Obuolių šventė: mažiau pinigų – daugiau kūrybinės laisvės

 Obuolių šventė: mažiau pinigų – daugiau kūrybinės laisvės

Keramiko Vido Bružo sukurti vaisiai – tarsi tikri./Juozo Skripkausko nuotr.

Juozas SKRIPKAUSKAS, ŪP korespondentas

Prieš keletą metų Gargžduose vykusios obuolių šventės organizatoriai vylėsi, kad kada nors šis renginys persikels į seną sodybą, kurią sups obuoliais pasidabinusių obelų sodas. Šios vizijos realizavimo dar gali tekti palaukti, nes šiemetės šventės ir organizatoriai – kiti ir aplinkybės pasikeitusios – pernai renginys net neįvyko. Tačiau jau gerą dešimtmetį gyvuojanti tradicija rudenį Gargžduose surengti obuolių šventę neišblėso.

Tenka prisitaikyti

„Jau ir prisiminti sunku, kada prasidėjo šios šventės tradicija. 2019 metais vyko jubiliejinė, dešimtoji, o pernai nebuvo dėl karantino. Šventė startavo kaip miesto bendruomenės renginys, o vėliau estafetę perėmė ir toliau tęsia Gargždų kultūros centras. Auditorija išsiplėtė, į ją atvyksta ir iš kitų rajono seniūnijų“, – pasakojo Gargždų kultūros centro Meno skyriaus vadovė Rasa Astikaitė-Genčas.

Šiemetės šventės režisierė Kristina Kazlauskaitė-Kažukauskienė minėjo, kad renginys, bėgant metams, keitė savo charakterį, pobūdį.

„Šventė prisitaiko prie sąlygų ir visuomenės poreikių. Anksčiau būdavo seniūnijų kiemeliai, juose vaišindavo pyragais ir kitais gardėsiais. Dabar pandeminė situacija diktuoja savo sąlygas, nes vaišinti nerekomenduojama. O ir pačios seniūnijos išsisėmė, pavargo, – pasakojo režisierė. – Juk reikėdavo ir skulptūrų iš obuolių padaryti, ir pyragų už kitus skanesnių prikepti.

Pernai ir scenarijus buvo parašytas, ir kolektyvai sukviesti, tačiau neįvyko. Dabar seniūnijų žmonės į šventę atvyksta kaip žiūrovai, tad gali nuo rengimosi pailsėti. Šiemetė obuolių šventė labiau orientuota į mugės veiklą – joje daug prekybininkų. Maistas tik išsinešti, jokių staliukų, stengiamės prisitaikyti, džiaugiamės, kad apskritai leidžia šventes rengti.“

Pašnekovės pridūrė, kad renginys rengiamas iš Kultūros centrui savivaldybės skirtų lėšų. Kadangi reikia taupyti, daugiau vietos lieka fantazijai: niekam neįsipareigojus nereikia taikytis prie rėmėjų reikalavimų…

Keičiasi pobūdis

Prieš keletą metų Gargždų centru važiuodavo ratuotos iš obuolių sukurtos skulptūros. Ko tik ten nepamatydavai – iš obuolių sudėliotą melžiamą karvę, automobilį, trispalvę, šūkį „Aš myliu Gargždus“, obuolių girliandomis padabintus automobilius. Dėl padidėjusio automobilių srauto šios idėjos atsisakyta, nes sudėtinga uždaryti eismą pagrindinėje miesto gatvėje. Tad šiemet daugiau dėmesio skirta prekybininkams.

Ypač gausus buvo vaismedžių sodinukų pasirinkimas, jais prekiavo keli prekybininkai, buvo atvykusiųjų net iš Prienų. Viešintis nenorėjęs pardavėjas kiek atviriau pasakojo apie vaismedžių sodinimą šiuo metu.

„Ką tik išrautus sodinukus dabar sodinti nerekomenduojama, reikia palaukti spalio vidurio. Tačiau vazonuose užaugintus sodinukus galima sodinti ir šiuo metu, įkasant į žemę kartu su vazono turiniu. O išrautiesiems nieko neatsitiks ir kurį laiką palaikius nesodintus“, – sakė prekybininkas.

Sodinukai buvo populiarūs, pirkėjai nešėsi jų ir po vieną, ir po du, o viena pirkėja gyrėsi nusipirkusi vasarinę, rudeninę ir žieminę obelaites.

Be šių gyvų prekių, mugėje netrūko keramikos dirbinių. Gargždiškio keramiko Vido Bružo prekystalis buvo nukrautas tarsi tikrais obuoliais, kriaušėmis, vyšniomis, slyvomis ir net citrinomis. Ir viskas – iš glazūra aplieto molio.

„Nedariau šių skulptūrėlių specialiai obuolių šventei, jas pardavinėju nuolat, kai tik nuvykstu į kokią nors mugę Panevėžyje, Šiauliuose ar Vilniuje. Obuolių šventėje prekiauju pirmą kartą, maršrutus pakoregavo pandemija“, – atviravo V. Bružas.

Gaminiai iš vilnos, gintaro, įvairūs papuošalai, arbatžolės ir vaistažolės – šiemetės mugės asortimentas. Tačiau nė su žiburiu nebūtum radęs pyragų, mėsos ar pieno gaminių, giros ar alaus…

Šventė akims ir ausims

Nuotaikos šventei suteikė kiti elementai. Renginį nuotaikinga muzika pradėjo Gargždų kultūros centro dainų ir šokių ansamblio „Minija“ muzikantai ir šokėjai. Į šventę atvyko ir ansamblis „Bočiai“ iš Palangos, svečiavosi kvartetas iš Kretingalės kultūros centro. Būta ir rajono valdžios atstovų. Tiesa, pasak renginio vedėjos, rajono meras Bronius Markauskas atvykti negalėjo.

„Pas mus ir meras turėjo atvažiuoti, labai labai atsiprašo, bet negalėjo, matyt, bulvių dar nėra nusikasęs. Bet toks čėsas – seniai reikėjo. Užtat atsiuntė savo gaspadinę, vicemerę Ligitą Liutikienę“, – šmaikštavo vedėja.

„Šiandien nuostabus oras ir puiki nuotaika. Kažkada Gargždų vizitinė kortelė buvo cepelinai, o dabar bus obuolių šventė. Akivaizdu – ji turi jūsų palaikymą“, – susirinkusiesiems sakė L. Liutikienė.

Renginyje netrūko pramogų – obuolių krepšinis, obuolių tenisas, obuolių žvejyba. Norintieji galėjo nusifotografuoti iš obuolių padarytame rėme ar prie „meilės obels“, o vaikai – išbandyti piešimą ant veidų bei paklaidžioti labirintu.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video