Lėtine inkstų liga serga vienas iš 10 – dalis jų to dar nežino

 Lėtine inkstų liga serga vienas iš 10 – dalis jų to dar nežino

Antrus veiklos metus Kėdainiuose skaičiuojančios hemodializės klinikos „Nefrosana“ komanda kėdainiečius pakvietė drauge minėti Pasaulinę inkstų dieną./Akvilės Kupčinskaitės ir hemodializės klinikos „Nefrosana“ archyvo nuotr.

Pasaulinę inkstų dieną kėdainiečius pakvietė į viešas paskaitas

Jie kenčia tyliai. O kai galiausiai prabyla, jau būna vėlu. Sergamumas inkstų nepakankamu kasmet grėsmingai auga. Siekiant atkreipti visuomenės dėmesį į epidemija tampančią tendenciją, antras kovo ketvirtadienis paskelbtas Pasauline inkstų diena. Šia proga antrus veiklos metus Kėdainiuose skaičiuojančios hemodializės klinikos „Nefrosana“ atstovai trąšų gamyklos „Lifosa“ darbuotojus bei Trečiojo amžiaus universiteto studentus pakvietė į paskaitas, kuriose išsamiai papasakojo apie inkstų sveikatą bei pasidalijo šį organą tausojančiais kasdienėje rutinoje kiekvienam iš mūsų lengvai pritaikomais patarimais. Renginio svečiai – nevyriausybinės nefrologinių pacientų organizacijos „Gyvastis“ Alytaus filialo nariai atvirai pasidalijo savo asmeninėmis istorijomis, ką reiškia gyventi su transplantuotu donoro inkstu.

Akcija vienija pasaulį

Šiemet Pasaulinė inkstų diena minima jau 18-ajį kartą. Klinikos „Nefrosana“ Kėdainiuose medicinos vadovė Justina Kurganaitė pristato visuomenei šviesti skirtos datos priešistorę: „2006 metais dvi organizacijos – Tarptautinė nefrologijos asociacija ir Tarptautinė inkstų fondų federacija – Inkstų aljansas, pirmosios paskelbė iniciatyvą kasmet visame pasaulyje minėti Inkstų mėnesį, kuriuo tapo kovas, ir Pasaulinę inkstų dieną, kuri minima antrąjį kovo ketvirtadienį.

Šios pasaulinės kampanijos misija bei tikslas – svarbūs ir nukreipti į visuomenę, vyriausybę bei nevyriausybines organizacijas: informuoti, šviesti ir didinti žinomumą apie sveikų inkstų svarbą, inkstų ligas bei inkstų ligų poveikį sveikatai plačiąja prasme, – paaiškina pašnekovė. – Tokios globalios akcijos labai reikėjo, nes ilgą laiką didėjantis lėtine inkstų liga sergančiųjų skaičius buvo tik gydytojų nefrologų rūpestis.“

Serga 1 milijardas!

Gydytoja nefrologė J. Kurganaitė pasidalina: „Atlikti epidemiologiniai tyrimai visame pasaulyje parodė, kad sergamumas lėtine inkstų liga (inkstų nepakankamumu) labai sparčiai auga. Prognozuojama, kad visų stadijų lėtinės inkstų ligos (inkstų nepakankamumo) paplitimas gali siekti nuo 700 milijonų iki 1 mlrd. visame pasaulyje, kitaip tariant – vienas asmuo iš 10 serga ar susirgs lėtine inkstų liga. Todėl laikas aktyviau skleisti žinią apie inkstus, jų svarbą bei lėtinę inkstų ligą, įtraukiant kitų specialybių gydytojus, ypač – šeimos, bei siekti inkstų ligų prevencijos.“

Pašnekovė pristato antrus metus išliekantį Inkstų dienos šūkį – ,,Sveiki inkstai visiems. Pasiruoškime netikėtumams, apsaugokime pažeidžiamiausius.“

„Šį šūkį papildo teiginys: ,,Gerinti priežiūros ir gydymo, kuris visiems būtų vienodas, prieinamumą“. Tokį Pasaulinės inkstų dienos šūkį galima sieti ir su pasaulinėmis katastrofomis (kariniai konfliktai, stichinės nelaimės, pandemijos, klimato pokyčiai), kurios gali sutrikdyti inkstų ligomis sergančiųjų gydymą, dializių atlikimą, ir su vis aktualesniu poreikiu gerinti visuomenės informuotumą apie inkstų ligas, nes sergančiųjų skaičius kelis pastaruosius dešimtmečius itin auga“, – paaiškina gydytoja.

Siekiant atkreipti visuomenės dėmesį į epidemija tampančią tendenciją, antras kovo ketvirtadienis paskelbtas Pasauline inkstų diena. Šia proga antrus veiklos metus Kėdainiuose skaičiuojančios hemodializės klinikos „Nefrosana“ atstovai trąšų gamyklos „Lifosa“ darbuotojus bei Trečiojo amžiaus universiteto studentus pakvietė į paskaitas

Aut. past.

Auksinės taisyklės

Nefrologė J. Kurganaitė atkreipia dėmesį, jog visuomenė kur kas daugiau žino apie širdies ligas, cukrinį diabetą ar kitus negalavimus, o štai apie inkstus kalbama per mažai.

„Inkstų ligos gali būti tylios dėl specifinių požymių ir simptomų nebuvimo ligos pradžioje, todėl Pasaulinės inkstų dienos organizacija ragina rūpintis prevencija. Ypač – toms asmenų grupėms, kurios turi rizikos veiksnių sirgti lėtine inkstų liga, – sako pašnekovė. – Pagrindiniai rizikos veiksniai: arterinė hipertenzija, cukrinis diabetas, taip pat – rūkymas, antsvoris, inkstų ligos atvejai šeimoje.“

Kiekvienam patariama laikytis aštuonių paprastų taisyklių, kurios padeda sumažinti lėtinės inkstų ligos išsivystymo riziką: išlikti fiziškai aktyviems, palaikyti optimalų kūno svorį, sveikai ir subalansuotai maitintis, sumažinti valgomosios druskos suvartojimą, stebėti ir kontroliuoti savo kraujo spaudimą bei cukraus kiekį kraujyje, suvartoti pakankamai skysčių, nerūkyti, vengti neracionalaus ir dažno nesteroidinių vaistų nuo uždegimo ir skausmo (tokių kaip ibuprofenas, diklofenakas, ir kiti) vartojimo, bei reguliariai atlikti kraujo ir šlapimo tyrimus pas šeimos gydytoją.

Pirmas ginklas – žinios

J. Kurganaitė džiaugiasi, jog Pasaulinė inkstų diena minima ir Lietuvoje, kasmet – vis aktyviau ir įdomiau atliepiant Pasaulinės inkstų dienos organizacijos rodomas iniciatyvas bei idėjas.

Hemodializės klinikos „Nefrosana“ kolektyvas žavisi ir palaiko Pasaulinės inkstų dienos organizacijos sumanymus, pasiryžimą bei rodomą iniciatyvą, tad šiemet nusprendė aktyviai prisidėti ir pats. Klinikos gydytojai nefrologai paruošė visuomenei su inkstų funkcijomis supažindinti skirtą lankstinuką, kuriame pateikiami ir svarbiausi patarimai, kaip sumažinti lėtinės inkstų ligos išsivystymo riziką.

Šį lankstinuką gali gauti kiekvienas, apsilankęs klinikoje „Nefrosana“ bei Kėdainių ligoninėje pas gydytoją nefrologę J. Kurganaitę, aktyviai dirbančią visose klinikinės nefrologijos srityse, ne tik dializėje. Ji konsultuoja pacientus dėl lėtinės inkstų ligos ir kitų inkstų susirgimų Kėdainių ligoninės poliklinikoje, gydytojos iniciatyva klinikos „Nefrosana“ pacientai yra ruošiami inksto transplantacijai. Pernai vienam šios klinikos pacientui sėkmingai atlikta inksto persodinimo operacija.

„Inkstų ligos gali būti tylios dėl specifinių požymių ir simptomų nebuvimo ligos pradžioje, todėl Pasaulinės inkstų dienos organizacija ragina rūpintis prevencija. Ypač – toms asmenų grupėms, kurios turi rizikos veiksnių sirgti lėtine inkstų liga

gydytoja nefrologė J. Kurganaitė

Pakvietė į paskaitą

Puiki prevencija – ir kryptinga informacijos sklaida, tad klinikos „Nefrosana“ medicinos vadovė gydytoja nefrologė J. Kurganaitė paruošė viešą paskaitą, skirtą supažindinti su inkstų svarba, jų atliekamomis funkcijomis, akcentuojant prevencines priemones. Šios paskaitos Pasaulinės inkstų dienos proga klausėsi gausiai susirinkę gamyklos „Lifosa“ darbuotojai bei Trečiojo amžiaus universiteto studentai. Publika džiaugėsi ne tik naujomis žiniomis, tačiau ir galimybe iš karto gydytojai užduoti visus rūpimus klausimus.

„Ši paskaita buvo labai naudinga, – po renginio sakė senjorė Stanislava Slavinskienė. – Kadangi apie sveikatą daug skaitau, tad apie inkstus žinojau nemažai, bet išgirdau ir naujų patarimų. Pavyzdžiui, kad vandenį geriausia gerti visą dieną gurkšnojant, – pasidalija kėdainietė ir priduria, jog su inkstų nepakankamumo diagnoze gyvenančių žmonių kasdienybė jai pažįstama. – Mano draugei nuolat atliekamos dializės, tad žinau, kaip sunku inkstų nepakankamumu sergantiems žmonėms.“

Pašnekovė atskleidė reguliariai skirianti dėmesio savo sveikatai ir fiziniam aktyvumui, todėl Trečiojo amžiaus universitete vykstančios mankštos bei užsiėmimai baseine su trenere yra vieni Stanislavos laukiamiausių.

Paskaitoje dalyvavo ir Aldona Kačenauskienė. Visą gyvenimą buhaltere dirbusi moteris, išėjusi į pensiją gyvena itin aktyviai – lanko abu Kėdainiuose veikiančius Trečiojo amžiaus universitetus, dainuoja ansamblyje „Giedra“ ir dar puoselėja sodą.

„Kol judi, tol gyveni, – įsitikusi entuziastinga senjorė. – Pasaulinei inkstų dienai paminėti surengta paskaita buvo labai įdomi ir paskatino dar atidžiau rūpintis savimi. Išgirdau daug nauja. Aš kartą per metus atlieku išsamų kraujo tyrimą. Gydytoja J. Kurganaitė šiandien man paaiškino, jog įvertinti inkstų būklę vien kraujo tyrimo nepakanka – būtina atlikti ir šlapimo tyrimą. Labai gerai, kad po paskaitos galėjome gydytojos paklausti visko, kas mums aktualu.“

Aldona pasakojo kasdien skirianti dėmesio sveikatai palankesnei mitybai. Tiesa, moteris atskleidė, jog išgerti reikiamo vandens kiekio (1,5–2 litrų) per dieną jai vis tik nepavyksta.

„Išeina nebent vasarą. Kadangi turiu sodą, tai ten padirbėjusi, paprakaitavusi, iškart pajuntu, kai organizmui trūksta vandens – tuoj pradeda galvą skaudėti. Tada atsigeriu vandens – tikrai padeda. Vaistų nuo skausmo niekad nevartoju“, – pabrėžia Aldona.

Susitiko su meru

Hemodializių klinikos „Nefrosana“ administracija ir organizacijos „Gyvastis“ Alytaus filialo nariai Pasaulinės inkstų dienos proga susitiko ir su Kėdainių rajono meru Valentinu Tamuliu bei savivaldybės administracijos atstovais.

„Pasikalbėjome apie inkstų ligų prevencijos galimybes, informacijos sklaidos svarbą bei aptarėme sergamumo ir diagnostikos situaciją Kėdainių rajone. Pasidžiaugėme, kad diagnostikos srityje Kėdainiai užima lyderiaujančias pozicijas Lietuvoje. Kėdainių ligoninės konsultacijų poliklinikoje dirba net dvi gydytojos nefrologės.

Savivaldybės darbuotojams įteikėme lankstinukų, kuriuose pateikiami svarbiausi patarimai, kaip sumažinti lėtinės inkstų ligos išsivystymo riziką , o merui – marškinėlius su Pasaulinės inkstų dienos organizatorių simbolika“, – apibendrino klinikos veiklos vadovas Edmundas Poška.

Gyvenimas po transplantacijos

Susitikimuose dalyvavę nevyriausybinės nefrologinių pacientų organizacijos „Gyvastis“ Alytaus filialo nariai papasakojo apie savo nueitą kelią nuo inkstų nepakankamumo diagnozės iki transplantacijos.

Laima Kuckailienė, organizacijos „Gyvastis“ Alytaus filialo pirmininkė, su donoro dovanotu inkstu gyvena jau 17 metų. „Man inkstų nepakankamumą sukėlė cukrinis diabetas, kuriuo sergu 40 metų, – atvirai dalinosi viešnia. – Kai atsisakė inkstai, 4 metus man buvo daromos dializės, paskui sulaukiau transplantacijos.

Gyvendama su donoro inkstu, susilaukiau visiškai sveiko vaiko. Taigi, jei transplantacija būna sėkminga, žmogus gali gyventi įprastą, kokybišką gyvenimą, bet tai nutinka tik donorų dėka, – pabrėžia Laima. – Norėčiau visus paskatinti laiku rūpintis savo sveikata ir būtinai gerti pakankamai vandens.“

Mindaugo Vitunsko istorija kitokia – jam inksto transplantacijos prisireikė dėl paveldimos ligos, kurios išvengti vyras neturėjo šanso.

„Paveldėjau policistozę. Tai liga, kai inkstas auga, – pasakoja vyras. – Įprastai mūsų inkstas yra sugniaužto kumščio dydžio, o man operacijos metu gydytojai išėmė 3,5 kilogramo svorio mėsos gabalą. Inkstas, tiek išdidėjęs, net buvo užspaudęs žarnyną, – savo istorija dalijosi Mindaugas. – Ligos pažeistų inkstų ilgai neskauda, o kai jie nebepajėgs atlikti savo darbo, tada galite pastebėti tokius simptomus: skausmą nugaroje, tinstančias kojas, patinusius paakius.

Mano mama, būdama jauna, mirė nuo policistozės, – net jautriausių detalių neslepia vyras. – Šią ligą paveldėjo ir vienas iš mano vaikų. Iki transplantacijos 3 metus man buvo atliekamos dializės, o dabar jau trejus metus gyvenu su donoro inkstu. Rūpinkitės savimi, kol esate sveiki, ir vadovaukitės gydytojų patarimais.“

Renginio metu visiems norėjusiems Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro slaugytojos greitaisiais testais atliko kraujo tyrimus.

Aut. past.

Didelis „Ačiū“!

Klinikos „Nefrosana“ kolektyvas taria nuoširdų „Ačiū“ visiems prisidėjusiems prie šių metų Pasaulinės inkstų dienos paminėjimo: „Ypač norime padėkoti Kėdainių PSPC direktoriaus pavaduotojai klinikiniam darbui Laimai Juodeikienei, prisidėjusiai organizuojant šias viešas paskaitas.

Taip pat atskirą padėką reiškiame nevyriausybinės nefrologinių pacientų organizacijos „Gyvastis“ Alytaus filialo nariams: Laimai Kuckailienei – organizacijos „Gyvastis“ Alytaus filialo pirmininkei – bei Mindaugui Vitunskui.

1 Komentaras

  • bet taip ir likau nesupratęs,kodėl vandens 1,5 litro išgert neišeina,kai tokį kiekį šnapso liuosai…

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video