Nauji draudimai paralyžiuoja senamiestį – verslininkai ruošiasi piketams
Kėdainių valdžia, žadėjusi gaivinti merdintį senamiestį, ėmėsi jį galutinai paralyžiuoti ir pradėjo veržti kilpą ant kaklo čia dirbantiems verslininkams. Savivaldybės iniciatyva automobilių eismas senamiestyje beveik uždraustas. Nuo šiol negalima sustoti ir statyti automobilių Senojoje gatvėje, dalyje Paeismilgio gatvės. Į Didžiosios Rinkos aikštę automobiliams taip pat įvažiuoti draudžiama. Šiuo metu uždarytos gatvės atkarpos, skiriančios Nevėžio pakrantę ir šią aikštę, po rekonstrukcijos visai nebeliks. Vietoj gatvės bus išplėsta aikštė. Valdininkai dėl tokio savo sprendimo džiūgauja, o senamiesčio verslininkai imasi už galvų. Jie atvirai sako, kad valdininkų sprendimas senamiestį paversti pėsčiųjų zona yra tikrų tikriausias jame veikiančio verslo žlugdymas. Tai ne tik neapgalvotas, bet ir visiškai absurdiškas sprendimas. Prieš jį protestuojantys verslininkai pasiruošę net rengti piketus. Prie jų ruošiasi prisijungti ir nemaža dalis kėdainiečių, kurie nenori, kad merdintis senamiestis būtų visai numarintas.
Klientų sumažėjo
Kėdainiečių pamėgtoje Senamiesčio kepyklėlėje, pasak jų šeimininkų, jau dabar, vos tik atsirado eismą draudžiantys ženklai, jaučiamas klientų sumažėjimas.
„Žmonės įpratę ryte, per pietus ar pavakare pravažiuodami automobiliu stabtelėti prie mūsų ir nusipirkti kokį pyragaitį, bandelę ar kitą skanėstą, o dabar jie bijo sustoti dėl gatvėje pastatytų draudžiamųjų ženklų.
Viena mama, atvažiavusi su vaiku, drįso sustoti ir staigiai iššokusi iš automobilio nupirko mažyliui bandelę. Ji sakė, jog rizikuoja ir užsuka pas mus paskutinį kartą, nes su mažu vaiku jai eiti iki mūsų – toloka nuo Senosios Rinkos aikštės. Šalia mūsų sustoti – draudžiama, o kitur automobilį pastatyti vietų nėra“, – pasakojo kepyklėlės savininkė Danutė Šarkanienė.
Netelpa net darbuotojų automobiliai
Verslininkė pastebėjo, kad mažytėje atkarpoje, kur dar leidžiama statyti automobilius, netelpa net toje gatvėje dirbančiųjų automobiliai.
„Didžiosios gatvės dalis, ties Turizmo ir verslo informacijos centru, kurioje dar leidžiama statyti automobilius, jau nuo ryto būna užstatyta. Čia net netelpa šioje ar aplinkinėse gatvėse dirbančiųjų automobiliai, tai ką jau kalbėti apie čia įsikūrusių įmonių, įstaigų klientus.
Sako, kad valdžia nori atgaivinti senamiestį, tačiau daro atvirkščiai – jį žlugdo.
Panašu, kad klientams bus galima privažiuoti tik prie didžiųjų prekybos tinklų, prie tų gigantų, o mes, mažieji, niekam nerūpim.
Pasikalbam su kaimynais, visi sako tą patį – visose senamiesčio įstaigose mažėja klientų. Apie tai jau garsiai imame kalbėti visi.
Stebimės ir neatsistebim – negi nebuvo galima priimti protingesnio sprendimo? Juk galima buvo daryti vienpusį eismą“, – alternatyvų sprendimą siūlė D. Šarkanienė.
Su kiekviena diena – mažiau
Visiškai neseniai Didžiosios Rinkos aikštėje jaukią tekstilės parduotuvėlę atidariusi verslininkė Vilija Naruševičienė sakė su kiekviena diena pastebinti vis mažiau žmonių.
„Dar prieš kelias dienas ir praeidavo, ir užeidavo daugiau žmonių. O dabar sėdime dviese su dukra ir tiek. Negi vos spėjus atsidaryti, teks užsidaryti?
Atrodo, kad Didžiosios Rinkos aikštė tuščia, kad čia žmonių nėra. O kaip jų bus, jeigu čia net privažiuoti jiems nėra kaip… O kas buvo kalbama? Buvo kalbama, kad valdžia senamiestį gaivins, kad čia daugės mažų parduotuvėlių, daugės žmonių. O kaip jų daugės, jei senamiestyje beveik nebėra kur automobilių statyti… Per kelias dienas po ženklų pastatymo senamiestyje žmonių išvis sumažėjo – jie tiesiog čia neina.
Mes tikrai netylėsime, ir jei kiti verslininkai ruoš piketą – tikrai jame dalyvausime. Juk tai tikras verslo žlugdymas, o ne skatinimas. Kas galėjo tokius sprendimus priimti?“ – piktinosi jaukios naujos parduotuvėlės „Rotušės tekstilė“ savininkė V. Naruševičienė.
Priprato prie patogumo
Jaukios ir kėdainiečių pamėgtos užeigos „Beneto karčema“ vadovas Artūras Belousovas apie naujų ženklų pastatymą jau diskutavo su savo darbuotojais ir niekaip negali paneigti akivaizdaus fakto, kad klientų mažėja.
„Kalbėjomės su savo darbuotojais, jie pastebėjo, kad pas mus labai sumažėjo klientų, nes jie atvažiavę papietauti ar praleisti vakaro negali šalia kavinės pasistatyti automobilio. Šiais laikais žmonės yra pripratę prie patogumų, tad mūsų klientus tai atbaido. Jų tiesiog mažėja. Žmonės renkasi patogesnes vietas, važiuoja į tas kavines, šalia kurių gali pasistatyti automobilius“,– pastebėjo A. Belousovas.
Būtina vienytis
Minėtos užeigos darbuotoja Urtė Gružauskaitė sakė kasdien iš klientų girdinti tik neigiamus atsiliepimus.
„Klientai pyksta. Ateina ir klausia: kas, kodėl, kam čia taip sugalvojo.
Juk akivaizdu, kad gatvėje sustoti draudžiantys ženklai kenkia verslui. Mažėja pas mus pietaujančių ar bent užsukančių kavos išgerti ar pavakaroti. Negi tokiais metodais norima žlugdyti verslą?
Žinau, kad keli verslininkai jau kalbėjosi, tad pritarčiau, jog jie vienytųsi ir kažkur kreiptųsi, kažką darytų.
Manau, kad ir mūsų įmonės vadovas, ir visi kiti prisidėtų, nes pyksta visi – nueikit, bet ko paklauskit. Mes čia prisiklausome įvairiausių kalbų, patenkintų tokiu valdžios sprendimu – nėra. Tai ne tik smulkaus verslo žlugdymas, bet ir mums, paprastiems darbuotojams, didžiulė grėsmė prarasti darbo vietas“, – sunerimusi sakė užeigos darbuotoja.
Niekieno neatsiklausė
[quote author=“Nerijus Gružauskas.“]Jūs įsivaizduokit – nebeliks „arterinio“ kelio, t. y. buvusi gatvės atkarpa tarp M. Daukšos viešosios bibliotekos ir Č. Milošo gatvės pradžios bus apskritai nevažiuojama. Bus panaikintas pagrindinis pravažiavimas pro senamiestį. Ar nors viename mieste taip yra? Kur čia logika? Kaip pavyzdį galima paimti ir Vilnių bei Kauną. Bent jau būtų pagalvoję apie leidimą automobilį nors penkiolikai minučių pasistatyti, arba kaip didžiuosiuose miestuose automatus pastatytų ar skersinį stovėjimą į aikštę padaryti… Daug variantų yra. Tuomet ir žmonės nebūtų pikti, ir senamiestis gyvas.[/quote]
Didžiojoje gatvėje įsikūrusio meno dirbinių salono „Stiklių namas“ vadovę Jūratę Gružauskienę labiausiai piktina tai, kad prieš uždarant eismą senamiestyje, nei gyventojų, nei verslininkų, nei kėdainiečių nuomonės nebuvo atsiklausta.
„Ėmė valdininkai ir padarė. Tai gal reikėjo pasitarti su čia įsikūrusiais verslininkais, gyventojais, kaip tai paveiks jų verslą, gyvenimą? Mums niekas nuomonės neleido išsakyti. Kalbant apie šioje senamiesčio dalyje įsikūrusius verslininkus, galiu pasakyti, kad jiems tai labai blogas sprendimas. Girdėjome tai jau ne iš vieno. Jei klientas negali privažiuoti nei iš vienos, nei iš kitos pusės – jis ir nevažiuoja“, – teigė J. Gružauskienė.
Trūksta logikos
Senamiesčio gyventojas Nerijus Gružauskas teigia, kad tokiame valdininkų sprendime nėra jokios logikos.
„Jūs įsivaizduokit – nebeliks „arterinio“ kelio – buvusi gatvės atkarpa tarp M. Daukšos viešosios bibliotekos ir Č. Milošo gatvės pradžios bus apskritai nevažiuojama. Bus panaikintas pagrindinis pravažiavimas pro senamiestį! Ar nors viename mieste taip yra? Kur čia logika?
Kaip pavyzdį galima paimti ir Vilnių, Kauną bei Klaipėdą. Ten viskas normalu, ir su viskuo susitvarkoma.
Pas mus žmonės net žiemą gulbių aplankyti negalės, nes paprasčiausiai nebus galima privažiuoti – juk ir šioje atkarpoje eismas uždraustas. Tokių cirkų dar nebuvo.
Taip pat manau, kad daugiau verslo įstaigų senamiestyje tikrai nesikurs, jų gali net sumažėti.
Prieš priimdami tokį absurdišką sprendimą bent jau būtų pagalvoję apie leidimą automobilį nors penkiolikai minučių pasistatyti, arba kaip didžiuosiuose miestuose automatus pastatytų ar skersinį stovėjimą į aikštę padarytų… Daug variantų yra. Tuomet ir žmonės nebūtų pikti, ir senamiestis būtų gyvas“, – piktinosi N. Gružauskas.
Toks sprendimas
Jis sako jau kreipęsis į savivaldybės administracijos direktorių Ovidijų Kačiulį, bet šis į kalbas nesileido ir paaiškino, kad tai – Saugaus eismo komisijos sprendimas. Taip pat buvo neišgirsti ir kiti N. Gružausko pasiūlymai. Tačiau tiek jis, tiek kiti senamiesčio gyventojai bei verslininkai žada šitos situacijos taip nepalikti bei tartis su visa senamiesčio bendruomene, verslininkais, kaip išspręsti susidariusią absurdišką problemą.
Vestuvės!
Nepamirškime, kad į Didžiosios Rinkos aikštę susirenka ir jaunavedžių poros, svečiai, turistai.
Dabar nei jauniesiems, nei kitiems vestuvių dalyviams automobilių pastatyti nebus kur – teks pėdinti nuo Senosios Rinkos aikštės, Senąja bei Didžiąja gatvėmis.
„Jokios logikos. Tai kvaila. Juk žmonės per vestuves automobilius pastato Didžiojoje Rinkoje. Kur dabar jie statys, jei ir taip senamiestis užkištas, jei leidžiama automobilius statyti vos keliose vietose? Į vestuves teks pėdinti pėsčiomis. Pėsčiomis nuo pat namų!“ – ironiškai kalbėjo Kėdainių rajono gyventojas Marius Vycinas.
Statyti kitur?
Saugaus eismo komisijos posėdyje buvo pabrėžta, kad vairuotojai galės automobilius pasistatyti Senosios Rinkos aikštelėje, be to, esą yra numatyta įrengti aikštelę prie M. Daukšos viešosios bibliotekos.
O štai atsakymo iš mero Sauliaus Grinkevičiaus, paaiškinančio, kodėl senamiestyje atsirado automobilius draudžiantys statyti ženklai, kol kas taip ir negavome.