Mokesčio mažėjimo nebus: opozicija pasakė NE

 Mokesčio mažėjimo nebus: opozicija pasakė NE

Kėdainių rajone bent jau kol kas nesikeis mokesčiai už komunalinių atliekų tvarkymą. Paskutiniame rajono tarybos posėdyje buvo žadėta, kad didžiajai daliai gyventojų šie mokesčiai sumažės patvirtinus naują metinės vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą dydžio nustatymo metodiką.

Tačiau galimybė didžiajai daliai gyventojų palengvinti mokesčių naštą nesužavėjo opozicijos – ji nepritarė minėtos rinkliavos skaičiavimo tvarkos keitimui. Esą ši per daug sudėtinga, neaiški ir net neteisinga.

Nors prieš sušaukiant rajono tarybos posėdį savivaldybės tarybos nariams buvo organizuoti net trys susitikimai su specialistais, rengusiais šią metodiką, dauguma tarybos narių juose nedalyvavo ir visų savo klausimų atėjo aiškintis į rajono tarybą.

Rajono tarybos posėdyje daugiau kaip valandą truko politikų smulkmeniškas aiškinimasis. Ir nors iš specialistų politikai gavo atsakymus į klausimus, tačiau, deja, naudos ir tai nedavė. Bandymas pakeisti mokesčių už komunalines atliekas dydį baigėsi net neslepiamu piktdžiugišku vienos vietos politikės kikenimu.

Konkursą dar keleriems metams į priekį laimėjusi įmonė konteinerių svėrimo paslaugos neteikia. Ji naudoja pakėlimų metodiką ir artimiausiu metu įvesti konteinerio svėrimo neplanuojama, nes konkurso sąlygose tai nebuvo numatyta./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.Kas būtų keitęsi?

Kaip akcentavo klausimą rajono taryboje pristatinėjęs Bendrojo skyriaus vedėjas Egidijus Grigaitis, naujoji metodika nuo senosios ir nuo kitų savivaldybių taikomos metodikos skirtųsi tuo, kad joje yra keletas dedamųjų.

Jei paprastai laikomasi vieno ar dviejų kainos apskaičiavimo principų – pavyzdžiui, mokestis už komunalinių atliekų tvarkymą skaičiuojamas pagal nekilnojamojo turto plotą arba gyventojų skaičių, tai dabar, pagal naują skaičiavimo metodiką, būtų atsižvelgiama ir į kitas aplinkybes.  Tikėtasi, kad tai būtų lėmę žymiai sąžiningesnį mokesčio apskaičiavimą ir skatintų rūšiavimą.

Nesuprato

Kai kurie politikai neslėpdami sakė, kad nesupranta šios siūlomos atliekų kainos skaičiavimo metodikos, nors jiems net kelis kartus buvo išsamiai aiškinta, kad kaina priklausytų nuo turimo nekilnojamojo turto ploto, darbuotojų ar gyventojų skaičiaus, verslo atveju – dar ir vykdomos veiklos tipo, konteinerių pakėlimų skaičiaus.

Kai kuriems vis tik liko neaišku, kodėl vieno tipo įmonėms kaina mažės, o kito tipo įmonėms kaina didės.

Kad būtų aiškiau, E. Grigaitis pateikė kelis pavyzdžius, kokių kainų pokyčių galima tikėtis.

Paaiškėjo, kad kai kurioms verslo įmonėms kaina gali išaugti, tačiau daugumai gyventojų ji turėtų mažėti.

„Kadangi mokestis apskaičiuotas vertinant kelis kriterijus, taip ir išeina, kad kai kurioms įmonėms metinė rinkliava gali sumažėti, o kai kurioms – padidėti.

Viskas priklauso nuo vykdomos veiklos, užimamo ploto, darbuotojų skaičiaus.

Štai vienai maitinimo paslaugas teikiančiai įmonei kaina per metus padidės pora šimtų eurų.

Kitai – sumažės 300 eurų.

Yra gamybinių įmonių, kurioms metinė rinkliava mažės beveik 4 tūkst. eurų, kitoms padidės pora tūkstančių eurų.

Faktas, kad juridiniai asmenys turi kelių rūšių nekilnojamojo turto, ir mes tas situacijas pamodeliavome.

Pavyzdžiui, įmonė, turinti 72 darbuotojus, didelį patalpų plotą ir palyginus dažną konteinerių ištuštinimą, sulauks metinio mokesčio padidėjimo, siekiančio 62 eurus.

Viskas vertinama iš šiuo metu galiojančios mokesčių nustatymo tvarkos perspektyvos, bet juk negalima sakyti, kad dabar galiojantis kainų nustatymas yra teisingas“, – akcentavo Bendrojo skyriaus vedėjas.

[quote author=“Aut. past.“]Galiausiai buvo nepritarta mokesčių už komunalines atliekas skaičiavimo metodikos keitimui, o šį sprendimą palydėjo piktdžiugiškas „valstietės/žaliosios“ Karolinos Štelmokaitės kikenimas. Merui Valentinui Tamuliui teko drausminti nesusivaldžiusią politikę: „Galima būtų ir nesijuokti gal tiek iš to, darbo šitiek įdėta…“[/quote]

Svėrimo nebus

Buvo iškelta ir konteinerių svėrimo idėja.

Tačiau paaiškėjo, kad konkursą dar keleriems metams į priekį laimėjusi įmonė tokios paslaugos neteikia. Ji naudoja pakėlimų metodiką ir artimiausiu metu įvesti konteinerio svėrimo neplanuojama, nes konkurso sąlygose tai nebuvo numatyta.

„Svėrimo technologija administravimo prasme yra žymiai brangesnė.

Norint ją įdiegti, reikėtų nemažų investicijų, o jas paslaugos teikėjas norės atgauti – automatiškai gyventojoms paslaugos brangtų“, – sakė E. Grigaitis.

Sumažės

Jonas Talmantas, iškėlęs klausimą dėl besikeičiančio mokesčio ūkininkams, sakė paskaičiavęs, kiek mokestis brangtų jam.

„Aišku, kad gyventojams, kurie du ir daugiau gyvena butuose, mokestis mažės, galima tuo džiaugtis.  

Atsižvelgiame į tuos, kur daugiau žmonių šeimose gyvena, manau, žiūrime teisingai.

Na, o žiūrint į sandėliavimo patalpoms taikomą mokestį, aš pats savo ūkiui paskaičiavau – mums gautųsi, kad mokestis per metus didėtų 133 eurais, tai kentėti galima“, – kalbėjo tarybos narys.

Jam antrino E. Grigaitis, duodamas ir kitą pavyzdį, kai stambiam ūkininkui mokestis per metus didėtų maždaug šimtu eurų.

„Šita skaičiavimo metodika maždaug 70 procentų gyventojų leis rūšiuojant sumažinti komunalinių atliekų išvežimo ir tvarkymo mokestį.

Mokestis mažės nuo kelių iki keliasdešimties eurų.

Manau, kad metodika, kuri siūloma, sudaro prielaidą patiems gyventojams rūšiuojant taupyti savo pinigus“, – gyventojams svarbiausią naudą įvardijo E. Grigaitis.

[quote author=“E. Grigaitis“]Kadangi mokestis apskaičiuotas vertinant kelis kriterijus, taip ir išeina, kad kai kurioms įmonėms metinė rinkliava gali sumažėti, o kai kurioms – padidėti.[/quote]

Galės ir keisti

Kaip atkreipė dėmesį tarybos narė Nijolė Naujokienė, keisti metodiką išties reikia, juo labiau kad po kurio laiko ji bus peržiūrima, o prireikus ir tobulinama. Vadinasi, metodika bus lanksti, prisitaikanti prie gyventojų ir verslo.

„Šią metodiką įdiegti reikia, be jos gyventi jau tikrai negalima – svarbu, kad ji atitiktų teisės aktų reikalavimus.

Su šia metodika skatintume rūšiavimą, juo labiau kad, kiek žinau, rūšiavimo konteineriai jau atvežti prie individualių namų, tad nėra ko atidėlioti“, – akcentavo ji.

Pirminiais skaičiavimais, patvirtinus naują rinkliavos už komunalinių atliekų tvarkymo metodiką, mokestis būtų pakilęs vos 4,4 proc. gyventojų, o kitiems būtų likęs toks pats arba sumažėtų.

Nepaisant pateiktų skaičių, opozicija nutarė balsuoti prieš, o ir kai kurie kiti politikai balsuodami susilaikė.

Galiausiai buvo nepritarta mokesčių už komunalines atliekas skaičiavimo metodikos keitimui, o šį sprendimą palydėjo piktdžiugiškas „valstietės/žaliosios“ Karolinos Štelmokaitės kikenimas. Merui Valentinui Tamuliui teko drausminti nesusivaldžiusią politikę: „Galima būtų ir nesijuokti gal tiek iš to, darbo šitiek įdėta…“

Nuo ko būtų priklausiusi komunalinių atliekų kaina pagal naują skaičiavimo metodiką?

• Nuo turimo nekilnojamojo turto ploto.

• Darbuotojų ar gyventojų skaičiaus.

• Vykdomos veiklos tipo (verslo atveju).

• Konteinerių pakėlimų skaičiaus.

Siūlytos naujos skaičiavimo metodikos didžiausi privalumai:

• Didžiajai daliai gyventojų mokesčiai už komunalinių atliekų tvarkymą būtų sumažėję.

• Naujoji mokesčių tvarka būtų skatinusi atliekų rūšiavimą.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content