Pajamų deklaravimas 2024 m.: jau galite pažiūrėti, kiek pinigų grąžins arba teks primokėti

 Pajamų deklaravimas 2024 m.: jau galite pažiūrėti, kiek pinigų grąžins arba teks primokėti

BNS Žygimanto Gedvilos nuotr.

TV3.lt

Prisijungę prie Valstybinė mokesčių inspekcijos (VMI) Elektroninės deklaravimo sistemos (EDS) gyventojai jau gali pamatyti, kiek pinigų gali tikėtis susigrąžinti arba kiek jų teks primokėti pateikus pajamų mokesčio deklaraciją už 2023 m.

Pačias deklaracijas galima teikti nuo sausio 1 iki gegužės 2 d. Tačiau VMI ragina neskubėti, mat sumos dar gali pasikeisti gavus papildomų duomenų apie gyventojų išlaidas ar pajamas. Beje, bent dalis gyventojų šiemet gali tikėtis susigrąžinti kiek didesnes sumas nei ankstesniais metais, kadangi mokėjo didesnes būsto palūkanas už senas paskolas.

Deklaracijų duomenys dar gali pasikeisti Duomenis apie gyventojų pajamas ir gyventojų pajamų mokestį (GPM) mažinančias išlaidas darbdaviai, kredito įstaigos ir kt., VMI teikia iki vasario vidurio, tačiau praktikoje duomenys yra tikslinami iki pat kovo mėn.

Apie gautą reikšmingą trečiųjų šaltinių duomenų kiekį, perkeltą į pilnai parengtas deklaracijas, gyventojai bus informuoti ir viešai, tai, tikėtina, kaip ir kasmet, bus kovo pradžioje.

Pačias deklaracijas galima teikti nuo sausio 1 iki gegužės 2 d. Tačiau VMI ragina neskubėti, mat sumos dar gali pasikeisti gavus papildomų duomenų apie gyventojų išlaidas ar pajamas.

Susigrąžinti GPM permoką yra labai paprasta, kai ji susidaro gyventojui laiku ir tinkamai pateikus teisingai užpildytą GPM deklaraciją, o tai padaro didžioji dauguma. Vis dėlto, pasak VMI, ankstesnių metų praktika parodė, kad gyventojai aktyviai teikė pajamų mokesčio deklaracijas tretiesiems šaltiniams dar nepateikus duomenų apie gyventojų gautas pajamas, t. y., iki preliminarių pajamų mokesčio deklaracijų suformavimo.

„Deja, daliai šių gyventojų vėliau teko deklaracijas tikslinti iš trečiųjų šaltinių sulaukus papildomų duomenų, pvz., informacijos apie patirtas mokslo, draudimo ir kitas išlaidas, dėl kurių gali susidaryti GPM permokos, paaiškėjo, kad gyventojo savarankiškai pateikti duomenys buvo nepilni ar netikslūs“, – portalui tv3.lt neseniai komentavo VMI viršininko pavaduotojas Martynas Endrijaitis.

Jis priminė, kad tinkamai ir laiku pateikta deklaracija automatiškai prilygsta prašymui grąžinti permoką ir gyventojui nieko daugiau daryti ar teikti nereikia. Permokos suma tiesiog pervedama į asmens nurodytą banko sąskaitą iki tų metų liepos 31 d.

Deklaracijas pateikę, tačiau permokų iki liepos 31 d. nesulaukę gyventojai turėtų pasitikrinti ar jiems nereikia patikslinti anksčiau teiktos deklaracijos. Tiesa, jeigu susidaro GPM nepriemoka, ją VMI reikia sumokėti iki gegužės 2 d.

Deklaracijas pateikę, tačiau permokų iki liepos 31 d. nesulaukę gyventojai turėtų pasitikrinti ar jiems nereikia patikslinti anksčiau teiktos deklaracijos. Tiesa, jeigu susidaro GPM nepriemoka, ją VMI reikia sumokėti iki gegužės 2 d.

Kaip susidaro GPM permokos ir kada jos grąžinamos?

Pateikus metines pajamų deklaracijas, GPM permoka gyventojui gali susidaryti ne tik dėl pritaikyto mažesnio nei priklauso metinio NPD.

Ji susidaro ir tada, kai deklaruojamos mokestį mažinančios išlaidos: už gyvybės draudimo įmokas (savo, sutuoktinio ar nepilnamečių vaikų bei vaikų vyresnių kaip 18 metų su negalia naudai sumokėtos įmokos); įmokas į III pakopos pensijų fondus; būsto kredito palūkanas (kai kreditas gautas iki 2009 m. sausio 1 d.); studijų ar profesinio mokymo pagal formaliojo profesinio mokymo programą įmokas, nepriklausomai, kurios pakopos tai studijos.

Taigi, nepriklausomai nuo to, kad pritaikytos GPM lengvatos tokioms pat išlaidoms, kaip ir praėjusiu laikotarpiu, bendra mokėtina ar grąžintina pajamų mokesčio suma gali skirtis, nes kisti gali išlaidos, pavyzdžiui, sumokamos būsto kredito palūkanos kasmet mažėja, taip pat dėl gautų apmokestinamųjų pajamų, kurioms taikomi skirtingi pajamų mokesčio tarifai.

Tinkamai ir laiku pateikta deklaracija automatiškai prilygsta prašymui grąžinti permoką ir gyventojui nieko daugiau daryti ar teikti nereikia. Permokos suma tiesiog pervedama į asmens nurodytą banko sąskaitą iki tų metų liepos 31 d.

Didžiausios klaidos teikiant deklaracijas

Dažniausios klaidos, kurias padarius ir nepatikslinus metinės pajamų deklaracijos, VMI negali grąžinti GPM permokos įprasta tvarka: gyventojai deklaruoja ne visas pajamų mokestį mažinančias išlaidas (GPM deklaracijas teikia metų pradžioje, dar iki VMI skelbiamo deklaravimo starto, o tretieji šaltiniai dar tikslina savo duomenis); neteisingi duomenų apie patirtas išlaidas (gyventojai deklaruoja išlaidas, kuriomis negali būti mažinamos apmokestinamosios pajamos, pvz., draudimo įmokas moka kiti asmenys, įmokos ne už kaupiamąjį draudimą, draudžia anūkus); apmokestinamąsias pajamas deklaruoja kaip neapmokestinamąsias (dėl gautų neapmokestintų draudimo išmokų, kurios turi būti apmokestintos); gyventojai neteisingai deklaruoja parduoto turto įsigijimo kainą (ji nesutampa su trečiųjų asmenų informacija); gyventojai deklaruoja ne visas pajamas (pvz., pamiršta deklaruoti nekilnojamojo turto pardavimo pajamas, automobilių pardavimo pajamas, finansinių priemonių pardavimą, individualios veiklos pajamas).

Šiuo metu apie 12,8 tūkst. gyventojų nėra patikslinę ar pateikę duomenų už 2022 m., o pagal VMI turimus duomenis – negrąžinta ir valstybės biudžete likusi GPM permokos suma yra apie 4,9 mln. eurų. 

VMI atkreipia dėmesį, kad ši suma gali keistis, nes asmeniui pateikus ar patikslinus duomenis, grąžintino GPM gali nebelikti arba pakisti jo suma.

1 Komentaras

  • Reikėtų baudas skirti už suklastotą informaciją, tada iki vasario 15 pateiktų visos įmonės. Lengvai išsprendžiama. Tada gyventojai neliktų kalti.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video