Pagaliau tvarkys Babėnų šilą?

 Pagaliau tvarkys Babėnų šilą?

Jau penkerius metus kraštiečiai vis nugirsta užuominų apie tai, kad norima sutvarkyti Babėnų šilą, ten įrengiant sveikatingumo takus bei pritaikant jį gamtos pažinimui ir rekreacijai. Vis dėlto per tiek metų pasistūmėta pirmyn nebuvo, maža to, urėdijų reforma lėmė visų tokio tipo projektų sustabdymą.

Nepaisant to, kad šis projektas anuomet buvo parengtas urėdijos prašymu ir iniciatyva, savivaldybė turėjo nemažai įrankių, kuriuos pasitelkusi galėjo paspartinti projekto vystymą. Tačiau kraštiečių rekreacija ir kokybiškas poilsis veikiausiai nebuvo ankstesnės valdžios prioritetai. Be pavienių kalbų daugiau jokio konkretaus plano nebuvo imtasi. Tačiau dabar viskas keičiasi iš esmės, mat savivaldybė pasiryžusi galiausiai užbaigti tai, kas yra pradėta.

Nepalaikė ministerija

Visos problemos prasidėjo, kai projekto turiniui nepritarė Aplinkos ministerija. Parengtame projekte buvo gausu ne tik techninių tvarkymo darbų – daug dėmesio buvo skirta būtent pažintinei šio būsimo tako funkcijai išpildyti. Štai čia ir prasidėjo didžiosios bėdos ir projekto mėtymas per rankas. 

„Daugiau kaip pusę metų susirašinėjome su Aplinkos ministerija, kol galiausiai gavome neigiamą atsakymą. Jų atsakyme teigiama, kad didžioji dalis augalų, kuriuos ketiname sodinti, augtų jiems nebūdingoje aplinkoje. Pasodinus tokius augalus į natūralią miško aplinką, nebus užtikrinama, kad jie neišplis į gretimas teritorijas ir neturės neigiamo poveikio vietinėms rūšims. Nebūdingų augalų rūšių perkėlimas gali pakeisti vietines buveines“, – tuomet „Rinkos aikštei“ komentavo buvęs Kėdainių miškų urėdas Juozas Girinas, kurio darbo metais projektas ir buvo pradėtas vystyti. 

Rekreaciniai takai turėjo būti praturtinti augalais, kurie įtraukti į Raudonąją knygą. Ir nepaisant to, kad tuometis Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Algimantas Salamakinas kėdainiečiams žadėjo ieškosiąs kompromiso, pažadai liko pažadais. 

J. Urbanavičius yra atkreipęs dėmesį, kad 80 proc. krašto miškingų vietovių yra užmirkusios, kai Babėnų šilas – sausas ir itin tinkamas rekreacijai. / „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr. Trys dalys

Prieš pat urėdijų reformą urėdu dirbęs ir nemažai vilčių į tuometę valdžią dėjęs Justinas Urbanavičius pasakojo, kad parengti trys projektai, kuriuos tikėtasi atgaivinti. Žinoma, liūdnoji dalis ta, kad viltys ir liko viltimis – nė vienas iš projektų nebuvo įgyvendintas.

„Yra padaryti trys projektai – takelių atstatymo, įvairių skulptūrų įrengimo, laužaviečių, atokvėpio vietų, poilsinės, rekreacinės zonos sutvarkymo, sūpynių įrengimo vaikams. Mes norėtume ne tik atstatyti tą, kas jau anksčiau padaryta, bet ir dar labiau pagerinti aplinką. Tai virš 200 ha dydžio miškas, gruntas nėra šlapias, yra ir labai gražių atodangų, kur galima padaryti labai gražių apžvalgos aikštelių, kurios būtų ir jaunimui patraukli vieta. 

80 proc. mūsų medynų yra užmirkę, šlapi miškai, o štai šis miškas – sausas. Mūsų, miškininkų, akimis, tai pati tinkamiausia vieta rekreacijai. Norime prisidėti prie bendruomenės, prie poilsio sąlygų pagerinimo“, – gražiais planais tuomet dalinosi J. Urbanavičius. 

„Jeigu jūs, kaip savivaldybė, numatytumėt, kad galite prisidėti finansiškai, tai reikėtų patikslinti techninį projektą, pažiūrėti, kaip augalus išsaugoti, nepakenkti jiems. Tada mes peržiūrėsime projektą ir bus galima galiausiai jį vykdyti“, – sakė aplinkos ministras K. Mažeika. / BNS (Žygimanto Gedvilos) nuotr. Vėl judino ministeriją

Šiandien valdantiesiems šio projekto įgyvendinimas tampa tikru galvos skausmu – nemaža tikimybė, jog per tiek metų projektas gali būti kiek moraliai pasenęs, be to, jį vis dar reikia perdaryti taip, kad nebekliūtų aplinkosaugininkams. 

Dar praėjusių metų gale rajono valdančiųjų kvietimu Kėdainiuose lankęsis aplinkos ministras Kęstutis Mažeika neišvengė šios temos. 

„Kėdainiams labai reikalingas šitas projektas. Šitiek laiko jis vis „vaikšto“ tarp institucijų, sulaukė neigiamos reakcijos iš Aplinkos ministerijos, o tada ta urėdijos reforma prasidėjo. Visur tiek pokyčių, o projektas sustojo, užstrigo ir nė iš vietos. Bet mes turime jį užbaigti“, – kalbėjo rajono meras Valentinas Tamulis.

[quote author=“J. Liutkienė“]VĮ Valstybinė miškų urėdija koreguos jau buvusį projektą pagal savivaldybės vadovų pastabas. Pakoreguotas Projektas su sąmatiniais skaičiavimais bus pateiktas aptarti savivaldybei ir tuomet bus sprendžiama kaip atnaujinti Babėnų šilą.[/quote]

„Mūsų ministerijos specialistai buvo nepritarę retų augalų perkėlimams, o ir apskritai dėl urėdijos reformų visi tokie rekreacinių projektų finansavimai buvo sustabdyti. 

Jeigu jūs, kaip savivaldybė, numatytumėt, kad galite prisidėti finansiškai, tai reikėtų patikslinti techninį projektą, pažiūrėti, kaip augalus išsaugoti, nepakenkti jiems. Tada mes peržiūrėsime projektą ir bus galima galiausiai jį vykdyti“, – svarstė aplinkos ministras K. Mažeika.

Rajono meras Valentinas Tamulis jau susitarė dėl susitikimo su atsakingų institucijų vadovais bei specialistais. Greitu metu bus imtasi projekto koregavimo darbų. / A. Barzdžiaus nuotr. Projektą gavo

Tiesa, projektas visuomet buvo urėdijos nuosavybė, tačiau dar susitikimo su aplinkos ministru metu svarstyta, kad galbūt urėdija sutiktų projektą perleisti savivaldybei, taip užtikrinant greitesnę ir tikslingesnę projekto peržiūrą, pakeitimo darbus ir galiausiai – fizinį darbų startą. 

„Šiuo metu projektas jau yra gautas. Meras su juo susipažino ir kartu su mero pavaduotoju Pauliumi Aukštikalniu, Žemės ūkio aplinkosaugos skyriaus vyriausiąja  specialiste Alina Melinauskiene, vyriausiąja specialiste Ramune Kabošiene vyko į Babėnų šilą įvertinti esamą situaciją ir apžiūrėti, kas pagal projektą numatoma atnaujinti ir įgyvendinti. Į projektą įeina skulptūrų įrengimas, esamų skulptūrų atnaujinimas, automobilių stovėjimo aikštelės įrengimas, ženklų įrengimas, lauko tualeto įrengimas, lauko tualetų atnaujinimas, informacinių stendų, suoliukų, stalų, šiukšliadėžių, šiukšlių konteinerio, informacinių rodiklių, laužaviečių įrengimas, takų remonto darbai“, – komentavo mero patarėja Jorūnė Liutkienė.

Ruošiasi koregavimui

Jau greitu metu rajono valdantieji susitiks su atsakingų institucijų vadovais ir bus kalbama apie projekto koregavimą.

„Rajono meras V. Tamulis jau sutarė dėl susitikimo su VĮ Valstybinių miškų urėdijos Radviliškio regioninio padalinio vadovu Gintaru Nemuniu ir  gamtos apsaugos, gamtotvarkos, rekreacijos ir medžioklės skyriaus vadovu Sigitu Kvedaru bei specialistu Eduardu Mickevičiumi ir  VĮ Valstybinių miškų urėdijos Radviliškio regioninio padalinio vyriausiuoju miškininku Gediminu Povilausku. 

Vadovai susitikę įvertins situaciją dar kartą ir tarsis dėl prioritetų. VĮ Valstybinė miškų urėdija koreguos jau buvusį projektą pagal savivaldybės vadovų pastabas. Pakoreguotas Projektas su sąmatiniais skaičiavimais bus pateiktas aptarti savivaldybei ir tuomet bus sprendžiama kaip atnaujinti Babėnų šilą“, – teigė J. Liutkienė.

Neketina palikti

Babėnų šilas nepriklauso savivaldybei – iš esmės šilo atnaujinimas ir projektų įgyvendinimas yra urėdijos prerogatyva. Tačiau savivaldybė čia turi nemažai pajėgumų skatinant darbų eigą, stebint, kad nebūtų sudaroma kliūčių, arba padedant spręsti nesutarimus. V. Tamulis tikina, kad sutelkus susitikimui atsakingus asmenis pavyks prieiti vieningų susitarimų ir vėliau, su savivaldybės pagalba užtikrinti, kad projektas galiausiai būtų įgyvendintas.

„Babėnų šile esantis pažintinis rekreacinis takas yra labai pamėgtas kraštiečių. Čia ošia šimtamečiai medžiai, atsiveria gražus kraštovaizdis. Tai yra puiki jėgų atstatymo, laisvalaikio praleidimo vieta Kėdainių mieste. Šis takas tarnauja mūsų kraštiečių sveikatai ir gyvenimo kokybei, todėl labai svarbu, kad jis ir aplink jį esanti teritorija būtų patogi ir atnaujinta bei po to  deramai prižiūrima,  o kadangi jis nepriklauso savivaldybei, todėl rūpinuosi, kad tas projektas būtų iš naujo peržiūrėtas ir įgyvendintas. 

Stengiuosi sutelkti visas atsakingas institucijas, kad visi kartu galėtume atnaujinti dar vieną vietą rajono žmonių poilsiui“, – sakė meras Valentinas Tamulis.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content