Nuo sausio dujos gyventojams brangs 27–36 proc., elektra – 10 proc.

 Nuo sausio dujos gyventojams brangs 27–36 proc., elektra – 10 proc.

„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

BNS ir rinkosaikste.lt inf.

Gamtinės dujos gyventojams, priklausomai nuo suvartojimo, nuo sausio brangs 27–36 procentais. Elektra daugumai reguliuojamų vartotojų nuo sausio brangs apie 10 proc. Naujos kainos bus taikomos maždaug milijonui buitinių vartotojų.  Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) antradienį patvirtino galutines bendrovės „Ignitis“ dujų kainas ir visuomeninės elektros kainas gyventojams. 

Dujos

Dujų tiekėja „Ignitis“ skaičiuoja, kad pirmąjį kitų metų pusmetį dujų kaina vartotojams vidutiniškai išaugs 29,8 proc. Vidutinė mėnesio sąskaita gyventojams, dujas naudojantiems maistui gaminti, išaugs 78 centais, o namų šildymui – daugiau kaip 14 eurų.

Pasak bendrovės, didžiausios įtakos dujų kainai padarė pokyčiai Europos dujų biržose, kur kainų kilimą labiausiai lėmė didėjanti dujų paklausa atsigaunant pasaulio ekonomikai, nepakankamai užpildytos Europos dujų saugyklos artėjant žiemai bei dujų trūkumas rinkoje.

„Dujų kainos visame pasaulyje šiais metais siekė rekordines aukštumas, tačiau jų brangimą buitiniams vartotojams pavyko iš dalies amortizuoti išvengiant daugiau nei dvigubo kainų augimo. Tai lėmė pakoreguoti teisės aktai ir sprendimas išdėlioti kainų didėjimą per penkerius metus“, – pranešė bendrovė. 

Nuo sausio dujos maistui gaminti brangs 26,9 proc. – nuo 63 iki 80 centų už kubinį metrą (su PVM), o pastovioji dalis liks tokia pati – 56 centai. 

Namų šildymui – iki 20 tūkst. kubų dujų per metus suvartojantiems namų ūkiams kaina didės 34,2 proc. nuo 41 iki 55 centų, o sunaudojantiems daugiau – 36 proc. nuo 39 iki 53 centų. Pastovioji dalis nekinta – 3,99 euro. 

Seimas neseniai priėmė įstatymų paketą, skirtą amortizuoti drastišką energijos išteklių brangimą vartotojams. VERT pirmininkas Renatas Pocius tuomet teigė, jog galutinės dujų kainos dėl to didės beveik keturis kartus mažiau nei nepriėmus teisės aktų. 

Pasak jo, nepriėmus įstatymų pataisų, pirmai vartotojų grupei dujos brangtų dukart – 98 proc., o antrai vartotojų grupei – beveik 1,4 karto, palyginti su dabar galiojančiu tarifu. 

Dujų kainų augimas vartotojams bus išdėstytas iki penkerių metų. Tam valstybės kontroliuojamos „Ignitis grupės“ antrinė bendrovė „Ignitis“ skolinasi iš bankų ir savo motininės įmonės.

Elektra

„Ignitis“ skelbia, kad vidutinė elektros kaina nuo sausio 1 dienos augs 9,6 proc. Statistinio namų ūkio, per mėnesį sunaudojančio apie 127 kWh elektros, išlaidos vidutiniškai padidės apie 1,9 euro. 

Pasak bendrovės, didžiausios įtakos kainų augimui darė daugiau nei 28 proc. didėjusi elektros rinkos  kaina.

Populiariausias „standartinis“ vienos laiko zonos tarifas sieks 16,7 cento už kilovatvalandę (su PVM) – 9,9 proc. (1,5 cento) daugiau negu šiuo metu (15,2 cento).

Dviejų laiko zonų dienos tarifas augs 6,8 proc. (1,2 cento) iki 18,9 cento, nakties – 17 proc. (1,8 cento) iki 12,4 cento.

Plano „namai“ vienos laiko zonos tarifas didės 11 proc. (1,5 cento) iki 15,1 cento, o dviejų laiko zonų – atitinkamai 7,5 proc. (1,2 cento) iki 17,1 cento ir 18,6 proc. (1,8 cento) iki 11,5 cento. Abonentinis mokestis nesikeis.

VERT pirmininkas Renatas Pocius yra sakęs, kad siekiant sušvelninti elektros brangimą gyventojams, nustatytos mažesnės kainos dedamosios už infrastruktūros paslaugas. Tai paveiks ir reguliuojamų, ir nereguliuojamų vartotojų sąskaitas. 

Elektros kainų augimą turėtų mažinti ir tai, kad Seimas pusmečiui atidėjo terminą beveik pusei milijono vartotojų pasirinkti nepriklausomą tiekėją.

R. Pocius anksčiau aiškino, kad tai leidžia išvengti situacijos, kai privalėję, bet nepasirinkę nepriklausomo tiekėjo gyventojai būtų priversti nuo kitų metų mokėti už brangesnį vadinamąjį garantinį tiekimą. 

Anot „Ignitis“, pusmečiui pratęsus antrojo elektros rinkos liberalizavimo etapą, jos visuomeninio tiekėjo paslaugomis iki kitų metų liepos dar galės naudotis apie 1,3 mln. namų ūkių.

Anksčiau vertinta, kad reguliuojamiems vartotojams elektra nuo kitų metų gali brangti labiau – apie 20 procentų. 

3 Komentarai

  • Tai kur tas konservų INDENPENDENS?Tikriausiai šiknoj,ar žodžio(pavadinimo) galunėj.

  • Už rūpestį ir stengimąsi kuo labiau prismaugt tautietį,dėkojame valdantiesiems konservatnykams ir ir jų darbinei kumelei Nuogrindai.

  • Betrūksta, kad įvestų mokestį už orą, už gimimą ir mirtį. Gimė vaikas- gimimo mokestis, mirė žmogus- mokestis už mirtį. Kada bus gana, kiek galima įvedinėti ir kelti mokesčius? O Independencas kam reikalingas, dėl akių? Kodėl dujos taip smarkiai brangsta?

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video