Ministras K. Navickas – dėl Zabieliškio sąvartyno plėtros spręs kauniečiai

 Ministras K. Navickas – dėl Zabieliškio sąvartyno plėtros spręs kauniečiai

Ar pajėgs Kėdainių rajono gyventojai pasipriešinti planams plėsti Zabieliškio sąvartyną jį paverčiant viso Kauno regiono šiukšlių kapinynu? Ima aiškėti – šioms viltims kyla kur kas rimtesnių trikdžių, nei iki šiol tikėta. Kėdainiuose viešėjęs aplinkos ministras Kęstutis Navickas pareiškė – sąvartyno plėtrai leidimas išduotas ir nėra jokių trikdžių. Ar šis projektas bus įgyvendinamas, priklauso ne nuo vietos valdžios, bet nuo Kauno savivaldybės vadovų pozicijos.

Ministras atskleidė šokiruojančią realybę

Ką daryti, kad Kėdainių pašonėje esantis regioninis Zabieliškio sąvartynas nebūtų plečiamas ir netaptų gigantišku atliekų kapinynu, kaip to nori jį eksploatuojantis Kauno regiono atliekų tvarkymo centras (RATC)? Prieš šiuos planus piestu stoję vietos gyventojai kreipėsi ir į vietos savivaldybės vadovus, ir į Seimą, Vyriausybę bei Prezidentūrą. Net ir sulaukus rajono savivaldybės Tarybos narių palaikymo, kurie vienbalsiai balsavo už rezoliuciją svarstyti galimybę vetuoti tolimesnę sąvartyno plėtrą ir paruošti sprendimo projektą kitam tarybos posėdžiui, ima aiškėti, jog vietos politikų balsas, ko gero, nieko nelems.

Praėjusios savaitės pabaigoje Kėdainiuose įvykęs savivaldybės vadovų susitikimas su aplinkos ministru Kęstučiu Navicku (antras iš kairės) baigėsi liūdnomis žiniomis. Vyriausybės narys pareiškė, kad jo vadovaujama ministerija nesirengia stabdyti Zabieliškio sąvartyno plėtros. Straipsnio autoriaus nuotr. Praėjusį penktadienį Kėdainiuose viešėjęs aplinkos ministras Kęstutis Navickas tikino – šio sąvartyno plėtrai pritarta daug anksčiau.

Negana to, K. Navicko teigimu, jo vadovaujama ministerija nestabdys plėtros, o viskas priklauso ne nuo Kėdainių rajono, net nuo Kauno miesto savivaldybės vadovo Visvaldo Matijošaičio ir jo komandos sprendimų. Dėl to Kauno RATC šio sąšlavyno teritorijos plėtrą gali pradėti be jokių trikdžių.

Taip yra todėl, kad kauniečiai tiesiogiai kontroliuoja Kauno RATC, šios savivaldybės ir jos valdomos bendrovės „Kauno švara“ atstovai dominuoja atliekų tvarkymo organizacijos valdyboje.

Vienintelis kelias – kreiptis į teismą

Ko vertos kėdainiečių viltys, kad sąvartyno plėtros nebus, kai neseniai buvo paskelbta, jog būtina atlikti išsamią poveikio aplinkai vertinimo procedūrą? Praėjusį penktadienį paaiškėjo – viltys, kad Zabieliškio sąvartyno plėtrą pavyks sustabdyti, pakibo ant plauko.

Jeigu anksčiau tikėta, jog neseniai paskelbtas reikalavimas atlikti poveikio aplinkai vertinimą gali tapti esmine kliūtimi plėsti sąvartyną, paaiškėjo šokiruojanti aplinkybė. Kėdainiuose viešėjęs aplinkos ministras K. Navickas pareiškė – ši procedūra jau seniai atlikta ir patvirtinta.

„Poveikio aplinkai vertinimo ataskaita jau yra patvirtinta ir kito būdo jai atšaukti nėra, kaip tik teismo keliu“, – susitikimo su rajono vadovais ir visuomenės aktyvistais metu kalbėjo ministras K. Navickas.

Jis patikslino – planuojant sąvartyno plėtrą nuspręsta atlikti kai kuriuos projektinius pakeitimus – vietoje gruntą nuo taršos saugosiančios plėvelės kloti panaudotų padangų blokų sluoksnį. Šiuos planus paviešinus ir kilo didžiulis vietos gyventojų nepasitenkinimas.

[quote author=“Darius Kaminskas, Kėdainiuose išrinktas parlamentaras“]Mano, kaip Seimo nario siūlymas šiame susitikime buvo, jog bendruomenė ir savivaldybė dirbtų kartu. O mano indėlis būtų spręsti klausimą dėl sanitarinių apsaugos zonų. Pagal šiuo metu galiojančius teisės aktus, sąvartynas negali būti arčiau, kaip 500 metrai iki gyvenamųjų namų. Taigi, vienas būdų – praplėsti sanitarinės apsaugos zonas. Kaip jau minėta – nuo šios plėtros kenčia gyventojai, kurie pirmiausia ir turi būti mūsų visų rūpestis. Iš tikrųjų turėtų būti sprendžiama dėl kompensavimo. Tai gali būti atliekų tvarkymo tarifo koregavimas ar net pačių žemių išpirkimas.[/quote]

Žmonės pasijuto apgauti

Šis aplinkos ministro pasisakymas, regis, šokiravo į susitikimą susirinkusius vietos aktyvistus. Žmonės tikino – vykdomas tikrų tikriausias genocidas, jų gyvenimo sąlygos taps nepakeliamos. Negana to, jog būsimos smarvės iškęsti negalinčios šeimos nuspręs išsikelti iš šiukšlyno kaimynystėje esančių kaimų, jie negalės parduoti savo turto. Tokioje vietoje, šalia vienintelio visame Kauno regione sąvartyno atsidūrusių pastatų tiesiog niekas nenorės pirkti.

„Visą šią plėtrą pradėti žada jau rudenį. Neįsivaizduojame, kaip toliau reikės gyventi tokiomis sąlygomis. Juk sąvartynas skleidžia nuodingas dujas“, – emocingai kalbėjo į susitikimą su ministru atėjusi moteris. Ji pareiškė iš Kėdainių rajone viešėjusio Lietuvos Žaliųjų partijos pirmininko Remigijaus Lapinsko girdėjusi, jog ši plėtra – mirties nuosprendis vietos gyventojams.

Kėdainietė tikino – vietos gyventojai diskriminuojami Kauno RATC atstovų, jiems neteikiama informacija.

„Mes nervuojamės, nes nežinome, kas vyksta“, – piktinosi aktyvistai.

Tiesa, K. Navickas bandė raminti žmones teigdamas, jog praplėtus sąvartyno teritoriją dvokas neturėtų padidėti. 2020 metais Kaune bei Vilniuje pastačius atliekų deginimo kompleksus čia keliautų deginimo atliekos – bekvapis, keramzitą primenantis šlakas.

Sąvartyno plėtrą genocidu vadinantys Zabieliškio apylinkių gyventojai iš ministro Kęstučio Navicko (kairėje) bei mero Sauliaus Grinkevičiaus išgirdo liūdnas naujienas – sąvartyno plėtrai jau uždegta žalia šviesa, viską sprendžia Kauno savivaldybė, o Aplinkos ministerija šioje situacijoje nepajėgi ką nors pakeisti. Straipsnio autoriaus nuotr. Ministerija nepadės, viskas kauniečių rankose

„Nuo ko priklauso Zabieliškio sąvartyno plėtros sustabdymas – nuo Aplinkos ministerijos, ar nuo vietos savivaldybės priimtų sprendimų“, – ministro K. Navicko klausė kėdainiečiai.

Ministro atsakymas patvirtino jau kurį laiką sklandančias kalbas apie tam tikras įtakingas jėgas, kurios suinteresuotos, jog į Zabieliškį keliautų viso Kauno regiono šiukšlės. K. Navickas neslėpė, jog būta susitikimo su Kauno meru V. Matijošaičiu bei jo komandos nariais, o šie kalbėjo apie būtinybę Kėdainiuose išplėsti sąvartyno ribas. Gali būti, jog šis susitikimas iš esmės pakeitė Aplinkos ministerijos poziciją, nes anksčiau vienas viceministrų yra pasakęs, kad šioje situacijoje šiukšlyno plėtra – negalima.

„Jeigu kalbame apie Zabieliškio sąvartyno plėtros sustabdymą, didžiausią svorį turi Kauno miesto savivaldybė“, – konstatavo aplinkos ministras K. Navickas.

Į šokiruotų kėdainiečių klausimus, kaip suprasti, kad jų rajone tvarkosi ir sprendimus priiminėja ne vietos, bet kaimyninio miesto savivaldybė, ministras atsakė pragmatišku palyginimu.

„Įsivaizduokime, kad tai (Kauno RATC – red.) – verslo įmonė, kurią valdo visos regiono savivaldybės. Pagal jų dydį priklauso balsai (valdyboje – red.). Kauno miestas turi keturis balsus, o kitos savivaldybės, Kėdainiai, Kaišiadorys, Raseiniai, Jonava – po vieną. Sprendimą priima savivaldybių, bet ne vienos, atstovai“, – sakė K. Navickas.

Aplinkos ministras leido nevienareikšmiškai suprasti, kad šioje situacijoje nei jis, nei jo vadovaujama ministerija nėra pajėgi ką nors pakeisti.

[quote author=“Aut. past.“]Aplinkos ministras pripažino – Zabieliškio sąvartyno plėtra yra regioninės svarbos projektas. Todėl tiek vietos gyventojai, tiek ir savivaldybė turi teisę reikalauti kompensacijos už būsimą žalą.[/quote]

„Aplinkos ministerija turi tam tikrus svertus (stabdyti sąvartyno plėtrą – red.), tačiau tai gali daryti tik per poveikio aplinkai vertinimo ataskaitą. O ji jau buvo atlikta ir patvirtinta, iki man pradedant dirbti ministru. Tą noriu aiškiai įvardinti, ji yra patvirtinta“, – kėdainiečių viltis sulaukti užtarimo sužlugdė K. Navickas.

Vienintelė išeitis – išsikovoti  kompensacijas

Susitikimo su aplinkos ministru metu vyravusias desperatyvias nuotaikas dar labiau sutirštino Kėdainių rajono meras Saulius Grinkevičius, pripažinęs nesulaukiantis kitų rajonų vadovų palaikymo dėl sąvartyno plėtros.

„Kalbėjau su kitų rajonų merais, jie tyli. Kas nori savo savivaldybės teritorijoje turėti kokį nors sąvartyną? Jie džiaugiasi, kad mes kapstomės šiose problemose, mes neįkalbinsime – aš iš karto sakau. Nors mano santykiai su visais geri, neįkalbinsiu nė vieno mero, kad jie palaikytų mūsų pusę ir pasisakytų prieš šitą plėtrą“, – sakė Kėdainių rajono meras S. Grinkevičius.

Aplinkos ministras pripažino – Zabieliškio sąvartyno plėtra yra regioninės svarbos projektas. Todėl tiek vietos gyventojai, tiek ir savivaldybė turi teisę reikalauti kompensacijos už būsimą žalą.

„Viskas turi eiti bendru balsu. Derybos su vystytoju (Kauno RATC – red.), meru kuris atstovauja, vietos bendruomenėms, kurios susijungusios. Tada ir galima kažką pasiekti. Pirmiausia dėl kompensacijų vietos gyventojams, o paskui – dėl kompensacijų savivaldybei. Nes jūs priimate objektą, kuris yra pavojingas, potencialiai nepatrauklus investuotojams. Bet jis jau yra, de facto jis yra. Tik tą reikia išnaudoti“, – patarimus kėdainiečiams dalijo aplinkos ministras K. Navickas.

Būtina reikalauti kompensacijų gyventojams

Kęstutis Navickas, aplinkos ministras

„Zabieliškio sąvartynas turi visus dokumentus plėtrai ir klausimas – kaip bus atstovaujama gyventojų interesams. Apie tai kalbėjomės, kad formalių kliūčių iš Aplinkos ministerijos sąvartynui nėra, tačiau labai svarbu, kad investuotojas, šiuo atveju Kauno RATC išgirstų bei suprastų, koks yra vietos gyventojų nerimas bei kokios kompensacijos ar susitarimai gali būti. Nes iš tikrųjų, kaip ir bet kurioje Lietuvos teritorijoje, verslas, o verslas šiuo metu yra Kauno RATC, turi kalbėtis su vietos gyventojais.

Nėra taip, jog sąvartynų visiškai atsisakoma. Sąvartynai vienaip ar kitaip vis tiek egzistuoja, tiek Europos Sąjungos, tiek ir Lietuvos politikoje numatyta, kad ilgainiui turime šalinti sąvartynuose iki 10 procentų atliekų. Esminis pokytis šioje problemoje bus tada, kai bus pastatyti atliekų deginimo įrenginiai Vilniuje ir Kaune. Tuomet iš esmės keisis ir pati atliekų struktūra. Nes dabar tai, ką mes matome, šalinama iki 60 procentų, o iš kitos pusės, nuo kitų metų imame įvedinėti virtuvės arba bioskaidžių atliekų surinkimo sistemą. Tas turėtų ženkliai pakeisti sandarą, jeigu ši sistema veiks taip, kaip numatyta koncepcijoje, virtuvės atliekas, jas surinkus atskirai, bus galima kaip kompostą panaudoti žemės ūkyje ar daržininkystėje.“

RATC valdyboje dominuoja kauniečiai

Viešosios įstaigos „Kauno RATC“ steigėjai – šešios savivaldybės – tai Kėdainių, Jonavos, Kaišiadorių, Kauno bei Raseinių rajonų. Taip pat Kauno miesto savivaldybė ir jos kontroliuojama bendrovė „Kauno švara“.

Kauno RATC valdybą sudaro 10 narių. Keturi jų atstovauja Kauno miestui, vienas – komunalinių paslaugų milžinui „Kauno švara“. Dar vienas asmuo deleguotas Kauno rajono savivaldybės, kuri glaudžiai susijęs tiek su Kauno miestu, tiek ir su bendrove „Kauno švara“. Tokiu būdu kauniečių interesams Kauno RATC valdyboje atstovaujama stipriausiai – jie turi 6 iš 10 balsų.

Panašu, jog 2015 metais, formuojant naująją valdybą Kauno valdantieji numatė būsimus teisinius procesus ir pasistengė, kad jų interesams būtų atstovaujama aukščiausiu lygiu. Tikriausiai neatsitiktinai vienas Kauno atstovų – žinomas teisininkas, advokatų kontoros „Jonaitis ir partneriai“ vadovaujantis partneris Kęstutis Jonaitis.

Kėdainių rajono savivaldybė, kaip ir Raseinių, Jonavos bei Kaišiadorių į valdybą yra delegavusi vieną atstovą.

Aukščiausias valdymo organas – Kauno RATC dalininkų susirinkimas. Jame balsai pasiskirstę, atsižvelgiant į piniginių įnašų dydį, steigiant šią organizaciją. Didžiausia dalis – Kauno savivaldybės.

Kauno miesto savivaldybė – 57,1 proc.

Kauno rajono savivaldybė – 12,8 proc.

Kėdainių rajono savivaldybė – 10,1 proc.

Jonavos rajono savivaldybė – 8,1 proc.

Kaišiadorių rajono savivaldybė – 6,0 proc.

Raseinių rajono savivaldybė – 5,9 proc.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video