Laikas teikti prašymus socialinei paramai ir nemokamam maitinimui gauti
Rasa JAKUBAUSKIENĖ
Nuo liepos 1 d. tėveliai jau gali teikti prašymus socialinei paramai gauti, kuri skiriama mokinio reikmėms įsigyti. Parama šiais metais kyla dešimčia eurų – iki 80 Eur. Taip pat galima teikti paraiškas ir nemokamam maitinimui gauti. Tiesa, tokio prašymo rašyti nereikia priešmokyklinukų, pirmokų ir antrokų tėveliams – nuo 2021 m. liepos 1 d. visiems išvardintiems moksleiviams nemokami pietūs skiriami be atskiro prašymo nevertinant pajamų.
Ragina nedelsti
Kėdainių rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vyr. specialistė Reda Kelmelė „Rinkos aikštei“ sakė, jog šiemet, kaip ir pernai, tėvelių aktyvumas yra panašus.
„Nuo šių metų liepos 1-osios iki rugpjūčio10 d. dėl socialinės paramos mokiniams pateikti 725 prašymai, – suskaičiavo vyr. specialistė. – Kad socialinė parama mokinius pasiektų laiku, raginame tėvelius nelaukti paskutinių dienų, t.y. jeigu įsivertinę pajamas mato, kad priklausytų socialinė parama mokiniams, aktyviai teikti prašymus.
Primename, kad nuo 2021 m. liepos 1 d. visiems priešmokyklinukams, pirmokams ir antrokams nemokami pietūs skiriami be atskiro prašymo nevertinant pajamų, tačiau prašymą dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti pildyti būtina, nes jau vertinamos gaunamos šeimos pajamos.
Tuo tarpu visiems kitiems, kurių pajamos neviršija nustatytų pajamų normatyvų, reikia teikti prašymus ir dėl nemokamų pietų, ir dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti gavimo.“
Rajone nepasiturinčių šeimų nedaugėja
Paklausta, gal jau galima būtų palyginti praėjusių ir šių metų tuo pačiu laikotarpiu besikreipusiųjų skaičių, R. Kelmelė teigė: „Nuo šių metų liepos 1 d. iki rugpjūčio 10-osios dėl socialinės paramos mokiniams pateikti 725 prašymai, tuo pačiu laikotarpiu pernai – 1 065 prašymai. Tačiau lyginti šių skaičių negalima, nes šiais mokslo metais be atskiro prašymo pateikimo nemokamus pietus gaus visi priešmokyklinukai, pirmokai ir antrokai nepriklausomai nuo šeimos pajamų“.
Savivaldybės atstovė prognozuoja, kad nuo šių metų rugsėjo 1 d. nemokamą maitinimą gaus per 2 000 mokinių, o parama mokiniams įsigyti bus skirta apie 1 300 mokinių.
„Tuo metu pernai Kėdainių rajone nemokamą maitinimą nuo rugsėjo pirmosios gavo 1 778 mokiniai, o parama mokinio reikmenims įsigyti buvo skirta 1 302 mokiniams“, – patikslino pašnekovė.
Paprašyta pasidalinti, kiek ateinančiais mokslo metais bus priešmokyklinukų, pirmokų ir antrokų, kuriems bus skirtas nemokamas maitinimas, R. Kelmelė skaičiavo: „Planuojama, kad nuo rugsėjo 1 d. nemokamus pietus gaus 400 priešmokyklinukų, 408 pirmokai, 416 antrokų“.
Stebėdama šiandieninę situaciją bei ją apibendrindama Socialinės paramos skyriaus vyr. specialistė pastebėjo, jog kol kas vertinant rugpjūčio 10 d. duomenis, karantinas ir pandemija rajone besikreipiančiųjų skaičiui įtakos nepadarė.
Šalyje paramos reikės daugiau šeimų
Žvelgiant į situaciją respublikiniu mastu Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) informuoja, jog šiais metais nemokamą maitinimą nuo rugsėjo 1 d. turi teisę gauti apie 125 tūkst. mokinių (apie 36 proc. visų mokinių), iš kurių apie 84 tūkst. (apie 67 proc. nemokamą maitinimą gausiančių mokinių) nevertinant pajamų (priešmokyklinukų – 27,8 tūkst., pirmokų –27,9 tūkst. ir antrokų –28,2 tūkst.).
Parama mokinio reikmenims įsigyti bus suteikta daugiau nei pusei šimto tūkst. mokinių (16 proc. visų mokinių).
Tuo metu pernai, skirtingai nei Kėdainių rajono savivaldybėje, šalyje, kaip praneša SADM, tokių mokinių buvo kiek mažiau: „Nemokamą maitinimą gavo daugiau nei 92 tūkst. mokinių (26,5 proc. visų mokinių), iš kurių daugiau nei 54 tūkst. (apie 59 proc. nemokamą maitinimą gavusių mokinių), nevertinant pajamų (27,8 tūkst. priešmokyklinukų ir 26,8 tūkst. pirmokų)“.
O dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti taip pat kreipėsi mažiau nepasiturinčių šeimų mokinių – apie 50 tūkst. (14,3 proc. visų mokinių).
Anot ministerijos, mokinio reikmenims įsigyti skiriama 80 Eur suma vienam mokiniui per kalendorinius metus: „Jeigu mokinys patiria socialinę riziką arba auga socialinės rizikos aplinkoje, jis aprūpinamas mokymo priemonėmis atsižvelgiant į individualius jo poreikius“.
Įtakos turėjo visuotinis nemokamas maitinimas
SADM atkreipia dėmesį, kad nemokamą maitinimą gavusių mokinių skaičiaus didėjimui įtakos turėjo pradėtas visuotinis mokinių maitinimas nevertinant pajamų (nuo 2020 m. sausio 1 d. nemokami pietūs buvo skiriami tik priešmokyklinukams bendrojo ugdymo mokyklose, kurios maitinimą organizuoja taikydamos savitarnos principą, nuo 2020 m. rugsėjo 1 d. – visiems priešmokyklinukams ir pirmokams).
Per šių metų pirmąjį pusmetį, palyginti su tuo pačiu 2020 m. laikotarpiu, dėl visuotinio priešmokyklinukų ir pirmokų nemokamo maitinimo nevertinant pajamų, nemokamą maitinimą gavusių mokinių skaičius padidėjo 78,2 procento (nuo 52,2 tūkst. iki 93 tūkst. mokinių). Tačiau, kaip pastebi ministerija, mokinių iš nepasiturinčių šeimų nepadaugėjo: tiek pernai, tiek ir šiemet pirmąjį pusmetį jie sudarė apie 41 proc. visų nemokamą maitinimą gavusių mokinių.
Anot SADM, karantino metu, organizuojant mokinių nemokamą maitinimą, svarbiausias uždavinys savivaldybėms buvo užtikrinti mokinių nemokamo maitinimo teikimą aprūpinant juos maisto produktais (teikiant maisto produktų davinius) ar pagamintu maistu.