„Lifosai“ – naujas mokestis už fosfogipso atliekų šalinimą

 „Lifosai“ – naujas mokestis už fosfogipso atliekų šalinimą

Šiuo metu „Lifosos“ fosfogipso atliekų sąvartynas užima 129 hektarus./ D. Umbraso/lrytas.lt nuotr.

BNS inf.

Fosfogipso atliekų perdirbimo technologijomis nesusidomėjusi Kėdainių fosforo trąšų gamykla „Lifosa“ nuo kitų metų turėtų pradėti mokėti už jų šalinimą, trečiadienį skelbia portalas „Verslo žinios“.  Šiuo metu už fosfogipso atliekų šalinimą sąvartyne joks mokestis netaikomas, todėl tikimasi, kad panaikinta lengvata motyvuotų įmonę ieškoti kitų šių atliekų tvarkymo būdų.

Išbandė išradimą

Pasak portalo, technikos mokslų daktaras Jonas Algimantas Jurgauskas su sūnumis Virgilijumi ir Laimonu 2022 metais patentavo išradimą, kaip fosfogipso atliekas perdirbti į ekologišką mineralinį užpildą. Skelbiama, kad išradimas buvo išbandytas, tačiau „Lifosos“ vadovai juo nesusidomėjo.

„Kadangi „Lifosos“ akcininkas „Eurochem Group“ susidomėjimo išradimu neparodė, kreipiausi į Kėdainių merą ir „Investuok Lietuvoje“, kad perdirbimui būtų ieškoma investuotojo“, – „Verslo žinioms“ teigė išradimą „Ekologiško mineralinio užpildo iš fosfogipso gamybos būdas“ patentavęs J. A. Jurgauskas.

Susidaro apie 2 mln. tonų fosfogipso atliekų

Fosfogipso atliekų šalinimo mokestis numatytas Aplinkos ministerijos parengtame pataisų pakete, kuriam praėjusią savaitę pritarė Vyriausybė. Pakeitimai numato didesnę atsakomybę gamintojams bei importuotojams už jų produktų ar prekių atliekas.

Aplinkos ministras S. Gentvilas Vyriausybės posėdyje teigė, kad tai paliestų būtent „Lifosą“, kurioje kasmet susidaro apie 2 mln. tonų fosfogipso atliekų.  

Ministerija siūlo nuo sausio nustatyti 0,5 euro mokestį už toną, nuo 2026 metų jis turėtų pakilti iki 0,75 euro, nuo 2027 metų – iki 1 euro. Skaičiuojama, kad 2025 metais dėl to valstybės biudžetas papildomai gautų 1,2 mln. eurų, 2026-ais – 1,9 mln. eurų, 2027-ais 2,5 mln. eurų. 

„Lifosa“ savo praėjusių metų ataskaitoje yra nurodžiusi, jog 129 hektarus užimančio fosfogipso atliekų sąvartyno uždarymas ir jo priežiūra daugiau nei 20 metų kainuotų 6,07 mln. eurų. 

Bendrovė gamybą po metų pertraukos atnaujino birželį. 

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video