Nuo kitų metų – nauja vaiko priežiūros išmokų tvarka

 Nuo kitų metų – nauja vaiko priežiūros išmokų tvarka

Asociatyvi Irmanto Gėlūno nuotr.

rinkosaikste.lt, BNS inf.

Vaikus iki dvejų metų auginantys tėvai nuo kitų metų galės pasirinkti, ar išmoką gauti iki vaikui sueis pusantrų, ar dveji metai. Pirmuoju atveju išmoka siektų 60 proc. kompensuojamojo atlyginimo (iki mokesčių), antruoju – pirmaisiais metais 45 proc., antraisiais – 30 proc.  

Seimas antradienį patvirtino naują vaiko priežiūros išmokų tvarką. Ji įsigalios nuo 2023 metų sausio.

Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisos, be to, numato, kad tėvai galės dirbti, bet jų darbo užmokestis negalės viršyti iki susilaukiant vaiko gauto atlyginimo.    

Už balsavo 88 Seimo nariai, prieš buvo 15, o 23 susilaikė.  

Vieni parlamentarai teigė, kad naujas vaiko priežiūros atostogų modelis yra palankesnis šeimai, o kiti piktinosi, kad jis pablogins sąlygas tėvams. 

„Geriausio, tobuliausio, modelio, kuris galiotų universaliai vienodai gerai visose valstybėse, nėra. Mes turime bendromis jėgomis ieškoti tokio, kuris tiktų mūsų valstybei“, – atsakydama į kai kurių opozicijos atstovų priekaištus, kad nauja vaiko priežiūros tvarka blogesnė nei kitose šalyse, sakė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Įteisino ir neperleidžiamas dviejų mėnesių tėvystės atostogas

Seimas įteisino ir neperleidžiamas dviejų mėnesių tėvystės atostogas, jomis galėtų pasinaudoti tik vaiko tėvai, jas būtų galima imti visas iš karto arba dalimis, pakaitomis. Jei kuris nors iš tėvų nepasinaudotų savo atostogų dalimi, kitas jos perimti negalėtų ir mokamų atostogų trukmė sumažėtų.

Tokias atostogas tėvai galės pasiimti bet kokiu metu praėjus dviem mėnesiams nuo vaiko gimimo, kol jam sukaks dveji metai. 

Neperleidžiamuoju laikotarpiu mokama vaiko priežiūros išmoka būtų šiek tiek didesnė nei iki vaiko gimimo gautas darbo užmokestis, o tai reiškia, kad renkantis skirtingus laikotarpius šioms atostogoms finansiškai šeimoms būtų palankiau negu dabar.  

Jei vaiką augins tik vienas iš tėvų, jis galės gauti išmoką ir už papildomą dviejų mėnesių atostogų dalį, tai yra už keturis mėnesius.

Neperleidžiamais atostogų mėnesiais išliktų galimybė dirbti, tačiau papildomos pajamos proporcingai sumažintų vaiko priežiūros išmoką. Jei pajamos būtų didesnės už išmoką, ji nebūtų mokama. 

Šiuo metu vaiko priežiūros išmoka siekia 100 proc. atlyginimo (po mokesčių, arba 77,58 proc. iki mokesčių), jei atostogos trunka vienus metus, o jei dvejus, pirmaisiais metais – 70 proc. (54,31 proc.), antraisiais – 40 proc. (31,03 proc.) atlyginimo.     

2 Komentarai

  • Eilinį kartą tik įrodymas, jog pedarastai ir kaliausės seime sugeba tik nosį krapštyt, 12 klasių vos pabaigę neišmanėliai nieko nesupranta ką jie veikia seime… Gaila vienišų mamų ir mažesnes pajamas gaunančių tėvų… Už tokias išmokas net pampersų nebeipirks, ką jau sakyt apie mokečius, būsto išlaikymus ir t.t… Valstybė sumanė planą: dalinkim pinigus ukrainiečiams, o Lietuvos piliečiai kaip sau nori taip tegu ir gyvena… Apgailėtina

  • Tegu sau algas susimažina seimūnai, oj ne jie neišgyventų, bet paprastas žmogus privalo, tai yra neskatinimas vaikus gimdyti, kas norės po tokių išmokų, betvarkė ir logikos nulis, valdžioje vieni bukapročiai.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video