Pagiriškiai sukūrė virtualų turą po apylinkes
Pagiriškiai sukūrė virtualų turą, atskleidžiantį visą atokaus Kėdainių rajono miestelio žavesį. Kaimo bendruomenė kviečia susipažinti ne tik su įstabiausia šios vietovės žvaigžde – prieš dešimtmetį restauruota ir smalsuolių akį itin traukiančia penkiaaukšte varpine, bet ir su dar keliolika dėmesio vertų Pagirių bei miestelio apylinkių objektų.
Žmonės domisi
Tikra savo miestelio ambasadorė Pagirių bendruomenės centro pirmininkė Vanda Poderienė pasidalina, jog mintis parengti virtualų turą kilo pastebėjus, kokio dėmesio iš pravažiuojančių keliautojų sulaukia išskirtinio autentiškumo kaimo panoramai suteikianti gyvenvietės centrą puošianti varpinė.
„Virtualų turą sukūrėme norėdami populiarinti ir skleisti žinią apie Pagirius. Ypač dažnai sulaukiame klausimų apie varpinės istoriją.
Jei miestelio svečiai ar tiesiog pro šalį pravažiuojantys žmonės pamato atviras varpinės duris arba bendruomenės moteris besitvarkančias aplink, išties neretai sustoja pasidomėti, koks čia statinys, – pasakoja V. Poderienė. – Dabar greta varpinės, puikiai matomoje vietoje, pastatėme stendą, kuriame pateiktas QR kodas su nuoroda (http://virtualusgidas.lt/pagiriai/), nukreipiančia į virtualų turą po Pagirių apylinkes. Čia įtraukėme dvi dešimtis mūsų kraštui reikšmingų objektų.“
Nuo ąžuolų iki dvarų
Pašnekovė sako, jog virtualiam turui specialiai istorinės medžiagos rinkti nereikėjo. Viskas iki tol jau buvo sukaupta varpinėje esančiose ekspozicijose.
Virtualus turas pradedamas svaiginančiu Pagirių vaizdu iš paukščio skrydžio ir svarbiausiais nuo 1626-ųjų savo istoriją oficialiai skaičiuoti pradėjusio miestelio būties faktais.
Turo metu daugiau sužinosite apie šiuos objektus: ąžuolinį Pagirių ženklą; miestelio maldos namus – Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčią; Pagirių miestelio varpinę bei išvysite visus penkis jos aukštus; į turo objektų sąrašą įtrauktas stogastulpis Pagirių svarbiausioms istorinėms datoms įamžinti; Pagirių miestelio kapinės ir kapinių koplyčia; paminklas Pagirių krašto savanoriams, partizanams ir tremtiniams atminti; Laisvės (savanorių) ąžuolas; Atgimimo ąžuolas; Atminimo ąžuolas; Pagirių Adomo Jakšto daugiafunkcis centras; prūdas „Klebono sodželka“; paminklinis akmuo Pagirių krašte gimusiai iškiliai asmenybei Adomui Jakštui; stogastulpis Aleksandrui Dambrauskui-Adomui Jakštui; Liliūnų kaimo kapinės; Vaiškonių bei Vaivadiškių dvarai ir koplytstulpis prie Aneliavos dvaro alėjos.
Štai tiek įdomių objektų rasite miestelio, prieš kelerius metus įteisinusio savo herbą ir vėliavą, apylinkėse.
Virtualus turas pradedamas svaiginančiu Pagirių vaizdu iš paukščio skrydžio ir svarbiausiais nuo 1626-ųjų savo istoriją oficialiai skaičiuoti pradėjusio miestelio būties faktais.
Aut. past.
Mielai priims apžiūrėti
Jei dar neteko užkopti stačiais 1911-aisiais pastatytos neogotikinių formų mūrinės Pagirių varpinės laiptais ir pasidairyti pro jos langus, būtinai tai padarykite. Tiesa, prieš tai reikėtų susitarti su bendruomenės atstovais, kurie mielai sutiks svečius, pakvies užeiti ir pasidalins įdomiausiomis istorijomis.
„Varpinės nuolat atrakintos nelaikome, tik per renginius, tačiau jei kam nors įdomu aplankyti ir užeiti, tikrai priimsime, – nusišypso V. Poderienė. – Labai mylime savąją varpinę ir džiaugiamės, kad prieš dešimtmetį pavyko ją iš pagrindų suremontuoti: buvo pakeistas stogas, langai, specialiai sukurtos ekspozicijos apie miestelio istoriją.
Aplink šį statinį sukasi visas mūsų bendruomenės gyvenimas, varpinės prieigose vyksta miestelio renginiai. Tai pats žinomiausias Pagirių simbolis, išties išskirtinis objektas, sulaukiantis daugiausia dėmesio. Juo labiau kad mūsų bažnytėlė kukli, stovi toliau, o varpinė – miestelio centre.
Aikštė sutvarkyta, šalia esantis Daugiafunkcio centro pastatas taip pat. Taigi vaizdas išties reprezentatyvus, – pasidžiaugia pašnekovė ir užsimena apie ypatingą viršutiniame varpinės aukšte kaupiamą kolekciją. – Pagirių vidurinės mokyklos pirmoji laida padovanojo nemenko dydžio, išgraviruotą varpą. Simboliška. Taip kilo mintis varpinėje kolekcionuoti varpelius. Jau daugelis žino, kad važiuojant į Pagirius, reikia dovanų atvežti varpelį.“
Aplink šį statinį sukasi visas mūsų bendruomenės gyvenimas, varpinės prieigose vyksta miestelio renginiai. Tai pats žinomiausias Pagirių simbolis, išties išskirtinis objektas, sulaukiantis daugiausia dėmesio. Juo labiau kad mūsų bažnytėlė kukli, stovi toliau, o varpinė – miestelio centre.
Aut. past.
Automobiliai užkimšo gatves
Nors turistų, atvykstančių apžiūrėti būtent Pagirių istorinių vietų, pasitaiko retai, tačiau pernai rudenį šis miestelis buvo tapęs tokia traukos vieta, kad savaitgaliais visos gatvės buvo užgrūstos pramogautojų automobiliais.
„Pernai, nuo rugsėjo iki lapkričio, savaitgaliais buvusios mokyklos patalpose vilniečiai buvo įkūrę siaubo kambarį. Helovino gerbėjai savaitgaliais į Pagirius suplūsdavo taip gausiai, jog kartkartėmis visos gatvės gatvelės buvo pilnos automobilių, – nustebina V. Poderienė. – Tikimės, kad šiemet siaubo kambarys irgi veiks. Galbūt kažkam iš svečių norėsis daugiau sužinoti ir apie pačius Pagirius.“
Baigė projektą
Virtualus turas apie Pagirius sukurtas ir informacinis stendas pastatytas bendruomenei įgyvendinant dabar jau baigtą vietos projektą „Dainų pynę Tau nupinsiu“.
„Kiek daugiau nei per metus šio projekto lėšomis dar buvo įsigyti stalai renginiams, organizuoti du renginiai – muzikinis vakaras praėjusių metų lapkričio mėnesį ir Šeimos šventė šių metų gegužės mėnesį“, – visas naudas bendruomenei išvardija V. Poderienė.
Projektas finansuotas Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai, Lietuvos valstybės ir Kėdainių rajono savivaldybės biudžetų lėšomis.
Atokiame kaime – geri žmonės
Nors Pagirių bendruomenės centro pirmininkė V. Poderienė šiame miestelyje apsigyveno tik anuomet atvykusi dirbti pagal paskyrimą, tačiau per 40 metų šaknis čia įleido taip giliai, kad atokus Kėdainių rajono kaimas tapo tikrais namais.
„Kiti sako, jog Pagiriai – jau kone pasaulio kraštas, – nusijuokia ponia Vanda. – Bet aš vargo nematau, nepatogumų čia gyvendama nejaučiu ir jau daugiau kaip 10 metų važinėju į darbą Kėdainiuose. Turbūt užsigyveni ir tiek, – sako buhaltere dirbanti ir nuo pat 2003-iųjų, kai buvo įkurta Pagirių bendruomenė, jos veikloje aktyviai dalyvaujanti moteris. – Pagiriai žavi gerais žmonėmis. Tai labai svarbu. Man čia patinka. Neturiu minčių kraustytis arčiau miesto. Visa bendruomenė stengiamės, kad mums būtų gera ir įdomu čia gyventi.“