuota ir apie daugybę kitų dalykų.
Buvo nuspręsta upių užterštumo tyrimams numatytus 2 tūkst. eurų papildyti 8 tūkst. eurų. Tikimasi, kad, padidinus finansavimą tokiems tyrimams, bus nuolat tikrinamas pramonės rajone tekančių upelių, sutekančių į Nevėžį, užterštumas. Viliamasi, kad toks sprendimas atbaidys tuos, kurie vis dar turi minčių teršti krašto upes.
Kalbėta ir apie „Ryto“ progimnazijos stadioną – mat jo rekonstrukcijai biudžete numatyta gerokai kuklesnė pinigų suma nei strateginiame plane.
Paaiškėjo, kad šiemet šiame stadione realūs darbai neprasidės, mat visą laiką užims paraiškos teikimas, vertinimas, sutarčių sudarymas ir kiti parengiamieji darbai, kuriuos iš esmės galima vadinti „popieriniais“.
„Pirmiausia turi būti patenkinama paraiška, o sprendimą dėl finansavimo gausime ne anksčiau, kaip po gerų dviejų mėnesių.
Jei paraiška bus patenkinta, tik tuomet bus sudaroma finansavimo sutartis, skelbiami konkursai rangovui ir panašiai – pinigai dėl to ir yra gerokai mažesni, nes šiemet fizinių darbų, ko gero, ir nebus, daug laiko „suvalgys“ procedūriniai dalykai“, – sakė už savivaldybės finansus atsakingas administracijos direktoriaus pavaduotojas G. Muznikas.
Buvo pasigirdęs ir dar vienas opozicinės frakcijos nario siūlymas skirti 30 tūkst. eurų iniciatyvai „Kėdainiams reikia vargonų“, tačiau toks siūlymas dėl lėšų stygiaus biudžete buvo atmestas.
Visgi galiausiai po ilgų svarstymų rajono biudžetas buvo patvirtintas, nors ir be opozicijos balsų.
[#gallery=2567#]