Laimo liga – primirštas erkių įkandimo sukeltas negalavimas

 Laimo liga – primirštas erkių įkandimo sukeltas negalavimas

Vis sparčiau atbundantis pavasaris traukte traukia gryno oro išsiilgusius žmones į gamtą. Nors pasivaikščiojimai parke, miške ar tiesiog savo kieme atneša ne tik puikią savijautą ir geras emocijas, reikėtų nepamiršti ir žolėje tykančio pavojaus – kraujasirbių erkių, kurios perneša dvi ypač pavojingas ligas – erkinį encefalitą bei Laimo ligą.

Ligų simptomatika

Visuomenė dažniausiai erkes sieja su erkiniu encefalitu – nors nuo šios ligos yra skiepijama, tačiau skiepus renkasi nedidelis skaičius žmonių. Nacionalinės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis, šią ligą sukelia virusas, kuris perduodamas iš karto tik įsisiurbus šiuo virusu infekuotai erkei. Liga prasideda į gripą panašiais simptomais. Nuo užsikrėtimo iki pirmųjų ligos požymių praeina 2–28 dienos; vidutiniškai 7–14 d. Vėliau atsiranda įvairūs galvos ir nugaros smegenų ir jų dangalų pažeidimai: meningitas, meningoencefalitas, meningoencefalomielitas.

Laimo ligą sukeliančios bakterijos yra perduodamos erkei siurbiant kraują. Laimo ligai būdingos kelios stadijos. Pirmasis simptomas, kurį galima pastebėti praėjus 1–4 savaitėms po erkės įsisiurbimo – specifinė raudona dėmė. Ligą sukeliančios bakterijos migruoja lokaliai aplink erkės įkandimo vietą, toliau plinta limfagyslėmis, sukeldamos tos srities limfmazgių padidėjimą, arba išplinta krauju į kitas odos sritis ar kitus organus.

Pirmai Laimo ligos stadijai būdingi į gripą panašūs simptomai – sąnarių skausmai, kaklo sustingimas. Po kelių savaičių ar mėnesių prasideda antroji ligos stadija, kuriai būdingi nervų bei širdies pažeidimo simptomai. Ligai perėjus į trečiąją stadiją atsiranda lėtiniai pažeidimai – artritas, odos pažeidimai.

Abi ligas gali sukelti tiek suaugusi erkės patelė, tiek nimfa. Pastarosios įsisiurbimas yra pavojingesnis, mat pasisotinusi nimfa greitai iškrenta, tad žmogus net nežino, jog jam įkando erkė.

Negydoma Laimo liga – itin pavojinga

Nors laiku pastebėta Laimo liga yra gydoma antibiotikais (2–3 savaičių kursas), laiku nepastebėti ligos požymiai gali sukelti itin rimtų sveikatos sutrikimų.

Nepastebėjus ir nepradėjus gydyti Laimo ligos pirmoje stadijoje, per keletą savaičių nuo užsikrėtimo prasideda išplitusi infekcija, dėl kurios daliai pacientų gali atsirasti neurologinių sutrikimų – meningitas ar meningoencefalitas. Taip pat gali pasireikšti sąnarių, raumenų skausmai, artritas, odos pažeidimas, akių pažeidimai. Rečiau liga paveikia širdies veiklą – atsiranda širdies ritmo sutrikimai, miokardas, širdies nepakankamumas.

Vėlyvoje negydomos Laimo ligos stadijoje atsiranda nervų sistemos pažeidimai – žmogui tirpsta galūnės, sutrinka jutimai, dažnai būna pažeidžiamas veido nervas, sutrinka mimikos raumenų veikla.

Taip pat Laimo liga paveikia sąnarius – dažniausiai iš karto paveikiami keli sąnariai, dėl to sutrinka judėjimo funkcija, be to, pacientą kamuoja dideli skausmai, dėl kurių sutrinka gyvenimo kokybė, nukenčia darbingumas.

Be visų šių simptomų, prasirgusiam Laimo liga žmogui pasireiškia lėtinio nuovargio požymiai, jaučiamas mieguistumas, ypač dažnai skauda galvą, jie greitai pavargsta.

Kėdainiečiai Laimo ligą atpažįsta

Kauno visuomenės sveikatos centro Kėdainių skyriaus duomenimis, per 2015 metų devynis mėnesius buvo užfiksuota 20 Laimo ligos užkrato atvejų. Palyginus su 2014 metų tokio paties laikotarpio duomenimis, ligos atvejų sumažėjo – 2014 metais užfiksuoti 23 ligoniai.

Kėdainių skyriaus vyriausios specialistės Lolitos Menčikovienės teigimu, žmonės moka atskirti Laimo ligos simptomus: „Laimo ligai būdingas besiplečiantis odos paraudimas – žmonės jį moka atpažinti ir suvokia, kad tai nėra juokai.“

Pašnekovės teigimu, visi užfiksuoti ligos atvejai buvo užregistruoti pirmoje stadijoje – tai reiškia, kad žmonės rimtų ligos pasekmių išvengė būtent dėl to, kad anksti pastebėjo ligos požymius ir nedelsdami kreipėsi į gydymo įstaigą.

„Persirgus Laimo liga kurį laiką pacientams pasireiškia lėtinio nuovargio sindromas, tačiau su laiku jis išnyksta. Viskas priklauso nuo paties žmogaus“, – pasakoja L. Menčikovienė.

Specialistė taip pat perspėja, kad persirgus šia liga žmogaus organizmas nesukuria apsauginės sistemos, todėl Laimo liga apsikrėsti galima ne vieną kartą. 

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video