Norite į valstybės tarnybą? Laikykite testus!

 Norite į valstybės tarnybą? Laikykite testus!

Bendrųjų gebėjimų testas – valstybės tarnybos prestižas ar gėda? 

Norint įsidarbinti valstybės tarnyboje, ne viskas taip paprasta. Reikia išlaikyti bendrųjų gebėjimų testą (BGT). O tie, kurie siekia vadovaujančio posto, yra patikrinami ir vadovavimo gebėjimų testu. Juokingiausia tai, kad tokius testus turi laikyti ir daugybę metų valstybės tarnyboje vadovaujamą darbą dirbantys žmonės, kai nusprendžia keisti darbo vietą.

Taip buvo nutikę ir Šėtos seniūnei Danutei Mykolaitienei bei Kėdainių miesto seniūnui Valentinui Tamuliui. Abu jie minėtus testus išlaikė, tačiau įvertinę visus klausimus ir reikalavimus užgarantavo, kad nedirbantiems valstybės tarnyboje ir norintiems įveikti BGT užduotis, reikia gerai pasiruošti, nes kitaip išlaikyti testus nėra šansų. Pretendentai į valstybės tarnybą turi perskaityti nemažą šūsnį rekomenduojamos literatūros, išspręsti daug loginių ir matematinių užduočių, kurios humanitarams ar „sociukams“ sunkiai įkandamos. Anksčiau, norint pasiruošti testams, būdavo galima nusipirkti ir bandomuosius. Tačiau, paklausta, kodėl norint įsidarbinti valstybės tarnyboje dar ir mokomąsias užduotis reikia pirkti, Valstybės tarnybos departamento (VTD) atstovė davė ranką nukirsti, jog to niekada nebuvo…

Minėti testai darbo vietos neužtikrina. Tačiau Danutė Mykolaitienė, kaip daugelis juos laikančių žmonių, nejaučia jokio negatyvaus nusiteikimo. „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.Su testais problemų nebuvo

Anksčiau Kėdainių policijos centro vadovės pareigas ėjusi dabartinė Šėtos seniūnė Danutė MYKOLAITIENĖ, norėdama užimti dabartines pareigas, taip pat turėjo išlaikyti Bendrųjų gebėjimų testą bei įveikti Vadovavimo gebėjimų tikrinimą (VGT).

Jos nuomone, žmogaus patikrinimas pozicijos tinkamumui turėtų būti, tik ji nėra tikra, ar būtent tokia forma, kokia yra taikoma šiuo metu.

„Galima vertinti dvejopai. Viena vertus, kad kažkoks specialisto patikrinimas, vertinimas turėtų būti, tai tikrai taip. Kiek jis (testas – red.) tobulas, turbūt ne mano kompetencijoje spręsti. Jį vertino ir rengė žmonės, kurie už tai atsakingi, – nuo kritikos susilaikė pašnekovė. – Kad pasiruošti reikėjo ir laiko, ir pastangų, tai tikrai taip.“

D. Mykolaitienė džiaugėsi, kad tiek BGT, tiek VGT išlaikė iš pirmo karto.

„Man tikrai problemų nebuvo. Nors girdėjau visokių vertinimų: kai kurie žmonės ir mano aplinkoje, ir Valstybės tarnybos departamente, skundėsi. Sakė: „Va, aš jau trečią, ketvirtą, penktą kartą laikau“. Tai kažkaip truputėlį ir nugąsdino. Bet man jis tikrai nekėlė sunkumų, viskas pavyko sklandžiai ir sėkmingai. Na, aišku, yra ten visokių dalykėlių, galbūt ir perteklinių“, – testą prisiminė Šėtos seniūnė.

Moteris pasakojo, kad niekada sau neuždavė klausimo, kas BGT jai užkliuvo ir pasirodė netinkama. Tačiau, kalbėdama apie VGT, vis dėlto vienu dalyku iki galo nebuvo patenkinta.

„VGT užkliuvo, nes ten nebuvo sukonkretintas literatūros sąrašas, iš ko jam ruoštis, – sakė pašnekovė. – BGT literatūros sąrašas buvo. Apimtys tikrai nemažos: ir Konstitucija, ir kodeksai visi – bet kita vertus, reikia tą žinoti. Loginių užduočių pakankamai nemažai, bet ir vėl: galbūt tie dalykai ir nusako, ar tu gebi išsikapstyti. Laiko požiūriu, tai viskas yra gana greita. Ir tu arba žinai, arba nežinai. Ir tarkim, kur yra tie loginiai, kur skaičių, figūrų sekos – jeigu pagauni esmę, tai tada viskas einasi, bet jeigu kažkur stringi, tada jau sudėtinga.“

[quote author=“Aut. past.“]Kėdainių miesto seniūnas Valentinas Tamulis, nors ir išlaikė visus testus iš pirmo karto, tačiau sako tiesiai šviesiai – tokia tvarka einant dirbti į valstybės tarnybą – daugiau nei absurdiška.[/quote]

Konkursas į valstybės tarnybą reikalingas

Paklausta, ar BGT vertas tų pinigų, kuriuos moka valstybinės institucijos, nes pastangų ir laiko reikia tam iš tiesų nemažai, D. Mykolaitienė vertinti nesiryžo.

„Šioje vietoje esu santūri. Tie žmonės, kurie kuria, turi kompetencijos tą daryti. Ir aš susilaikau nuo kritinių vertinimų, – kalbėjo moteris. – Gal tada turėtų būti kažkas kito? Jeigu būtų tiktai tas vietinis konkursas, tikrai nesutikčiau. Atėjai (laikyti testo, – red.), prisiregistravai ir, kaip aš sakau: „nei tetos, nei dėdės“. Tai ką tu turi arba neturi“.

Minėti testai darbo vietos neužtikrina. Tačiau D. Mykolaitienė, kaip daugelis juos laikančių žmonių, nejaučia jokio negatyvaus nusiteikimo.

„Žmones gąsdina, tik nežinau, kas yra. Galbūt aš kalbėčiau kitaip, jeigu man būtų nepasisekę ir aš nebūčiau išlaikiusi iš pirmo karto. Galbūt tada mano vertinimai būtų kitokie. Yra tikrai piktų žmonių, negatyviai žiūrinčių į tai. Sako: „Kažkokia nesąmonė. Tarkim, baigiau aukštąjį mokslą ir dabar aš neišlaikau. Absurdas. Antrą kartą laikau, neišlaikau. Tai kas čia per nesąmonė?“ – kitų žmonių neigiamomis mintimis ir patirtimis dalijosi Šėtos seniūnė. – Man asmeniškai tikrai nebuvo sunku mokytis, kad sakyčiau, jog tai kažkokia nesąmonė. Aš apskritai esu tas žmogus, kuris su mokslu draugauja. Man patinka skaityti, išmokti, žinoti, pasėdėti“.

Humanitarams testas gali būti neįkandamas

Kalbant apie pasiruošimą, D. Mykolaitienė sakė, kad užduočių pirkti nereikėjo, jai užteko rekomenduojamos literatūros. Tačiau patvirtino, kad tokia galimybė tikrai buvo.

„Užduočių nepirkau ir koncentravausi į tą literatūrą, kuri yra nurodyta. O aš ir pati gi teisės mokslus baigusi, tai man ta dalis nebuvo ypatingai sudėtinga, nes daugybę teisės aktų ir visi kodeksai mano jau „čiupinėta“. Beliko tik atsinaujinti, prisiminti“, – teigė pašnekovė.

Kad ir kaip gerai sekėsi mokytis ir laikyti testus, Šėtos seniūnė pripažino, kad jis įkandamas ne visiems. Taip pat, jos nuomone, BGT yra perteklinis, norint užimti eilinio specialisto poziciją.

„Jeigu norima užimti paprasto specialisto poziciją ir žmogus, baigęs mokslus, atitinka pagal pareigybės aprašymą, tuomet gal ir komplikuota darosi, – svarstė D. Mykolaitienė. – Jeigu esi „sociukas“ ar humanitaras ir mažai draugaudavai su tiksliaisiais mokslais, o ten tų loginių ir skaičių sekų pakankamai nemažai, tada viskas…

Negana to, kad pereinant iš vienos seniūnijos į kitą Valentinui Tamuliui reikėjo laikyti minėtą testą ir vertinimą, vyras gavo ir dar vieną valstybės tarnybos „privalumo“ smūgį. „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr. Devyniolika darbo metų – šuniui ant uodegos

Kėdainių miesto seniūnas Valentinas TAMULIS, nors ir išlaikė visus testus iš pirmo karto, tačiau sako tiesiai šviesiai, kad tokia tvarka einant dirbti į valstybės tarnybą – daugiau nei absurdiška.

„Aš 19 metų be 11 dienų išdirbau Pelėdnagių seniūnijoje seniūnu. Ir turėjau eiti į konkursą miesto seniūnijos seniūno pareigoms užimti kaip nuo gatvės. Nieko, nulis sveikų iš mano tų 19 metų, – prisiminė V. Tamulis. – Aš, aišku, iš pradžių turėjau laikyti BGT, po to VGT ir tik tada gavau teisę dalyvauti konkurse į tas pačias pareigas, tik kitoje seniūnijoje. Tai yra visiškas absurdas. Tai kiek yra vertinama valstybės tarnyba?“

Kitas dalykas, dėl ko stebisi dabartinis Kėdainių miesto seniūnas, – VGT. Jo neleidžiama laikyti tuo atveju, jei neišlaikei BGT.

„Ten (VGT metu, – red.) mane moteriškė valandą klausinėjo žodžiu, ji viską užsirašinėjo. Klausimai yra sukti. Atsakei, atrodo, viską aiškiai, bet vėl bando kažkaip klausti, beveik to paties ir nesupranti, ko ji nori iš tavęs. Tai ji per tą valandą nusprendžia, ar aš tinkamas“, – stebėjosi pašnekovas.

Be kita ko, V. Tamulis nesuprato ir to, kodėl paskui dar parą reikia laukti, kol gaus į savo elektroninį paštą atsakymą, ar jis tinkamas dirbti vadovaujamą darbą.

„Tai aš laukiau ir galvojau, kad būtų iš viso nesąmonė, jeigu būtų atėjęs atsakymas, kad aš neišlaikiau. 19 metų atidirbau tokį darbą, o per valandą viena moteris nusprendžia, ar aš tinkamas eiti tokias pačias pareigas tik kitoje vietoje?“ – nuostabos neslėpė Kėdainių miesto seniūnas.

Pirko užduotis testų pasiruošimui

Abu testus V. Tamulis išlaikė iš pirmo karto. Tačiau, skirtingai nei Šėtos seniūnė, vyras visos rekomenduojamos literatūros neskaitė, o testų pasiruošimui užduotis pirko iš VTD tinklalapio.

„Per departamento tinklalapį nusipirkau testo užduotis, jas mokiausi apie mėnesį. Spęsdavau grįžęs po darbo. Ruošiausi ir galvojau: „Jetau, Jetau, kas per nesąmonė. Nei man tokių dalykų reikės, nei ką.“ Kažkokias figūras sudėti, skaičių sekas… Aš tai galvoju, kad mane tikrino, ar aš ne durnas“, – juokėsi V. Tamulis.

Dar kartą pasitikslinus, ar tikrai pašnekovas pirko užduotis, iš kurių ruošėsi BGT, Kėdainių seniūnas net nedvejodamas tai patvirtino ir įvardijo sumą.

„Po 8 eurus, man atrodo, tie bandomieji testai kainavo. Tai aš gal du kartus juos buvau nusipirkęs. Tikrai buvo pardavinėjami, nes ten kitaip negalima buvo prieiti prie tų užduočių. Aš laikiau 2016 m. kovą–balandį, tai tikrai aš juos pirkau ir mokiausi“, – tikino vyras.

Prarado viską, ką buvo sukaupęs

Negana to, kad pereinant iš vienos seniūnijos į kitą V. Tamuliui reikėjo laikyti minėtą testą ir vertinimą, vyras gavo ir dar vieną valstybės tarnybos „privalumo“ smūgį.

[quote author=“V. Tamulis“]Ruošiausi ir galvojau: „Jetau, Jetau, kas per nesąmonė. Nei man tokių dalykų reikės, nei ką.“ Kažkokias figūras sudėti, skaičių sekas… Aš tai galvoju, kad mane tikrino, ar aš ne durnas.[/quote]

„Einant į tas pačias pareigas, susidūriau su dar vienu niuansu. Aš, dirbdamas Pelėdnagiuose, vasario mėnesį kaip valstybės tarnautojas, apsigyniau pirmą kvalifikacinę klasę. Tai reiškia, kad aš galiu gauti 50 proc. priedą prie algos. Kai aš laimėjau konkursą į miesto seniūnijos seniūno vietą, viską praradau tą pačią minutę. Man vėl viskas prasidėjo iš naujo“, – apie neįtikėtinus dalykus kalbėjo dabartinis Kėdainių miesto seniūnas.

Pašnekovas pasakojo, kad klasės gaunamos tokia tvarka: pirmiausia – trečią su 15 proc. priedu, po kurio laiko – antrą su 30 proc. priedu, o tada jau – pirmą su 50 proc. priedu.

„Tai aš vasario mėnesį gavau tą pirmą klasę, o gegužę viską praradau. Ir vėl man prasidėjo viskas iš naujo, vėl nuo trečios klasės, – ironiškai juokėsi V. Tamulis. – Niekam neįrodysi, įstatymai tokie. Pas mus sudėliota taip ir niekas nieko negali pakeisti.“

 Valstybės tarnybos departamento vyr. specialistė Lina Biekštaitė teigė, kad BGT testą iš pirmo karto išlaiko apie 70 proc. jį laikiusiųjų. Asmeninio archyvo nuotr. BGT – vienas iš darbuotojų atrankos metodų

Valstybės tarnybos departamento vyr. specialistė Lina BIEKŠTAITĖ teigė, kad nesvarbu, jog pereinama iš vienos seniūnijos į kitą į tas pačias pareigas. Įstatymų numatyta tvarka, darbo vietą galima pakeisti tik išlaikius testą.

„Atkreipiame dėmesį, kad seniūnų priėmimas reglamentuojamas Vietos savivaldos įstatymo nuostatomis, kurios nustato, kad į seniūno pareigas priimama tik konkurso būdu, išskyrus įstatyme numatytas išimtis. Šio įstatymo nuostatos draudžia seniūną perkelti iš vienos seniūnijos į kitą, – kalbėjo pašnekovė. – Pretendentų į seniūno pareigas konkurso komisija sudaroma iš 7 narių; ne mažiau kaip 3 ir ne daugiau kaip 4 šios komisijos nariai turi būti tos seniūnijos aptarnaujamos teritorijos išplėstinės seniūnaičių sueigos deleguoti asmenys.“

Anot L. Biekštaitės, BGT, kurio paskirtis – patikrinti kandidato į valstybės tarnybą bendruosius gebėjimus ir kompetencijas, yra vienas iš darbuotojų atrankos metodų. Jis taikomas kartu su kitais atrankos metodais (interviu, praktinės užduotys ir kt.). Pašnekovė sakė, kad Valstybės tarnyboje šį metodą taiko, pvz., Europos personalo atrankos tarnyba, Prancūzija, Olandija, Belgija, Airija ir kitos Europos šalys. Taip pat ir Lietuvos verslo įmonės.

„Tikrindamas BGT efektyvumą Valstybės tarnybos departamentas 2017 metais yra atlikęs tyrimą. Šis parodė, kad įstaigos, net nežinodamos bendrųjų gebėjimų testo rezultatų, dažniau atsirenka tuos kandidatus, kurie surinko daugiau balų“, – apie testo privalumus kalbėjo VTD atstovė.

Jos teigimu, pretendentas, išlaikęs BGT, trejus metus gali pretenduoti į bet kurį paskelbtą valstybės tarnautojų atrankos konkursą, kurių per metus būna iki 3 000.

VTD specialistė: „Duodu ranką nukirsti, kad nebuvo“

Paklausta apie tai, kodėl anksčiau (nes dabar, peržiūrėjus VTD portalą, jau nebėra) už pasiruošimo BGT užduotis reikėdavo mokėtis pinigus, L. Biekštaitė kategoriškai neigė, kad taip kada nors buvo.

„BGT laikymas buvo ir yra nemokamas. Valstybės tarnybos departamento puslapyje yra pateikta pavyzdinių užduočių, internete, bibliotekose gausu naudingos literatūros, kas taip pat yra nemokama. Taigi, jokių užduočių pirkti nereikia“, – gynėsi pašnekovė.

[quote author=“V. Tamulis“]19 metų atidirbau tokį darbą, o per valandą viena moteris nusprendžia, ar aš tinkamas eiti tokias pačias pareigas tik kitoje vietoje?[/quote]

Tačiau stengiantis įrodyti, jog tai nėra žurnalistės išmislas, o tai patvirtino ir pašnekovai, pirkę tas užduotis ir laikę BGT, VTD specialistė vis tiek nenorėjo su tuo sutikti.

„Rasa (kreipimasis į žurnalistę, – red.), aš jums ranką galiu duoti nukirsti, kad nebuvo. Kaip minėjau, yra privačių svetainių, kur parduoda testus, bet mes ne kartą esam skelbę, kad tai ne mūsų“, – atkakliai tikino L. Biekštaitė.

Ji patvirtino, kad išlaikytas BGT negarantuoja, kad pateksite į valstybės tarnybą. Lygiai taip pat, kaip ir bet kuriame darbo konkurse vieni žmonės laimi, kiti ne.

„Visiems pretendentams į karjeros valstybės tarnautojus būtina išlaikyti BGT. Testo laikyti nereikia tik trumpesniam nei 3 mėn. laikotarpiui įdarbinamam pakaitiniam valstybės tarnautojui – kai yra daug skubių ir svarbių užduočių, įstaigoje nebėra galinčių jas atlikti, bet konkurso organizavimas užtruktų kelis mėnesius“, – testo laikymo ypatumus vardijo VTD atstovė.

Tvarka keisis

Specialistė teigė, kad 2015–2017 metų laikotarpiu vidutiniškai per metus bendrųjų gebėjimų testą laikė apie 5,5 tūkst. žmonių. Anot jos, testą iš pirmo karto išlaiko apie 70 proc. jį laikiusiųjų.

„Daugiausia – apie 70 proc. – testą laiko Vilniuje, nes šiame mieste vyksta daugiausia konkursų“, – sakė L. Biekštaitė.

Paklausta, ar neketinama atsisakyti BGT, kuris kelia daug neigiamų emocijų ir sulaukia nemažo pasipriešinimo, pašnekovė teigė, kad priėmimo į valstybės tarnybą tvarka keisis. Tačiau plačiau jos nekomentavo.

„Nuo 2019 m. sausio 1 d. įsigalios nauja Valstybės tarnybos įstatymo redakcija, kurioje yra numatoma nauja centralizuota valstybės tarnautojų atranka. Šiuo metu yra rengiami šį įstatymą įgyvendinantys teisės aktai“, – sakė L. Biekštaitė.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video